طراحی نمای ساختمان تجاری و تاثیر آن روی کسب و کار شما

۴
(۱)

مقدمه

تا چندی پیش شاید تنها کسانی که به معماری شهری و نمای ساختمان ها با دقت نگاه می کردند و زیر و بم های آن را در ذهن خود تحلیل می نمودند طراحان و معماران بودند اما این روزها افراد عادی و مردم کوچه و بازار نیز به این موضوع دقت دارند. آن ها با نگاهی تیز بینانه زوایای یک ساختمان را وا کاوی می کنند و به جزئیات آن می نگرند.

یکی از انواع ساختمان هایی که نمای آن روی افراد تاثیر زیادی دارد ساختمان تجاری می باشد. طراحی نمای ساختمان تجاری باید به گونه ای باشد که مشتریان و افرادی که وارد آن میشوند احساس کنند به فضایی صمیمانه وارد شده اند و به آن ها احترام گذاشته شده است.

مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای ساختمان های تجاری (نمونه موردی: برج شانگهای)

متریال هایی که در طراحی نمای ساختمان تجاری استفاده می شود کمی نسبت به متریال های مصرفی در ساختمان های عادی متفاوت است. به عنوان مثال متریال فلز یکی از انواع متریال های طراحی نما است که در نمای ساختمان های عادی کارایی چندانی ندارد اما در ساختمان های تجاری استفاده می شود بنابراین تعجبی ندارد که ظاهر نهایی ساختمان های تجاری منحصر به فرد و خاص باشند. در ادامه قصد داریم طراحی نمای ساختمان تجاری را از زوایای گوناگون بررسی کنیم بنابراین با ما همراه شوید.

 

سبک طراحی نمای ساختمان تجاری آریاز دیزاین

سبک طراحی نمای ساختمان تجاری تاثیر زیادی روی نمای شهر دارد

 

آشنایی با نکات مهم در مورد ساختمان های تجاری :

مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای ساختمان اداری چگونه است؟

همان طور که گفته شده ساختمان های تجاری و یا ساختمان های اداری نسبت به ساختمان های مسکونی و … پرتردد تر و یا شلوغ تر می باشند، در نتیجه ازدحام جمعیت در چنین ساختمان هایی زیاد می باشد. در اینجا می خواهیم به بیان نکات مهم در مورد ساختمان های تجاری بپردازیم. این نکات شامل طراحی نمای ساختمان های تجاری و معماری داخلی آن می باشد. به عنوان مثال :

  • طراحی داخلی و یا معماری داخلی ساختمان های تجاری باید به گونه ای باشد که روشنایی محیط داخلی ساختمان را تامین کند. در حقیقت معماری آن باید به گونه ای باشد که نور لازم در محیط داخلی ساختمان های تجاری را به صورت طبیعی تامین کند. برای انجام این کار باید از پنجره ها و نورگیر ها استفاده شود، در نتیجه تعبیه پنجره در معماری داخلی ساختمان در نحوه طراحی نمای ساختمان های تجاری دخیل می باشد. یکی از نکات مهم در مورد ساختمان های تجاری ، تعداد و نوع پنجره های به کار رفته در ساختمان می باشد.

 

نمای ساختمان های تجاری

ساختمان های تجاری

 

  1. در طراحی نمای ساختمان های تجاری علاوه بر توجه به نقش پنجره در نما جهت تامین نور، باید تهویه لازم برای ساختمان را نیز انجام داد. ساختمان های تجاری به دلیل تردد زیاد باید از تهویه مناسب برخوردار باشد. در نتیجه توجه به پنجره در ساختمان های تجاری از مهم ترین نکات می باشد.
  2. راه رو و یا راه پله های ساختمان های تجاری باید عریض باشد تا رفت و آمد به خوبی صورت گیرد.
  3. نمای ساختمان های تجاری باید به گونه ای باشد که در محیط داخلی ساختمان باعث ایجاد پرت و محیط های بدون استفاده نشود.
  4. از دیگر نکاتی که باید در طراحی نمای ساختمان های تجاری مورد توجه قرار گیرد، نصب تابلو ها جهت معرفی و یا مشخص نمودن ساختمان می باشد. در طراحی نمای ساختمان های تجاری باید به تابلو های معرف توجه شود و آن ها را در نما طراحی شده قرار داد.
  5. در طراحی و اجرای نمای ساختمان های تجاری می توان از انواع متریال ها استفاده کرد، اما متریال های کاربردی باید با هم هماهنگ باشند و باید همبستگی و پیوستگی را در تمام قسمت های ساختمان ایجاد کنند.
  6. از دیگر نکات که باید در ساختمان های تجاری مورد توجه قرار داد، نورپردازی ساختمان در شب می باشد. این نوع ساختمان ها باید دارای نورپردازی مناسب باشند تا توجه دیگران را جلب کند.

 

نمای ساختمان

ساختمان های تجاری

 

طراحی نمای ساختمان تجاری روی رونق کار شما تاثیر بالایی دارد

 

تصور کنید فروشگاه شما در یک ساختمان تجاری با چشم اندازی نامناسب و سرد و بی روح قرار گرفته باشد. مشتریان اولین چیزی که هنگام ورود به یک ساختمان تجاری مد نظر میگیرند نمای آن می باشد. اگر قرار باشد با نمایی سرد و کسل کننده مواجه شوند احتمال اینکه از وارد شدن به آن ساختمان سر باز بزنند و منصرف شوند بسیار زیاد است.

نمی توان قدرت تصمیم گیری بر اساس تحلیل های چشمی را دست کم گرفت. اگر دو ساختمان تجاری در کنار هم باشند و یکی از آن ها نسبت به دیگری نمای جذاب تری داشته باشد مطمئنا مشتریان ترجیح می دهند ساختمانی را انتخاب کنند که دارای نمای شیک تری است. یا دست کم بین این دو، ساختمان تجاری با نمای زیباتر را به عنوان اولین ساختمانی که به آن وارد خواهند شد انتخاب خواهند کرد. چنانچه خرید خود را در این ساختمان تجاری انجام دهند و یا خدمات مربوطه را دریافت کنند به معنای این است که کسب و کار شما فرصت دیده شدن را از دست داده است و اصطلاحا شانس تان برای دیده شدن توسط مشتری سوخته.

اینجاست که متوجه می شویم طراحی نمای ساختمان تجاری تا چه حد می تواند روی رونق کسب و کار شما تاثیر گذار باشد. اگر نمای ساختمان تجاری نمایی زننده و بی روح باشد، دیگر تفاوتی ندارد که شما تا چه حد روی زیبایی بصری فروشگاه خود کار کنید چرا که ظاهر کار همه چیز را خراب خواهد کرد.

 

طراحی خلاقانه نمای ساختمان تجاری آریاز دیزاین

طراحی خلاقانه نمای ساختمان تجاری موجب جذب مشتریان می شود

 

استفاده از متریال های مناسب در نمای ساختمان تجاری به اقتضای نوع کاربری ساختمان

مطالعه بیشتر در رابطه با  آشنایی با انواع متریال ها در طراحی نما (بخش اول)

شاید تصور کنید استفاده از شیشه و فایبر گلاس می تواند همیشه راهکاری عملی برای طراحی نمای ساختمان تجاری باشد. چرا که این متریال ها اجازه ی دیده شدن نمای داخلی را به مشتریان خواهند داد. بنابراین می توان با چشم اندازی شیک و جذاب مشتری را جذب نمود. اما همیشه هم نماهای شیشه ای انتخابی مناسب برای طراحی نمای ساختمان تجاری نیستند.

برخی از ساختمان های تجاری همچون ساختمان بانک ها نیاز به حریم خصوصی دارند و نمای داخلی آن ها نباید بیش از حد در معرض دید عموم باشد. بنابراین نوع متریال مصرفی برای طراحی نمای ساختمان تجاری به نوع کاربری ساختمان بستگی دارد. یک رستوران یا کافی شاپ می تواند با فراغ خاطر از نمای شیشه ای استفاده کند و مشتری های بیشتری را جذب نماید. بنابراین استفاده از متریال های مصرفی در طراحی نمای ساختمان تجاری به اقتضای کاربری ساختمان خواهد بود.

 

تعبیه ویترین های جذاب و چشمگیر در نمای ساختمان های تجاری

 

بسیاری از اوقات افراد با عبور از یک خیابان که ساختمان های تجاری متعددی در آن واقع شده است، تنها به دیدن ویترین ها بسنده می کنند و مجالی برای بررسی نمای کلی ساختمان تجاری نخواهند داشت. بنابراین طراحان باید دقت داشته باشند که ویترین جذاب و چشمگیری را در نمای ساختمان های تجاری پیاده سازی کنند. گاهی اوقات نمای یک ویترین می تواند به راحتی باعث جذب مشتری شود. بنابراین نباید طراحی این بخش از ساختمان تجاری را دست کم گرفت.

 

ویترین های جذاب در ساختمان های تجاری آریاز دیزاین

ویترین های جذاب در ساختمان های تجاری در جذب مشتریان تاثیر گذار هستند

طراحی منحصر به فرد نمای ساختمان تجاری راهی برای تمایز از سایر رقبا

 

این روزها کسب و کارها شباهت زیادی به هم پیاده کرده اند. اغلب آن ها محصولاتی مشابه به هم را ارائه می دهند. حتی گاهی اوقات می توان یک جنس مشابه را در دو فروشگاه متفاوت دید. بنابراین چگونه می توان کسب و کار خود را از سایر رقبا متمایز کرد در حالی که هر دو در حال ارائه ی یک محصول مشابه می باشیم؟ یکی از راه های اساسی ایجاد تمایز بین کسب و کار های مشابه ایجاد تمایز در طراحی نمای ساختمان است.

به عنوان مثال ممکن است یک فرد به هوای رزرو کردن یک رستوران یا یک هتل وارد یک خیابان شود که از ابتدا تا انتهایش انواع هتل ها یا رستوران های مختلف بنا شده است. او قطعا نمی تواند یکی یکی به همه ی ساختمان ها سر بزند و کیفیت غذا یا خدمات هتل را بررسی کند بنابراین تصمیم می گیرد که با توجه به نمای ساختمان ها وارد یکی از آنها شود. نمای ساختمان شما در واقع بسته بندی محصول یا خدماتی است که ارائه می دهید. قاعدتا هر چه این بسته بندی منحصر به فرد تر و خلاقانه تر باشد مشتریان نیز به سمت کسب و کار شما تمایل پیدا خواهند کرد.

 

نورپردازی در نمای ساختمان تجاری

 

بسیاری از افراد ترجیح می دهند شب ها به گشت و گذار و خرید بپردازند. بنابراین نمای ساختمان های تجاری در شب باید بیش از همیشه خودنمایی کند. عاملی که میتواند موجب خودنمایی هرچه بیشتر نمای ساختمان تجاری در زمان شب شود نورپردازی آن است. ساختمان های تجاری در شب نمای جذاب و دل انگیزی به شهر می دهند دلیل آن هم نورپردازی در نمای آنهاست. هرچه نورپردازی نمای ساختمان تجاری به شکلی هنرمندانه تر انجام شود قطعا المان های معماری در نمای ساختمان به شکل زیباتری خودنمایی می کنند. بنابراین هنگام نورپردازی ساختمان تجاری به این موضوع دقت داشته باشید که نوع نورپردازی اجرا شده در ساختمان به گونه ای باشد که موجب جلب توجه هر چه بیشتر مشتریان شود و المان های ظریف و معمارانه ی نما را به رخ بکشد تا جلوه ای با شکوه تر از ساختمان به نمایش گذاشته شود.

 

نورپردازی خلاقانه در نمای ساختمان تجاری آریاز دیزاین

نورپردازی خلاقانه در نمای ساختمان تجاری

 

صرفه جویی در هزینه های طراحی نمای ساختمان تجاری

 

برخی از متریال ها به گونه ای هستند که می توان توسط آن ها هم خلاقیت قابل توجهی را در نما پیاده سازی کرد و هم در هزینه ها صرفه جویی نمود. برای اینکه واحد های یک ساختمان تجاری راحت تر به فروش برسند نیاز است که قیمت این واحد ها مناسب باشد. بنابراین نمی توان از هر متریال گران قیمتی در نمای ساختمان تجاری استفاده کرد تا نمای ساختمان را به نمایی شیک و لاکچری تبدیل نمود. نمای شیک و لاکچری قطعا موجب بالا رفتن قیمت واحد های تجاری می شود. اما استفاده از متریال هایی همچون کامپوزیت می تواند شما را در راستای خلق نمایی منحصر به فرد و در عین حال ارزان قیمت یاری کند. اجرای نمای کامپوزیت از محبوبیت خاصی بین طراحان برخوردار است. بنابراین پیش از اینکه دست به طراحی نمای ساختمان تجاری بزنید، به این موضوع فکر کنید که هزینه ی متریال های مصرفی چقدر خواهد بود و این هزینه چه تاثیری روی قیمت فروش واحدهای تجاری خواهد گذاشت. صرفه جویی در هزینه های اجرای نمای ساختمان تجاری می تواند موجب فروش هرچه سریع تر و راحت تر واحدها شود.

 

برانگیختن حس کنجکاوی مشتری با یک طراحی خاص

 

نمای ساختمان تجاری باید به گونه ای باشد که حس کنجکاوی مشتریان برانگیخته شود. هرچه این نکته در اجرای نمای ساختمان تجاری به میزان بیشتری رعایت شود، قطعا تعداد مشتریان بیشتری وارد ساختمان تجاری شما خواهند شد. طراحی نمای مینیمال یکی از انواع طراحی های خاص و جذاب برای جذب بیشتر مشتریان است.

 

هماهنگی نمای ساختمان تجاری با بافت شهری

 

بسیار مهم است که نمای ساختمان تجاری با بافت شهری هارمونی داشته باشد. این موضوع به هیچ عنوان با منحصر به فرد بودن یک ساختمان تجاری در تناقض نیست. شما در عین حال که باید خلاقیت و نوآوری را در اجرای نمای ساختمان تجاری رعایت کنید، باید به بافت شهری و منطقه ای که ساختمان در آن واقع شده است دقت داشته باشید.

 

اهمیت بالای هماهنگی نمای ساختمان تجاری با بافت شهری آریاز دیزاین

اهمیت بالای هماهنگی نمای ساختمان تجاری با بافت شهری

 

نتیجه گیری

 

طراحی نمای ساختمان تجاری موضوعی ست که روی میزان رونق کسب و کار شما تاثیر بالایی خواهد داشت. هرچه این نما به شکلی جذاب تر طراحی شود نه تنها موجب جذب بیشتر مشتریان به سمت شما می شود بلکه می توان آن را نمادی از احترام به مشتری دانست.

نمای ساختمان تجاری در واقع همان عنصری است که به محض ورود مشتری به ساختمان به او خوشامدگویی خواهد کرد. بنابراین استفاده از متریال مناسب و طراحی های جذاب و خلاقانه در نمای ساختمان تجاری می تواند پیامدهای مهمی را در پی داشته باشد. استفاده از متریال های مقاوم که دوام و ماندگاری بالایی دارند در نمای ساختمان تجاری این امکان را به شما می دهد که بدون صرف هزینه های گزاف بابت تعمیرات بتوانید مدت ها در ساختمانی با نمای شیک و لاکچری به فعالیت بپردازید.

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  نکات مهم در طراحی نمای ساختمان های عمومی

 

منابع:

https://en.civilica.com/

https://magirans.com/

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵٫ تعداد رای: ۱

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا