اسکوپ سنگ چیست ؟

۰
(۰)

اسکوپ سنگ

 

در برخی از نماهای ساختمان از سنگ به عنوان متریال استفاده می شود. اغلب سنگ های مورد استفاده برای نمای ساختمان دارای سطحی صاف و خاصیت مکش آب کمی دارا هستند. این ویژگی باعث می شود سنگ های نمای ساختمان پایداری کمی در برابر وقوع زلزله داشته و احتمال جدا شدن از ملات و سقوط سنگ وجود داشته باشد که این امر می تواند منجر به ایجاد خسارت های مالی و جانی شود. به همین علت است که سنگ های مورد استفاده در تراز قائم اسکوپ می شوند. برای توضیح این موضوع که اسکوپ سنگ چیست به معرفی اسکوپ سنگ می پردازیم.

 

علت استفاده از اسکوپ سنگ چیست ؟

 

اسکوپ سنگ به منظور جلوگیری از افتادن سنگ ها بر روی سنگ های نما اعمال می شود. مکش کم سنگ در مقایسه با متریالی مانند آجر، موجب می شود تا به مرور زمان و پس از خشک شدن ملات، احتمال کاهش چسبندگی بین سنگ و ملات وجود داشته باشد که این امر باعث سقوط سنگ خواهد شد.

 

روش اسکوپ سنگ چیست ؟

 

در اسکوپ سنگ ، سنگ نما را با روشهای مختلفی به ملات که پشت سنگ ریخته می شود گیردار کرده و اتصال بین آن ها را محکم تر می کنند. برای اسکوپ کردن سنگ در مرحله ی اول با کمک دستگاه فرز در سطح زیرین سنگ یک شیار به وجود آورده و با توجه به اقتضای کار، یکی از روش های اسکوپ سنگ را انتخاب کرده و اجرا می نمایند.

اسکوپ سنگ که از آن با نام بست سنگ نمای ساختمان نیز یاد می شود، جنس آن از گالوانیزه می باشد. قطعه ی فلزی اسکوپ موجب اتصال محکم سنگ با ملات پشت آن می شود.

مطالعه بیشتر در رابطه با  کاربرد چوب ترموود در نمای ساختمان

نحوه ی استفاده از اسکوپ سنگ با توجه به نوع دیواری که قرار است سنگ نما روی آن اجرا شود و محل نصب سنگ که در کدام قسمت قرار می گیرد، می تواند متفاوت باشد. طریقه نصب سنگ روی دیوارهای آجری به این گونه است که در هنگام آجر چینی پس از اتمام کار و آماده شدن دیوار، اسکوپ سنگ را در هرزه ملات هایی که از لابلای آجر ها نمایان است، محکم کرده و سنگ را بر روی دیوار نصب کنید و پس از آن پشت سنگ ها را که فاصله ی اندکی با دیوار دارد، توسط ملات ماسه و سیمان پر کنید.

از انواع دیگر اسکوپ سنگ، می توان به اسکوپ کردن سنگ هایی با سطح صاف و صیقلی (مثل گرانیت یا مرمر ) اشاره کرد که غالبا به علت صاف بودن سطح این سنگ ها، تاثیر چسبندگی ملات کم می شود و ممکن است اتصال ایمن و محکمی به وجود نیاید. اسکوپ سنگ برای این دسته از سنگ ها که در سطح قائم و نمای ساختمان به کار می رود، مانع از جدا شدن از ملات و سقوط سنگ خواهد شد .

در گذشته معماران برای جلوگیری از سقوط سنگ های نمای ساختمان و برطرف شدن ایراد عدم چسبندگی ایمن بین سنگ و ملات، از شیوه های مختلف و ساده ای همچون روش پیچ و رول پلاک، خشکه چینی و به کار گذاشتن لقمه در سطح پشتی سرامیک و سنگ بهره می بردند که در ادامه به معرفی روش های مختلف اسکوپ سنگ می پردازیم .

 

اسکوپ سنگ

اسکوپ سنگ و اجرای آن

 

لقمه گذاری :

 

در این روش برای نصب سنگ نمای ساختمان به دیوار مورد نظر، با استفاده از سنگ، قطعه لقمه سنگ را به سطح پشتی سنگ می‌ چسبانند و پس از آن، سنگ را در قسمت مورد نظر قرار می دهند و سپس فاصله ی ایجاد شده بین سنگ و دیوار را با استفاده از ملات ماسه و سیمان پر می کنند تا با انجام این کار، لقمه به صورت کامل به ملات متصل شده و از افتادن سنگ جلوگیری کند.

مطالعه بیشتر در رابطه با  آشنایی با سنگ تراورتن و انواع آن

 

سیم مفتول :

 

در روش سیم مفتول برای ایجاد اسکوپ سنگ ، تعدادی شیار در دو سر سنگ به وجود می آورند و سپس سیم های مفتول آهنی و با قطر ۲ میلی متر را از آن ها عبور می دهند. وجود این سیم های مفتولی در سطح پشتی سنگ، باعث اتصال بهتر بین سنگ و ملات آن می شود.

 

اسکوپ سنگ

اسکوپ سنگ به روش سیم مفتول

 

اسکوپ دو پایه :

 

از دیگر روش‌ های اسکوپ سنگ، اسکوپ دوپایه می باشد که در این روش از یک قطعه‌ به شکل دو باله استفاده می شود که این قطعه از جنس استیل ساخته شده است. پس از ایجاد شیار در پشت سنگ، باله های این قطعه به شکل عمودی در پشت سنگ قرار می گیرد و اتصال محکمی بین سنگ و ملات به وجود می آورد.

 

اسکوپ سه پایه :

 

اسکوپ سنگ سه پایه به اسکوپ دوپایه شباهت زیادی دارد و تنها تفاوت آن ها در تعداد باله ها می باشد. در اسکوپ سه پایه یک باله با لبه ی دیگری نیز وجود دارد. برای اتصال اسکوپ سنگ به پشت سنگ، مانند روش های قبلی با ایجاد یک شیار در قسمت پشتی سنگ، اسکوپ را  چسب زده و درون شیار قرار می دهیم. ( لبه ی سوم داخل شیار قرار می گیرد) پس از خشک شدن چسب سنگ را در محل مورد نظر قرار داده و پشت آن را ملات میریزیم.

 

اسکوپ z :

 

برای متصل کردن اسکوپ سنگ z به قسمت پشتی سنگ، ابتدا یک شیار به وسیله ی دستگاه روی سنگ ایجاد می کنیم و پس از آن قطعه ی فلزی z شکل را داخل شیار به وجود آمده قرار می دهیم. در این مرحله سنگ را آماده ی چسباندن کرده و پشت آن را ملات میریزیم. اسکوپ سنگ اجرا شده از جدا شدن سنگ در تکانه های احتمالی در آینده جلوگیری می نماید.

مطالعه بیشتر در رابطه با  متریال های نوین نما سازی

 

اسکوپ پروانه ای :

 

برای ایجاد اسکوپ پروانه ای در سطح زیرین سنگ در ابتدا یک شیار با زاویه ی ۴۵ درجه ایجاد کنیم و سپس اسکوپ پروانه ‌ای را در شیار ایجاد شده قرار داده و بعد در قسمت پشتی سنگ ملات ماسه و سیمان میریزیم تا به چسبیدن اسکوپ سنگ به ملات منجر شود که این امر از شل شدن و افتادن سنگ خواهد شد.

در ساختمان‌ هایی که سنگ های نمای آن ها اسکوپ نشده است، می توان با روش پیچ و رول پلاک سنگ های نمای ساختمان، آن ها را اسکوپ کرد.

 

اسکوپ سنگ

روش های مختلف اسکوپ سنگ

 

تجهیزات لازم جهت ایجاد شیار و اسکوپ سنگ چیست ؟

 

به کارگیری دستگاه های فرز های دستی از بهترین روش های به وجود آوردن شیار و اسکوپ سنگ می باشد. در این زمینه دستگاه های مخصوصی نیز برای ایجاد شیار در بازار موجود می باشد.

 

مطالعه مقالات مرتبط : روند طراحی نما

 

منابع :

https://www.manavistone.com/

http://www.academyomran.com/

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا