همه چیز درباره بندکشی آجر نما

مقدمه

 

بندکشی آجر نما از جمله مراحل پایانی اما مهم آجرکاری نمای ساختمان می باشد. اهمیت این مرحله به قدری زیاد است که اگر آن را سرسری بگیرید، حتی اگر زیباترین و مقاوم ترین آجرها را هم در نما کار گذاشته باشید باز هم نمای شما دچار آسیب خواهد شد. آجرهایی که در نمای ساختمان به سرعت دچار نم کشیدن، فرسودگی، پوسیدگی و تخریب می شوند باید به بندکشی آن ها شک کرد. چرا که بندکشی آجر نما از نفوذ رطوبت به داخل شیارهای بین آجرها جلوگیری می کند. در ادامه با ما همراه باشید تا همه چیز در مورد بندکشی آجر نما را با شما در میان بگذاریم.

 

بندکشی آجر نما چیست؟

 

بندکشی فرآیندی است که در آن یک ملات پرمایه از سیمان و یا پودر بندکشی تهیه شده و به واسطه ی این ملات، درز بین آجرها گرفته می شود. همانطور که گفته شد بندکشی به منظور جلوگیری از ورود رطوبت و گرد و غبار به داخل نمای نمای ساختمان اجرا می شود. در واقع باعث می شود تا نمای آجری ساختمان در برابر باد و باران مقاوم شود. اما این کار نکات و اصول خاص خود را دارد. در ادامه نکات مهم بندکشی را ذکر خواهیم کرد.

 

رعایت چه نکاتی در بندکشی آجر نما الزامی است؟

 

  • اقدامات و تمیزکاری های لازم پیش از بندکشی

پیش از انجام بندکشی بایستی فضای خالی بین آجرها کاملا تمیز شود تا هرگونه گرد و غبار، سنگریزه و هرآنچه که فرآیند بند کشی را دچار آسیب می کند از میان برداشته شود. بعد از برس کاری نما، فضای بندکشی را باید به واسطه ی کمی آب مرطوب کرد. این کار به مقاومت هرچه بیشتر ملات بند کشی و چسبندگی بیشتر آن کمک خواهد کرد.

 

  • بهترین دما برای بندکشی

چنانچه شرایط آب و هوایی مساعد نباشد و در گرمای شدید تابستان یا برف و بوران زمستان هستید، اقدام به بندکشی نکنید. اجازه دهید دمای هوا به دمای 5 الی 35 درجه سانتیگراد برسد این دما بهترین دما برای بندکشی نمای آجری است.

 

بندکشی آجر نما

اجرای اصولی بندکشی آجر نما موجب جلوه ای زیبا در ساختمان می شود

 

  • اندازه سنگدانه های ملات

ذرات ماسه ی ملات بندکشی باید قطری کمتر از یک میلیمتر داشته باشند و فاقد هرگونه مواد آلی باشند.

 

  • بهترین زمان برای بندکشی

بلافاصله بعد از نصب آجرها نباید اقدام به بند کشی نما نمود. بهترین زمان برای اقدام به این کار، حدود چند هفته بعد از نصب نمای آجری می باشد.

 

  • همگن کردن ملات بندکشی

چنانچه ملات بند کشی به طور کامل همگن نشده باشد تمام زحمات شما به هدر خواهد رفت. بنابراین پیش از اقدام به بندکشی، ملات را به طور کامل و برای چند دقیقه متوالی ورز دهید.

 

اجرای نمای آجری

اجرای نمای آجری شیک و چشم نواز با بند کشی تمیز توسط استاد کاران حرفه ای انجام می شود

 

  • استفاده از صفحه ملات ممنوع!

هرگز از صفحه ملات نباید برای بندکشی نمای آجری استفاده کرد. این اقدام هیچ ضمانتی برای اجرای درست و اصولی بند کشی به شما نمی دهد. بهترین روش، استفاده از یک قلم تمیز بندکشی است.

 

  • پاک کردن اضافه های ملات بندکشی

اکر می خواهید ملات اضافی بند کشی را از روی آجرها پاک کنید این کار را با پارچه خیس یا مرطوب انجام ندهید چرا که موجب نم کشیدن ملات و خراب شدن کارتان خواهد شد.

 

  • برس کاری ملات خشک شده

پس از اتمام بندکشی آجرها و خشک شدن ملات باید اقدام به برس کاری نما نمایید اما اجازه دهید 2 الی 3 ساعت از زمان بندکشی بگذرد.

 

نتیجه گیری

 

رعایت مهمترین نکات مربوط به بندکشی نمای آجری نه تنها موجب زیبایی بیشتر نما می شود بلکه مقاومت سازه را نیز به ارمغان خواهد آورد. بندکشی آجر نما در واقع از خلل پذیر بودن نما جلوگیری می کند. بنابراین این کار را به تیمی حرفه ای و ماهر بسپارید.

 

مطالعه مقالات مرتبط : نکات اجرایی آجر در نما

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *