طراحی نمای ساختمان اداری چگونه است؟

۴
(۲)

مقدمه

 

نمای ساختمان یکی از رکن های اصلی در ساخت و یا بازسازی ساختمان ها می باشد.تعجب آور نیست اگر بگوییم که در سال های اخیر طراحی نمای ساختمان اداری به سمت و سویی جدید رفته است. دیگر از نماهای تکراری و کسل کننده خبری نیست و طراحان سعی می کنند نهایت خلاقیت را در طراحی نمای ساختمان اداری پیاده سازی کنند. اما چه چیز باعث این تحول شده است؟

نکته اصلی اینجاست که نمای ساختمان اداری می تواند بیانگر شان و منزلت کسب و کارهای مستقر در این ساختمان باشد. این موضوعی است که طراحان به خوبی آن را درک کرده اند. طراحی نمای ساختمان اداری می تواند گویای میزان حرفه ای بودن کار شما باشد. بیراه نیست که مدیران کسب و کارها ترجیح می دهند در ساختمان هایی با نمای شیک مستقر شوند. در ادامه با ما همراه شوید تا طراحی نمای ساختمان اداری را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

 

بیان نکاتی در مورد طراحی نمای ساختمان اداری :

مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای ساختمان تجاری و تاثیر آن روی کسب و کار شما

ساختمان های اداری عموما برای انجام کار های اداری مختلف ساخته می شود، در نتیجه نسبت به ساختمان های دیگر مانند مسکونی، عمومی و … باید امکانات بیشتری داشته باشند، همچنین این نوع ساختمان ها ویژگی های منحصر به فردی دارند که در طراحی نمای چنین ساختمان هایی باید ویژگی های آن ها را مد نظر قرار داد. یکی از ساختمان های پرتردد و یا شلوغ ساختمان های اداری می باشند در نتیجه باید راه رو های و یا راه پله های عریض داشته باشند. در راه پله ها، پنجره های مناسب تعبیه شده باشد، در نتیجه وجود این پنجره ها در نمای ساختمان تاثیر گذار می باشد. از دیگر نکات مهم در طراحی نمای ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. یکی از نکاتی که در مورد طراحی نمای ساختمان اداری می توان به آن اشاره کرد، تهویه مناسب ساختمان اداری می باشد. این نوع ساختمان به دلیل تردد زیاد کارفرما باید از تهویه مناسب برخوردار باشد. تهویه چنین ساختمان هایی باید با نصب پنجره های متعدد صورت گیرد. در نتیجه یکی از نکاتی که در مورد طراحی نما ساختمان باید به آن توجه شود، نصب پنجره در نمای ساختمان های اداری می باشد.

 

نمای ساختمان

ساختمان های اداری

 

  1. از دیگر نکاتی که در مورد طراحی نمای ساختمان اداری می توان به آن اشاره کرد، متریال به کار رفته در اجرای نما می باشد. در واقع در نمای ساختمان های اداری و اجرای آن بهتر است که متریال های سنتی مانند آجر، چوب و شیشه استفاده شود.
  2. نمای اجرا شده برای ساختمان های اداری عموما تلفیقی می باشد. به عبارت دیگر در نمای ساختمان اداری می توان از تلفیق مدرن و سنتی استفاده کرد. در آن از کامپوزیت و شیشه، سنگ و شیشه، آجر و شیشه و … استفاده شود که انتخاب آن ها به سلیقه و توان مالی افراد بستگی دارد.
  3. عناصر به کار رفته در نمای ساختمان اداری باید پیوستگی کامل داشته باشند. تمام عناصر و تجهیزات به کار رفته در نمای ساختمان اداری باید با هم هماهنگ باشند و به گونه ای به کار رفته باشند که پیوستگی را به تمام ساختمان القا کند.
  4. نما ساختمان اداری باید ساده و کاملا خوانا باشد. از عناصر و تجهیزات اضافه در طراحی نمای ساختمان های اداری خودداری شود. در واقع با یک نگاه به ساختمان باید متوجه شد که ساختمان یک ساختمان اداری می باشد.

 

 

طراحی نمای ساختمان اداری - آریاز دیزاین

طراحی نمای ساختمان اداری در سال های اخیر پیشرفت فراوانی داشته

 

تاثیر نمای ساختمان اداری بر اتمسفر داخلی ساختمان

 

تحقیقات نشان داده است که کارکنان در محیط های نوآورانه و مبتکرانه می توانند بهره وری بیشتری داشته باشند. اما ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که نمای ساختمان اداری چه ارتباطی می تواند با فضای داخلی ساختمان و بهره وری کارکنان داشته باشد؟! اشتباه نکنید. همه چیز به طور دومینو وار با هم در ارتباط است.

فضای داخلی ساختمان اداری می تواند منعکس کننده ی نمای بیرونی این ساختمان باشد. در واقع نمای داخلی و نمای بیرونی دو عنصر جدایی ناپذیرند و به طور مستقیم با هم در ارتباط می باشند. طراحی و تعبیه پنجره های شیشه ای در طراحی نمای ساختمان اداری می تواند موجب تابش هرچه بیشتر نور به درون ساختمان و ایجاد فضایی گرمابخش و دوستانه شود. بنابراین کارکنان به جای فعالیت در محیطی خفقان آور و کسالت بار در محیطی شاد و نورانی به فعالیت میپردازند. بدیهی ست که در چنین فضایی روحیه همکاری و همدلی در بین کارکنان بیشتر خواهد بود و بهره وری نیروی انسانی به حداکثر خود خواهد رسید. پس تاثیر شگرف نمای ساختمان اداری بر حال و هوای درونی ساختمان و متعاقبا روحیه کارکنان و بهره وری آن ها را دست کم نگیرید.

 

تعبیه پنجره های شیشه ای با ابعاد وسیع در طراحی نمای ساختمان اداری

مطالعه بیشتر در رابطه با  همه چیز در مورد نقش پنجره در نما

در بالا نیز گریزی کوتاه به این موضوع زدیم که هرچه شدت و میزان تابش انوار خورشید به درون ساختمان اداری بیشتر باشد و جهت گیری این امواج نورانی صحیح تر باشد، متعاقبا فضای درخشان تری در محیط کار خواهیم داشت که منجر به بهبود روحیه کارکنان و بهره وری بیشتر آن ها خواهد شد.

تصور کنید در محیطی مشغول به کار هستید که نور خورشید به زحمت راه خود را از درون دالان های باریک و پنجره های کوچک به اتاق شما باز کرده است. حال اگر قرار باشد تعداد افراد زیادی نیز در این اتاق مشغول به کار باشند وضعیت وخیم تر هم خواهد شد. اتاقی تاریک و کسالت بار که هر کس سرش به کار خودش است و احتمالا بعد از چند ساعت اولیه از گذشتن تایم کاری خواب آلودگی و کسالت به سراغ شان خواهد آمد. اما مشکل اصلی چیست؟ مشکل اصلی را باید در طراحی پنجره های نمای ساختمان دانست. اینجاست که پی خواهیم برد پنجره های کوچک به کار نمای ساختمان اداری نمی آیند.

همین شد که امروزه روز طراحان به تعبیه پنجره های گسترده ی شیشه ای در نمای ساختمان اداری روی آورده اند. این پنجره ها گاها به دیواری شیشه ای تبدیل می شوند و از سقف تا کف را می پوشانند. بنابراین علاوه بر نور طبیعی می توان چشم اندازی زیبا و دلباز به فضای بیرون داشت.

نمای شیشه ای همچنین می تواند عایقی عالی در برابر سر و صدای محیطی باشد. بنابراین کارمندان در حین کار به هیچ عنوان با معضل آلودگی های صوتی دست و پنجه نرم نخواهند کرد.

 

پنجره های شیشه ای در طراحی نمای ساختمان اداری - آریاز دیزاین

پنجره های شیشه ای در طراحی نمای ساختمان اداری

 

نمای ساختمان اداری باید مقاوم و قابل شستشو باشد

 

یکی از مهمترین نکات در مورد طراحی نمای ساختمان اداری این است که این نما قابلیت شستشو داشته باشد. نمای ساختمان اداری می تواند بیانگر هویت کسب و کار شما و شان آن باشد.

از دلایل اهمیت ورودی ساختمان این است، افرادی که می خواهند با شما همکاری داشته باشند پیش از ورود به شرکت شما بایستی از درب ساختمان عبور کنند. شک نداشته باشید که آن ها پیش از هر چیز به کیفیت نمای ساختمان و تمیز بودن آن دقت خواهند داشت. اگر شرکت شما در یک ساختمان قدیمی با سنگ های شکسته و آجرهای شوره زده قرار گرفته باشد مطمئنا تاثیر اولیه ی بدی در ذهن مخاطب به جای خواهد گذاشت.

بنابراین بسیار مهم است که در نمای ساختمان اداری از متریالی استفاده شود که قابل شستشو بوده و دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد. از انواع متریال طراحی نما می توان به آلومینیوم، شیشه و کامپوزیت اشاره کرد که از جمله پر طرفدارترین متریال های مورد استفاده برای ساخت نمای اداری هستند چرا که به راحتی می توان آن ها را از آلودگی ها پاک کرد و نمایی شفاف و شیک را به نمایش درآورد. این متریال ها در برابر تابش نور آفتاب تغییر رنگ نمیدهند و در برابر ضربه و شکستگی نیز مقاوم می باشند.

 

متریال قابل شستشو در نمای ساختمان اداری آریاز دیزاین

استفاده از متریال قابل شستشو در نمای ساختمان اداری

 

در طراحی نمای ساختمان اداری باید از یک مفهوم خاص استفاده کرد

 

ساختمان های اداری باید یک تفاوت خاص با سایر ساختمان ها داشته باشند بنابراین بهتر است که در نمای آن ها از یک المان خاص استفاده شود. این المان می تواند یک مفهوم را در بر داشته باشد و در عین حال با سایر اجزای ساختمان در هماهنگی و تطابق باشد.

بنابراین طراحان باید بیش از همیشه در طراحی نمای ساختمان اداری خلاقیت به خرج دهند و بر اساس نوع کسب و کار و حرفه ای که در یک ساختمان اداری خاص برقرار است، نمای آن را طراحی کنند. به عنوان مثال اگر یک ساختمان اداری مربوط به کسب و کارهای حوزه ی معماری می شود بهتر است یک المان خاص که مرتبط با این حرفه می باشد در نما به نمایش درآید. ظرافت اجرای این کار به هنر، خلاقیت و مهارت طراح بستگی دارد.

 

اجرای نمای ترکیبی در ساختمان های اداری

 

ساختمان های اداری را نمی توان با کمترین هزینه طراحی کرد از طرفی صرف هزینه ی بسیار بالا نیز در طراحی نمای ساختمان اداری معقول نمی باشد. در پاره ای از موارد کارفرمایان توان پرداخت هزینه های بالا برای طراحی نما را ندارد و یا تمایلی به این موضوع ندارند.

بنابراین بهترین راه برای به تعادل رساندن هزینه های طراحی نمای ساختمان اداری استفاده از متریال های ترکیبی در نمای ساختمان است. دقت داشته باشید که رنگ های مورد استفاده در نمای ساختمان اداری نباید رنگ هایی بسیار روشن باشند. استفاده از رنگ های تیره در ساختمان های اداری متداول تر است. در نمای ساختمان اداری می توان ترکیبی از کامپوزیت، CRG، شیشه، سنگ و ترمووود استفاده کرد تا هم کیفیت و هم هزینه در سطحی از تعادل باقی بمانند.

 

متریال ترکیبی نمای ساختمان اداری آریاز دیزاین

استفاده از متریال ترکیبی به رنگ تیره در نمای ساختمان اداری

 

طراحی نمای ساختمان اداری باید به بهینه سازی فضای داخلی کمک کند

 

برخی از طراحی ها به گونه ای هستند که موجب ایجاد فضای پرت درون ساختمان می شوند. این موضوع می تواند به ضرر کسب و کارها و شرکت ها تمام شود چرا که طراحی نما به شیوه ای که بخشی از فضای داخلی را اشغال کند و یا موجب پرتی یک بخش شود می تواند فضا را برای کار و فعالیت تنگ نماید.

بنابراین در طراحی نمای ساختمان اداری باید به این موضوع دقت داشت که طراحی نما به گونه ای نباشد که موجب پرتی بخشی از فضای داخلی ساختمان شود.

 

نورپردازی نمای ساختمان اداری باید پویا و سرزنده باشد

 

ساختمان های اداری که شرکت های مختلف در آن ها واقع شده اند مکانی برای کسب و کار فعالیت هستند. بنابراین باید نمای آن ها نیز گویای پویایی این کسب و کارها باشد. نورپردازی ساختمان اداری مهمترین اصلی ست که می تواند این پویایی را به طور واضح نشان دهد.

در ساختمان های اداری به محض تاریک شدن هوا بایستی نورمخفی های نما روشن شوند. این نورپردازی نباید به گونه ای باشد که ساختمان را بی روح و کسالت بار نشان دهد و از طرفی هم نباید به گونه ای باشد که رنگ های تند و زننده در آن به کار رفته باشد تا چشم عابران را اذیت کند. نورپردازی در نمای ساختمان اداری باید یک نورپردازی حرفه ای و استاندارد باشد تا علاوه بر ایجاد جلوه ای زیبا و پویا، موجب درخشش هرچه بیشتر نمای ساختمان و شیک به نظر رسیدن آن شود.

 

نورپردازی نمای ساختمان اداری آریاز دیزاین

نورپردازی صحیح در نمای ساختمان اداری

 

طراحی نمای ساختمان اداری در راستای صرفه جویی در مصرف انرژی

مطالعه بیشتر در رابطه با  بررسی اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی

روزهای گرم تابستان و روشن کردن بی امان سیستم های سرمایشی در محیط کار اجتناب ناپذیر است. اما به تازگی طراحان با پیاده سازی روش هایی خاص در طراحی نمای ساختمان اداری توانسته اند مصرف انرژی را بهینه سازی کنند. استفاده از متریال هایی که موجب حفظ ظرفیت دمایی و عدم هدر رفت گرما و سرما در روزهای مختلف سال می شود از جمله اقدامات طراحان در این راستا است. بسیار مهم است که طراحی نمای ساختمان اداری به گونه ای باشد که موجب صرفه جویی در هزینه های مصرف انرژی شود. این کار به بهینه سازی الگوهای مصرف انرژی نیز کمک فراوانی خواهد کرد.

 

نتیجه گیری

 

ساختمان های اداری باید ساختمان های بارزی باشند که در یک نگاه بتوان آن ها را تشخیص داد. در واقع این موضوع بستگی به مهارت و هنر طراحان و معماران دارد تا با استفاده از یک ترکیب بندی عالی در متریال و رنگ های مورد استفاده، نمای ساختمان اداری را به سبک اداری و رسمی نزدیک تر کنند. فراموش نکنید نمای ساختمان اداری می تواند گویای شخصیت و هویت کسب و کارهایی باشد که در این ساختمان مستقر هستند بنابراین نمای ساختمان اداری را باید با دقتی بالا اجرا کرد تا شان و منزلت کسب و کارها نیز حفظ شود.

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای ساختمان مسکونی

 

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵٫ تعداد رای: ۲

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا