دسته‌ها
طراحی نما

نکات مهم در مورد طراحی نمای ساختمان تجاری

مقدمه

 

یکی از مهمترین و ارزشمندترین قسمت های یک ساختمان، نمای آن می باشد. نمای با کیفیت و زیبای ساختمان ها باعث افزایش ارزش ساختمان ها می شود. ساختمان ها انواع مختلفی دارند که طراحی نمای آن ها باید متناسب با نوع ساختمان انجام شود. همان طور که سبک معماری و طراحی نمای ساختمان ها در زیبایی و جذابیت ساختمان ها مهم می باشد، هماهنگ بودن نمای ساختمان و سبک معماری نیز بسیار مهم می باشد. در اینجا قصد داریم به بیان نکات مهم در مورد ساختمان های تجاری بپردازیم. ساختمان های تجاری نسبت به ساختمان های مسکونی پرتردد تر می باشد، در نتیجه عوامل مختلفی را در معماری داخل و طراحی نمای آن ها باید مورد توجه قرار داد.

 

آشنایی با نکات مهم در مورد ساختمان های تجاری :

 

همان طور که گفته شده ساختمان های تجاری و یا ساختمان های اداری نسبت به ساختمان های مسکونی و … پرتردد تر و یا شلوغ تر می باشند، در نتیجه ازدحام جمعیت در چنین ساختمان هایی زیاد می باشد. در اینجا می خواهیم به بیان نکات مهم در مورد ساختمان های تجاری بپردازیم. این نکات شامل طراحی نمای ساختمان های تجاری و معماری داخلی آن می باشد. به عنوان مثال :

  • طراحی داخلی و یا معماری داخلی ساختمان های تجاری باید به گونه ای باشد که روشنایی محیط داخلی ساختمان را تامین کند. در حقیقت معماری آن باید به گونه ای باشد که نور لازم در محیط داخلی ساختمان های تجاری را به صورت طبیعی تامین کند. برای انجام این کار باید از پنجره ها و نورگیر ها استفاده شود، در نتیجه تعبیه پنجره در معماری داخلی ساختمان در نحوه طراحی نمای ساختمان های تجاری دخیل می باشد. یکی از نکات مهم در مورد ساختمان های تجاری ، تعداد و نوع پنجره های به کار رفته در ساختمان می باشد.
مطالعه بیشتر در رابطه با  نمای ساختمان و ارتباط با فرهنگ جامعه

 

نمای ساختمان های تجاری

ساختمان های تجاری

 

  1. در طراحی نمای ساختمان های تجاری علاوه بر توجه به پنجره جهت تامین نور، باید تهویه لازم برای ساختمان را انجام دهد. ساختمان های تجاری به دلیل تردد زیاد باید از تهویه مناسب برخوردار باشد. در نتیجه توجه به پنجره در ساختمان های تجاری از مهم ترین نکات می باشد.
  2. راه رو و یا راه پله های ساختمان های تجاری باید عریض باشد تا رفت و آمد به خوبی صورت گیرد.
  3. نمای ساختمان های تجاری باید به گونه ای باشد که در محیط داخلی ساختمان باعث ایجاد پرت و محیط های بدون استفاده نشود.
  4. از دیگر نکاتی که باید در طراحی نمای ساختمان های تجاری مورد توجه قرار گیرد، نصب تابلو ها جهت معرفی و یا مشخص نمودن ساختمان می باشد. در طراحی نمای ساختمان های تجاری باید به تابلو های معرف توجه شود و آن ها را در نما طراحی شده قرار داد.
  5. در طراحی و اجرای نمای ساختمان های تجاری می توان از انواع متریال ها استفاده کرد، اما متریال های کاربردی باید با هم هماهنگ باشند و باید همبستگی و پیوستگی را در تمام قسمت های ساختمان ایجاد کنند.
  6. از دیگر نکات که باید در ساختمان های تجاری مورد توجه قرار داد، نورپردازی ساختمان در شب می باشد. این نوع ساختمان ها باید دارای نورپردازی مناسب باشند تا توجه دیگران را جلب کند.

 

نمای ساختمان

ساختمان های تجاری

 

مطالعه مقالات مرتبط : طراحی نمای ساختمان عمومی

 

منابع:

https://en.civilica.com/

https://magirans.com/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *