طراحی محوطه

طراحی محوطه 

طراحی محوطه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. محوطه سازی ترکیبی از هنر و علم بوده که با اصول طراحی منظر و دانش باغبانی به خوبی مسلح شده است. این علم به همان نحوه قرار گرفتن و به کارگیری المان های مورد نیاز در یک فضا گفته می شود. در واقع یک بخش از طراحی و معماری که اغلب تحت عنوان معماری منظر شناخته شده محوطه سازی می باشد.

آشنایی با اصول مهم جهت طراحی محوطه

برای طراحی محوطه به صورت اصولی و حرفه ای لازم است با اصول و قوانین مهم آن آشنایی لازم را داشته باشید. با انتخاب گروه معماری آریاز دیزاین آسوده خیال خواهید بود که محوطه شما به صورت جذاب و منحصر بفردی طراحی می شود. برخی از این اصول طراحی محوطه عبارتند از: استفاده از سادگی، ایجاد وحدت در عناصر محوطه، تعادل، تاکید،  مقیاس و تناسب، فرم ، بافت، رنگ و ریتم. از اینرو نگاهی مختصر به هر کدام از این اصول و قوانین محوطه سازی خواهیم داشت.

استفاده از سادگی: یکی از اصول مهم جهت طراحی محوطه رعایت حداکثر سادگی در طراحی است. برای طراحی این قسمت بهتر است از اضافه کاری در خطوط و منحنی ‌ها، رنگ‌ آمیزی و اشکال هندسی مختلف خودداری کنید. در واقع با استفاده از سادگی به راحتی می توان کار را از بی نظمی و آشفتگی نجات داد. با استفاده از این اصل می توان حداکثر کارایی را با حداقل عناصر موجود به وجود آورد.

ایجاد وحدت در عناصر محوطه: بهتر است بدانید یکی از اصول مهم جهت طراحی فضای محوطه عنصر وحدت می باشد. این اصل از طریق ایجاد هماهنگی بین متریال، طرح ها و المان های مصنوعی و طبیعی به وجود می آید. با رعایت کردن این اصل در محوطه سازی همه عناصر باهم ارتباط بصری و پیوستگی خواهند داشت و هیچ چیز را جدا از دیگری حس نخواهید کرد.

 

طراحی محوطه-آریاز دیزاین

 

تعادل: از دیگر اصول طراحی محوطه می توان به اصل تعادل اشاره کرد. در حالت کلی دو نوع تعادل رسمی و غیر رسمی وجود دارد. تعادل رسمی را می توان با استفاده از تکرار المان های مشابه به وجود آورد. تعادل رسمی حسی از ثبات و پایداری را در ذهن افراد ایجاد می کند. همچنین تعادل غیر رسمی که باعث ایجاد حس کنجکاوی در مخاطبان شده در بین المان های متفاوت ایجاد می گردد. بهتر است بدانید به وجود نیروها در هر طرف از فضا تعادل گفته می شود. در واقع زمانی که وارد یک فضا می شویم چشم های ما نسبت به یک محور عمودی فرضی دوطرف فضا را وزن می کند. تعادل در لنداسکیپ معمولا به دو صورت نامتقارن و متقارن ایجاد می شود.

تاکید: از دیگر اصولی که برای شاخص کردن فضاهای خاص و یا تنوع بخشی در فضا مورد استفاده قرار می گیرد عنصر تاکید است. در واقع طبق این اصل تمام المان ها و اجزا از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند. طبق اصل تاکید باید تنها به یک المان خاص و جذاب تاکید شود. طراحان و معماران با استفاده از روش های مختلفی همچون تغییر اندازه، تغییر شکل، تغییر رنگ و … این اصل را ایجاد می کنند. در واقع  این اصل از طراحی محوطه با استفاده از نقطه کانونی به وجود می آید. عنصری که به عنوان نقطه کانونی انتخاب می شود معمولا از نظر شکل، بافت، اندازه، رنگ و … با دیگر قسمت های محوطه تفاوت دارد.

مقیاس و تناسب: اصول مقیاس و تناسب که یکی دیگر از اصول طراحی محوطه می باشد معمولا به دو شکل مورد توجه قرار می گیرد. ایجاد تناسب در فضاها،  اجزا و المان های محوطه یکی از موارد می باشد که با استفاده از تناسبات طلایی می توان آنرا ایجاد کرد.

فرم: اشکال یا فرم ها با استفاده از جهت ها، چیدمان و خطوط تعریف می گردند. در حالت کلی در هر فضایی باید از فرم متناسب آن استفاده کرد. برای مثال فرم بوته ها، درختان، المان های مصنوع حس متمایزی را در مخاطبان القا می کنند. استفاده از خطوط مستقیم و شکسته یک حالت خشکی و کلاسیک را در افراد به وجود می آورد.

بافت: از دیگر عناصر مهم برای طراحی محوطه بافت آن می باشد. برای اینکه یک محوطه در راستای انسجام توده های بزرگتر قرار بگیرد لازم است بافت هر گیاه یا متریال به کار رفته در المان های مختلف آن با دقت خاصی بررسی شود. بافت معمولا با توجه به نوع برگ های گیاهان و نوع مصالح معمولا نرم، سخت و یا متوسط است.

 رنگ: یکی از روش ها برای داشتن یک محوطه سازی بی نقص در نظر گرفتن یک رنگ غالب می باشد. برای یک فضای مهیج و الهام بخش بهتر است از رنگ های صورتی، قرمز و زرد استفاده کنید. همچنین استفاده از رنگ سبز و رنگ های روشنی از گل ها برای ایجاد یک جو آرام و خنک لازم هستند.

 

طراحی حیاط-آریاز دیزاین

 

ریتم: از دیگر اصول طراحی محوطه می توان به اصل ریتم اشاره کرد. در واقع این اصل شامل تکرار می باشد. ریتم با استفاده از تکرار عناصر مشابه باعث وحدت بخشیدن به ترکیب محوطه می شود. برای مثال قرار دادن یک درخت بزرگ در کنار چهار درختچه و تکرار کردن این ترتیب خود یک نوع ریتم را ایجاد می کند.

نگاهی بر مراحل اجرای محوطه سازی

بهتر است بدانید محوطه سازی یا لنداسکیپ در هر سبک و روشی باید طبق یک سری مراحل خاص اجرا می شود. بد نیست نگاهی مختصر به این مراحل داشته باشیم.

ایده پردازی و آغاز پروژه: اولین مرحله جهت اجرای محوطه سازی ایده پردازی و آغاز پروژه است. این مرحله خود شامل یک سری اقدامات خاص می باشد. لازم است ایده خود را با پیمانکار در میان بگذارید تا پیمانکار آن را با توجه و دقت خاصی بررسی کند.

طراحی کانسپت: دومین مرحله برای اجرا و طراحی محوطه طراحی کانسپت می باشد. در واقع در این مرحله کارفرما به درک درستی در خصوص جزئیات پروژه دست می یابد. پیمانکار در این مرحله طرح ساده ای را بر اساس فاکتورهایی همچون شرایط آب و هوا، زمین و خواسته‌ کارفرما ارائه می دهد.

طراحی اصلی: بعد از ارائه طرح و پذیرش اولیه کارفرما پیمانکار طرح اصلی پروژه را با جزئیات دقیق ‌تری طراحی می کند. در این مرحله کارفرما به طراحی اصلی پروژه نظارت مستقیم داشته و اگر به اصلاح نیاز داشته باشد آنرا با طراح در میان می گذارد.

مستند سازی ساخت و ساز: بعد از مراحل اجرا شده و نهایی شدن طرح اصلی محوطه پیمانکار جزئیات ساخت، کمیت ها، سکشن ها، پلن‌ ها، برنامه زمانی و … را با دقت آماده می کند. در واقع پیمانکار با توجه به جزئیات ذکر شده به برآورد هزینه محوطه سازی اقدام می نماید.

آغاز ساخت محوطه: بعد از اجرای مراحل ذکر شده پیمانکار ساخت محوطه را با دقت و توجه خاصی آغاز می کند. برای این کار ابتدا زمین با دقت خاصی پاک سازی می گردد. همچنین بعد از این مرحله پیمانکار اقدام به حفاری و ترانشه زنی می کند. نصب تجهیزات همچون سیستم آبیاری، برق و زهکشی از دیگر مراحل ساخت محوطه به شمار می آید. اجرای سازه‌ های آبی و استخر نیز از دیگر مراحل ساخت محوطه می باشد. ایجاد پستی و بلندی ‌ها و یا هموار سازی مناسب از دیگر مراحل ساخت محوطه هستند. بعد از اجرای این مراحل لازم است ساختارهای سخت منظر به خصوص پیاده ‌روها، خاک ‌ریزی، پی ‌سازی، دیوارها، متراکم سازی و … با دقت خاصی اجرا شوند. از دیگر مراحل ساخت نصب و اجرای مبلمان ‌ها و نورپردازی‌ ها است. و در پایان کار نیز باید عیب ‌یابی مشکلات احتمالی و رفع آنها و تکمیل فرآیند ساخت با دقت خاصی انجام شود.

 

مراحل اجرای طراحی محوطه-آریاز دیزاین

جهت مشاوره و کارشناسی با ما تماس بگیرید

021-22919683

 

نگاهی بر عناصر طراحی محوطه

بهتر است بدانید محوطه از اجزای مختلفی همچون فضای نشستن و مبلمان، سنگ فرش، گیاهان، سایه بان، آتشدان و نورپردازی تشکیل شده است، از اینرو به صورت مختصر با این عناصر آشنا خواهیم شد.

گیاهان محوطه: یکی از عناصری که نقش بسیار زیادی در طراحی محوطه دارد استفاده از گیاهان می باشد. استفاده از گیاهان در محوطه مجتمع های مسکونی، اداری، تجاری و … باعث ایجاد ارتقا حس زیبا شناسی و آرامش روانی در افراد می شود.

 آتشدان: از دیگر عناصر طراحی محوطه که باید مورد توجه قرار گیرد وجود آتشدان ها در محوطه است. این عنصر گرما و انرژی خاصی را به دورهمی های شما می افزاید.

طراحی آبنما: استفاده از آبنما از گذشته در معماری سنتی نقش بسیار مهمی داشته و همواره مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از این عنصر در کنار درختان سرسبز با طراوت زیبایی خاصی را به محیط می بخشد. امروزه از آبنماهای پیش ساخته و یا در محل ساخته شده برای طراحی محوطه استفاده می کنند.

سنگ فرش: از دیگر عناصری که نقش بسیار مهمی در طراحی محوطه دارد استفاده از مصالح مناسب جهت کف سازی محوطه می باشد.  برای یک کف سازی مناسب و جذاب می توان از ترکیب سنگ و گیاه استفاده کرد.

عناصر طراحی محوطه-آریاز دیزاین

نورپردازی محوطه: استفاده از این عنصر زیبایی و جذابیت فوق العاده ای را به محوطه می بخشد. بازی نور و تاریکی مهم ترین عامل در نورپردازی محوطه به شمار می آید. بهتر است با سه اصل مهم و اساسی در نورپردازی آشنا شوید. اولین اصل در نورپردازی توجه به عملکرد آن است. برای این کار بهتر است مسیر های پر پیچ و خم، پله ها و محوطه با دقت خاصی نورپردازی شوند. همچنین دومین اصل در نورپردازی تعریف کردن عناصر محوطه می باشد. برای مثال می توانید یک آبنما، درخت خاص یا آلاچیق را با استفاده از نورپردازی به خوبی نمایان سازید. همچنین با استفاده از نورپردازی به راحتی می توانید عناصری را  که در طول نمایان نیستند را به خوبی شخصیت دهید.

فضای نشستن در محوطه: از دیگر عناصر مهم در طراحی محوطه در نظر گرفتن فضایی برای نشستن افراد است. برای طراحی این قسمت می توانید از مبلمانی از جنس آلومینیوم، چوب، پلاستیک، استیل و … استفاده کرد. لازم است مبلمان را متناسب با آب و هوای منطقه مورد نظر انتخاب نمایید. برای مثال برای مناطق پر رفت و آمد باید از مبلمان مقاوم تری استفاده کنید.

آلاچیق و سایبان: بهتر است بدانید یکی از عناصری که کاربری محوطه را بیشتر می کند استفاده از آلاچیق و سایبان است. افراد با داشتن این عنصر به راحتی می توانند در روزهای بارانی و گرم تابستان از محوطه خود استفاده کرده و نهایت لذت را ببرند.

 

نورپردازی محوطه-آریاز دیزاین

آشنایی با نکات مهم در طراحی محوطه

برای یک طراحی اصولی و حرفه ای لازم است با نکات مهم در این زمینه آشنا شوید. برای مثال لازم است مصالح مورد نیاز را بر اساس اقلیم و شرایط منطقه خود انتخاب و خریداری کنید. همچنین در طراحی گیاهان باید به میزان آب مورد نیاز آنها جهت رشد توجه و دقت لازم را داشته باشید. از دیگر نکات مهم که در محوطه سازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است استفاده از انرژی‌ های پایدار است. برای مثال برای نورپردازی محوطه از انرژی خورشیدی استفاده کنید.  وجود هماهنگی کامل بین نمای ساختمان، رنگ‌ و فرم مبلمان و مسیرهای گذر نیز از دیگر نکات مهم  در طراحی محوطه می باشد. توجه به نیازهای افراد خانواده و کودکان از دیگر نکاتی است که در محوطه سازی باید مورد توجه قرار گیرد.

چرا طراحی محوطه را به آریاز دیزاین بسپاریم؟

امروزه طراحی محوطه خود را نمی توان به هر گروهی سپرد. در واقع برای این نوع طراحی لازم است از گروه های معتبر و نام آشنایی همچون آریاز دیزاین کمک بگیرید. این گروه معتبر با داشتن کادری مجرب و کارآزموده طراحی های محوطه را به بهترین شکل و متناسب با فضای موجود انجام می دهد. این گروه معماری به شما کمک می کند تا متناسب با سلیقه و بودجه مالی خود بهترین طرح را انتخاب نمایید. محوطه سازی اصولی علاوه بر اینکه فضایی زیبا و دلنشین را در محوطه شما ایجاد می کند باعث افزایش قیمت ملک شما نیز می شود. در واقع طراحان و متخصصان این گروه معماری نام آشنا بهترین طرح ها را پیشنهاد و آنها را برای شما اجرا می کنند. اگر به دنبال شرکتی برای اجرای لنداسکیپ با ویژگی های خاص و منحصر بفرد هستید، بهتر است فرصت را از دست ندهید و با گروه معماری آریاز دیزاین تماس بگیرید. این گروه بزرگ و نام آشنا طرح های بسیار زیبایی را با اجرای لنداسکیپ هوشمند در محوطه شما به بهترین شکل اجرا می کند.

جهت مشاوره و کارشناسی با ما تماس بگیرید

021-22919683