سایبان در نمای ساختمان

۴
(۱)

مقدمه

 

سایبان در نمای ساختمان یکی از اجزای کاربردی محسوب می شود که یکی از اهداف کاربردی تعبیه آن، جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به فضای داخلی منزل و یا حفاظت در برابر بارش باران می باشد. اما این سازه در واقع می تواند نقش یک المان معماری را در نمای ساختمان ایفا کند. می توان طراحی های زیبا و چشم نوازی را برای این المان هنری در نظر گرفت. طراحی این سازه می تواند مطابق با سبک طراحی سازه بوده و باعث زیبایی هرچه بیشتر ساختمان شود.

 

تعبیه سایبان به عنوان یک المان معماری

 

همانطور که گفته شد، سایبان ها دارای فواید کاربردی هستند اما چرا از این المان در راستای زیباسازی نمای ساختمان استفاده نکنیم؟ این سازه ها دارای جنس شیشه ای، چوبی، فلزی، فایبر گلاس و سایر جنس و طراحی متفاوتی هستند که می توانند نمای ساختمان را منحصر به فرد نشان دهند. آن ها دارای قابلیت بالایی در دیزاین نما می باشند و در حیطه ی نورپردازی نیز بسیار کاربردی هستند.

می توان سایبان را منطبق با سبک معماری سنتی یا مدرن، طراحی و پردازش کرد. استفاده از نقوش هندسی و بهره گیری از مصالح متناسب با اقلیم و آب و هوای یک منطقه می تواند به زیبایی هرچه تمام در طراحی این سازه تجلی پیدا کند.

 

سایبان در نمای ساختمان

تعبیه سایبان فلزی متناسب با معماری سازه در ورودی ساختمان

 

استفاده از سایبان جهت نورپردازی در نما

 

یکی از بخش هایی که در نمای ساختمان مورد توجه برای نورپردازی می باشد، محدوده بالکن ها و ورودی ساختمان می باشد. سایبان هایی که در قسمت بالکن نصب و تعبیه می شوند، این قابلیت را دارند تا با پیاده سازی نورپردازی هایی خاص و زیبا، جلوه بخش هرچه بیشتر نمای ساختمان در شب باشند. همانطور که میدانید، نمای ساختمان در شب، هنگامی که غرق نورپردازی های نما می شود، جلوه ی باشکوه تری خواهد داشت. این سازه می تواند در این جلوه بخشی، تاثیر مثبتی داشته باشد. از این سازه در قسمت درب ورودی و در حوزه ی پنجره های ساختمان نیز استفاده می شود. در این بخش ها نیز می توان آن را یک المان هنری مطابق با معماری ساختمان دانست.

مطالعه بیشتر در رابطه با  صفر تا صد مراحل ساختمان سازی

 

سایبان جهت نورپردازی در نما

زیباسازی نما به واسطه نورپردازی در سایبان

 

نتیجه گیری

 

سایبان یکی از اجزای قابل توجه در نما می باشد که بسیار منعطف بوده و با توجه به رنگ، جنس و نوع انتخابی می تواند هارمونی زیبایی با نمای ساختمان ایجاد کند. استفاده از متریال هایی چون چوب، شیشه، فایبر گلاس و فلز و آلومینیوم در طراحی آن بسیار متداول می باشد. با طراحی خاص و سفارشی آن می توان جلوه ی بصری بسیار جذابی در نما ایجاد کرد. به عنوان مثال قرینگی سایبان ها با یکدیگر و یا به کار گیری ترکیب رنگی مکمل در طراحی آن ها می تواند به سادگی هرچه تمام، نمای ساختمان را زیبا سازد.

اینکه سایبان قرار است در کدام بخش از نمای ساختمان و با چه منظوری نصب شود، در طراحی آن بسیار موثر می باشد. استفاده از سایبان های شیشه ای در ساختمان های مدرن و به کارگیری انواع چوبی یا سفالی در مناطق گرم می تواند انتخابی متناسب با اقلیم و آب و هوای منطقه باشد.

 

مطالعه مقالات مرتبط : تزئینات نمای ساختمان

 

منابع :

 

https://www.mohandesisaz.com

 

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵٫ تعداد رای: ۱

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا