دسته‌ها
طراحی نما

طراحی نمای مدرن در دنیای امروز

طراحی نمای مدرن در دنیای امروز

 

مقدمه

 

نمای ساختمان به عنوان ویترین کار یک معمار محسوب می شود. در واقع نمای ساختمان نه تنها معرف حال و هوای درونی ساختمان است بلکه باید چشم اندازی زیبا و هنرمندانه در پیش چشم بینندگان به تصویر بکشد. طراحی نمای مدرن که این روزها توسط معماران بسیار مورد توجه قرار گرفته است، یکی از انواع طراحی های ساده، شیک و چشم نواز است. این نما در عین سادگی دارای عناصر خلاقانه و منحصر به فردی می باشد که در قالب متریال های نوین نماسازی، نورپردازی های مدرن و ایجاد زوایای خاص در نمای ساختمان به نمایش در می آید. طراحی نمای مدرن موجب می شود تا ساختمان شما نسبت به سایر ساختمان ها دارای وجوه تمایز خلاقانه و منحصر به فردی باشد که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. طراحی نمای مدرن دارای اصول و ضوابط خاص خود می باشد که در ادامه بدان ها خواهیم پرداخت.

 

طراحی نمای مدرن شامل چه فاکتورهایی می باشد؟

 

  • طراحی به دور از تجملات

طراحی نمای مدرن برخلاف طراحی های سنتی و قدیمی که دارای گچ کاری، نقوش برجسته و تراشکاری سنگ و چوب در نما می باشد، یک طراحی ساده و به دور از تجملات است. استفاده از سبک طراحی مینیمال در این طراحی بسیار کاربردی می باشد. نکته جالب در طراحی مدرن نمای ساختمان این است که بر خلاف طراحی سنتی دارای الگوهای تکرارشونده نیست و عدم تکرار و تقارن در طراحی آن به شکلی هنرمندانه به چشم می خورد.

 

طراحی نمای مدرن ساده

طراحی نمای مدرن ساده و در عین حال منحصر به فرد است

 

  • استفاده از رنگ های خنثی

متریال هایی که در طراحی نمای مدرن استفاده می شود بهتر است دارای رنگ های خنثی همچون طوسی، کرمی، قهوه ای و سفید باشد. چنانچه تمایل دارید از رنگ هایی خاص برای جلب توجه بیشتر استفاده کنید، سعی کنید بیش از یک نوع رنگ انتخاب نکنید.

 

  • استفاده از متریال های نوین نماسازی

در طراحی نمای مدرن از متریال های نوین نماسازی استفاده می شود. نمای شیشه ای، چوبی، سنگی و آلومینیومی می تواند زیباترین چشم اندازها را در این طراحی ایجاد کند. شما می توانید برای پیاده سازی خلاقیت در این باره، بخشی از متریال نما را متفاوت از سایر بخش ها انتخاب نمایید.

 

  • طراحی پنجره ها

در طراحی نمای مدرن، تعداد پنجره ها برخلاف نمای کلاسیک، تعداد کمتری است اما پنجره ها ابعاد و گستردگی بیشتری دارند.

 

نقش پنجره در نمای مدرن

پنجره های گسترده در نمای مدرن

 

  • طراحی سقف مسطح

مطمئنا ساختمانی که دارای سر در منحنی شکل و قوس دار و سقفی مشابه گنبد است نمی تواند یک نمای مدرن داشته باشد چرا که طراحی چنین ساختمان هایی به سبک کلاسیک انجام می شود. در طراحی نمای مدرن، سقف ساختمان صاف و مسطح بوده و اثری از قوس و طاق در سر در ساختمان وجود نخواهد داشت.

 

نتیجه گیری

 

یکی از ویژگی های جذاب طراحی نمای مدرن، تفکر برانگیز بودن این نماست. چرا که اغلب طراحان در این گونه طراحی ها، هدفی قابل تامل در پس طراحی خود دارند. این طراحی بیشتر با سبک زندگی های امروزی در ارتباط است و در عین حال که نمای کلاسیک همچنان طرفداران خود را دارد، طراحی نمای مدرن توانسته جایگاهی مناسب در سلیقه ی مردم باز کند. به ویژه در ایران که تا چند سال اخیر این سبک زیاد مورد استقبال نبود اما اکنون شاهد گسترش روز افزون آن هستیم.

 

مطالعه مقالات مرتبط : سبک های طراحی نما در ایران

 

منابع :

https://www.shapedesign.ir

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *