بررسی اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی

۰
(۰)

اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی

 

توجه به طراحی ساختمان و مراحل اجرایی، به خصوص طراحی نمای ساختمان و جزئیات آن، می تواند کمک شایانی در خصوص کاهش میزان مصرف انرژی و بهینه نمودن آن نماید. ساخت بنایی با حداقل اتلاف انرژی، علاوه بر کاهش هزینه های مصرفی، موجب متعادل شدن دمای درون ساختمان شده و در تمام فصول سال دمای محیط داخلی مطلوب و متعادل خواهد بود. این امر با عایق سازی قسمت های مختلف و با هدایت انرژی و گرمای خورشید به محیط درون انجام می پذیرد. رعایت نکات اجرایی برای کاهش میزان مصرفی، تاثیر قابل توجهی نیز در کاهش گازهای گلخانه ای داشته و به حفاظت از محیط زیست کمک می کند. یکی از تاثیر گذار ترین بخش های ساختمان در میزان مصرف انرژی، نمای ساختمان و عناصر و اجزای مربوط به آن می باشد که با توجه به این موضوع، به اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی پی می بریم.

از عواملی که باعث هدر رفت انرژی و افزایش مصرف آن می شود، می توان به طراحی نامناسب محیط داخلی و خارجی ، عایق بندی بدون رعایت ضوابط و اصول اصلی در خصوص سیستم های گرمایشی و سرمایشی ، دیوارهای نمای ساختمان، سقف، درب ها، پنجره ها و … اشاره نمود.

 

نمای ساختمان

کاهش اتلاف انرژی در ساختمان با توجه به اجزای نمای ساختمان

 

اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی آن جایی نمود پیدا می کند که به اهمیت جدارهای غیر عایق در ساختمان پی می بریم که از مهم ترین عوامل اتلاف انرژی محسوب می شود.

جدار، از دیگر اجزای مهم و تاثیرگذار است که مانند سدی در برابر ورود گرما، رطوبت، غبار و آلودگی های دیگر از محیط خارجی به داخل عمل می کند. برای افزایش کارایی این عنصر، توصیه می شود از جدارهایی با عایق حرارتی مطلوب در نمای ساختمان استفاده نمایید.

مطالعه بیشتر در رابطه با  لیستوفر سازه چیست؟📝+ اهمیت آن در ساختمان سازی

 

نقش مصالح ساختمانی در اتلاف انرژی

 

با انتخاب متریال مناسب هر اقلیم و آب و هوا، به میزان قابل توجهی از اتلاف انرژی جلوگیری می گردد. جنس متریالی که در نمای ساختمان به کار برده می شود، در میزان جذب انرژی و گرمای خورشید نیز تاثیر بسزایی دارد. اشعه های بازتاب نشده از سطح مصالح نمای ساختمان، جذب می شود. میزان جذب این انرژی به عوامل متعددی مانند جنس، رنگ و میزان صاف یا زبر بودن متریال به کار رفته بستگی دارد.

از جمله متریال هایی که ظرفیت حرارتی زیادی داشته و موجب یکنواختی و تعدیل دمای محیط درون ساختمان می شود، می توان به آجر و بتن اشاره کرد که جزو متریال های سنگین محسوب می شوند. برخلاف این مصالح، متریال های سبک مانند چوب و پلاستیک از ظرفیت حرارت پایینی برخوردار بوده و در مدت زمان کوتاه تری حرارت محیط از دست می رود.

به همین علت توصیه می شود که در زمان بازسازی نمای ساختمان اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی را در نظر گرفته و از متریال های سنگینی مانند آجر و بتن استفاده نمایید و از متریال های سبک کمتر استفاده کنید. آجرهای متخلخل ظرفیت حرارتی بالایی داشته و گزینه ی خوبی برای نمای ساختمان محسوب می شوند اما بهتر است در کنار این متریال، از عایق ها نیز بهره ببرید.

 

نمای ساختمان

تاثیر متریال های نمای ساختمان در کاهش اتلاف انرژی

 

اثرگذاری پنجره های نمای ساختمان اتلاف انرژی :

 

پنجره یکی از اصلی ترین عناصر نمای ساختمان به شمار رفته و تاثیر بسیار زیادی در کاهش اتلاف انرژی دارا می باشد. پنجره ها در نمای ساختمان نقش مهمی در ورود و تأمین  نور و گرمای محیط درونی دارد و همچنین به زیبایی بنا کمک می کند. علاوه بر آن، پنجره ها بین محیط بیرونی و داخلی ارتباط ایجاد کرده و به امر تهویه ی محیط کمک می کنند. در صورت طراحی غیر اصولی و نامناسب و یا عدم توجه به انرژی و هدر رفت آن ، باعث بر هم خوردن تعدیل دمای داخلی و اتلاف انرژی خواهد شد.

مطالعه بیشتر در رابطه با  راه های کاهش شوره در آجر نما چیست؟

مقدار مقاومت حرارتی پنجره ها به موارد زیر وابسته می باشد :

۱- جنس و نوع شیشه ی استفاده شده

۲- شمار لایه های شیشه ی مورد استفاده برای پنجره

۳- میزان لایه  هوای موجود در بین شیشه ها

۴- میزان مقاومت حرارتی و یا ضریب هدایتی هر قاب پنجره

۵- انجام درزبندی در زمان نصب پنجره های نمای ساختمان و نورگیرها

 

ابعاد و جایگاه قرارگیری پنجره ‌های نمای ساختمان

 

پنجره‌ ها نسبت به بقیه ی عناصر در یک ساختمان، حرارت بیشتری از دست داده و اتلاف انرژی بسیاری را باعث می شوند؛ به همین دلیل باید در طراحی و نصب پنجره ها در نمای ساختمان، به ابعاد و محل قرارگیری آن ها توجه نمود تا از هدر رفتن انرژی جلوگیری کرد.

باید توجه نمود که تا حد ممکن پنجره ها را در سمت جنوبی قرار داد و از درختان و موانع بلند در جلوی نمای ساختمان و پنجره ها خودداری نمود تا نور به راحتی وارد محیط شود. بهتر است در بخش غربی از قرار دادن پنجره صرف نظر نمایید تا در تابستان موجب گرمای محیط داخلی نشود. وجود پنجره های شرقی در فصل زمستان به گرم شدن فضای داخلی کمک خواهد کرد اما در تابستان نیز موجب گرم شدن محیط خواهد شد.

پنجره های شمالی میزان جذب نور و انرژی کمی دارند و باید تا حد امکان کوچک باشند تا از اتلاف حرارت و انرژی جلوگیری شود.

 

عایق ‌کاری نمای ساختمان

 

عایق کاری در قسمت نمای ساختمان، از مهم ترین بخش های عایق کاری و کاهش اتلاف انرژی و تعدیل دمای محیط داخلی محسوب می شود که نشان دهنده ی اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی می باشد. بر طبق مقررات ملی ساختمان، با عایق کاری مناسب در بخش نمای ساختمان، می توانید ضریب انتقال حرارت را کنترل و مدیریت نمایید تا از میزان مشخصی فراتر نرود. هر منطقه با توجه به اقلیم و آب و هوای آن ناحیه، میزان عایق کاری متفاوتی را نیاز خواهد داشت؛ به همین جهت کمک گرفتن از مشاوران در این حوزه می تواند برای شما مفید واقع شود.

مطالعه بیشتر در رابطه با  نکات مهم در طراحی نمای ساختمان های عمومی

 

نورگیرهای ساختمان

 

نورگیرها نقش موثری در افزایش نور ورودی از سمت نمای ساختمان به داخل را دارند؛ از طرفی ممکن است به دلیل اهمیت ندادن به عایق نمودن این قسمت ها، انرژی و حرارت زیادی از این بخش ها اتلاف گردد.

راه های متعددی برای کاهش اتلاف انرژی وجود دارد که با رعایت آن ها به نتیجه ی مطلوب تری دست خواهید یافت :

  •  تا حد امکان از نورگیرهای کوچک‌ در بنا استفاده نمایید و پنجره های موجود در نورگیر را ببندید.
  •  با استفاده از شیشه‌ های دو جداره و یا شیشه های نسبتا ضخیم در نورگیرها ، از تبادل حرارت و انرژی جلوگیری نمایید.

در صورت امکان از سایبان و یا سازه های سایه انداز استفاده نمایید تا از تابش مستقیم نور خورشید به محیط داخلی جلوگیری شود. به این منظور می توانید از شیشه های رفلکس و یا تیره رنگ در نمای ساختمان استفاده کنید.

در صورت غیرضروری بودن نصب و اجرای نورگیر در اتاق خواب ها و محیط نشیمن، از اجرای آن خودداری نمایید.

 

اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی

اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی و دیگر اجزای ساختمان

 

مطالعه مقالات مرتبط : روند طراحی نما

 

منابع :

https://rasekhoon.net/

http://www.kolbeh.ir/

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا