بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان

۲
(۱)

۱۰ نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان توسط معماران برتر جهانی

 

در اینجا می توانید برخی از بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان و هیجان انگیز ترین طرح های جدید ساختمان سازی، از آسمان خراش های مواج گرفته تا موزه های شگفت انگیز که چشم انداز جهانی دارند را کشف و مشاهده کنید. طراحی ساختمان با چشم انداز زیبا باعث ایجاد حس انگیزه و نشاط در مردم می شود. کیفیت زیبایی غیر قابل وصف این ساختمان ها دربردارنده ی نبوغ طراحی، ربط داشتن به مکان ساخت و بیش از هر چیز تخیل است.

اما قرار نیست طراحی نمای مدرن و بناهای معماری مدرن امروزی تنها از دور مورد توجه قرار گیرند. استیون هول با اشاره به ساختمان لینکد هیبرید که از بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان می باشد، مجتمع مسکونی-فروشگاهی ۸ طبقه ای که شرکت وی در پکن طراحی کرده است، می گوید: “معماری خلق یک نماد نیست بلکه شکل دادن فضای عمومی است.” “شما نمی توانید این مساله را درک کنید مگر اینکه در تمام زاویه های ساختمان حضور داشته باشید.” هول با اشاره به ۶۵۵ چاه زمین گرمایی در زیر ساختمان باعث تامین گرمایش و سرمایش می شود اضافه می کند که لینکد هیبرید پروژه ای “فوق سبز” است. هول مانند بهترین معماران هم نسل خودش، مسئولیت اجتماعی و تعهد زیست محیطی را با جاه طلبی زیبایی شناسانه پیوند داده است. پروژه های سبز به آن دسته از آثار حوزه ی هنر معماری اطلاق می شود که تمام اصول و خطوط قرمز زیست محیطی را در تمام مراحل ساخت بنا رعایت کرده باشند.

شرکت های معماری ایسلندی هنینگ لارسن، باتریث و اولافور الیاسون در یک همکاری مشترک، سالن کنسرت و مرکز کنفرانس جذاب ریکیاویک (ایسلند) که از بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان می باشد را به شکلی هنرمندانه طراحی کرده و ساخته اند که چشم انداز این سازه چشم ها را خیره می کند. این ساختمان با ساختاری نامتقارن طراحی و ساخته شده و نمای آن از آجرهای شیشه ای و فولادی با لامپ های LED پوشانده شده است. این ساختمان به ایسلندی ها حسی دراماتیک از هنر و نور و رنگ می دهد، نمایشی جالب توجه شبیه نورهای شمالی که در قطب چشم ها را خیره می کند. این ساختمان به نوعی عبور از مرز تمام طراحی ها است. این مساله می تواند معماری را به نیرویی برای پویا و زنده نگه داشتن شهرها و احیای مجدد فرهنگ تبدیل کند.

مطالعه بیشتر در رابطه با  ده تن از بهترین معماران ایرانی

بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان متروپول پاراسول - آریاز دیزاین

متروپول پاراسول

مسئولان شهری در سویل اسپانیا، وقتی برای بهبود میدان مرکزی شهر دنبال پیشنهاد طراحان و معماران می گشتند، مفهوم روشنی از طراحی و معماری در ذهن خود نداشتند. پروژه ی برنده ی مزایده که توسط یورگن مایر اچ طراحی شده نوعی سایبان مشبک شبیه ابر است که به نام (متروپول پاراسول) Metropol Parasol شناخته می شود از بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان می باشد. این سازه تقریباً ۱۵۲ متر طول دارد و شامل رستوران، چشم انداز و سالن اجتماعات می شود. مایر اچ می گوید: “مسئولان شهری سویل از این سازه برای همه چیز از بزرگداشت ها و مراسم مذهبی گرفته تا رویدادهای اجتماعی استفاده می کنند. این سازه اکنون نبض تپنده ی شهر شده است.” معماری اسپانیا در قرن ۲۱ نیاز به ستون های غرناطه ای و دیوارهای باشکوه ندارد، معماری امروزه از قالب کلاسیک اسپانیایی فاصله گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سازه های جنجالی و ساختمانهای با شکوه دیگر در سرتاسر جهان که همین امروز در حال تغییر شکل و چشم انداز هستند شما را دعوت می کنیم تا ادامه مطلب را بخوانید.

 

۱٫ سالن کنسرت و مرکز همایش های HARPA

کشور: ریکیاوک، ایسلند

معمار: معماران هنینگ لارسن و باتریث

سال ساخت: ۲۰۱۱

این مکان که شبیه یک تکه ی جواهر است از بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان است که قبل از افتتاح رسمی روح تازه ای به بندرگاه کسل و همیشه خواب پایتخت ایسلند دمید. این بنا نه تنها مردم محلی، بلکه توریست ها و بازدید کنندگان را با نمای کلایدوسکوپی و شیشه های چند رنگ مجذوب خود کرده است. نمای کریستالی و شیشه ای، که توسط هنرمند معروف اولافور الیاسون طراحی شده، به شکل اعجاب آوری مکمل حجم کنگره ای و طرح هندسی سازه است. در شب، نوارهای بیرونی لامپ های LED روشن می شوند و آب نمای مشرف به ساختمان را به چراغ نورانی زیبایی تبدیل می کنند.

 

بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان-سالن کنسرت و مرکز همایش های HARPA آریاز دیزاین

سالن کنسرت و مرکز همایش های HARPA

 

۲٫ برج خلیفه

کشور: دبی، امارات متحده عربی

معمار: اسکید مور، اووینگز اند مریل (Skidmore، Owings & Merrill)

سال ساخت: ۲۰۱۰

این ابر سازه ی دیدنی و سرگیجه آور که از بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان است با ارتفاعی نزدیک به ۸۳۰ متر به عنوان بلندترین برج جهان شناخته می شود. ۱۶۲ طبقه ی برج خلیفه شامل دفتر های تجاری، اقامتگاه، رستوران، هتل و… می شود و یک طبقه نیز به عنوان سکوی چشم انداز برای خیره شدن به چشم افکن دریا و صحرا ساخته شده است. این قسمت در طبقه ی صد و بیست و چهارم قرار دارد. قدرت طراحی آن نه تنها فقط بخاطر ساخت عمودی و رو به بالای آن تحسین برانگیز است بلکه سایه ی شبح وار و براق این برج از دور باعث اعجاب و ستایش هر بازدید کننده ای می شود. دیوارهای بنا همچون پرده ای شیشه ای با سازه های فولادی، برج را در خود پیچیده است و خورشید جهان عرب هر روز در نمای برج خلیفه جلوه گری می کند. بنا کم کم از پایه ی Y شکل خود می کاهد و تا جایی این کاهش شانه ادامه دارد که در نهایت به یک گلدسته ی ۲۱۴ متری ختم می شود.

 

بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان برج خلیفه آریاز دیزاین

برج خلیفه

مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای ساختمان های تجاری (نمونه موردی: برج شانگهای)

۳٫ باغ خلیج مارینا

کشور: سنگاپور

معماران: ویلکینسون ایر، مجموعه گرانت (Wilkinson Eyre Architects, Grant Associates)

سال ساخت: ۲۰۱۲

مجموعه ی مخروطی شکل از شیشه و فولاد در هم آمیخته اند تا در کنار باغ گیاهان و در منطقه پر رونق خلیج مارینای سنگاپور در کنار هم جلوه ی زیبایی را به سواحل این منطقه ببخشند. این بنا با طراحی منحصر به فرد ویلکینسون ایر در جشنواره جهانی معماری به عنوان ساختمان سال ۲۰۱۲ نامگذاری شد و همچنان از بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان است. آب و هوای متنوع این منطقه که گاهی خشک و گاهی مرطوب است جاذبه ی طبیعی متنوعی از چمنزار گل در کنار جنگلی کوهستانی و مه آلود را گرد هم آورده است. باغ های عمودی مجاور خلیج که توسط مجموعه گرانت (Grant Associated) طرحی و ساخته شده بسیار خارق العاده هستند. بازدیدکنندگان می توانند در مسیر این باغ پیاده روی کنند و این درختان فوق زیبا را سر راه خود مشاهده کنند. در برخی از این درخت های عمودی، سلول های ذخیره ی انرژی فتوولتائیک برای جذب انرژی خورشید به کار رفته است.

 

بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان -باغ خلیج مارینا - آریاز دیزاین

باغ خلیج مارینا

 

۴٫ لینکد هیبرید (Linked Hybrid)

 

کشور: پکن، چین

معمار: گروه معماران استیون هول

سال ساخت: ۲۰۰۹

از بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان می توان به لینکد هیبرید (Linked Hybrid) اشاره کرد، این مجموعه با کاربری مختلط، از هشت برج متصل به هم تشکیل شده که نمای جذابی از توسعه شهری در قرن بیست و یکم را با خود به ارمغان آورده است. برای مقابله با انزوای ساختمان های مسکونی در هم تنیده ی لوکس و ساختمان هایی که با گیت از هم جدا شده اند، معماران معابر فراخ و گسترده ای را در کنار این سازه قرار داده اند. عابران پیاده ای که از این منطقه عبور می کنند، مجموعه ای از فضاهای عمومی مانند باغ، مغازه، رستوران و مدارس را می توانند در مسیر خود ببینند. پل بالای ساختمان شیشه ای-فولادی است و چندین مغازه ی کوچک و یک کافه نیز دارد. در این فضا بازدید کنندگان و همسایگان می توانند یکدیگر را ملاقات کنند.

 

بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان - لینکد هیبرید - آریاز دیزاین

لینکد هیبرید

 

۵٫ شارد

کشور: لندن، انگلستان

معمار: کارگاه ساختمان پیانو رنزو (Renzo Piano Building Workshop)

سال ساخت: ۲۰۱۲

شارد، از بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان، آسمان خراش ۷۲ طبقه ای است که برای تماشاگران بازی های المپیک تابستان ۲۰۱۲ بنایی آشنا می باشد. این بنا بلندترین آسمان خراش در غرب اروپا است که چشم انداز لندن را دچار تحول ساخته و از کرانه های جنوبی رودخانه ی تیمز به سوی آسمان برخاسته است. این سازه با الهام از برج های کلیسا های جامع، از هشت نمای شیشه ای کنگره دار تشکیل شده که به شکل خاصی نمای شهر و آسمان اطراف را در خود منعکس می کند. این بنای مدرن چشم اندازی کاملاً شفاف از شهر لندن را در خود بازتاب می دهد. بنای چند منظوره ی شارد با اجرای خاص کارگاه ساختمان پیانو رنزو به عنوان یک دهکده عمودی شناخته می شود که شامل دفاتر اداری و تجاری، چند آپارتمان، تعدادی رستوران و یک هتل است. همه ی این مراکز در این بنا همراه با یک سکوی چشم انداز روبروی لندن مانند نگینی بر انگشتر این شهر می درخشند. سکوی چشم انداز خیره کننده این بنا که اخیراً افتتاح شده وسعت دید را تا صد کیلومتر از هر سو فراهم می کند.

 

بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان-شارد - آریاز دیزاین

شارد

 

۶٫ موزه طبیعت و علوم پرووت

کشور: دالاس، آمریکا

معمار: گروه معماران مورفوسیس (Morphosis Architects)

سال ساخت: ۲۰۱۲

معمار معروف تام مین، برنده جایزه معماری پریتزکر، و بنیانگذار گروه معماری مورفوسیس به دلیل شکستن قالب های رایج مشهور است. موزه طبیعت و علوم پرووت که ساخته ی او می باشد نیز از این قاعده مستثنی نیست. در سازه ی این بنا بافت بتونی قرار داده شده است. این بنا از یک مکعب پنج طبقه تشکیل شده که در یک گوشه شکسته شده است. این شکستگی در راس یک ستون واره ی بلند قرار دارد و با گیاهانی که در منطقه ی تگزاس می رویند تزیین شده است. در برشی که خارج از این مکعب پنج طبقه قرار دارد، یک پله برقی قرار داده شده که از شیشه ساخته شده است. این پله برقی بازدیدکنندگان را به ورودی طبقه آخر و به سمت نمایشگاه هدایت می کند که این ویژگی ها سبب شده عضو لیست بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان قرار بگیرد.

 

بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان-موزه طبیعت و علوم پرووت - آریاز دیزاین

موزه طبیعت و علوم پرووت

 

۷٫ موزه ی هنر پریش

کشور: نیویورک، آمریکا

معمار: هرتسوگ و دی مورون (Herzog & de Meuron)

سال ساخت: ۲۰۱۲

موزه هنر پریش از بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان با دو سقف شیروانی که از فلز موجدار سفید ساخته شده با طرحی کاملاً افقی، درخشش زیبایی را در سازه و نمای بالایی خود دارد. این دو سقف شیروانی به شکلی سر هم شده اند که از بالا بیشتر به انبارهای سنتی امریکایی شبیه هستند. کل بنا نیز شبیه استودیو های فیلمسازی قدیمی طراحی شده است. این بنا همچنین شبیه کلبه های قدیمی است که در پایانه ی ساحل لانگ آیلند خودنمایی می کند. آسکان مرهنتالر(Ascan Mergenthaler) معمار ارشد و طراح این بنا، برای استحکامات داخلی این سازه از بتون استفاده کرده است. وی یکی از شرکای ارشد شرکت سوئیسی طراحی این بنا می باشد. گالری های درون این بنا به وسیله ستون مرکزی به وسیله ی سقف هایی که از چوب طبیعی ساخته شده و البته با کمک نورگیر های فراوان گرم می شوند.

 

بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان-موزه هنر پریش -آریاز دیزاین

موزه هنر پریش

 

۸٫ خانه اپرای گوانگژو

کشور: گوانگژو ، چین

معمار: گروه معماری زاها حدید

سال ساخت: ۲۰۱۰

 

رونق ساخت و ساز در کشور چین باعث شده تعدادی از پروژه های معماری به شکل جسورانه ای طراحی و ساخته شوند اما در حقیقت تعداد کمی از این بناها مانند خانه اپرای گوانگژو، اثر گروه معماری زاها حدید، آن هم در شهر صنعتی و جنوبی گوانگژو چشم نواز هستند. سالن اجتماعات این خانه ی اپرا متشکل از دو سازه ی پویا و شبیه موج های آبی است که از شهر به سوی دور دست خیز برداشته. محوطه بزرگتر یک سالن ۱۸۰۰ نفری مواج دارد. این محوطه ی طلا کاری شده به همراه یک محل اجتماعات کوچکتر با فضای صمیمی تر است که ۴۰۰ صندلی را توانسته در خود جای دهد. هر دو بنا در فضای وسیعی پوشیده از صفحات قاب شیشه ای و گرانیت با قاب فولادی محصور شده اند. پیچیدگی این بنا باعث ایجاد چالش هایی در حین ساخت شده بود. این چالش ها نه فقط در مرحله ی ساخت که حتی همین امروز نگهداری مداوم این بنا را کاری سخت و طاقت فرسا کرده است. اما به هر شکل این مجموعه، از بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان با نگاهی که به آینده دارد گزاره ی معماری آرمانی چین در قرن بیست و یکم خواهد بود.

 

بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان-خانه اپرای گوانگژو - آریاز دیزاین

خانه اپرای گوانگژو

 

۹٫ متروپول پاراسول (Metropol Parasol)

کشور: سویل، اسپانیا

معمار: گروه معماری یورگن مایر اچ (J. Mayer H. Architects)

سال ساخت: ۲۰۱۱

هنگام کاوش در یک گاراژ در پارکینگی در شهر سویل، آثار باقیمانده از دوران روم باستان به نام پلازا دلا انکارناسیون کشف شد. مسئولان شهر سویل تصمیم گرفتند سازه ای را سفارش دهند که به نوعی به استقبال آن بنا رفته باشند. غرفه های ساخته شده از الوار چوبی با ارتفاع تقریبی ۲۷ متر و طول تقریبی ۱۵۲ متر، بخشی از آلاچیق و بخشی از سالن را به خود اختصاص داده است. سکو های چشم انداز در بالای نمای اصلی قرار دارند. این سکو ها در مجاورت یک رستوران و موزه باستان شناسی قرار دارند.

 

بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان-متروپول پاراسول (Metropol Parasol) - آریاز دیزاین

متروپول پاراسول (Metropol Parasol)

 

۱۰٫ جهان کامل (Absolute World)

کشور: میسیساگا، انتاریو، کانادا

معمار: گروه معماران MAD

سال ساخت: ۲۰۱۲

این برج های رفیع مسکونی در بزرگترین حومه تورنتو یعنی منطقه ی میسیساگا جلوه ای بسیار جذاب را به شهر بخشیده اند. بالکن ها به صورت پیوسته و با طراحی بیضوی ساخته شده اند. این دو آسمان خراش ۵۰ و ۵۶ طبقه به نظر می رسد که در خود پیچیده شده و به آسمان رفته اند. این پیچ و تاب ها هر کدام در اطراف محور خاص خود قرار دارند. این طراحی خلاقانه توسط شرکت تازه تاسیس پکنی انجام گرفته است و البته طرح مهندسی این آسمان خراش ها با هماهنگی معماران  شرکت بورکا (Burka) اجرا شد. شرکت ماد (MAD) توسط آقای یانسونگ ما و در سال ۲۰۰۴ تاسیس شده است. این شرکت به دلیل طراحی و اجرای بناهای مبتکرانه ای مانند موزه اردوس مغولستان شهرت زیادی کسب کرده است. درست مانند پروژه ی اردوس، برج های جهان کامل از بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان نیز طرح تازه ای از اجرای سازه های امروزی در انداخته اند.

 

بهترین ساختمان های طراحی شده در جهان-جهان کامل Absolute World - آریاز دیزاین

جهان کامل Absolute World

مطالعه بیشتر در رابطه با  برترین سازه های ایران

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۲ / ۵٫ تعداد رای: ۱

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا