طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی نوعی هنر و دانش بوده که با استفاده از آن به راحتی می توان کارایی و زیبایی محیط را به طور قابل توجهی افزایش داد. این هنر که دارای بیشترین کاربرد جهت تزئین فضای داخلی محیط می باشد از سبک های متفاوت و گسترده ای برخوردار است. 

آشنایی با اصول طراحی دکوراسیون داخلی

برای تغییر دکوراسیون داخلی خود لازم است از یک طراح ماهر و مجرب کمک بگیرید، چرا که یک طراح ماهر علاوه بر ایجاد یک فضای زیبا قادر است در هزینه های اجرایی نیز به طور قابل توجهی صرفه جویی کند. پیشنهاد ما به شما گروه معتبر و نام آشنای آریاز دیزاین است. طراحان متخصص و مجرب این گروه با تکیه بر دانش و تخصص خود بهترین گزینه ها را به شما پیشنهاد می دهند. در ادامه با  نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی که شامل انتخاب سبک مناسب برای طراحی، نورپردازی، کنتراست، رنگ، مقیاس و تناسب، تاکید، موازنه و ریتم، جزئیات، ارتباط بین طراحی داخلی و معماری  می باشد به صورت مختصر آشنا خواهیم شد.

انتخاب سبک مناسب برای طراحی: یکی از نکته ‌های بسیار مهم که در طراحی دکوراسیون داخلی باید مورد توجه قرار گیرد انتخاب سبک است. بهتر است بدانید مشخص کننده ماهیت اصلی دکوراسیون سبک‌ می باشد. با کمک کارشناسان آریاز دیزاین به راحتی و مطابق با سلیقه خود می توانید سبک متناسب را برای طراحی دکوراسیون داخلی خود انتخاب کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی-گروه معماری آریاز دیزاین

نورپردازی: از دیگر نکات مهم که در طراحی دکوراسیون لازم است مورد توجه قرار گیرد نورپردازی است. در واقع نوع نور تاثیر بسیار زیادی در  فضا و روحیه افراد دارد. یکی از ویژگی های نورپردازی بزرگ یا کوچک نشان دادن فضای مورد نظر است. یکی از پیچیده ‌ترین نکات در دکوراسیون داخلی نورپردازی می باشد. یکی از بهترین و مفیدترین گزینه ها در طراحی داخلی استفاده از نورهای طبیعی است. در صورتی که امکان استفاده از نور طبیعی وجود نداشته باشد می توان برای نورپردازی فضا از شمعدانی ‌ها، دیوارکوب، آباژور و لوسترهای سقفی استفاده کرد. بهتر است بدانید در طراحی داخلی میزان و زاویه  نورپردازی از عوامل مهم و تاثیر گذار به شمار می آیند.

کنتراست: از دیگر اصول طراحی دکوراسیون داخلی کنتراست می باشد. کنتراست در طراحی دکوراسیون همان اصل سایه روشن است. در واقع کنتراست همان تفاوت بین درخشندگی متریال یا رنگ می باشد. توجه به رنگ و جنس اشیاء به شما کمک می کند تا به راحتی کنتراست را در طراحی دکوراسیون خود به دست آورید.

رنگ: یکی از مهم ‌ترین جنبه ‌های هر طراحی رنگ می باشد. در واقع رنگ بخش بسیار مهمی را در طراحی داخلی به عهده دارد. یک طراح ماهر برای اینکه بتواند تعادل و توازن را در بین اشیا و محیط به خوبی برقرار نماید لازم است از دانش و مهارت کافی در ترکیب و بکاری گیری رنگ ها برخوردار باشد. استفاده اصولی و درست از رنگ ها به فضای مورد روح می بخشد. بهتر است بدانید رنگ آمیزی در طراحی دکوراسیون داخلی به دو صورت هماهنگ یا متضاد صورت می گیرد.

کنتراست در طراحی دکوراسیون داخلی-گروه معماری آریاز دیزاین

جهت مشاوره و کارشناسی با ما تماس بگیرید

021-22919683

مقیاس و تناسب: این اصل از طراحی دکوراسیون داخلی در واقع به متعادل سازی ارتباط بین اشیاء و فضا اشاره دارد. اصل مقیاس و تناسب این ارتباط را به گونه ای متعادل می کند که در نظر هر بیننده ای  به یکدیگر تعلق داشته باشند. برای ایجاد این اصل از طراحی لازم است به سه عنصر رنگ، ابعاد و شکل توجه و دقت خاصی داشته باشید.

تاکید: یکی از اصول مهم و اساسی در طراحی دکوراسیون تاکید است. این اصل به بخش خاصی از طراحی دکوراسیون اشاره دارد. تاکید یک بخش مهم و مرکزی بوده که دیگر بخش ها تحت شعاع خود قرار داده است. در واقع متریال ها و رنگ ها حول این بخش اصلی و مهم انتخاب و چیده می شوند.

موازنه و ریتم: قبل از هر چیز بهتر است بدانید اصل ضرب حرکت متصل بین متریال های مختلف دکوراسیون را به خوبی نشان می دهد. همچنین اصل تعادل یکی از فاکتورهای مهم و ضروری جهت رسیدن به اصل تعادل دیداری است. این اصول زمانی به نتیجه می رسند که از نظر بصری بین تمام عناصر و اجزا تعادل به خوبی دیده شود.

جزئیات: از دیگر اصول طراحی که به نوعی تکمیل کننده کارها به شمار می آید جزئیات هستند. جزئیات از جمله مواردی می باشد که نبود و جای خالی آنها در دکوراسیون داخلی به خوبی  حس می شود. برای یک طراحی اصولی لازم است از این جزئیات که شامل لوازم دکوری، گلدان، تابلو، آباژور، مبلمان و …می باشد به درستی و در جای صحیح استفاده شود. به جرات می توان گفت این جزئیات کامل کننده دکوراسیون منزل می باشند.

ارتباط بین طراحی داخلی و معماری: یک طراح ماهر و مجرب باید از اطلاعات کافی در زمینهٔ معماری داخلی برخوردار باشد. در واقع داشتن این ویژگی کمک می کند تا طراح بتواند ایده دکوراسیون خود را با ساختارهای حجمی، فرم و پلان به خوبی هماهنگ نماید. در یک طراحی ماهرانه برای ایجاد هماهنگی بین دکوراسیون و معماری داخلی لازم است قرارگیری دیوارها، پنجره ها و فرم ها نسبت به رنگ ها، مبلمان و دیگر عناصر به صورت هوشمندانه ای انجام شود.

ارتباط بین طراحی دکوراسیون داخلی و معماری-گروه معماری آریاز دیزاین

اتحاد و همبستگی: از دیگر اصولی که در طراحی داخلی از اهمیت ویژه ای برخورد دار می باشد ایجاد تعادل و همبستگی بین رنگ و متریال است. این اصل بر یکپارچگی و هماهنگی بین متریال ها تاکید می کند. یک طراح ماهر باید به صورت هوشمندانه بین تمام عناصر مورداستفاده در دکوراسیون اتحاد و همبستگی ایجاد کند.

خلاقیت و ذوق هنری: یکی از مهم ترین حسن های یک طراح ماهر و مجرب خلاقیت و ذوق هنری است. در واقع یک طراح ماهر با ذوق و خلاقیت خود می تواند طرح های زیبا و منحصر بفردی در دکوراسیون داخلی به جود آورد.

آشنایی با سبک های مختلف طراحی دکوراسیون داخلی

یکی از اصول طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب سبک مناسب برای طراحی است، زیرا امروزه سبک های مختلفی برای طراحی وجود دارند. برخی از این سبک های طراحی عبارتند از: سبک مدرن، کلاسیک، آسیایی، آرت نوو، فرانسوی، روستیک، گوتیک، آمریکایی، ژاپنی، ماوریک، ایتالیایی، شبی شیک، شیکر، جنوب غربی، توسکانی وکلونیال که نگاهی مختصر به برخی از آنها خواهیم داشت.

سبک مدرن: یکی از ویژگی های بارز سبک مدرن سادگی می باشد. این سادگی را می توان در همه المان ‌های منزل به خصوص مبلمان مشاهده کرد. در این سبک از اشکال هندسی واضح همچون چهارگوش ‌ها و دایره ها به طور قابل توجهی استفاده می شود. در این سبک بیشتر از رنگ سفید استفاده شده و  از رنگ های گرم برای اشیاء استفاده می شود. از دیگر ویژگی هایی که در این سبک می توان مشاهده کرد صاف، صیقلی، براق و شفاف است. همچنین مجسمه‌ هایی با مفاهیم انتزاعی و آثار نقاشی ابستره در این سبک از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می باشد.

سبک های طراحی دکوراسیون داخلی-آریاز دیزاین

سبک کلاسیک: در این نوع سبک از طراحی دکوراسیون داخلی از گچ‌ بری‌ ها در چهارچوب و نقاشی‌ های باستانی به طور چشمگیری استفاده می شود. در این سبک که یکی از پر طرفدارترین  و محبوب ترین سبک های طراحی به شمار می آید اصالت لایه‌ های تاریخی و با ارزش به خوبی دیده می شود. طراحان با استفاده از رنگ هایی همچون طلایی، کرم و قهوه ای فضایی با حس و حالی قدیمی را در فضا ایجاد می کنند. همچنین در این سبک بیشتر از مبلمان ساده استفاده شده و تنوع زیادی از مبلمان وجود ندارد.

سبک آسیایی: در این سبک طراحی استفاده از اتصال قوی خطوط صاف و هماهنگ با طبیعت از مهم ترین عوامل ایجاد تعادل و آرامش در فضا محسوب می شوند. در سبک آسیایی اغلب از متریال هایی از نوع چوب و سنگ و رنگ های گرم استفاده می شود. در واقع استفاده از این رنگ و متریال ها باعث می شود سبک اتصال خود را به طبیعت بهتر نشان دهد. از دیگر ویژگی های بارز این سبک می توان به استفاده همگون از انرژی‌ های طبیعت و استفاده از نقوش و تزئینات اسلیمی شرقی  اشاره کرد.

سبک آرت نوو: این سبک الهام گرفته از طبیعت می باشد. از ویژگی های بارز این نوع سبک طراحی دکوراسیون داخلی می توان به استفاده از هندسه جسورانه، جزئیات دقیق الگوهای هندسی تیز و رنگ‌های غنی اشاره کرد. این نوع طراحی داخلی از شاخه های درختان  و پیچ و تاب گیاهان برای طراحی منزل الهام گرفته است. در تمام جنبه‌ های این سبک می توان المان‌ هایی پر از انرژی را مشاهده کرد. در این سبک بیشتر از رنگ هایی با طیف‌ های هیجانی همچون سبز، آبی، قرمز و زرد استفاده می شود.

سبک طراحی دکوراسیون-آریاز دیزاین

سبک فرانسوی: در این سبک طراحی اغلب از اشیاء تجملاتی استفاده می شود، به گونه ای که تجملات به شکل بسیار زیادی خود را در این سبک نشان می دهد. در این سبک رنگ های مات و یا نیمه مات برای طراحی دارای بیشترین کاربرد و استفاده هستند. از دیگر ویژگی های این سبک استفاده از دکورهای زیبای فرانسوی، پتینه و قاب ‌های طلایی می باشد. در این سبک بیشتر از پوشش هایی همچون پارکت به رنگ روشن، گرانیت سرامیکی براق، بافت های چوبی و سنگ طبیعی برای کف محیط استفاده می شود.

سبک روستیک: در سبک روستیک یا روستایی جهت طراحی دکوراسیون داخلی فضا از طبیعت الهام گرفته می شود. طراحان با استفاده از رنگ های آرام همچون کرم و طیف‌های روشن، قهوه‌ای، سبز و رنگ های خنثی فضایی صمیمی و منحصربه ‌فرد و گرم را ایجاد می کنند.

سبک گوتیک: از دیگر سبک های طراحی دکوراسیون داخلی سبک گوتیک می باشد. در این نوع سبک برخلاف سبک های دیگر از نورکمتر استفاده می شود. به گونه ای که این نوع فضاها اکثرا تاریک می باشند. از دیگر ویژگی های بارز این نوع سبک می توان به وجود پنجره‌های عمودی بلند و خطوط عمودی همچون دیوارهایی بلند اشاره کرد.

چرا به طراحی دکوراسیون داخلی نیاز است؟

بهتر است بدانید طراحی دکوراسیون داخلی به نوعی یک دانش و هنر به شمار می آید. امروزه طراحان از این هنر و دانش با هدف و منظور خاصی استفاده می کنند. همچنین استفاده از این نوع طراحی در هر مکانی نسبت به مکان های دیگر متفاوت می باشد. برای مثال از این نوع طراحی در محیط های اداری به منظور ایجاد فضایی امن برای کار کردن و ایجاد آرامش و راحتی کارکنان استفاده می شود. در بیمارستان ها طراحی دکوراسیون داخلی نیز برای کاربری بودن محیط مورد استفاده قرار می گیرد. در آپارتمان‌ های مسکونی  و خانه ها نیز برای به وجود آوردن فضایی که باعث راحتی کاربری شده و گرمی و آرامش را به دنبال دارد از این طراحی استفاده شده است. همچنین برای جذب مشتری بیشتر و مورد توجه قرار گرفتن از این نوع طراحی در فروشگاه‌ها و مغازه ‌ها استفاده می شود.

نیاز طراحی دکوراسیون-آریاز دیزاین

نگاهی بر عناصر اصلی دکوراسیون داخلی

برای طراحی دکوراسیون داخلی باید با عناصر اصلی تشکیل دهنده دکوراسیون شناخت لازم را داشته باشید. این عناصر اصلی شامل الگو، بافت، شکل، خط، فضا، رنگ و نور هستند، از اینرو نگاهی مختصر به هر کدام از این عناصر خواهیم داشت.

الگو: یکی از عناصر اصلی دکوراسیون داخلی الگو می باشد که قادر است در کنار رنگ ها جلوه بسیار زیبایی را به فضا ببخشد.

بافت: استفاده از عنصر بافت به نوعی باعث جذابیت و ایجاد عمق در فضای داخلی می شود. این عنصر خود دارای دو نوع بصری و واقعی می باشد.

فضا: بهتر است بدانید فضا بخشی از خانه می باشد که اسباب و اثاثیه در آن چیده می شوند. به بخشی از فضا که وسیله در آن چیده می شود فضای مثبت و به بخشی که هیچ وسیله ای در آن قرار ندارد فضای منفی گفته می شود.

خط: در طراحی داخلی به وجود آورنده شکل خط گفته می شود. خط ها در حالت کلی به سه دسته مورب، عمودی و افقی تقسیم می شوند.

شکل: بهتر است بدانید از ترکیب چند خط مختلف شکل به وجود می آید. شکل در حالت کلی دارای دو نوع ارگانیک و هندسی است.

نور: امروزه برای بهتر دیده شدن عناصر مختلف دکوراسیون از نور استفاده می شود. برای یک طراحی حرفه ای باید از  نور چه طبیعی و چه غیر طبیعی به صورت اصولی استفاده کرد.

رنگ: یکی از عواملی که تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی فضای دکوراسیون دارد رنگ می باشد. در واقع با ترکیب کردن رنگ ها به صورت حرفه ای می توان فضایی زیبا و منحصر به فرد را ایجاد کرد.

جهت مشاوره و کارشناسی با ما تماس بگیرید

021-22919683