نقش تراس در نمای ساختمان ها

مقدمه

 

وجود تراس همواره در طراحی نمای بیرونی ساختمان ها امری ضروری نیست با این حال می توان با مقاصدی مشخص از طراحی و تعبیه آن در نمای ساختمان استفاده کرد. چنانچه از دیدگاه زیبایی شناسی به این موضوع نگاه کنیم، خواهیم دید که وجود تراس در نمای ساختمان می تواند ظاهری منحصر به فرد به آن بخشیده و موجب متفاوت جلوه دادن یک ساختمان نسبت به سایر بناهای اطراف شود. امروزه روز طراحی های مدرن و ویژه ای در مورد تراس ساختمان ها پیاده سازی می شود که باعث روی آوردن هرچه بیشتر طراحان به طراحی تراس در نما شده است.

 

ایجاد نمای منحصر به فرد به وسیله تراس

 

به واسطه طراحی تراس در نمای ساختمان می توان یک هارمونی منحصر به فرد و زیبا در نما ایجاد کرد. چنانچه نگاهی دقیق به طراحی بالکن در نما داشته باشید متوجه خواهید شد که هیچ دو طرحی یکسان نیستند و همین امر باعث خاص بودن هر یک می شود. این منحصر به فرد بودن آنهاست که باعث می شود آنها در وهله اول برجسته دیده شوند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، استفاده از پنل های چوبی در طراحی تراس باعث ایجاد جلوه ای طبیعی و باشکوه در نما شده است.

 

تراس در نمای ساختمان

ایجاد جلوه باشکوه و چشم نواز به واسطه تعبیه تراس در نمای ساختمان

 

خلق نمای مدرن به وسیله تراس

 

گاهی اوقات طراحان تمایل دارند تا در طراحی نمای ساختمان، از خلاقیت و نوآوری استفاده نموده و ساختار شکنی های جذابی را پیاده سازی کنند. این موضوع در هنر طراحی و معماری بسیار متداول بوده و مورد توجه بینندگان قرار می گیرد. یکی از اهداف طراحی تراس در نمای ساختمان همین موضوع می باشد. در این حالت طراحی بالکن ها دارای اشکال و اندازه های مختلف و خلاقانه هستند و به نظر می رسد به صورت تصادفی در نما قرار گرفته اند و از هیچ الگویی پیروی نمی کنند. این نوع طراحی در مقایسه با ساختمانهای آپارتمانی سنتی که همه چیز کاملا در یک قالب مشخص و ثابت قرار می گیرد کاملا مدرن، نوآورانه و در عین حال چشم نواز است.

 

کاربرد تراس در نمای ساختمان

عدم هارمونی در تعبیه تراس در نمای ساختمان؛ نوعی تکنیک زیبایی شناسی محسوب می شود

 

کاربرد تراس به عنوان فضایی برای پرورش گیاه

 

قرار دادن گل و گیاه در نما می تواند جلوه ای روح نواز و چشمگیر ایجاد کند.­ تراس، بهترین نقطه برای پرورش گل و گیاه و قرار دادن آن ها می باشد. القای حس سرزندگی و شادابی به واسطه ی قرار گرفتن گیاهانی سبز و روینده در این بخش از ساختمان می تواند زیبایی نما را با جلوه ای هرچه روح نواز تر به نمایش بگذارد.

 

کاربرد تراس برای پرورش گیاه

تراس؛ بهترین نقطه برای پرورش گیاهان و زیباسازی نما

 

نتیجه گیری

 

تعبیه تراس در نمای منازل می تواند امری اختیاری باشد که توسط طراحان و معماران تشخیص داده می شود. اما با نگاهی دقیق به طراحی های مدرن و امروزی در ساختمان ها متوجه خواهید شد که بالکن، به بخشی جدا نشدنی از نمای ساختمان ها تبدیل شده است. به واسطه ی طراحی هنرمندانه ی آن می توان جلوه ی خلاقانه، مدرن، باشکوه و جذاب به ساختمان بخشید. بسیاری از مواقع هدف از طراحی تراس در نما، بهینه سازی شرایط تابش نور خورشید به درون منزل است که در این مورد نیز طراحی آن با توجه به شمالی یا جنوبی بودن ساختمان دارای شیوه خاص خود می باشد.

 

مطالعه مقالات مرتبط : سایبان در نمای ساختمان

 

منابع :

https://www.homedit.com/stylish-balconies-facade/

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *