خلاقیت در طراحی نمای ساختمان

تابلوهای روان از عناصر خلاقیت در طراحی در نمای ساختمان-آریاز دیزاین

ایده نو و خلاقیت در طراحی نمای ساختمان

 

طراحی نمای ساختمان مهمترین بخش صنعت ساختمان سازی است اگر فکر نو و خلاقیت در طراحی نمای ساختمان  وجود نداشته باشد با تکرار طراحی های قبلی و شکست در طراحی مواجه خواهیم شد. وقتی یک ساختمان نو ساخته می شود کپی از طراحی نمای ساختمان های دیگر چیزی بی معنی است در کل باید گفت ساختمان تازه نیازمند نمای متفاوت است. ایده جدید و خلاقیت در طراحی نمای ساختمان یعنی چیزی طراحی و اجرا کنیم که متفاوت تر از آن چیزی باشد که تا حالا در داخل شهرها دیده ایم.

زیبایی ها انسان را به سمت خود خواهند کشید اگر خلاقیت در طراحی نمای ساختمان وجود داشته باشد، طرح ما نیز جدید و جذاب می شود و از زیبایی بصری برخوردار می شود و قطعا مخاطب را به خود جذب خواهد کرد. طراحی ها باید به گونه ای باشد که مخاطب از روی نمای ساختمان کاربری آن را تشخیص دهد. نمای ساختمان های مسکونی قطعا باید با نمای ساختمان های تجاری و نمای ساختمان های اداری متفاوت باشد.

 

خلاقیت در طراحی نمای ساختمان-آریاز دیزاین

خلاقیت در طراحی نمای ساختمان

 

در ضمن باید این نکته را فراموش نکنیم که بودجه مالک بیشترین اثر را بر روی نوع طراحی ساختمان خواهد داشت معمولا طراحان بر اساس بودجه ای که کارفرما برای طراحی و اجرای نمای ساختمان کنار گذاشته است کار خود را انجام می دهند اما این نکته نباید فراموش شود در هر حالت طراحی باید متناسب با امکانات و خلاقانه انجام شود.

بکارگیری خلاقیت در طراحی نمای ساختمان ارتباطی با میزان بودجه و سایز ساختمان نخواهد داشت بلکه طراح باید برای شرایط موجود خلاقیت به خرج بدهد و ایده های نو در طراحی خود بکار ببرد. طراحی بدون پشتوانه خلاقیت کاربر پسند نخواهد بود.

در طراحی نما توجه به وضعیت آب و هوایی بسیار با اهمیت است چون تعدادی از مصالح در برخی از شرایط هوایی مقاومت لازم را ندارند و در کوتاه ترین زمان از بین خواهد رفت و زیبایی خود را از دست خواهد داد به عنوان مثال استفاده از برخی سرامیک ها در مناطق سردسیر مناسب نخواهد بود و به مرور لعاب آن از بین می رود.

[irp posts=”3899″ name=”نکات اجرایی نمای ساختمان”]

کارایی متفاوت نمای ساختمان

 

همچنین نمای طراحی شده جدا از زیبایی که برای ساختمان ایجاد می کند باید عایق مناسبی برای گرما و سرما نیز باشد در مناطق سردسیر اولویت اجرایی نما ایجاد عایق در برابر سرما است پس باید مصالح انتخابی بتواند جوابگوی تمام انتظارات کارفرما باشد.

مقاومت نما در برابر زلزله و ضربه یکی دیگر از نکات حائز اهمیت است که باید در هنگام طراحی نمای ساختمان مدنظر قرار بگیرد. نمای ساختمان باید طوری طراحی و اجرا شود که از همدیگر جدا نشوند و مصالحی که آنها را به همدیگر متصل می کند دارای کیفیت مناسبی باشد.

نمای ساختمان شباهت زیادی به لباس در تن انسان دارد همانطور که ما آدم ها را در دید اول بر اساس لباس آنالیز می کنیم همانطور هم در نگاه اول با دیدن نمای ساختمان می توانیم کل ساختمان را آنالیز کنیم.

یک نمای خلاقانه و خوب علاوه بر اینکه زیبایی ایجاد می کند ارزش ساختمان را نیز بالا می برد چون اولین چیزی که مخاطب با آن ارتباط برقرار میکند نمای ساختمان است.

آریاز دیزاین با فعالیت نزدیک به یک دهه در حوزه طراحی و اجرای ساختمان توانایی طراحی با سبک های مختلف را خواهد داشت. اینکه ساختمان شما در چه بافتی قرار گرفته یا چه کاربری دارد اصلا مهم نیست آریاز دیزاین با بهره گیری از طراحان تحصیل کرده و مجرب توانایی اجرای نمای ساختمان در سبک های طراحی نمای کلاسیک، طراحی نمای مدرن با استفاده از متریال های مختلف را دارد.

 

خلاقیت در طراحی نمای ساختمان رومی-آریاز دیزاین

خلاقیت در طراحی نمای ساختمان رومی

[irp posts=”2068″ name=”متداول ترین سبک های طراحی نما در ایران”]

خلاقیت در طراحی نمای ساختمان به سبک رومی

 

یکی از طراحی های نمای ساختمان کلاسیک که این روزها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد نمای رومی است برخلاف آن چیزی که تصور می شود این سبک تنها مختص به روم باستان نیست و بخش زیادی از تاریخ معماری که ایران نیز جزو آن است در بر می گیرد. سر ستون های زیبای تخت جمشید در نمای ساختمان رومی استفاده شده اند.

در نمای رومی از ترکیب سنگ های مرمریت، سنگ تراورتن و انواع آن و گرانیت استفاده می شود برای طراحی این نوع از نما بیشتر از سنگ های روشن استفاده می شود یکی از دلایلی که تمایل به این نوع سبک از نما در کشور زیاد است در دسترس بودن مصالح آن است. وجود معادن زیاد سنگ تراورتن باعث شده این نوع سنگ به راحتی تهیه و مورد استفاده قرار گیرد.

قاب پنجره ها، سر ستون ها، ستون های کوتاه تزئینی، قوس های بزرگ، کله گاوی، کتیبه ها و ستون های دایره ای المان های رایجی هستند که در سبک نمای رومی بکار گرفته می شوند. این المان ها بر اساس ابعاد ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

با توجه به خلاقیت هایی که طراحان و استادکاران در حین انجام نمای رومی اعمال می کنند جزئیات این سبک همیشه دستخوش تغییر بوده و مواردی در طول دوران مختلف به آن اضافه یا کسر شده است.

کیفیت سنگ بکار رفته در اجرای نمای زیبا و منحصر بسیار تاثیرگذار است. سنگ نما باید از لحاظ ظاهری سالم و فاقد پوسیدگی باشد. جذب آب آن باید کم باشد و در برابر نور خورشید رنگ خود را از دست ندهد. سنگ های چینی، تراورتن، گرانیت و استون که هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند در نماهای ساختمان بکار برده می شوند.

 

علاقمندی به سبک مدرن

 

اخیرا علاقه به نمای مدرن بیشتر شده است در نمای مدرن دست طراحان برای ایده های نو و خلاقانه بیشتر از نمای کلاسیک است. اجرای نمای مدرن در ساختمان های تجاری و اداری دارای محبوبیت زیادی است. طراحی های مدرن در اوج سادگی خیلی زیبا بنظر می رسند. در این نوع طراحی ترکیب متریال های متنوع، پنجره های بزرگ و … را شاهد هستیم.

مشاوره گرفتن از شرکت های طراحی نمای ساختمان بسیار با اهمیت است بطور مثال باید گفته شود هیچ فردی دنبال یک ساختمان مدرن در منطقه ای سنتی و ساده نخواهد بود پس اگر در منطقه ای با بافت سنتی و قدیمی قرار دارید طراحی نما به سبک مدرن را فراموش کنید چون به این معنی خواهد بود که هیچ چیزی جای خودش نیست و بعدا در فروش ساختمان با مشکل مواجه خواهید شد.

 

خلاقیت در طراحی نمای ساختمان مدرن-آریاز دیزاین

خلاقیت در طراحی نمای ساختمان مدرن

 

در چنین محله هایی خلاقیت در طراحی نمای ساختمان و ایده های نو می تواند ساختمان شما را با بهره گیری از وضعیت و بافت موجود با دیگر ساختمان ها متمایز کند نه اینکه سبکی مدرن را در چنین محله ای بکار ببرید. در چنین طراحی باید آنقدر خلاقیت به خرج داد هم بافت محله حفظ شود و هم ساختمان مدنظر برجسته بنظر برسد.

اگر ساختمان مد نظر شما برای طراحی نمای ساختمان یک بیمارستان است طراحی آن به شیوه ساختمان مسکونی قابل توجیه نیست. همانطور که به آن اشاره شد باید طراحی نما با طراحی داخلی همخوانی داشته باشد. از آن مهمتر نمای ساختمان نمایانگر هویت ساختمان است و با دیدن نمای ساختمان مخاطب باید بفهمد این ساختمان چه کاربری دارد.

 

استفاده از ال ای دی در طراحی نمای ساختمان

 

برای ساختمان های تجاری که به بازار های موبایل و کامپیوتر و در کل تکنولوژی های جدید معروف هستند استفاده از طرح تابلوهای روان ال ای دی بزرگ بسیار زیبا بنظر خواهد رسید. جدا از زیبایی نمایی ساختمان و مرتبط بودن با کاربرد ساختمان می توان از ال ای دی ها به عنوان تبلیغات استفاده کرد و به صورت مداوم نیز می توان تصویر آن را تغییر داد.

 

تابلوهای روان از عناصر خلاقیت در طراحی در نمای ساختمان-آریاز دیزاین

تابلوهای روان

 

در نمای ساختمان های تجاری کامپوزیت یکی از پرکاربردترین مصالح است این نوع مصالح به دلیل مقاومت بالا، سبک بودن آن، سرعت در اجرا و تنوع در رنگ مورد استقبال برای اجرای نمای ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. طراحان با بهره گیری از ایده های نو با استفاده از اجرای نمای کامپوزیت نماهای مدرن را طراحی می کنند.

از جمله مواردی که در محبوبیت و استفاده زیاد کامپوزیت ها تاثیر گذاشته است می توان به در دسترس بودن ورق های آلومینیوم کامپوزیت، مقاوم بودن در برابر شرایط جوی و سرعت اجرای آن اشاره کرد.

آریاز دیزاین با بهره گیری از طراحان مجرب در طراحی انواع نماها با کاربری های متفاوت در زمینه طراحی و اجرای نمای ساختمان فعالیتی گسترده دارد. قبل از انجام اجرای نمای ساختمان با مشاوران آریاز دیزاین در ارتباط باشید تا بهترین طرح با هزینه متناسب با بودجه شما در اختیارتان قرار گیرد.

یکی از اشتباهات طراحان عدم در نظر گرفتن بودجه کارفرما است و این نکته را در طراحی مدنظر قرار نمی دهند و در چنین مواقعی کارفرما در اجرا با مشکل مواجه خواهد شد و احتمالا در وسط اجرا مجبور خواهد شد بخشی از نمای ساختمان را به شیوه ای دیگر تکمیل کند یا از متریال های دیگر بهره ببرد که به طراحی ضربه خواهد زد.

 

نمای کامپوزیت در خلاقیت طراخی نمای ساختمان-آریاز دیزاین

نمای کامپوزیت

 

مشاوره رایگان در طراحی نمای ساختمان

 

هر چیزی که از فکر شما بگذرد از آن می توان به عنوان یک ایده نام برد. شما می توانید آن چیزی را که در ذهن دارید بصورت ساده بر روی یک کاغذ پیاده کنید و در مشاوره با طراح نمای ساختمان آن چیزی که مدنظر شماست را در میان بگذارید.

سلیقه شما که بعدها از ساختمان استفاده می کنید باید موثرترین گزینه در طراحی نمای ساختمان باشد. ممکن از شما به عنوان کارفرما به سبک خاصی علاقه مند باشید اما طراح سبک دیگری را برای شما در نظر بگیرد حتی اگر طرح بسیار زیبا هم اجرا شود در نهایت متناسب با سلیقه شما نخواهد بود.

تجربه در طراحی حرف اول را می زند آریاز دیزاین با طراحی بیش از 280 پروژه طراحی نما در سطح شهر تهران و همچنین نظارت 140 پروژه و اجرای نما بیش از 170 پروژه تجربه کافی برای طراحی نمای ساختمان شما خواهد بود.

برای گرفتن مشاوره رایگان در زمینه طراحی نمای ساختمان از بخش با ما تماس بگیرید تا به سوالات شما بصورت رایگان پاسخ داده شود.

 

[irp posts=”3351″ name=”نقش تراس در نمای ساختمان ها”]

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *