اخذ جواز ساخت

اخذ جواز ساخت

اخذ جواز ساخت یک ضرورت و یکی از مراحل مهم و اساسی در پروژه های عمرانی محسوب می شود. اگر عملیات ساخت و ساز بدون پروانه ساختمانی و جواز ساخت صورت بگیرد عملی خلاف قانون می باشد. به نوعی می توان گفت بدون اخذ این مجوز امکان شروع پروژه های ساختمانی به هیچ وجه وجود نخواهد داشت.

آشنایی هر چه بیشتر با پروانه و جواز ساخت

بهتر است بدانید پروانه یا جواز ساخت ساختمان یک سند معتبر بوده که در شروع هر ساخت و سازی لازم و ضروری است. جهت اخذ پروانه ساختمان باید نماینده حقوقی یا مالک برای دریافت پروانه ساختمان درخواستی را به شهرداری ارائه دهند. بعد از سپری کردن یکسری مراحل اداری این جواز را می توان به دست آورد. تمامی این مراحل را باید با دقت و توجه خاصی انجام داد. بهتر است بدانید پروانه و جواز ساختمان دارای انواع مختلفی است. از جمله این انواع مختلف می توان به پروانه ساختمانی اراضی بایر اشاره کرد. همچنین تخریب و بازسازی سازه نیز از دیگر انواع مختلف پروانه های ساختمانی به شمار می آید. جواز ساخت باغات، اضافه اشکوب، تعویض مهندس ناظر، تغییرات و تعمیرات، تغییر نقشه، تبدیل و توسعه بنا و تمدید پروانه نیز از دیگر انواع مختلف پروانه و جواز ساختمان هستند.

اخذ جواز ساخت - آریاز دیزاین

نگاهی بر مراحل اخذ جواز ساخت

بهتر است بدانید اخذ جواز ساخت دارای یکسری مراحل همچون تکمیل مدارک برای اخذ جواز ساخت، تشکیل پرونده در دفاتر خدمات الکترونیک، ارسال دستور نقشه جهت اخذ جواز ساخت، طراحی نقشه معماری براساس ضوابط صدور پروانه ساختمانی، ارجاع نقشه به دفتر خدمات الکترونیک، پرداخت عوارض، تهیه مدارک پیش نویس پروانه ساختمانی و صدور پروانه تخریب و نوسازی جهت اخذ جواز ساخت است که نگاهی مختصر به هر کدام از  این مراحل خواهیم داشت.

تکمیل مدارک برای اخذ جواز ساخت: برای گرفتن جواز ساخت لازم است مدارک مختلفی را در اختیار داشته باشید. برگه قرارداد واگذاری شهری، مدارک مالکیت از جمله سند مالکیت، اصل مدارک و کپی شناسنامه مالکین یا مالک، مقاوله نامه اداره املاک و مستغلات شهرداری، اصل فیش آب و برق و گاز و تلفن، نامه سازمان اوقاف در صورت وقفی بودن ملک، تسویه عوارض و نوسازی سال جاری، اصل و کپی وکالت نامه از مالک و گواهی انحصار ورثه در صورت فوت مالک از جمله این مدارک هستند.

تشکیل پرونده در دفاتر خدمات الکترونیک: بعد از اینکه مدارک ذکر شده را تکمیل کردید باید جهت تشکیل پرونده به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر خود مراجعه نمایید. در واقع با این کار درخواست بازدید از ملک را به ثبت خواهید رساند. یکی از مواردی که برای تشکیل پرونده لازم است ارائه شود نقشه ۱/۲۰۰۰ وضع موجود می باشد. این نقشه از واحد طرح تفصیلی دریافت شده و محل دقیق ملک توسط مالک بر روی آن مشخص گردیده است. ملک هایی که دارای مساحت بیش از ۳۰۰۰ متر مربع هستند و یا دارای اشکال خاص و شیب های تند می باشند لازم است نقشه ۱/۲۰۰۰ آنها توسط مهندس ذیصلاح تایید شوند. بعد از اینکه درخواست بازدید از ملک ثبت شد یک رسید به مالک تحویل داده می شود. این رسید شامل زمان بازدید، مامور بازدید، تاریخ ثبت و شماره پرونده است.

اخذ جواز-آریاز دیزاین

ارسال دستور نقشه جهت اخذ جواز ساخت: بعد از ثبت شدن درخواست بازدید مالک ماموری از طرف شهرداری ملک را با دقت و توجه مورد بازدید قرار می دهد. این مامور مربوطه شهرداری مواردی همچون گذر ملک، بنای موجود در ملک، ابعاد ملک و … را در گزارش خود ثبت می کند. بعد از بازدید مامور شهرداری دستور نقشه برای ملک مورد نظر صادر می گردد. در این دستور مطابق با یکسری موارد همچون عرض گذر و نوع پهنه زمین یکسری الزامات در قالب دستور نقشه ابلاغ می شود. لازم به ذکر است این الزامات شامل تعداد طبقات قابل ساخت، تعداد واحد هر طبقه، مساحت هر طبقه و اصلاحی های شهرداری است.

طراحی نقشه معماری براساس ضوابط صدور پروانه ساختمانی: بعد از اجرای مراحل ذکر شده دستور نقشه اخذ شده به وسیله مالک در اختیار معمار قرار خواهد گرفت. معمار در این مرحله علاوه بر تامین زیبایی بنا به موارد دیگری همچون آتش نشانی، ضوابط شهرداری، مقررات ملی ساختمان  و غیره توجه و دقت خاصی دارد.

ارجاع نقشه به دفتر خدمات الکترونیک: در این مرحله نقشه های نهایی با مهر و امضای مهندس معمار، فایل های نقشه با فرمت DWG و کپی پروانه اشتغال به کار مهندس معمار باید به دفتر خدمات الکترونیک ارجاع داده شود. بعد از انجام این مرحله کارشناس کنترل فنی دفتر نقشه ها را مطابق فاکتورهای مختلفی همچون ابعاد بر و کف، ضوابط شهرسازی و مقررات ملی ساختمان به خوبی تطبیق می دهد. در صورتی که نقشه ها به اصلاح نیاز داشته باشند نقشه ها دوباره جهت اصلاح به معمار ارجاع داده می شوند. بعد از انجام اصلاحات نقشه به دفتر خدمات الکترونیک داده شده تا از سوی دفتر خدمات الکترونیک نیز مورد تایید قرار بگیرد.

اخذ جواز ساخت-آریاز دیزاین

پرداخت عوارض: بعد از گرفتن تاییدیه نهایی نقشه های معماری لازم است عوارض نوسازی و تخریب پرداخت شود. مقدار این عوارض را نمی توان به صورت دقیق مشخص کرد، زیرا به عوامل و فاکتورهای متعددی همچون تعداد طبقات ساختمان، تعداد مالکین، شهر و منطقه، تسهیلات، مساحت ملک و … بستگی دارد. برای پرداخت عوارض باید فرم عوارض را از دفتر خدمات الکترونیک گرفته و برای پرداخت به شهرداری مراجعه نمایید.

تهیه مدارک پیش نویس پروانه ساختمانی: مدارک پیش نویس پروانه ساختمانی بعد از پرداخت عوارض باید تامین شود. در این مرحله لازم است نماینده قانونی یا مالک به دفتر خدمات الکترونیک مراجعه و فرم تقاضا جهت مهندس ناظر را تکمیل و پر نمایند. بعد از پر کردن فرم ناظر به نماینده قانونی یا مالک یک ناظر معرفی می گردد. در این مرحله لازم است بین ناظر و مالک قراردادی عقدی شود. این قرار داد مجددا باید در اختیار دفتر خدمات الکترونیک قرار بگیرد. بهتر است بدانید مدارک لازم جهت اخذ پیش نویس پروانه شامل موارد مختلفی است. یکی از این موارد برگه سبز سهمیه سالانه ناظر  همراه با قرار داد بین ناظر و مالک می باشد. نقشه تاسیسات برق، نقشه های معماری، نقشه محاسبات و سازه نگهبان، برگه تعهد رعایت تاییدیه نما و اصلاحیه، چک لیست زلزله، گزارش مکانیک خاک برای ساختمان های بیش از ۵ طبقه، برگ تعهد مهندس ناظر، تاییدیه آتشنشانی و نقشه تاسیسات مکانیکی، حرارتی و برودتی از جمله این موارد به شمار می آیند.

صدور پروانه تخریب و نوسازی جهت اخذ جواز ساخت: پیش نویس پروانه ساختمانی بعد از تطبیق نقشه های معماری با نقشه های محاسباتی، برق و مکانیک، محاسب و … تایید می شود. بهتر است بدانید پروانه ساختمان از زمان صدور به مدت ۲ سال اعتبار دارد. همچنین این اعتبار تا ۲ سال دیگر نیز قابل تمدید است.

جهت مشاوره و کارشناسی با ما تماس بگیرید

021-22919683

چرا اخذ جواز ساخت ضروری است؟

شاید یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از افراد را به خود را درگیر کرده این است که چرا برای پروژه های ساخت و ساز خود باید پروانه ساخت بگیریم؟ در پاسخ باید گفت مهم ترین هدف از اخذ جواز ساخت این است که مراحل ساخت پروژه عمرانی باید مطابق با ضوابط طرح جامع شهری و آیین‌ نامه ‌ها پیش رود. همچنین تمامی مراحل ساخت باید با رعایت استاندارد های روز دنیا انجام شوند. بهتر است بدانید اخذ جواز ساخت مزایا و قابلیت های بسیاری را به دنبال دارد. بیمه افراد مشغول کار در ساختمان، استفاده و بهره مندی از تسهیلات بانکی،  بیمه ساختمان، استفاده از تجارب فنی و مهندسی و جلوگیری از بروز حوادث ساختمانی از جمله این مزایا به شمار می آیند.

نگاهی بر زمان اعتبار و اخذ جواز ساخت

بهتر است بدانید اخذ جواز ساخت لازم است قبل از شروع پروژه ساختمانی گرفته شود، زیرا یکی از ضروریات مهم و اساسی قبل از ساخت و ساز به شمار می آید. بد نیست بدانید که جواز ساختمان های معمولی دارای دو سال اعتبار هستند. در صورتی که مالک در طول این دو سال نتواند ساخت و ساز  خود را به پایان برساند بعد از دادن اخطار مشمول عوارض تعویق می شود. بعد از پایان یافتن مدت زمان جواز ساخت لازم است از سمت شهرداری دوباره تمدید شود. در حالت کلی مدت زمان اعتبار داشتن پروانه ساخت به عوامل و فاکتورهای متعددی همچون تعداد طبقات و متراژ بستگی دارد.

ضرورت اخذ جواز-آریاز دیزاین

نگاهی بر عوامل تعیین کننده هزینه پروانه ساخت

بهتر است یکی از نکات مهم و اساسی در شروع هر پروژه عمرانی هزینه پروانه ساخت است. عوامل و فاکتورهای متعددی تعیین کننده هزینه جواز ساخت هستند. یکی از این عوامل موثر و مهم متراژ و مساحت پروژه ساختمانی مورد نظر است. همچنین نوع کاربری و تعداد طبقات پروژه از دیگر فاکتورهای تعیین کننده هزینه جواز ساخت به شمار می آیند. از آنجا که در شهر های مختلف قوانین ساخت و ساز متفاوت می باشد، از اینرو هزینه جواز ساخت ممکن است در طی مراحل اخذ مجوز با یکسری تغییرات مواجه شود. در حالت کلی می توان گفت برای شهرها و مناطق مختلف هزینه جواز ساخت متفاوت می باشد.

نگاهی بر عوامل موثر در سرعت اخذ جواز ساخت

سرعت در اخذ جواز ساخت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به هر اندازه که پروانه ساختمان را سریع تر دریافت کنید به همان میزان کار ساخت و ساز را زودتر می توانید شروع نمایید. بدون اخذ این مجوز هرگز نمی توانید پروژه های عمرانی خود را شروع کنید. با رعایت کردن یکسری نکات به راحتی می توان سرعت اخذ پروانه ساختمانی خود را سرعت ببخشید، از اینرو نگاهی مختصر به هر کدام از این نکات خواهیم داشت.

انتخاب مشاور و وکیل ساختمانی مناسب: یکی از راه ها جهت گرفتن مجوز و پروانه ساختمان در کوتاه ترین زمان انتخاب مشاور و وکیل ساختمانی مناسب و مجرب است. در واقع شما می توانید وکیل یا مشاور خود را به  شهرداری معرفی نمایید. برای گرفتن مجوز پروانه ساختمانی بهتر است با یک گروه معماری حرفه ای مشاوره لازم را داشته باشید، زیرا امروزه برخی از  شرکت ها مسئولیت اخذ جواز ساخت ساختمان را به عهده می گیرند. بهترین گزینه پیشنهادی ما به شما عزیزان در این زمینه گروه معماری آریاز دیزاین است. این گروه معماری مجرب و نام آشنا با راهنمایی ها و مشاوره های خود به شما کمک می کنند تا مجوز پروانه ساختمانی خود را در کمترین زمان ممکن اخذ نمایید.

پیگیری بسیار قوی: یکی از راه های مهم و ضروری  برای گرفتن سریع مجوز پیگیری بسیار قوی کار می باشد. در واقع یکی از مهم ترین کارهایی که وکیل یا خود شما باید در این زمینه انجام دهید رفع و پیگیری ایراداتی است که شهرداری به ملک شما وارد می دارد. بهتر است بدانید به هر اندازه که پیگیری شما بیشتر باشد به همان میزان روال امور سریع تر طی می شود.

 عدم خلاف: از دیگر مواردی که کار اخذ جواز ساخت را سریع تر پیش می برد عدم خلاف است. در واقع ملک کلنگی شما لازم است مطابق پایانکار قبلی و سند دارای مشکل و اضافه ساخت نباشد. اگر ملک شما دارای مشکلاتی همچون اضافه ساخت باشد ابتدا باید رفع خلاف کنید. این مشکل معمولا از طریق پرداخت جریمه یا تخریب قسمت های اضافی بر طرف می شود.

طراحی نقشه: بعد از بازدید از ملک و سپری کردن مراحل اولیه طرح تفصیلی دستور نقشه برای ملک شما صادر می گردد. در این مرحله لازم است نقشه معماری ارائه شود. در این مرحله طراحان نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. در واقع بهتر است از طراحان حرفه ای و آشنا به ضوابط نقشه شهرداری همچون طراحان آریاز دیزاین کمک بگیرید. طراحان این گروه معماری نام آشنا با کار اصولی و حرفه ای خود سرعت اخذ جواز ساخت را به طور قابل توجهی افزایش می دهند. در واقع شهرداری نقشه هایی را که بدون مشکل باشند در سریع ترین زمان ممکن تایید می کند. در صورتی که مهندس طراح نقشه نامعلوم باشد و یا اشکالی در نقشه وجود داشته باشد شهرداری نقشه را حتما برگشت می زند. این کار باعث می شود شما نزدیک ۳ روز را از دست دهید. بهترین کار این است که از شرکت های معتبر و نام آشنایی همچون آریاز دیزاین که سابقه طراحی نقشه برای جواز را دارند کمک بگیرید.

صبر و اخلاق خوش: از دیگر عواملی که تاثیر بسیار زیادی در تسریع فرایند اخذ جواز ساخت صبر و خوش اخلاقیه شما می باشد. در واقع داشتن اخلاق خوب بهترین ضامن ایجاد ارتباطاتی خوب بر پایه اصول شهروندی است.

جهت مشاوره و کارشناسی با ما تماس بگیرید

021-22919683