راه های کاهش شوره در آجر نما چیست؟

مقدمه

 

تصور کنید برای اجرای نمای ساختمان تان از شیک ترین و زیباترین مصالح استفاده کرده اید اما اکنون بعد از گذشت چند وقت که از نصب نما می گذرد، نمای آجری و زیبای ساختمان شما شوره زده است و خبری از آن نمای درخشان و چشم نواز آجری نیست. این موضوع حاکی از وجود عناصر نمکی در مصالح و همچنین عدم مراقبت های لازم توسط شما می باشد. از آنجایی که نمای یک ساختمان معرف ارزش و کیفیت ساخت آن می باشد در این گونه مواقع باید به دنبال راه های کاهش شوره در آجر نما باشید.  پس با ما همراه باشید تا بهترین روش های رفع شوره از نمای ساختمان را دریابید.

[irp posts=”3454″ name=”همه چیز درباره بندکشی آجر نما”]

اساسی ترین راه های کاهش شوره در آجر نما

 

  • استفاده از واترجت پر فشار

واترجت پرفشار یک راهکار اساسی برای از بین بردن شوره هایی است که حاصل تبخیر آب و به جای ماندن نمک های محلول در آب هستند. این نمک ها با فشار قوی آب حل می شوند و از بین خواهند رفت. نکته ی مهم در پیاده سازی این روش این است که نمای ساختمان بلافاصله بعد از شستشو توسط واتر جت باید خشک شود.

 

کاهش شوره در آجر نما

استفاده از واترجت پرفشار؛ یکی از راه های کاهش شوره در آجر نما

 

  • استفاده از اسید ضعیف

یکی از اساسی ترین راه های کاهش شوره در آجر نما استفاده از اسید ضعیف است. اما چرا ضعیف؟ به این دلیل که اسید قوی می تواند موجب خوردگی آجرها شود بنابراین باید از اسید ضعیف شده استفاده کرد. این روش، روشی کاربردی برای از بین بردن شوره در نمای ساختمان است اما دردسرهای خاص خود را دارد. چرا که برای انتخاب نوع اسید مناسب، باید اول نوع نمک رسوب کرده را تشخیص داد؛ چرا که اگر اسید را اشتباه انتخاب کنید ممکن است موجب تشدید نمک ها شوید. بعد از استفاده از اسید، سطح آجرها باید از لایه ای رزین ضد آب پوشیده شود.

 

  • استفاده از برس خشک

اگه شوره های نمای ساختمان به قدری زیاد نیست که نیاز به روش های پیچیده داشته باشد، می توانید به واسطه یک برس خشک اقدام به کاهش شوره ها نمایید. دقت داشته باشید که برس سیمی مورد استفاده شما نباید آنقدر زبر باشد که موجب خراش در نمای ساختمان و یا ایجاد خلل و فرج بیشتر در آجرها شود، بلکه مقدار زبری برس باید در حد از بین بردن شوره های سطحی باشد.

 

آجر نما

برس خشک؛ راهی برای از بین بردن شوره های سطحی

 

  • استفاده از ماسه خشک

در اثر سایش ماسه های خشک با شوره های سطحی آجر نما، می توان این شوره ها را ناپدید کرد. ضعف بزرگ این روش، ایجاد خلل و فرج در سطح آجرها می باشد بنابراین برای مقاوم سازی نمای آجری در برابر رطوبت باید روکشی از رزین ضد آب را بر روی نما اجرا کنید که دارای هزینه ای جداگانه است. هرچند این روش هزینه ی بالاتری نسبت به بقیه روش ها دارد اما سطح سازه را کاملا صاف و یکدست می نماید.

 

نتیجه گیری

 

واضح و بدیهی است که هرجا نشانی از شوره باشد قطعا رد پایی از ترکیبات نمکی در آنجا وجود دارد. علت شوره زدن نمای آجری نیز همین است؛ وجود ترکیبات نمکی درون آجر. زمانی که آجرها مرطوب می شوند و یا در برابر بارش باران و برف قرار می گیرند به دلیل تخلخل هایی که دارا هستند آب را جذب می کنند. بعد از بالا رفتن دما و تبخیر آبی که اکنون دیگر به سطح آجر رسیده، نمک های محلول در آب باقی می مانند و رطوبت جذب شده تبخیر می شود. بنابراین با صحنه ای نه چندان خوشایند از آجرهای شوره زده روبرو خواهید شد. راه های کاهش شوره در آجر نما به شما کمک می کند تا از شر این سفیدک های نازیبا رها شوید.

 

[irp posts=”2538″ name=”بررسی نکات اجرایی آجر در نما”]

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *