انواع قراردادهای پیمانکاری 📝

۱
(۱)

مقدمه

 

قراردادهای پیمانکاری نوع های مختلفی دارد که بوسیله آنها قرار مابین پیمانکار و کارفرما منعقد خواهد شد. مفاد مندرج در قراردادهای پیمانکاری بر اساس موضوع و نوع قراردادی که انتخاب شده نگارش می شود. طبق این قرارداد کارفرما انجام کار با وضعیت مشخص را در قبال مبلغ معین به شخص دیگری ( پیمانکار ) اعم از حقیقی یا حقوقی واگذار می کند.

در قراردادهای پیمانکاری باید دقیقا مشخص شود کارفرما چه انتظاراتی از کارفرما خواهد شد که بهتر است بندهای آن با مشورت افراد متخصص و آشنا به مسائل حقوقی تنظیم شود تا در صورت ایجاد اختلاف مابین طرفین رفع آن بر اساس ماده های مندرج تسهیل شود. شرایط پرداخت و همچنین مدت زمان اجرای کار از موارد بسیار مهم در عقد قراردادهای پیمانکاری است.

مطالعه بیشتر در رابطه با  اصول طراحی نما در معماری

انواع قراردادهای پیمانکاری-آریاز دیزاین

انواع قراردادهای پیمانکاری

 

پیمانکاران افرادی هستند که در حوزه ای خاص مانند راهسازی، ساختمان سازی، راه اندازی پروژهای صنعتی و … دارای تخصص هستند و اکیپ ماهر و با دانش نسبت به این فعالیت ها را در اختیار دارند. تخصص برخی پیمانکاران نیز جزئی تر می شود به عنوان مثال در ساختمان سازی فقط در بخش نماسازی پیمان می بندند.

آریاز دیزاین با فعالیت در حوزه طراحی نماهای داخلی ساختمان، خارج و نمای ویلا نزدیک به یک دهه است فعالیت دارد و در این زمینه قراردادهای متعددی را با کارفرماها منعقد کرده است. طراحی نمای داخلی پنت هاوس، طراحی و اجرای نمای ساختمان های مسکونی و پارکینگ های طبقاتی بخشی از فعالیت های آریاز دیزاین است که با عقد قراردادهای متنوع طراحی و اجرا شده است.

 

انواع قراردادهای پیمانکاری و مزایا و معایب آنها

 

قراردادهای پیمانکاری انواع مختلفی دارند که براساس شرایط طرفین و نوع کار منعقد می شوند این قراردادها شامل انواع زیر می باشند.

 • قراردادهای پیمانکاری بر اساس فهرست بها
 • قرارداد بصورت پیمان مدیریت
 • قرارداد طبق پیشرفت کار
 • قرارداد طبق برآورد کلی یا قیمت ثابت
 • قرارداد طبق متر مربع زیر بنا
 • قرارداد کلید در دست
 • قراردادهای پیمانکاری EP و EPC
 • قرارداد احداث، بهره برداری، انتقال ( BOT )
 • قرارداد احداث، بهره برداری و تملک
 • قرارداد ساخت و انتقال
 • قرارداد بیع متقابل
 • قراردادهای پیمانکاری تامین

در ادامه در مورد تعدادی از انواع قراردادها توضیحات لازم داده خواهد شد.

 

قرارداد پیمانکاری-آریاز دیزاین

قرارداد پیمانکاری

 

قرارداد پیمانکاری بر پایه فهرست بها

 

فهرست بها مجموعه ای از مبالغی است که برای انجام یک کار در نظر گرفته شده، مجموع این مبالغ قیمت کار انجام شده در قرارداد را تعیین می کند. فهرست بهاها برای عملیات ساختمانی، راهسازی و تاسیساتی تهیه می شوند و هر ساله ضرایبی با توجه به نرخ تورم در آن اعلام می گردد.

اگر شرح قیمت برای طرفین قرارداد مشخص نباشد سازمان مدیریت و برنامه ریزی مرجع این موضوع خواهد بود و نظر آن دستگاه ملاک خواهد بود. اگر پیمانکار نسبت به شرح قیمت اعتراض داشته باشد یا بخواهد آن را تغییر دهد برای کارفرما قابل قبول نیست.

مطالعه بیشتر در رابطه با  مدیریت پیمان چیست؟ + مزایای آن

مزایای قرارداد بر پایه فهرست بها به شرح زیر است

 

 • مبلغی که توسط کارفرما پرداخت می شود بر اساس حجم کار انجام شده خواهد بود.
 • در صورت عدم اشکال در اجرا مبلغ پرداخت شده معادل مبلغ در نظر گرفته در قرارداد خواهد بود.
 • همیشه مبنای مشخصی برای پرداخت ها و تغییر قیمت ها وجود دارد.
 • پیمانکار پیش داوری درباره کارهای که انجام می دهد را خواهد داشت.
 • قیمت ها قبل از شروع بصورت ریز مشخص شده است.

این نوع قرارداد در حال حاضر یکی از معمول ترین روش ها است. مشاوران معمولا این روش را به کارفرماها و پیمانکاران پیشنهاد می دهند در ضمن این روش مورد پسند کارفرما و پیمانکار نیز هست.

 

قرارداد بصورت مدیریت پیمان

 

در این نوع قرارداد محدودیت قیمتی وجود ندارد و پیمانکار درصد مشخصی را بر اساس کل مخارج از کارفرما خواهد گرفت. کل مخارج شامل حقوق نیروها، ماشین آلات، پرداختی های کارگری و خریدها می باشد.

 

معایب این نوع قرارداد

 

 • با توجه به اینکه سود پیمانکار رابطه مستقیمی با هزینه ها خواهد داشت و هرچه هزینه ها بالاتر برود سود پیمانکار نیز بیشتر خواهد شد برای کارفرما مقرون به صرفه نخواهد بود.
 • مشاور باید مداوم فاکتورها را بررسی کند از این رو مشاور نیز علاقه ای به این روش نخواهد داشت.
 • پیمانکار نیز به دلیل نداشتن آزادی عمل در خرید به این روش علاقه ای ندارد چون باید همیشه کارفرما و مشاور را در جریان کار قرار دهد.
 • سوء ظن ها در این نوع قرارداد بسیار زیاد است.

بعضا در این روش مبلغ ثابتی را به عنوان پاداش یا جریمه در ارتباط با زیادتر یا کمتر شدن هزینه ها در نظر گرفته می شود که از این قرارداد به نام قرارداد مدیریت شرطی نام برده می شود.

 

اجرای پروژه - انواع قراردادهای پیمانکاری-آریاز دیزاین

اجرای پروژه

 

قرارداد طبق برنامه ریزی پیشرفت کار

 

در تعدادی از عملیات ها و کارها امکان تعیین مبلغ بر اساس نقشه های اجرایی و فهرست بها وجود ندارد. برخی از کارها تا به پایان نرسد زمان اتمام و شرایط کاری آن قابل پیش بینی نخواهد بود در این حالت طبق پیشرفت کار مبلغ پرداخت می شود.

همچنین ممکن است نقشه اجرایی کامل نباشد و مجبور به شروع کار باشیم در چنین حالتی قرارداد بر اساس پیشرفت کار تنظیم خواهد شد که تقریبا شباهتی با قرارداد بر اساس فهرست بها دارد. اما تفاوت هایی در این دو نوع قرارداد وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می شود.

 • در قرارداد طبق پیشرفت کار نه قیمت و نه مقدار کار بصورت دقیق مشخص نیست و بسیاری از این مقادیر در حین کار مشخص می شود اما در قرارداد بصورت فهرست بها قیمت تمام عملیات ها از قبل مشخص شده است.
 • در قرارداد بصورت پیشرفت کار تعهدی مبنی بر اینکه کارفرما کار را تا چه مقداری ادامه دهد مشخص نیست و ممکن است کارفرما قبل از اینکه پروژه تمام شود کار را تعطیل کند و تا اندازه ای که کار پیشرفت داشته پرداختی داشته باشد.
 • قراردادهای برنامه ریزی پیشرفت کار بیشتر در پیمانکاری های کشف میدان های گازی و نفتی کاربرد دارد.

 

قرارداد طبق برآورد کلی یا قیمت ثابت

 

قیمت و حجم کار از ابتدا بصورت دقیق تعیین می شود و با قیمت مشخص شده به پیمانکار واگذار می شود. در چنین قراردادهایی مشخصات و جزئیات نقشه ها بصورت کامل مشخص خواهد بود. این نوع قرارداد برای کارهای خیلی بزرگ و اینکه احتمال ایجاد تغییر در هنگام کار وجود نداشته باشد کاربرد دارد.

یکی از اشکالات این روش عدم انعطاف آن است اگر کارفرما یا مشاور بخواهند تغییرات اساسی را در پروژه اعمال کنند باید موافقت پیمانکار را جلب کنند. این قرارداد معمولا برای ساختمان های تیپ کاربرد دارد. در این روش هم کارفرما و هم پیمانکار بودجه دقیق و هزینه ها را می دانند البته هزینه پیمانکار بستگی به عوامل پیمانکاری خواهد داشت.

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای شیشه ای ساختمان + قیمت و انواع آن

 

قرارداد طبق متر مربع زیر بنا

 

این نوع قرارداد برای سرعت بخشیدن و تسهیل کردن کار در نظر گرفته می شود سازمان مدیریت و برنامه ریزی این قرارداد را برای پروژه هایی با حداکثر ۲ هزار متر مربع ابلاغ کرده است.

 

قرارداد کلید در دست

 

کلیه مراحل کار اعم از طراحی و ساخت بر عهده پیمانکار است. کارفرما و مشاوران تنها بر روی کارها نظارت خواهند داشت. کارفرما در نهایت با چرخاندن یک کلید کار بهره برداری را شروع می کند. یکی از مزیت های این روش برای کارفرما، کاهش درگیری او بطور محسوسی خواهد بود.

در این روش ابتدا مشخصات فنی و مشخصی تهیه، پرداخت ها یک قلم انجام و کارفرما نیاز ها و الزامات خود را تعیین می کند. همچنین هزینه طراحی توسط پیمانکار نیز در مرحله مناقصه در نظر گرفته می شود.

 

قرارداد احداث، بهره برداری، انتقال

 

این قرارداد در کشورهای توسعه یافته بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و به اسم قرارداد BOT شناخته می شود. در این روش ساخت و بهره برداری پروژه برای مدت مشخص شده ای توسط شرکت پروژه انجام می گیرد. شرکت بعد از اینکه در مدت معین پروژه را در اختیار داشت و درآمد لازم را کسب کرد آن را به کارفرما انتقال می دهد.

سرمایه گذاران بخش های خصوصی اسناد مورد نیاز را مورد بررسی قرار می دهند و پیشنهاد خود را به کارفرما خواهند داد. بعد از انجام مراحل اولیه و به نتیجه رسیدن توافقات، سرمایه گذار یک شرکت با مسئولیت محدود به اسم شرکت پروژه تاسیس می کند.

مطالعه بیشتر در رابطه با  نحوه محاسبه قیمت طراحی نما

قرارداد بیع متقابل

 

این روش بیشتر برای اجرای طرح های گاز و نفت مورد استفاده قرار می گیرد. در این قراردادها شرکت های خارجی پیمانکار خواهند بود و عهده دار تامین سرمایه برای کارهایی اعم از اکتشافات، توسعه، نوسازی و بازسازی میدان های نفتی و گازی هستند.

هزینه هایی که پیمانکار انجام می دهد به همراه سود سرمایه ( معمولا ۲۰ درصد) از درآمد فروش نفت و گاز بازپرداخت می شود. بعد از پرداخت مبلغ سرمایه گذاری شده به همراه سود آن پیمانکار دیگر هیچ حقی در میدان های نفتی و گازی نخواهد داشت و میادین در اختیار کشور میزبان قرار خواهد گرفت.

 

انواع قرارداد پیمانکاری-شرکت طراحی و معماری آریاز دیزاین
ساخت پروژه

 

شرایط فسخ قراردادهای پیمانکاری

در قراردادهای پیمانکاری بر اساس شرایط عمومی و تخلف پیمانکار یا کارفرما امکان فسخ قرارداد وجود دارد. در بسیاری از مواقع مابین طرفین قرارداد اختلافاتی پیش می آید و یکی از طرفین خواهان قطع همکاری خواهند شد. اما چون قراردادهای پیمانکاری جزو قراردادهای لازم هستند امکان فسخ آنها وجود ندارد مگر اینکه در زمان تنظیم قرارداد پیمانکاری این موضوع تعیین شده باشد.

اگر شرایط در قرارداد درج نشده باشد باید از طریق ماده های قانونی برای فسخ قرارداد اقدام کرد. در قراردادهای پیمانکاری تعهداتی برای طرفین در نظر گرفته می شود اگر یکی از طرفین تعهد خود را انجام ندهد حق حبس برای طرف دیگر ایجاد می شود. حق حبس به این معنی است اگر طرفی تعهد خود را انجام ندهد طرف دیگر نیز از انجام تعهدات مندرج در قرارداد معاف خواهد شد. در چنین شرایطی حق فسخ قرارداد محفوظ است.

 

منابع:

 1. کتاب اصول تنظیم قرارداد – علیرضا میلانی زاده
 2. کتاب قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی آنها – مهندس محمد عظیمی آقداش
 3. کتاب مجموعه قراردادهای کاربردی – بهنام اسدی، منصور عطاشنه

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۱ / ۵٫ تعداد رای: ۱

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا