علت بازسازی نمای ساختمان و روش های آن

۰
(۰)

بازسازی نمای ساختمان

نما از جهت زیبا شناسی و کاهش میزان انرژی مصرفی در ساختمان، نقش مهمی در یک بنا ایفا می کند. با گذشت زمان نمای ساختمان فرسایش یافته و به تغییر یا تعمیرات نیازمند خواهد شد. این موضوع باعث می شود که پس از گذشت چند سال، مالکین ساختمان ها تصمیم به بازسازی نمای ساختمان گرفته و به ترمیم و یا تعویض آن بپردازند.

 

روش های بازسازی نمای ساختمان

 

برای انتخاب مناسب ترین روش بازسازی و کاهش هزینه های بازسازی نمای ساختمان، بهتر است تمامی روش های ارائه شده را بررسی نمایید و در نهایت با توجه به شدت آسیب های وارد شده بر نمای ساختمان، بهترین روش را انتخاب و اجرا نمایید.

اصلی ترین روش های بازسازی نمای ساختمان:

  • ترمیم و بازسازی عناصر آسیب دیده، کنده شده و سست شده
  • ترمیم و بازنگری بندکشی های نمای ساختمان
  • ترمیم کردن ترک‌ های ایجاد شده در نمای ساختمان
  • تعمیر و یا تعویض درها و یا پنجره‌ ها
  • رنگ‌ نمودن قسمت های نیازمند رنگ در نمای ساختمان (مانند چهارچوب های در و پنجره)
  • تعمیر و تعویض حفاظ ‌های به کار رفته در نما
  • بهره گیری از نمای سبز و استفاده از گیاهان جهت ایجاد زیبایی و لایه ی عایق در نمای ساختمان
  • شستشوی شیشه ها و سنگ و آجرهای بکار رفته در نمای ساختمان
  •  بازسازی نمای ساختمان جهت حفظ زیبایی و ایجاد پایداری و استحکام بیشتر

در برخی موارد بازسازی‌ نمای ساختمان به منظور حفظ زیبایی و به وجود آوردن تنوع در نمای ساختمان انجام می پذیرد. معمولا در این موارد به ایجاد هماهنگی نمای ساختمان با نماهای اطراف نیز توجه می شود اما هدف اصلی تر افزایش استحکام و ایمنی نما و کاهش خطر سقوط متریال به کار رفته در نما می باشد.

مطالعه بیشتر در رابطه با  آشنایی با انواع متریال ها در طراحی نما (بخش اول)

 

نمای ساختمان

نمای ساختمان نیازمند ترمیم

 

ترمیم نمودن نمای ساختمان

 

ترمیم بخش هایی که دچار آسیب شده اند، مانند سنگ ها و آجرهای شکسته ، ترک خورده و یا سست شده ی نمای ساختمان، بخش مهمی از ترمیم و بازسازی نمای ساختمان به شمار می رود.

گاهی برای ترمیم قسمت های لق شده و یا ترک خورده، ملات زیر آن قسمت را تراش می دهند و سپس با افزودن ملات جدید، بخش جدا شده را مجددا به نمای ساختمان می چسبانند.

 

تعویض نمای ساختمان فرسوده شده

 

برای بازسازی نماهای فرسوده، لازم است که آن ها را به طور کامل تعویض نمایند؛ به همین علت نمای ساختمان های فرسوده در مرحله ی اول به طور کامل تخریب شده و تمامی سنگ ها و آجرها را از آن جدا می نمایند. نکته ی حائز اهمیت در اجرای عملیات بازسازی نماهای فرسوده، عدم اجرای نمای جدید بر روی نمای قدیمی و فرسوده می باشد. این کار موجب کاهش استحکام متریال های به کار رفته در نما شده و ایمنی را کاهش می دهد. برای اجرای زیرسازی نمای جدید می توانید به دو روش استفاده از ملات (زیرسازی تر) و جوش و پیچ (زیرسازی خشک) عمل نمایید.

 

بازسازی نما به علت تغییر در کاربری ساختمان و یا ایجاد تنوع

 

در مواردی که نمای ساختمان بدون نقص بوده و مشکل خاصی برای تعمیرات ندارد، می توان با انتخاب اتصال خشک، قسمت هایی را برای تغییر و تلفیق با مصالح جدید انتخاب کرده و یک ترکیب نو و خلاقانه ایجاد نمود. با انتخاب این روش می توانید با صرفه ی اقتصادی بیشتری به تغییر و بازسازی نما بپردازید. به عنوان مثال برای تغییر یک نمای ساختمان آجری می توانید از چوب های ترمو در کنار آجر استفاده نموده و آن ها را به صورت هماهنگی با یک دیگر تلفیق نمایید.

مطالعه بیشتر در رابطه با  اجرای نمای کامپوزیت 💣 + روش اجرا و مزایا

در هنگام بازسازی نما، به نمای ساختمان های اطراف نیز توجه داشته باشید تا نمایی منحصر به فرد اما مرتبط با بافت و فرم بناهای منطقه خلق کنید.

 

بازسازی نمای ساختمان

بازسازی نمای ساختمان قدیمی

نمای ساختمان

ایجاد تنوع در نمای ساختمان

 

رنگ کردن نمای ساختمان

 

برای رنگ نمودن ساختمان ها، باید به این نکته توجه نمود که رنگ ها به مرور دچار تغییر می شوند و به کار بردن رنگ های بسیار روشن و رنگ های خنثی برای نمای ساختمان مناسب نمی باشد. در صورت استفاده از رنگ هایی که چرک تابی کمی دارند، پس از مدتی به شست و شوی نما احتیاج پیدا می کنید.

 

نکات و ضوابط اجرایی جهت بازسازی نمای ساختمان

 

نمای ساختمان می تواند نشان دهنده ی موارد گوناگونی مانند شرایط اجتماعی و اقتصادی طراحان و ساکنان آن بنا باشد؛ به همین علت طراحی هر منطقه میتواند با دیگر مناطق تفاوت های ملموسی داشته باشد. با توجه به این موارد، در می یابیم که قبل طراحی باید شرایط مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و … را در نظر گرفت.

انتخاب متریال مناسب جهت بازسازی نمای ساختمان امری مهم و بسیار اثر گذار می باشد؛ چرا که متریال را باید با توجه به اقلیم منطقه ، شرایط آب و هوایی ، فرهنگ ، بافت و فرم ساختمان ، میزان بودجه ی پروژه و … انتخاب نمایید. در این بین باید به هماهنگی و همخوانی متریال های مدنظر با نمای ساختمان های مجاور نیز توجه نمایید.

ضوابط اجرایی در هر منطقه با توجه به خصوصیت های آن مناطق متفاوت می باشد. مثلا برای به کار بردن چوب در نمای ساختمان، در بعضی مناطق تا حد ۱۵% مجاز به استفاده می باشیم.

مطالعه بیشتر در رابطه با  متریال های نوین نما سازی

در ایران به علت وفور معادن سنگ، استفاده از نماهای سنگی رایج و محبوب می باشند. از سنگ های پرکاربرد برای استفاده در نمای ساختمان می توان به مرمر ، گرانیت ، تراورتن ، سنگ های آنتیک و … اشاره کرد.

در نماهای کلاسیک  اغلب از سنگ های تراورتن استفاده می شود؛ زیرا این سنگ ها در بازار فراوان بوده و قیمت نسبتا مناسبی نیز دارد. از معایب این سنگ ها می توان به فراوان بودن خلل و فرج موجود در سنگ اشاره نمود.

در بین سنگ های موجود، گرانیت بیشترین سختی را داشته و در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت بیشتری دارا می باشد.

یکی از موارد مهم که در هنگام بازسازی نمای ساختمان باید به آن پرداخت، تعویض درب ها و پنجره های نمای ساختمان می باشد. استفاده از پنجره های دو جداره می تواند انتخاب مناسبی برای عایق نمودن محیط داخلی در برابر صوت و حرارت باشد. در کنار این موضوع، باید به آب بندی و درز بندی نیز توجه نمایید.

نورپردازی از موارد بسیار مهم و تاثیر گذار در مبحث طراحی و اجرای نما به شمار می رود. در هنگام بازسازی نمای ساختمان، توجه به نورپردازی را فراموش نکنید؛ زیرا طراحی نورپردازی متناسب با طراحی نمای ساختمان ، می تواند جلوه ی زیبا و منحصر به فردی به نمای ساختمان بیفزاید.

مطالعه مقالات مرتبط : رنگ در نمای ساختمان

منابع :

https://kargosha.com/

https://ostadkar.pro/

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا