چرا نمای ساختمان اهمیت دارد؟

۵
(۱)

ساختمان و نمای آن :

 

ساختمان های مختلف و متنوعی در سطح شهر طراحی و ساخته می شوند که هر کدام از آن ها با دیگری متفاوت می باشند. ساختمان ها قبل از ساخت باید توسط طراحان، طراحی شوند و نقشه نما و همچنین نقشه داخل ساختمان با توجه به ضوابط و مقررات تعیین شده تهیه شود، سپس متناسب با آن ها برای ساخت ساختمان مورد نظر اقدام شود. علاوه بر نقشه داخلی ساختمان، نمای ساختمان نیز بسیار مهم می باشد. در حقیقت نمای ساختمان اولین قسمت از ساختمان می باشد که مورد توجه اطرافیان قرار می گیرد. در اینجا قصد داریم به اهمیت نمای ساختمان ساختمان بپردازیم.

 

اهمیت نمای ساختمان و دلایل آن :

 

همانطور که گفته شد نمای ساختمان یکی از قسمت های بسیار مهم ساختمان می باشد . نمای ساختمان مانند پوست بدن در زیبایی ساختمان تاثیر بسزایی دارد. پوست بدن انسان مانند نمای ساختمان علاوه بر این که باید زیبا باشد، باید دارای ویژگی های منحصر به فردی باشد تا به سلامتی انسان صدمه وارد نشود. در نتیجه نما باید سالم و عاری از منافذ باشد تا به محیط داخلی صدمه وارد نشود. از اهمیت نمای ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ساختمان هایی که نمای آن ها خوب و زیبا باشد، باعث جذب افراد می شوند. در حقیقت نما در خرید، رهن و اجاره ساختمان ها بسیار موثر می باشد.
  2. نمای ساختمان اولین قسمت از ساختمان می باشد که مشاهده می شود، در نتیجه مشاهده اولین قسمت از یک ساختمان در ذهن افراد بسیار تاثیر گذار می باشد.
  3. نمای خارجی ساختمان ها یکی از عواملی می باشند که با محیط داخلی ساختمان ارتباط برقرار می کنند. در حقیقت با دیدن نما می توان طراحی داخل ساختمان را پیشبینی کرد. به عنوان مثال اگر نمای ساختمان با کیفیت نباشد اما داخل آن بسیار زیبا باشد، در نتیجه زیبایی داخل ساختمان زیاد به چشم نخواهد آمد.
مطالعه بیشتر در رابطه با  راه های کاهش شوره در آجر نما چیست؟

 

اهمیت نمای ساختمان

نما ساختمان

  1. دیگر عواملی که به اهمیت نمای ساختمان اشاره دارد، تاثیر آن در زیبایی شهر می باشد. در حقیقت نمای خارجی ساختمان ها در نمای شهر بسیار مهم می باشند.
  2. نمای ساختمان باعث حفظ امنیت ساختمان می شود.
  3. نمای ساختمان ها، ارزش ساختمان را افزایش می دهند.
  4. نمای ساختمان علاوه بر این که گویای سبک داخلی ساختمان می باشد، گویای سن ساختمان، میزان مقاومت و استحکام ساختمان نیز می باشد.

 

نمای ساختمان و ویژگی های آن :

 

نمای ساختمان ها علاوه بر این که باید زیبا باشند، باید به گونه ای طراحی و اجرا شوند که امنیت ساختمان را تامین کنند، همچنین نما باید متناسب با سبک معماری داخلی ساختمان باشد. نمای ساختمان باید در برابر عوامل محیطی مانند باد، باران، برف، گرد و خاک، سرد شدن هوا و … مانند سپر عمل کند و از نفوذ آن به داخل ساختمان جلوگیری کند. متریال ها و مواد به کار رفته در نمای ساختمان ها باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند تا بر اثر گذر زمان و در برابر عوامل محیطی و تغییر ناگهانی آب و هوا دچار تغییر شکل و یا تغییر رنگ نشوند. در حقیقت کیفیت خود را از دست ندهند. نمای ساختمان ها می توان با استفاده آجر ها، سنگ ها و فلزات متنوع ساخته شود.

 

تاثیرات نمای ساختمان

نمای ساختمان

مطالعه مقالات مرتبط : بررسی اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی

منابع :

https://rasekhoon.net/

http://www.kolbeh.ir/

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵٫ تعداد رای: ۱

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

مطالعه بیشتر در رابطه با  متریال های نوین نما سازی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا