طراحی نمای ساختمان ساده و نکات پیرامون آن

۳
(۲)

مقدمه

مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای مدرن ساختمان در دنیای امروز💣

در طراحی نمای ساختمان هر معماری دوست دارد که کارش دیده شود و مورد پسند مخاطبان قرار گیرد. طراحان از اینکه دیگران به طراحی آن ها نگاه کنند و انگشت به دهان به تعریف و تمجید از آن بپردازند لذت خواهند برد. حتی در طراحی ساختمان ساده نیز این موضوع صادق است. تصور نکنید که نماهای شیک و چشم نواز مختص ساختمان های تجاری و لوکس است. خیر، به هیچ وجه اینگونه نیست. این روزها حتی در طراحی نمای ساختمان ساده نیز شاهد عناصر هنرمندانه معماری هستیم که در عین سادگی، جذابیت خاصی به نمای ساختمان بخشیده و آن را به نمایی قابل ستایش تبدیل کرده است. اگر می خواهید در باب طراحی نمای ساختمان ساده بیشتر بدانید در ادامه با ما همراه شوید.

 

طراحی نمای ساختمان ساده آریاز دیزاین

زیبایی در عین سادگی در طراحی نمای ساختمان ساده

 

اهمیت طراحی نمای ساختمان ساده

مطالعه بیشتر در رابطه با  متریال های نوین نما سازی

تصور کنید غذایی خوش طعم را روبروی شما گذاشته اند که دارای چهره ای زشت و ناخوشایند است. هر چقدر هم که در باب طعم و مزه خوش این غذا توضیحات شیوایی دهند اما باز هم شما به احتمال زیاد حاضر نیستید لب به آن بزنید. این ساده ترین مثال برای اهمیت ظاهر و دکوراسیون است. اهمیت نمای ساختمان هم داستانش چندان فرقی با این قضیه نمی کند. حتی اگر زیباترین نماهای داخلی و بهترین متریال ها و جذاب ترین چیدمان ها را درون یک خانه پیاده سازی و اجرا کنید اما نمای ساختمان جذاب نباشد، به احتمال زیاد عابرین نیز رغبتی برای نگاه کردن به آن نخواهند داشت.

پس فکر نکنید یک ساختمان به واسطه ی ساده بودنش نیازی به طراحی نما ندارد و می توان یک نمای خام و ناپخته را روی آن اجرا کرد و تمام!

ساختمان های ساده باید به اقتضای نوع کاربری که دارند نمای منحصر به فرد خود را داشته باشند. دورانی که طراحان یک طرح را روی صدها ساختمان پیاده سازی می کرند به سر رسیده. عصر عصر رقابت است و تمایز. بنابراین در طراحی نمای ساختمان ساده نیز نیاز به نوآوری و خلاقیت وجود دارد. همین ساختمان ها هستند که نمای کلی شهر را تشکیل می دهند پس نباید طراحی آن ها را سرسری گرفت و بی اهمیت قلمداد کرد.

 

اهمیت طراحی نمای ساختمان ساده آریاز دیزاین

نمای ساختمان های ساده در عین سادگی می توانند نوآورانه باشند

 

چگونه نمای ساختمان ساده را به شکلی معمارانه اجرا کنیم؟

 

طراح نما و معمار ساختمان به خوبی می داند که نمای ساختمانی که قرار است دست به طراحی آن بزند نمای یک ساختمان ساده است اما در عین حال می خواهد جذابیت های بصری و چشم نواز خاصی را در نمای ساختمان پیاده سازی کند. این حرکت می تواند فقط از یک معمار حرفه ای برآید که ساختمان های ساده را نیز به شکلی جذاب و چشم نواز طراحی کند.

طراحی نمای ساختمان ساده می تواند یک مفهوم ساده اما زیبا در بر داشته باشد و همین موضوع موجب تمایز آن شود. این روزها همه چیز به سمت سبک مینیمال پیش رفته است. شما نیز میتوانید یک طرح مینیمال و ساده را که در عین حال دارای مفهوم مشخصی می باشد در نمای ساختمان پیاده سازی کنید.

دقت داشته باشید که نمای ساختمان باید به گونه ای باشد که هم سطح با نمای ساختمان های اطراف باشد. بنابراین دقت به چشم اندازهای محیطی در انتخاب طرح نهایی موثر است.

 

به تراز بندی نمای ساختمان دقت داشته باشید

 

قرار نیست در نمای ساختمان ساده هر ایده ی نوآورانه ای را پیاده سازی کنید. برخی ایده ها به قدری نوآورانه و خلاقانه هستند که نمی توان ظرفیت پیاده سازی آن را در نمای یک ساختمان ساده دید. بنابراین از فکر طراحی های پیچیده بیرون بیایید و نوآوری را در عین سادگی اجرا کنید.

بسیار مهم است که در طراحی نمای ساختمان ساده تمامی خطوط هم تراز باشند. بهترین تراز بندی که برای طراحی نمای ساختمان ساده پیشنهاد می شود یک تراز بندی متقارن است. به نحوی که در یک نگاه اجمالی خطوط سقف، ترس، دیوار ها و پنجره ها هم تراز به نظر برسند.

 

طراحی مینیمال یک ساختمان ساده آریاز دیزاین

طراحی مینیمال یک ساختمان ساده

 

در طراحی نمای ساختمان ساده از مقیاس ها غافل نشوید

 

گاهی اوقات مقایس ها می توانند به راحتی به باد فراموشی سپرده شوند. به عنوان یک معمار و طراح باید دقت داشته باشید که مقیاس های در نظر گرفته شده مناسب برای طراحی نمای ساختمان ساده باشد نه یک ساختمان هنری یا ساختمان تجاری.

به عنوان مثال ممکن است برخی طراحان در طراحی خود مقیاس ها را بر هم بزنند و یک درب بزرگ همراه با پنجره های کوچک را در نمای ساختمان تعبیه کنند. این نما می تواند برای یک گالری هنری مناسب باشد اما برای یک ساختمان ساده به هیچ عنوان مناسب نیست. پس مقیاس ها را دستکاری نکنید و اجازه دهید سر جای خود ثابت و استاندارد باقی بمانند.

 

از ریزه کاری های و دقت به جزئیات نما غافل نشوید

 

طراحی نمای ساختمان ساده به معنای این نیست که نباید ظرافت و ریزه کاری را در نمای ساختمان وارد کنید. برعکس، شما باید در عین یک طراحی شیک و ساده به ظرافت ها دقت داشته باشید و جزئیات هنرمندانه ای را وارد طراحی نمای ساختمان کنید. یک معمار خوش فکر و خوش ذوق می تواند به راحتی نمای یک ساختمان ساده را در عین سادگی همراه با جزئیات معمارانه و مفهومی طراحی کند.

 

از متریال مناسب برای طراحی نمای ساختمان ساده استفاده کنید

مطالعه بیشتر در رابطه با  آشنایی با انواع متریال ها در طراحی نما (بخش اول)

ساختمان ساده همانطور که از نام آن بر می آید ساختمانی ست که نیاز به پیاده سازی طرح های پیچیده و عجیب و غریب ندارد. رعایت اصول معماری و پیاده سازی ظرافت های هنری در آن کفایت خواهد کرد اما دقت داشته باشید که باید از متریال مناسب و استاندارد برای نمای ساختمان ساده استفاده کنید.

برخی از متریال ها به هیچ عنوان مناسب ساختمان های ساده نیستند. همچنین برخی سبک ها برای پیاده سازی در نمای ساختمان های ساده چندان مناسب به نظر نمی رسند. به عنوان مثال نمی توان یک نمای رومی تمام عیار را در یک ساختمان ساده پیاده سازی کرد. همچنین نمی توان از تکنیک آینه کاری نما برای یک ساختمان ساده استفاده کرد.

متریال مورد استفاده در طراحی نمای ساختمان ساده باید به گونه ای باشد که در مدت زمان طولانی شما را دچار دلزدگی نکند و از طرفی همیشه زیبا به نظر برسد و تازگی داشته باشد. بنابراین استفاده از متریال هایی که ممکن است چندی بعد از سکه بیافتند در نمای ساختمان ساده پیشنهاد نمی شود. از انواع متریال طراحی نما ، متریال هایی همچون سنگ و کامپوزیت متریال های ساده ای هستند که هیچ گاه تکراری و کسل کننده نمی شوند و تقریبا با هر شرایط آب و هوایی سازگار هستند.

اگر در اقلیم شما متریال خاصی مورد استفاده قرار می گیرد می توانید از آن متریال در نمای ساختمان استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که متریال مورد نظر با آب و هوای منطقه سازگاری داشته باشد و مقاومت کافی در برابر شرایط آب و هوایی از خود نشان دهد.

 

در طراحی نمای ساختمان ساده همه پسند بودن را سرلوحه کارتان قرار دهید

 

منظور از همه پسند بودن در اینجا کسل کننده بودن نیست بلکه منظور ایجاد یک طراحی چشمگیر و یکپارچه است. از سبک هایی که ریسک بالایی در اجرا دارند پرهیز کنید و سراغ طرح های یکپارچه و یکنواختی بروید که همه پسند هستند. اجرای برخی از طرح های خاص در ساختمان های خاص ممکن است نتیجه ی خوبی به دنبال داشته باشد اما برای یک ساختمان ساده باید به دنبال طرحی باشید که مورد پسند اغلب افراد قرار گیرد و در اصطلاح همه پسند باشد.

 

طرح های یکپارچه نمای ساختمان ساده آریاز دیزاین

طرح های یکپارچه طرح هایی همه پسند هستند

 

ترکیب رنگ زیبا و ساده ای را در نظر بگیرید

 

رنگ در نمای ساختمان دارای دستورالعمل ها و ضوابط منحصر به فردی می باشد که بهتر است آن ها را مد نظر قرار داد. شما باید با استفاده از قابلیت کنتراست، یک تناژ رنگی قالب را در نمای ساختمان پیاده سازی کنید و سایه روشن های زیبایی را روی نما اجرا کنید. متریال هایی مانند چوب، سنگ، آجر و کامپوزیت در رنگ های متنوعی تولید می شوند. شما می توانید یکی از این متریال ها را انتخاب کنید و انواع مختلف آن با رنگ های متفاوت را در نمای ساختمان به کار بگیرید. به عنوان مثال اگر می خواهید نمای ساختمان را یک نمای سنگی در نظر بگیرید می توانید از سنگ های مختلف با تنوع رنگی و جنس های متفاوت در نمای ساختمان خود استفاده کنید تا سایه روشن های زیبایی را در گوشه گوشه ی آن ایجاد نمایید.

 

نورپردازی پایه ثابت طراحی نمای ساختمان است

 

فارغ از اینکه ساختمان مورد نظر یک ساختمان ساده، یک ساختمان اداری یا تجاری می باشد بایستی نورپردازی را در نمای آن اجرا کنید و این نورپردازی را به گونه ای طراحی کنید که المان های هنرمندانه و ظریف در نمای ساختمان در نور شب آشکار شوند.

نورپردازی حرفه ای می تواند نمای یک ساختمان ساده را به نمایی شیک و زیبا تبدیل کند. در واقع شما می توانید به واسطه ی نورپردازی حرفه ای بدون اینکه بخواهید طراحی پیچیده ای در نمای ساختمان پیاده سازی کنید، نمای آن را زیباتر از آنچه که هست نمایش دهید.

 

تاثیر پر رنگ نورپردازی در نمای یک ساختمان ساده آریاز دیزاین

تاثیر پر رنگ نورپردازی در نمای یک ساختمان ساده

 

نتیجه گیری

طراحی اصولی نمای ساختمان ساده به رعایت نکات و استانداردهای اجرای نما بستگی دارد. در واقع هرچه معمار و طراح ساختمان حرفه ای تر بوده و در اجرای نما به نکات طراحی پایبندی بیشتری داشته باشد مطمئنا نمای ساختمان در نهایت نمای جذاب و چشم نوازی از آب در خواهد آمد.

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای کلاسیک چگونه است؟

 

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳ / ۵٫ تعداد رای: ۲

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا