دسته‌ها
طراحی نما

نکاتی مهم در مورد طراحی نمای ساختمان اداری

نمای ساختمان ها :

 

نمای ساختمان یکی از رکن های اصلی در ساخت و یا بازسازی ساختمان ها می باشد. اولین قسمت از یک ساختمان که مورد توجه اطرافیان قرار می گیرد، نمای آن می باشد. در حقیقت نمای ساختمان، نقطه ای بسیار مهم از ساختمان می باشد که دیگران را تحت شعاع قرار می دهد.  نمای ساختمان ها  باید به گونه ای باشد که با طراحی داخلی ساختمان ها و یا سبک معماری آن هماهنگ باشد. برای طراحی نما باید به نوع ساختمان توجه کرد و متناسب با آن برای طراحی نما اقدام کرد. در اینجا قصد داریم به بیان نکاتی در مورد طراحی نمای ساختمان اداری بپردازیم و با سبک های طراحی آن آشنا شویم.

 

بیان نکاتی در مورد طراحی نمای ساختمان اداری :

 

ساختمان های اداری عموما برای انجام کار های اداری مختلف ساخته می شود، در نتیجه نسبت به ساختمان های دیگر مانند مسکونی، عمومی و … باید امکانات بیشتری داشته باشند، همچنین این نوع ساختمان ها ویژگی های منحصر به فردی دارند که در طراحی نمای چنین ساختمان هایی باید ویژگی های آن ها را مد نظر قرار داد. یکی از ساختمان های پرتردد و یا شلوغ ساختمان های اداری می باشند در نتیجه باید راه رو های و یا راه پله های عریض داشته باشند. در راه پله ها، پنجره های مناسب تعبیه شده باشد، در نتیجه وجود این پنجره ها در نمای ساختمان تاثیر گذار می باشد. از دیگر نکات مهم در طراحی نمای ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. یکی از نکاتی که در مورد طراحی نمای ساختمان اداری می توان به آن اشاره کرد، تهویه مناسب ساختمان اداری می باشد. این نوع ساختمان به دلیل تردد زیاد کارفرما باید از تهویه مناسب برخوردار باشد. تهویه چنین ساختمان هایی باید با نصب پنجره های متعدد صورت گیرد. در نتیجه یکی از نکاتی که در مورد طراحی نما ساختمان باید به آن توجه شود، نصب پنجره در نمای ساختمان های اداری می باشد.

 

نمای ساختمان

ساختمان های اداری

 

  1. از دیگر نکاتی که در مورد طراحی نمای ساختمان اداری می توان به آن اشاره کرد، متریال به کار رفته در اجرای نما می باشد. در واقع در نمای ساختمان های اداری و اجرای آن بهتر است که متریال های سنتی مانند آجر، چوب و شیشه استفاده شود.
  2. نمای اجرا شده برای ساختمان های اداری عموما تلفیقی می باشد. به عبارت دیگر در نمای ساختمان اداری می توان از تلفیق مدرن و سنتی استفاده کرد. در آن از کامپوزیت و شیشه، سنگ و شیشه، آجر و شیشه و … استفاده شود که انتخاب آن ها به سلیقه و توان مالی افراد بستگی دارد.
  3. عناصر به کار رفته در نمای ساختمان اداری باید پیوستگی کامل داشته باشند. تمام عناصر و تجهیزات به کار رفته در نمای ساختمان اداری باید با هم هماهنگ باشند و به گونه ای به کار رفته باشند که پیوستگی را به تمام ساختمان القا کند.
  4. نما ساختمان اداری باید ساده و کاملا خوانا باشد. از عناصر و تجهیزات اضافه در طراحی نمای ساختمان های اداری خودداری شود. در واقع با یک نگاه به ساختمان باید متوجه شد که ساختمان یک ساختمان اداری می باشد.

 

نمای ساختمان های اداری

ساختمان های اداری

مطالعه مقالات مرتبط :  طراحی نمای ساختمان مسکونی

 

منابع :

https://rasekhoon.net/

http://www.kolbeh.ir/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *