نکات مهم در طراحی نمای ساختمان های عمومی

ساختمان های عمومی و نمای آن ها :

 

نمای ساختمان یکی از اساسی ترین رکن های آن می باشد که باید به آن بسیار توجه شود. نمای ساختمان ها باید با توجه به نوع ساختمان طراحی و سپس اجرا شوند. اجرای نمای ساختمان بهتر است با مواد و یا متریال های بسیار با کیفیت انجام شود زیرا هر چقدر کیفیت مواد مصرفی بالاتر باشد، نمای اجرا شده زیبا تر و جذاب تر خواهد بود. در اینجا قصد داریم به بیان نکات مهم در طراحی نمای ساختمان های عمومی بپردازیم. همان طور که گفته شده ساختمان های مختلف و متنوعی وجود دارد که موارد استفاده از آن ها مختلف می باشد، در نتیجه نمای آن ها نیز با هم متفاوت می باشد.

 

بیان نکات مهم در طراحی نمای ساختمان های عمومی :

 

ساختمان های عمومی مانند سایر ساختمان ها از جمله ساختمان های اداری، ساختمان های مسکونی و … باید از ویژگی ها و مشخصات منحصر به فردی برخوردار باشند. در طراحی نمای ساختمان های عمومی باید به نکات مختلفی چون نور و روشنایی محیط داخلی، تهویه مناسب، نوع و سبک طراحی، آب و هوای محیط، مساحت ساختمان و …. توجه شود و متناسب با آن ها برای طراحی نما اقدام کرد. در طراحی نمای ساختمان های عموما باید به نکات مختلفی توجه کرد. به عنوان مثال :

  1. اولین نکته در طراحی نمای ساختمان های عمومی توجه به سبک معماری آن ها می باشد. در حقیقت سبک معماری و یا نمای داخلی ساختمان ها با نمای ساختمان های عمومی باید با هم هماهنگ باشد. عدم هماهنگی بین سبک معماری داخلی ساختمان با سبک نمای ساختمان عمومی نه تنها باعث زیبایی نمی شود، بلکه در آن تاثیر منفی خواهد داشت.

 

طراحی نما ساختمان

نمای ساختمان ها

 

  1. در طراحی نمای ساختمان های عمومی بهتر است یک قسمت از ساختمان را مشخص کرد، سپس قسمت مشخص شده را متفاوت از قسمت های دیگر نما طراحی کرد. طراحی قسمت مشخص شده تاثیر بسزایی در زیبایی ساختمان خواهد داشت. این قسمت با توجه به این که باید برجسته و متمایز از قسمت های دیگر باشد، اما در عین حال باید با قسمت های دیگر نما هماهنگ باشد.
  2. در طراحی نمای ساختمان های عمومی می توان از انواع متریال ها مانند سنگ، چوب، آجر، کامپوزیت و … استفاده کرد. اما تمام متریال های به کار رفته در نمای ساختمان های عمومی باید با هم در ارتباط باشند و هماهنگی لازم را داشته باشند. رنگ متریال های کاربردی باید با هم متناسب باشند.
  3. اجزا و تجهیزات به کار رفته در اجرای نمای ساختمان های عمومی باید با هم هماهنگ باشند و پیوستگی بی نظیری را در ساختمان ایجاد کنندگی. پیوستگی و یا همبستگی بین اجزا به کار رفته در نمای ساختمان های مسکونی از دیگر نکات بسیار مهم در طراحی آن ها می باشد.
  4. نمای ساختمان های عمومی علاوه بر اینکه باید زیبا، جذاب، هماهنگ و پیوسته باشد، باید ساده و بیانگر نوع ساختمان باشد. به عبارت دیگر با نگاه کردن به نمای ساختمان به راحتی بتوان متوجه شد که این ساختمان یک ساختمان عمومی می باشد.
  5. در تمام ساختمان ها و همچنین ساختمان های عمومی، توجه به پنجره در نمای آن بسیار مهم می باشد.

 

طراحی نمای ساختمان های عمومی

نمای ساختمان ها

 

مطالعه مقالات مرتبط : اهمیت نمای ساختمان

 

منابع :

https://rasekhoon.net/

http://www.kolbeh.ir/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *