نکات مهم در روند طراحی نما

۰
(۰)

نکات مهم در طراحی نما :

 

از سری نکات مهم در روند طراحی نما ، انتخاب متریال مناسب و با کیفیت بالا می باشد. در صورتی که اسکلت ساختمان محکم و پایدار باشد اما در انتخاب مصالح نمای ساختمان توجه لازم صورت نگیرد، می تواند موجب بروز مشکلاتی در آینده شود و شرایط محیطی باعث فرسایش متریال استفاده شده در نمای ساختمان شود.

نمای ساختمان اولین بخش نما است که در معرض دید مخاطبان قرار می گیرد و نشان دهنده ی اصالت و هویت بنا می باشد و می تواند بیانگر خط فکری طراح نمای ساختمان و فرهنگ موجود در منطقه باشد. مناسب ترین طراحی نمای ساختمان ، نمایی است که علاوه بر زیبایی شناسی، در مبحث حفظ و پایداری انرژی نیز موفق عمل کند.

نمای ساختمان نقش پررنگی در متفاوت نشان دادن بنا نسبت به ساختمان های دیگر منطقه دارد. به همین علت باید در طراحی نمای ساختمان دقت شود تا دارای ظاهری دلنشین با مقیاسی صحیح، همراه با ریتم و هارمونی مناسب در انتخاب فرم، ترکیب متریال ها و رنگ ها در کار به نمایش گذاشته شود. این مسائل برای نمای ساختمان هایی که در خیابان قرار دارند اهمیت بیشتری برخوردار است؛ چرا که در منظر شهر تاثیر به سزایی خواهد داشت.

برای طراحی بهتر نمای ساختمان، باید به خطوط ساختمانی و عقب نشینی ها توجه داشت. مشخص است ساختمان هایی که در یک ردیف و یک خط پیشروی ساخته شده اند، نظم و هماهنگی بیشتری در محیط رقم می زنند اما در ساختمان هایی که دارای عقب نشینی هستند، باید به محیط خالی به وجود آمده توجه داشت تا با طراحی هوشمندانه و جذاب، عقب نشینی ساختمان را کمرنگ و زیبا جلوه داد.

مطالعه بیشتر در رابطه با  نمای لوور ساختمان + قیمت و مزایای آن

به کمک پیشنهادات زیر و بکار گرفتن آن در روند طراحی نما، می توان به زیبایی و افزایش کارایی نمای ساختمان اضافه کرد.استفاده از درها و پنجره های متوالی ، با خالی نگه داشتن یک یا چند قسمت دیوار بدون در و پنجره.

طراحی نمای ساختمان به صورت کشیده و باریک برای به وجود آوردن یک ریتم عمودی و بلند جلوه دادن ساختمان. قابل مشاهده بودن قسمت های داخلی ساختمان که فعالیت و جنب و جوش زیادی در آن قسمت ها شکل می گیرد. البته این مورد بیشتر در ساختمان های اداری و تجاری قابلیت اجرایی دارد و می توان از داخل و یا بیرون ساختمان به مشاهده ی محیط مقابل پرداخت.

 

نمای ساختمان

مشخص بودن فضای بیرونی و داخلی با طراحی بدون مرز نمای ساختمان

 

با استفاده از ویژگی های محیطی مانند سایه و آفتاب ، پنجره های نور گیر در قسمت های پرنور می توانید محیط داخلی را از نور طبیعی بهره مند کرده و شادابی و سرزندگی را به محیط ببخشید.

طراحی بالکن های اکسترودر و ایجاد فرورفتگی یک راه دیگر برای افزایش نور محیط به شمار می رود و باعث ایجاد فرم و سایه می شود.

بالکن ها دارای یک نکته ی حائز اهمیت در روند طراحی نما می باشند :

در صورت طراحی بالکن برای ایجاد نما، در روند طراحی نما باید این نکته را در نظر داشت که طراحی بالکن یا تراس، به گونه ای باشد که موجب نمایان شدن محیط داخلی بنا نشود و آسیبی به حریم خصوصی وارد نکند. باید به این نکته نیز توجه داشت که با طراحی نمای برون گرا، حریم اشخاص مورد تعرض واقع نشود. در نظر گرفتن عملکرد در کنار زیبایی در طراحی امری مهم و حائز اهمیت به شمار می رود و باید از به وجود آمدن قسمت های پرت و هدر دادن فضاها جلوگیری نمود.

مطالعه بیشتر در رابطه با  نکات اجرایی نمای ساختمان

 

طراحی نما

انتخاب مساحت مناسب بالکن ها در روند طراحی نما

 

در برخی مناطق توصیه می شود از به کارگیری بالکن های بسته غافل نشوید؛ این بالکن ها عایقی در برابر آلودگی صوتی به شمار رفته و مانع از وزش بادهای مزاحم می شوند.

در هنگام طراحی نمای ساختمان و اجرای بالکن های بسته به نکات زیر توجه داشته باشید :

  • بیشتر از شیشه های کشویی استفاده نمایید تا امکان باز کردن آن ها و بهره بردن از فضای باز و آزاد وجود داشته باشد
  • مساحت بالکن را طوری در نظر بگیرید که امکان قرار دادن میز و صندلی وجود داشته باشد
  • برای کف بالکن از روکش های مقاوم استفاده شود
  • فضای بالکن به نحوی طراحی شود که به یک فضای کاربردی و داخلی برای استفاده ی مخاطب تبدیل شود.

در روند طراحی نما، بهتر است به عواملی مانند هماهنگی رنگ و متریال با فرم ، اقلیم و فرهنگ نیز توجه نمایید و نمای هر ساختمان را توجه به سازگاری های اقلیمی و فرهنگی طراحی نمایید.

بخش ها و قسمت های مربوط به تاسیسات مانند لوله کشی ها را در مرحله ی طراحی فراموش نکنید؛ باید در روند طراحی به نحوی به اجزای تاسیسات پرداخته شود که بتوان آن ها را در طرح کلی ارائه شده ادغام و مخفی کرد تا طراحی کلی و نمای ساختمان دچار آشفتگی و بهم ریختگی ظاهری نشود.

موارد متعددی بر روی روند طراحی نما اثر می گذارند. یکی از اصلی ترین موارد مربوط به کاربری ساختمان می باشد. از دیگر موارد مهم و قابل توجه شرایط محیطی می باشد که به عنوان مثال می توان به  اقلیم و آب و هوای محیط ، زلزله خیز بودن یا نزدیک به گسل بودن ناحیه ی در دست طراحی ،  در معرض باد و طوفان قرار داشتن منطقه و … اشاره کرد که هر یک به نحوی در روند طراحی نما تاثیر گذار می باشند.

مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای ساختمان های تجاری (نمونه موردی: برج شانگهای)

نمای ساختمان علاوه بر ایجاد زیبایی بصری می تواند کاربردهای کارآمد دیگری نیز داشته باشد. شما می توانید با طراحی هوشمندانه ی نما و استفاده از متریال های مناسب، نمای ساختمان را در مناطق پر سر و صدا به یک عایق صوتی تبدیل نمایید. همچنین نمای ساختمان می تواند به عنوان یک عایق حرارتی نیز تاثیرگذار باشد.

 

محدودیت های اعمال شده در رابطه با حجم و فرم، متریال های مورد استفاده و رنگ در آیین نامه و اصول و ضوابط مربوط به روند طراحی نما :

  • عدم به کارگیری و اجرای نمای ساختمان به صورت تمام شیشه یا تمام فلز
  • ممنوعیت استفاده از برخی رنگ های نامناسب و نامتعارف برای اجرای نمای ساختمان
  • محدودیت در استفاده از متریال ها در نمای ساختمان (بیش از ۴ نوع متریال مجاز نمی باشد)
  • وجود محدودیت در طراحی فرم ها و ممنوعیت استفاده از فرم های غیرمتعارف و عجیب در روند طراحی نما و اجرای آن
  • عدم استفاده از متریال های تیز، شکننده یا خطرناک در طبقه ی همکف و طبقه ی اول (امکان صدمه دیدن افراد وجود دارد)

 

نمای ساختمان

رعایت ضوابط مربوط به طراحی نمای ساختمان

 

مطالعه مقالات مرتبط :

 

منابع :

http://www.aucklanddesignmanual.co.nz/

http://archaco.com/

http://www.sakhtemanchi.com/

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا