دسته‌ها
طراحی نما

رعایت ضوابط طراحی نما و ایجاد چشم انداز شهری زیبا

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

۱
(۱)

مقدمه

مطالعه بیشتر در رابطه با  آشنایی با طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان امری ست که یک معمار و معمار دیگر ممکن است آن را به دو گونه ی کاملا متفاوت اجرا کنند. اما در این تفاوت باز هم می توان شباهت هایی پیدا کرد. البته شاید شباهت واژه ی چندان خوبی نباشد و بهتر باشد از واژه ی اشتراکات استفاده کنیم. این اشتراکات به دلیل رعایت ضوابط طراحی نما پدیدار می شوند. در واقع موضوع این است که هر معمار و طراح علیرغم داشتن ایده ای خاص برای طراحی نما باید از یک سری الزامات تحت عنوان ضوابط طراحی نما پیروی کند. به همین علت است که در نماهای خلق شده توسط معماران مختلف اشتراکاتی را شاهد هستیم. آن ها در واقع ضوابط طراحی نما را در خلال کار خود اجرا کرده اند. بسیاری از این ضوابط توسط شهرداری به تصویب رسیده و عدم رعایت آن ها برابر با عدم کسب مجوز خواهد بود. در ادامه قصد داریم مهمترین این ضوابط را برای شما بازگو کنیم. بنابراین اگر می خواهید از ضوابط طراحی نما سر در بیاورید با آریاز دیزاین همراه باشید.

 

ضوابط طراحی نما آریاز دیزاین

اجرای دقیق ضوابط طراحی نما به ایجاد چشم انداز جذاب در شهر کمک خواهد کرد

 

مهمترین ضوابط طراحی نما چیست؟

مطالعه بیشتر در رابطه با  نکات کلیدی در طراحی نما شامل چه نکاتی است؟
  • استفاده از مصالح با کیفیت و با دوام در هر شرایط اقلیمی

اینکه بخواهیم یک متریال را به عنوان متریال عالی و بی نقص در طراحی نمای ساختمان معرفی کنیم کاری بی معناست چرا که اصلا چنین چیزی ممکن نیست. مصالح به اقتضا و درخور شرایط آب و هوایی در هر منطقه می توانند مناسب یا نامناسب باشند. به عنوان مثال بهترین متریال برای ساخت نما در شهرهای کویری ممکن است به بدترین متریال برای ساخت نما در شهرهای شمالی تبدیل شود. بنابراین نکته ای که در این بین حائز اهمیت است دوام، ماندگاری و مقاومت متریال مورد استفاده در نما می باشد که با توجه به هر اقلیم متفاوت است. بنابراین درگیر ترند ها نشوید، ممکن است متریال انتخابی شما که این روزها هم احتمالا سر و صدای زیادی به پا کرده برای اقلیم مورد نظر مناسب نباشد.

مطالعه بیشتر در رابطه با  متریال های نوین نما سازی
  • رنگ متریالها نباید دارای تضاد بیش از حد با ساختمان های مجاور باشد

شما چه بخواهید چه نخواهید، نمای ساختمان های اطراف بر طراحی نمای ساختمان شما تاثیر گذار خواهند بود. این در واقع یکی از مهمترین ضوابط طراحی نما است که تناژ رنگی غالب در نمای ساختمان شما باید با رنگ ساختمان های اطراف هارمونی داشته باشد. بنابراین نمی توانید در طراحی نما از هر رنگی که خواستید استفاده کنید. استفاده از رنگ های متعدد و متفاوت در نمای ساختمان به هیچ عنوان مورد تایید نیست.

 

 

طراحی نما

در طراحی نما باید به نمای ساختمان های مجاور دقت داشت

 

  • طبقه ی همکف را با مصالح قابل شستشو نما کاری کنید

داشتن یک نمای زیبا و چشم نواز بدون مراقبت و نگهداری ممکن نیست. بنابراین باید به فکر این باشید که چگونه می خواهید نمای ساختمان را نظافت کنید. در نمای ساختمان به ویژه در طبقه همکف باید از متریال های قابل شستشو استفاده شود. چرا که این طبقه دائما در مجاورت خیابان و دود و آلودگی های شهری است. بنابراین بیش از سایر طبقات به تمیزکاری احتیاج دارد.

 

  • حق استفاده بیش از حد از متریال های گوناگون را ندارید

شما در طراحی نما مجاز هستید چند متریال مختلف را با هم ترکیب کنید و چیدمانی زیبا و هنرمندانه از این ترکیب خلق کنید. اما اجازه ندارید تعداد این متریال ها را بیش از حد مشخصی در نظر بگیرید. استفاده از انواع و اقسام متریال هایی که هیچ ارتباطی به هم ندارند در نمای ساختمان نه تنها چهره ی زیبایی به ساختمان نمی دهد بلکه ناشی بودن معمار را نشان خواهد داد!

مطالعه بیشتر در رابطه با  آشنایی با انواع متریال ها در طراحی نما (بخش اول)

همخوانی متریال های ساخته شده آریاز دیزاین

متریال های استفاده شده در نمای ساختمان باید با هم همخوانی داشته باشند

 

  • مصالحی که در طبقات همکف تعبیه می شوند نباید شکننده و آسیب رسان باشند

مصالحی که در طبقات همکف استفاده می شوند به احتمال زیاد در تماس با انسان ها خواهند بود. بنابراین نباید به گونه ای انتخاب شوند که آسیبی برای سلامتی افراد ایجاد کنند. استفاده از متریال با سطوح برنده و تیز و یا شکننده در طبقه همکف غیر مجاز است.

 

  • باید تدابیری برای جلوگیری از خیس شدن نما اتخاذ شود

یکی از ضوابط طراحی نما است است که نمای ساختمان در زمان های بارندگی باید مورد حفاظت قرار بگیرد. در واقع با بارش برف یا باران نباید نمای ساختمان دچار آسیب شود. بنابراین تعبیه سایبان و آبچکان در قسمت بام و یا استفاده از قرنیز در لبه ی پنجره ها می تواند امری موثر باشد. در این صورت هنگام بارش برف یا باران نمای ساختمان درگیر نخواهد شد و از آسیب های احتمالی به نما جلوگیری می شود.

 

برای اجرای نمای سبز باید حساب شده گام برداشت

 

اگر می خواهید در نمای ساختمان از پوشش های گیاهی استفاده کنید باید دقت داشته باشید که گیاهان مناسب نما ساختمان باشند و این پوشش ها به متریال های نمای ساختمان آسیبی نرساند. به هر حال این پوشش های گیاهی رطوبت زیادی با خود به همراه دارند و ممکن است در طولانی مدت موجب پوسیدگی و فرسودگی نمای ساختمان شود. بنابراین برای اجرای نمای سبز به این موضوع دقت داشته باشید که متریال های تعبیه شده در نما ظرفیت اجرای نمای سبز را داشته باشند.

 

اجرای نمای سبز آریاز دیزاین

اجرای نمای سبز نیاز به زیر ساخت های اساسی دارد

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  نکات مهم در روند طراحی نما

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۱ / ۵٫ تعداد رای: ۱

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.


این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *