لیستوفر سازه چیست؟📝+ اهمیت آن در ساختمان سازی

۳٫۵
(۲)

مقدمه

 

بعد از تکمیل شدن یک سازه اولین چیزی که جلب توجه میکند نمای ساختمان است. همگان ظاهر زیبای سازه را مشاهده می کنند و بر اساس شیک بودن به آن نمره می دهند. اما بی شک اگر در این حوزه یک فرد حرفه ای باشید فقط به نمای ساختمان اکتفا نمی کنید و در مورد مقاومت و کیفیت ساخت آن جویا خواهید شد. ساختمانی با نمای زیبا که فاقد کیفیت و مقاومت لازم باشد همچون حبابی زیبا روی آب است که نابودی آن به تار مویی بند است. اینجاست که اهمیت لیستوفر سازه را درک می کنیم. چیزی که تضمین کننده ی مقاومت سازه و بنیان محکم آن می باشد. اگر می خواهید بدانید لیستوفر سازه چیست و چه کاربردی در صنعت ساختمان سازی دارد در ادامه با آریاز دیزاین همراه شوید تا در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

لیستوفر سازه - آریاز دیزاین

لیستوفر سازه؛ راهنمای دقیق آرماتوربندی

مطالعه بیشتر در رابطه با  برترین سازه های ایران

لیستوفر سازه در صنعت ساختمان سازی چیست؟

 

همانطور که از اسم آن پیداست به نظر یک لیست، جدول یا یک فهرست می آید اما چه لیستی یا چه فهرستی؟ در ادامه خواهیم گفت.

با داشتن کمی سر رشته در حوزه ی ساختمان سازی مطمئنا کاملا به این نکته اشراف دارید که آرماتور بندی یکی از بنیادی ترین فرآیندهای ساخت سازه می باشد. مرحله ای پیچیده و حساس که یک قدم اشتباه در آن می تواند به قیمت سنگینی برای شما تمام شود. حساسیت آرماتور بندی زمانی افزایش پیدا می کند که با ساخت یک سازه بتنی روبرو هستیم. لیستوفر سازه همانطور که حدس زده بودید یک لیست است؛ یک لیست که در واقع راهنمای ما در مسیر آرماتور بندی و جزئیات آن می باشد. هرآنچه که مربوط به نصب کردن، خم کردن و برشکاری میلگردها باشد در این لیست جامع گنجانده می شود بنابراین اگر مو به مو مطابق این لیست عمل کنید سازه ای محکم و پایدار خواهید داشت. عمل کردن به نکاتی که در لیستوفر سازه گنجانده شده باعث می شود فرآیند آرماتور بندی به سرعت و در عین حال بی نقص طی شود.

 

لیستوفر سازه چه زمانی تهیه می شود؟

 

لیستوفر سازه چیزی نیست که از ابتدای مسیر در اختیار شما باشد. این لیست کامل و بی نقص بعد از اینکه مراحل طراحی نمای ساختمان به پایان رسید و پلان ها طراحی شدند، تهیه و گردآوری می شود و در اختیار شما قرار می گیرد. این لیست که در آن جزئیات کاملی از آرماتور بندی و میلگردها آورده شده در نهایت در اختیار تیم اجرایی قرار خواهد گرفت. عمل کردن بی چون و چرا به این لیست باعث می شود دقت عمل در طراحی و ساخت ساختمان شما بسیار بالا رود بنابراین دیگر از بابت آسیب های احتمالی که ممکن است باعث تخریب ساختمان شما شود نگران نخواهید بود و یا دست کم نگرانی شما بسیار کم خواهد شد.

 

لیستوفر ساختمانی - آریاز دیزاین

لیستوفر ساختمانی باعث ایجاد بنیان محکم در سازه می شود

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  صفر تا صد مراحل ساختمان سازی

 

تاثیر لیستوفر سازه در صرفه جویی اقتصادی

 

قبل از اینکه آجر روی آجر گذاشته شود طراحی نما و پلان صورت می پذیرد. در این مرحله نیز باید به فکر تهیه لیستوفر سازه بود. با وجود این که لزوم تهیه این لیست و مزایای آن به اثبات رسیده اما همچنان عده ای دچار ابهام اند که چرا باید لیستوفر سازه را تهیه کرد. تهیه این لیست علاوه بر اینکه امری اجباری ست مزیت های خاص خود را دارد. در لیستوفر سازه  تمام مشخصات مربوط به میلگرد و آرماتوربندی آورده می شود بنابراین اگر طبق این لیست پیش روی کنید مطمئنا میزان هدر رفت متریال های گران قیمت در ساخت سازه کمتر خواهد شد. میلگرد ها دارای قیمت بالایی هستند و هرچه بتوان در تهیه آن ها صرفه جویی بیشتری کرد به معنای صرفه اقتصادی بیشتر برای سازنده و حفظ بودجه می باشد. این موضوع نه تنها در مورد میلگرد بلکه در مورد بسیاری از متریال های ساختمانی صادق است. مهندسین با یک نگاه دقیق و جامع به لیستوفر سازه می توانند سرعت ساخت ساختمان را بالا ببرند بدون اینکه از میزان دقت کاسته شود و هزینه های اضافی را به برنامه ریزی بودجه تحمیل کنند.

 

لیستوفر سازه چه اطلاعاتی را در بر می گیرد؟

 

پیش از هر چیز باید گفت که تهیه لیستوفر سازه فرآیند پیچیده و دشواری دارد بنابراین آن را ساده فرض نکنید. لیستوفر سازه اطلاعات کاملی در مورد میلگردها و آرماتوربندی در بر دارد. یکی از این اطلاعات شامل موقعیت دقیق میلگردها و آرماتورها در پلان می شود که با واژه Pos در لیستوفر نشان داده می شود. تعداد میلگردها، شکل و نوع میلگردها و همچنین وضعیت خم، حجم و طول آن ها نیز از دیگر اطلاعاتی است که می توان از لیستوفر استخراج کرد. وزن میلگردها نیز در این لیست جامع ذکر می شود که در فرآیند احداث سازه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

 

تهیه لیستوفر بعد از تهیه پلان-آتلیه طراحی و معماری آریاز دیزاین
تهیه لیستوفر بعد از تهیه پلان صورت می پذیرد

 

لیستوفر سازه توسط چه کسی تهیه می شود؟

 

همانطور که در بالا نیز اشاره شد لیستوفر سازه یک فهرست بسیار تخصصی می باشد و باید توسط افراد حرفه ای و متخصص تهیه شود. چنانچه می خواهید در تهیه لیستوفر سازه دقت بالایی به کار برده شود و اصطلاحا مو لای درز آن نرود می توانید از مهندسین حرفه ای در دفاتر فنی و ساختمانی کمک بگیرید. مجموعه آریاز دیزاین با دارا بودن یک تیم تخصصی از مهندسین کاربلد و حرفه ای می تواند در تمامی طول این مسیر همراه شما باشد. بنابراین به هیچ عنوان نگران تهیه این لیست و جزئیات آن نباشید چرا که ما در کنار شما هستیم.

 

اگر لیستوفر سازه نداشته باشیم چه خواهد شد؟

 

جواب این سوال کاملا واضح و بدیهی است که بدون داشتن لیستوفر سازه حتی نمی توانید قدم از قدم بردارید. چنانچه بدون این لیست سراغ مراحل ساخت و ساز بروید مطمئنا متوجه خواهید شد که اشتباهات بزرگی در پیش بینی قیمت ها صورت گرفته و همچنین به احتمال زیاد در زمان بندی انجام پروژه نیز به مشکل خواهید خورد. هدر رفت متریال های گران قیمت ساختمانی نیز از دیگر پیامدهای منفی می باشد که عدم دارا بودن لیستوفر به شما تحمیل خواهد کرد.

 

لیستوفر سازه اطلاعات کاملی در مورد متریال ها -آتلیه طراحی و معماری آریاز دیزاین
لیستوفر ساختمانی اطلاعات کاملی در مورد متریال ها در اختیار ما قرار می دهد

 

چگونه می توان لیستوفر سازه را تهیه کرد؟

 

شاید تصور می کنید که برای تهیه این لیست دقیق باید قلم و کاغذ بردارید و دائما محاسباتی را روی کاغذ انجام دهید. اما اینگونه نیست. همچنان روی حرفی که در بالا زده شد هستیم و می گوییم که تهیه این لیست به مهارت و تخصص نیاز دارد اما مهارت نرم افزاری. شما باید در زمینه علوم ساخت و ساز دارای دانش کافی باشید و مهارت کار با نرم افزارهای دقیق مهندسی را نیز داشته باشید. تهیه لیستوفر سازه برای مهندسینی که دارای مهارت کار با نرم افزارهای محاسباتی هستند ساده تر خواهد بود.

نرم افزار مترو پلاس همان نرم افزاری است که شما را در تهیه این جدول جامع کمک خواهد کرد. این نرم افزار اطلاعاتی دقیقی شامل تعداد، قطر و طول آرماتور و میلگرد را به شما در قالب جدول های حرفه ای اکسل خواهد داد. به طور کلی نرم افزارهای اکسل و اتوکد نیز در کنار نرم افزار مترو پلاس باید وجود داشته باشند تا بتوانید یک لیستوفر حرفه ای تهیه کنید.

بعد از اینکه لیستوفر ساختمانی را تهیه کردید بایستی آن را تحلیل و آنالیز کنید. در این مسیر نیز باید از فیلترهای مختلفی که در نرم افزار اکسل وجود دارد بهره بگیرید. همانطور که گفتیم این کار، بسیار دقیق و تخصصی می باشد بنابراین اگر در هر کدام از بخش های این پروسه دچار مشکل شدید بهتر است آن را به یک تیم حرفه ای واگذار کنید. تیم حرفه ای آریاز دیزاین در این زمینه خدمات کامل را در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

نرم افزار لیستوفر سازه-آریاز دیزاین
تهیه لیستوفر نیاز به مهارت نرم افزاری دارد

 

چرا نباید لیستوفر سازه را به یکباره در اختیار آرماتور بند قرار داد؟

 

شما به عنوان یک مهندس حرفه ای باید بدانید که کدام بخش های لیستوفر را در چه زمانی در اختیار آرماتور بند قرار دهید. موارد فنی، آنالیز پرت و اولویت هایی که در برنامه اجرایی وجود دارد باید به طور دقیق تحلیل شود و تصمیم دقیقی در مورد ارائه بخش های مختلف لیستوفر به آرماتور بند گرفته شود. به عنوان مثال اگر بخواهید تمام لیستوفر را به طور کامل در اختیار آرماتور بند قرار دهید ممکن است او را گیج کنید چرا که او در جریان روند تهیه لیستوفر نبوده و ممکن است دچار اشتباه شود. به عنوان مثال ممکن است میلگردهایی که برای انتهای کار هستند را در ابتدا برش بزند و خم کند در حالی که نیازی به آن ها در ابتدای کار نیست. روش دقیق کار به این صورت است که خم و برش میلگرد ها باید به تناسب پیشرفت پروژه انجام شود در غیر اینصورت ممکن است بخش زیادی از سرمایه شما به هدر رود. بنابراین بسیار دقیق و حساب شده عمل کنید.

نتیجه گیری

آنچه که بیش از هر چیز دیگری در ساخت یک سازه اهمیت دارد آگاهی از نوع و میزان مصالح و همچنین قیمت آن ها می باشد. بدون داشتن یک برنامه ریزی دقیق حتی نمی توان یک آجر روی آجر دیگر گذاشت. لیستوفر سازه همان جدول جامع و کاملی است که شما را در روند ساخت ساختمان به طور دقیق راهنمایی خواهد کرد تا از صرف هزینه های بیهوده دوری کنید و از قیمت ها آگاهی دقیقی داشته باشید. داشتن یک سازه با بنیان محکم و اسکلت قوی تنها با داشتن لیستوفر سازه امکان پذیر خواهد بود. مجموعه تخصصی آریاز دیزاین در تمامی طول این مسیر به همراه مهندسین حرفه ای همراه شما خواهد بود.

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳٫۵ / ۵٫ تعداد رای: ۲

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا