رنگ در نمای ساختمان و ویژگی های آن

۰
(۰)

ساختمان و رنگ نمای آن:

 

ساختمان ها انواع مختلفی دارند که طراحی نمای آن به نوع ساختمان در حال ساخت بستگی دارد. ساختمان ها چه از نوع اداری باشند و چه از نوع مسکونی برای این که راحت تر به فروش برسند و یا حتی راحت تر بتوان آن ها را اجاره داد باید نمای زیبایی داشته باشند. نمای ساختمان  زیبا باعث جذب مشتری جهت خرید، رهن و اجاره می شود. لازم به ذکر می باشد که رنگ در نمای ساختمان در جذابیت آن تاثیر به سزایی دارد. رنگ در نمای ساختمان دارای دستورالعمل ها و ضوابط منحصر به فردی می باشد که بهتر است آن ها را مد نظر قرار داد تا در اجرا دچار مشکل نشویم.

 

رنگ های مصرفی در نمای ساختمان :

 

همان طور که گفته شد نمای مختلف و متنوعی در ساختمان ها وجود دارد. در نتیجه رنگ ها باید متناسب با سبک ساختمان و طراحی آن انتخاب شود. از انواع رنگ های مصرفی در نمای ساختمان می توان به رنگ اکریلیک، کنیتکس، استخری، اپوکسی و نانو اشاره کرد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند. به طور مثال:

  • رنگ اکریلیک، نوعی نوع بسیار مقاوم می باشد که به عنوان رنگ در نمای ساختمان کاربرد دارد. استفاده از آن باعث استحکام بیشتر نما در برابر عوامل بیرونی می شود.
  • رنگ کنیتکس، نوع دیگری از رنگ های مصرفی در نمای ساختمان می باشد. البته لازم به ذکر می باشد که این نوع رنگ در دو نوع موجود می باشد که می توان به رنگ کنیتکس بر پایه آب و رنگ کنیتکس بر پایه روغن اشاره کرد. رنگ کنیتکس که بر پایه روغن تولید شده است به عنوان رنگ در نمای ساختمان به فروش می رسد، زیرا این نوع رنگ در نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود.
  • رنگ اپوکسی یکی از رنگ های بسیار مرغوب می باشد که مقاومت بسیار بالایی دارد. از این نوع رنگ عموما در فعالیت های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد اما به دلیل مقاومت بالا به عنوان رنگ در نمای ساختمان و همچنین رنگ آمیزی کف ساختمان استفاده می شود.
مطالعه بیشتر در رابطه با  آشنایی با عناصر الحاقی در نمای ساختمان

 

رنگ نمای ساختمان

رنگ نمای ساختمان

انتخاب رنگ در نمای ساختمان :

 

علاوه بر نوع رنگ انتخابی در نمای ساختمان، تناژ رنگ انتخابی نیز بسیار مهم می باشد. تناژ رنگ در نمای ساختمان تاثیر به سزایی دارد، لازم به ذکر می باشد که تناژ رنگ باید با توجه به سبک معماری ساختمان، نوع ساختمان، شرایط آب و هوایی منطقه و …. انتخاب شود. به عنوان مثال در مناطقی که شرایط آب و هوایی سرد در آن منطقه حاکم است، بهتر است از رنگ های گرم و یا تیره استفاده شود، همچنین در مناطقی که درجه حرارت دما عموما بالا می باشد و یا به عبارت دیگر هوا گرم می باشد باید از رنگ های روشن در نمای ساختمان استفاده شود.

 

تاثیر رنگ در نمای ساختمان :

 

رنگ در نمای ساختمان مزیت های زیادی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ترمیم نمای ساختمان ها فرسوده، در حقیقت استفاده از رنگ های نما در ساختمان های فرسوده باید ترمیم و یا بازسازی نما می شود.
  2. از دیگر مزیت های رنگ در نمای ساختمان می توان به زیبایی و جذابیت نمای ساختمان اشاره کرد.
  3. اگر رنگ های انتخابی با کیفیت باشند و به خوبی در نمای ساختمان اجرا شده باشند به مقاومت ساختمان در برابر عوامل محیطی مانند باران های اسیدی، تغییرات دماییی و … بسیار مقاوم می باشد. به عبارت دیگر از ساختمان در برابر عوامل نامبرده محافظت می کند.

 

رنگ نمای ساختمان

رنگ نمای ساختمان

 

مطالعه مقالات مرتبط : روند طراحی نما

 

منابع :

http://www.omransoft.ir/

https://www.academia.edu/

https://www.inabco.ir/

این پست چقدر مفید بود؟

مطالعه بیشتر در رابطه با  متداول ترین سبک های طراحی نما در ایران

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا