برترین سازه های ایران

مقدمه

 

معروف ترین کشورهای جهان را به خاطر معماری بی نظیر سازه های آن می شناسیم. از ایتالیا و فرانسه گرفته تا مصر و یونان باستان. کشور های زیادی در دنیا وجود دارند که در حوزه ی معماری حرف های زیادی برای گفتن دارند اما در این میان ایران را می توان به عنوان گل سر سبد تمامی این کشورها دانست. سازه های معماری بی نظیر و خارق العاده ای در ایران وجود دارد که نشان از هنر دیرینه ی معماری در این مرز و بوم دارد. برترین سازه های ایران سازه هایی هستند که معماری آن ها توسط هنرمندانی چیره دست و خلاق صورت گرفته. در حدی که این سازه ها را به سازه هایی بین المللی و مطرح در سراسر دنیا تبدیل کرده. در ادامه قصد داریم تعدادی از برترین سازه های ایران را معرفی کنیم بنابراین اگر می خواهید تاریخچه ی غنی که پس هر کدام از آنها نهفته است را بدانید در ادامه با آریاز دیزاین همراه شوید.

[irp posts=”3787″ name=”بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان”]

بررسی تعدادی از برترین سازه های ایران

 

 • برج میدان آزادی

هرجا که قرار باشد نمادی از شهر تهران آورده شود بی شک تصویر برج آزادی در آنجا می درخشد. برج آزادی یکی از برترین سازه های ایران می باشد که در میانه میدان آزادی خودنمایی می کند. ساخت این برج به بیش از پنجاه سال گذشته باز می گردد با این حال می توان این برج را نسبت به قدمت آن یی از تاثیرگذارترین آثار معماری ایران دانست. نکته ی جالب برج آزادی این است که این برج توسط استاد حسین امانت آن هم در سن 24 سالگی طراحی شد. معماری زیبای این برج الهام گرفته از معماری دوران هخامنشی و ساسانی می باشد که ترکیب هنرمندانه ای با معماری اسلامی داشته. هرچند که این روزها نماد تهران به برج میلاد تغییر پیدا کرده اما هنوز هم عده ی زیادی بر این باورند که نماد اصیل و با شکوه تهران برج آزادی ست.

برترین سازه های ایران برج آزادی - آریاز دیزاین

برج آزادی نمادی اصیل از تهران

 

 • اقامتگاه اسکی بارین

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که عاشق معماری های خاص و منحصر به فرد می باشید مطمئنا از اقامتگاه اسکی بارین خوشتان خواهد آمد. قدمت این سازه چندان زیاد نیست و حدود ده سال است اما در نوع خود نظیر ندارد. مساحت این اقامتگاه ده هزار متر مربع می باشد و معماری آن برنده ی جایزه معمار در سال 90 در دسته بندی ساختمان های عمومی شد.

مهندس رضوی نیکو و ریاحی فرد طراحان این سازه زیبا هستند که در شمشک تهران و در قلب کوه واقع شده است. معماری این سازه گنبدی شکل در واقع الهام گرفته از طبیعت سپید پوش این منطقه می باشد. حس و حالی که بعد از دیدن این سازه زیبا خواهید داشت شما را به روزهای سرد و برفی در دل کوهستان های سر به فلک کشیده خواهد برد.

 

اقامتگاه اسکی بارین یکی از برترین سازه های ایران در دل کوه - آریاز دیزاین

اقامتگاه اسکی بارین یکی از برترین سازه های ایران در دل کوه

 

 • ساختمان مسکونی نیاوران

به جرات میتوان گفت که لقب یکی از برترین سازه های ایران را می توان به ساختمان مسکونی نیاوران داد. این سازه در لیست سازه های معاصر قرار دارد و توسط استاد نیکبخت طراحی شده. ساختمان مسکونی نیاوران نمونه ی تمام و کمال یک اثر ژورنالیستی می باشد چرا که تمام و ابعاد و وجوه آن دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد است. نکته ی جالب و حائز اهمیتی که در مورد این سازه وجود دارد این است که این سازه پر پیچ و خم بدون قطع هیچ درختی بنا شده. در واقع در فرآیند ساخت ساختمان مسکونی نیاوران حتی یک درخت هم قطع نشده پس به جرات میتوان گفت که این سازه لایق واژه ی برترین سازه دوستدار طبیعت در ایران می باشد. یکی از چشمگیرترین عناصری که به محض ورود به ساختمان نیاوران متوجه آن خواهید شد بهره گیری از نور و تهویه طبیعی در این ساختمان می باشد که موجب ایجاد فضایی دل انگیز در آن شده.

 

ساختمان مسکونی نیاوران یکی از برترین سازه های دوستدار محیط زیست- آریاز دیزاین

ساختمان مسکونی نیاوران یکی از برترین سازه های دوستدار محیط زیست

 

 • موزه هنرهای معاصر

بی شک موزه هنرهای معاصر یکی از برترین سازه های ایران می باشد که میعادگاه هنر دوستان واقعی ست. با شنیدن نام این موزه مطمئنا به یاد آثار ارزشمند این موزه خواهید افتاد در حالی که خود این موزه با معماری بی نظیرش یکی از آثار مثال زدنی ایران می باشد. این سازه توسط استاد کامران دیبا بیش از پنجاه سال پیش طراحی شده است و در نوع خود یک شاهکار معماری به حساب می آید. استاد دیبا با الهام گرفتن از بادگیرهای کویری این سازه را با حال و هوایی معاصر و مدرن طراحی نموده. مطمئنا شما هم با دیدن این سازه از نزدیک عاشق معماری آن خواهید شد.

 

 • خانه متحرک شریفی ها

این خانه ی زیبا آمار یکی از پر جستجو ترین عناوین در بین برترین سازه های ایران را به خود اختصاص داده است و این موضوع به علت ویژگی های خاص و منحصر به فرد این خانه می باشد. خانه متحرک شریفی ها در سال 88 توسط دکتر تغابنی طراحی شد. این سازه که مساحتی برابر با 1630 متر مربع را به خود اختصاص داده در خیابان دروس تهران واقع شده و با نام خانه ی چرخان شناخته می شود. این سازه دارای معماری انعطاف پذیری می باشد و دو ویژگی درون گرایی و برون گرایی را در عین حال شامل می شود. چرخان بودن این سازه در فصل های زمستان و تابستان به کار می آید. چرا که در فصل زمستان و تابستان می توان موقعیت آن را نسبت به نور خورشید تغییر داد.

 

خانه متحرک شریفی ها یکی از برترین سازه های ایران - آریاز دیزاین

خانه متحرک شریفی ها یکی از جذاب ترین سازه های ایران

 

 • آرامگاه خیام

نیازی به تعریف و تمجید بیهوده از آرامگاه خیام به عنوان یکی از برترین سازه های ایران نیست چرا که همه ما به خوبی می دانیم این سازه تا چه حد هنرمندانه و بی نظیر خلق شده است. طراحی این سازه به سال 1335 باز می گردد و الهام گرفته از زندگی خیام بزرگ می باشد. این شاهکار عظیم در شهر نیشابور توسط مهندس سیحون به زیبایی هرچه تمام خلق شده و نمادی از علوم ریاضی، نجوم و شعر می باشد. جذاب ترین نکته در مورد این سازه این است که در هر کدام از زوایای آن می توان اثری از زندگی پر بار خیام را مشاهده کرد.

 

 • برج میلاد

برج میلاد مدت های مدیدی است که جایگاه برج آزادی را به عنوان نمادی از شهر تهران کسب کرده و بلندترین سازه ی ایران به حساب می آید. ارتفاع برج میلاد برابر با 435 متر می باشد و زیر بنای آن سیزده هزار متر است. این برج که اکنون میعادگاه هنردوستان، رستوران گرد ها و گردشگران شده بیش از 25 سال قدمت دارد. طراح اصلی این سازه ی زیبا و شکوهمند دکتر حافظی می باشد.

 

 • تئاتر شهر تهران

زیباترین و برترین سازه های ایران را می توان در شهر تهران پیدا کرد. یکی از این سازه های معروف  تئاتر شهر تهران می باشد که میعادگاه هنردوستان و اهالی تئاتر است. این سازه زیبا خاطرات شیرین و دلنشین زیادی را از اجراهای هنری در خود جای داده و طراحی آن بسیار چشم نواز است. طراح این سازه با الهام گرفتن از سبک طراحی تخت جمشید و گریزی به معماری یونان باستان و روم این سازه را خلق نموده است. طراح این سازه کسی نیست جز امیرعلی سردار افخمی که نمونه آثار ارزشمندی را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده.

 

 • مجتمع چناران پارک

مجتمع چناران پارک یکی از برترین سازه های ایران و البته یکی از گران ترین و لوکس ترین سازه ها می باشد که در منطقه الهیه و خیابان فرشته تهران واقع شده است. این مجتمع توسط طراحان خلاق به نام های فرزاد دلیری و امید غلامپور طراحی شده. آنچه که در طراحی این سازه خودنمایی میکند بهره گیری از المان های معماری کلاسیک و معماری رومی می باشد. زیر بنای این سازه حدود 8000 متر مربع بوده و امکانات کم نظیری همچون پیست دوچرخه، جاده تندرستی و امکانات تکنولوژیکی بی نظیری در آن وجود دارد.

 

برترین سازه های ایران-نمایی از مجتمع چناران پارک خیابان فرشته-آریاز دیزاین

نمایی از مجتمع چناران پارک خیابان فرشته

 

 • پل طبیعت

بدون شک لقب یکی از زیباترین و برترین سازه های ایران را می توان به پل طبیعت در تهران و پارک آب و آتش اختصاص داد. مطمئنا اغلب شما یک عکس یادگاری زیبا روی این پل به ثبت رسانده اید. این پل زیبا با 270 متر طول، بزرگترین پل عابر پیاده در ایران می باشد و توسط مهندس عراقیان و تعدادی از همکاران ایشان طراحی شده است. لازم به ذکر است که پل طبیعت چندین جایزه معتبر معماری را در سطح بین المللی به خود اختصاص داده.

 

 • ویلای برادر کوچکتر

نام این سازه مانند طراحی آن کمی عجیب و البته جذاب است. این سازه که در لواسان تهران واقع شده است دارای یک سقف شیبدار چوبی با ظاهری منحصر به فرد می باشد و ورودی آن بسیار خاص و چشم نواز است.

 

برترین سازه های ایران-طراحی خاص و منحصر به فرد ویلای برادر کوچکتر-آریاز دیزاین

طراحی خاص و منحصر به فرد ویلای برادر کوچکتر

 

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید ایران ما پر از شاهکارهای معماری معاصر می باشد. شاهکارهای معماری جاودانه و قدیمی همچون تخت جمشید به ما ثابت کردند که می توانند برای خلق آثار جدید و معاصر معماری منبع الهام بخش بسیار خوبی باشند. آنچه که یک اثر معماری را جاودانه می سازد هوش و هنر طراح آن است. شما هم اگر می خواهید ساختمان خود را به زیباترین شکل ممکن طراحی کنید و از چارچوب های کهنه خارج شوید می توانید به طراحان خلاق و حرفه ای آریاز دیزاین اعتماد کنید و به عینه مشاهده کنید که چگونه ساختمان شما را با زیباترین ایده ها طراحی می کنند.

[irp posts=”2068″ name=”متداول ترین سبک های طراحی نما در ایران”]

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *