متداول ترین سبک های طراحی نما در ایران

۰
(۰)

مقدمه

 

امروزه طراحی نما در بیشتر کشورهای جهان اهمیت بسیاری دارد، این مسئله تا حدی مهم است که برخی از سازندگان ساختمان بیش از آنکه به طراحی فضاهای داخلی ساختمان توجه کنند، به طراحی نما توجه دارند.

طراحی نما

طراحی نما

 

نمای هر ساختمان، چشم انداز خارجی آن ساختمان است که در معرض دید همگان قرار دارد، از آنجایی که هر شهر مجموعه ای از فضاهای تفریحی، تجاری و ساختمان مسکونی است، طراحی نمای هر ساختمان موجب زیبایی بصری فضاهای شهری می شود. طراحی نمای ساختمان در تمام ادوار تاریخی اهمیت بسیاری داشته و امروزه نیز با پیشرفت هنر معماری و تنوع مصالح ساختمانی نمای ساختمان ها تغییر کرده است.

 

طراحی نمای ساختمان

طراحی نما

 

متداول ترین سبک های طراحی نما در ایران، سبک های مدرن، کلاسیک رومی و مینیمال می‌باشند که در ادامه در مورد آنها توضیح داده می‌شود.

 

۱)طراحی نمای مدرن

اصول طراحی سبک مدرن از قوانین معماری مدرن نشات می‌گیرد، در سبک مدرن، عناصر تزئینی تا حد ممکن استفاده نمی‌شود اما به رغم اینکه معماری مدرن بر پایه ی سادگی بنا استوار است، در معماری ایران طرح های غیرعادی و نامتداول و استفاده از مصالح متعددی را در طراحی نما می بینیم، اما با این وجود هنوز هم این سبک پرکاربردترین سبک نما است.

نمای مدرن

نمای مدرن

ویژگی های سبک مدرن

 

  1. در سبک مدرن می توان محل قرارگیری فضاهای داخلی مانند راه پله و ورودی ساختمان را به طور برجسته نمایان کرد.
  2. برای اجرای طراحی نما در این سبک در ایران از چوب، ترموود، بتن، آجر، ورقه های سنگی و فلزی و … استفاده می‌شود.
  3. در این سبک شکل ساختمان ها به فرم خاصی محدود نیست و هر ساختمان دارای نمایی خاص است.
  4. طراحان نمای ساختمان، دیدگاه های متفاوتی در انتخاب رنگ دارند، برخی سادگی را می پسندند و برای جلوگیری از یکنواختی نما، عناصر دیگر را برجسته می‌کنند، برخی طراحان از تفاوت رنگ و برخی دیگر از تنالیته های ملایم استفاده می کنند.
مطالعه بیشتر در رابطه با  مدیریت پیمان چیست؟ + مزایای آن

 

نمای سبک مدرن

نمای سبک مدرن

۲)طراحی نمای کلاسیک رومی

 

ویژگی طراحی نما در این سبک از معماری استفاده از ستون های قطور، قوس های گرد و عریض، مجسمه های پیش ساخته و سنگ های برش خورده، بکارگیری سرستون ها و کتیبه های تخت جمشید و معماری روم باستان می‌باشد، انتقادهای بسیاری بر این سبک در ایران شده و بسیاری معتقدند که نمای ساختمان ها باید مطابق با معماری سنتی ایران باشد اما واقعیت این است که این سبک سیر عظیمی از تاریخ را دربرمی‌گیرد که شامل ایران نیز می‌شود، کتیبه ها و سرستون های تخت جمشید از این سبک الهام گرفته است.

در این سبک از سنگ های لوکس گرانیت، مرمر و تراورتن استفاده می‌شود و به همین دلیل طبقه ی مرفه جامعه از طرفداران این سبک هستند.

 

طراحی نمای کلاسیک رومی

طراحی نمای کلاسیک رومی

معایب سبک کلاسیک رومی

 

  1. عدم مطابقت با معماری ایرانی: در این سبک از تعدادی سنگ تراش خورده بر روی هم استفاده می‌شود ، این عامل موجب ایجاد اضطراب می شود که در تضاد با سادگی نمایی است که در معماری ایران به آن پرداخته می‌شد و این مسئله ایجاد آرامش می‌کرد.
  2. تفاوت در کاربرد: سبک رومی در ایران و روم باستان برای نمای مکان های عمومی چون کاخ و کلیسا استفاده می‌شد اما امروزه به اشتباه، این سبک در نمای ساختمان های مسکونی نیز استفاده می‌شود.

 

نمای کلاسیک رومی

نمای کلاسیک رومی

۳)طراحی نمای مینیمال

 

طراحی نما در سبک مینیمالیسم بر ساده گرایی استوار است و با هرگونه تزئینات اضافه در نما مخالف است، این سبک که بیشتر در مناطق طبیعی استفاده می‌شود، پرطرفدارترین سبک طراحی نما در جهان است اما در ایران طرفدار کمتری دارد.

مطالعه بیشتر در رابطه با  نحوه محاسبه قیمت طراحی نما

 

طراحی نمای مینیمال

طراحی نمای مینیمال

ویژگی های سبک مینیمال

 

  1. عدم تنوع مصالح مورد استفاده در ساختمان
  2. سادگی در طراحی نما
  3. استفاده از پنجره های عریض و بزرگ

 

طراحی نما سبک مینیمال

طراحی نما سبک مینیمال

مطالعه مقالات مرتبط : روند طراحی نما

منابع:

https://www.shapedesign.ir/articles

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا