طراحی نمای مدرن ساختمان در دنیای امروز💣

۳٫۹
(۸)

مقدمه

مطالعه بیشتر در رابطه با  ساختمان هایی با طراحی نمای هوشمند

دوران درجا زدن و سکون خیلی وقت است که گذشته. امروزه روز بیش از همیشه در حال مشاهده ی سرعت گرفتن تغییرات در نمای ساختمان ها هستیم. گاهی اوقات در هنگام عبور از معابر شهر با نماهایی جذاب و خارق العاده روبرو می شویم که نشان از تازگی و نو شدن دارد. نماهایی که مثال آن ها را در هیچ کجای دیگر تاکنون ندیده بودیم. در واقع مشاهده می کنیم که چهره ی شهر رنگ و بویی از تازگی و مدرنیته به خود گرفته و این موضوع تماما به لطف طراحی نمای مدرن رخ داده است.

تمایز طراحی نمای مدرن

نمای مدرن می تواند ساختمان شما را در یک خیابان متمایز سازد

 

طراحی نمای مدرن شامل چه فاکتورهایی می باشد؟

 

  • طراحی به دور از تجملات

طراحی نمای مدرن برخلاف طراحی های سنتی و قدیمی که دارای گچ کاری، نقوش برجسته و تراشکاری سنگ و چوب در نما « نکات اجرایی چوب در نمای ساختمان » می باشد، یک طراحی نمای ساختمان ساده و به دور از تجملات است. استفاده از سبک طراحی مینیمال در این طراحی بسیار کاربردی می باشد. نکته جالب در طراحی مدرن نمای ساختمان این است که بر خلاف طراحی سنتی دارای الگوهای تکرارشونده نیست و عدم تکرار و تقارن در طراحی آن به شکلی هنرمندانه به چشم می خورد.

 

طراحی نمای مدرن ساده

نمای مدرن ساده و در عین حال منحصر به فرد است

 

  • استفاده از رنگ های خنثی

متریال هایی که در این سبک از طراحی استفاده می شود بهتر است دارای رنگ های خنثی همچون طوسی، کرمی، قهوه ای و سفید باشد. چنانچه تمایل دارید از رنگ هایی خاص برای جلب توجه بیشتر استفاده کنید، سعی کنید بیش از یک نوع رنگ انتخاب نکنید.

 

  • استفاده از متریال های نوین نماسازی

در طراحی نمای مدرن از متریال های نوین نماسازی استفاده می شود. طراحی نمای شیشه ای ساختمان، چوبی، سنگی و آلومینیومی می تواند زیباترین چشم اندازها را در این طراحی ایجاد کند. شما می توانید برای پیاده سازی خلاقیت در طراحی نمای ساختمان، بخشی از متریال نما را متفاوت از سایر بخش ها انتخاب نمایید.

 

  • طراحی پنجره ها

تعداد پنجره ها برخلاف نمای کلاسیک، تعداد کمتری است اما پنجره ها ابعاد و گستردگی بیشتری دارند.

 

نقش پنجره در طراحی نمای مدرن

پنجره های گسترده در نمای مدرن

 

  • طراحی سقف مسطح

مطمئنا ساختمانی که دارای سر در منحنی شکل و قوس دار و سقفی مشابه گنبد است نمی تواند یک نمای مدرن داشته باشد چرا که طراحی چنین ساختمان هایی به سبک کلاسیک انجام می شود. در طراحی نمای مدرن، سقف ساختمان صاف و مسطح بوده و اثری از قوس و طاق در سر در ساختمان وجود نخواهد داشت.

 

تلفیق طراحی نمای مدرن با سایر سبک های طراحی

مطالعه بیشتر در رابطه با  نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن

طراحی نمای مدرن به حدی پای خود را به دنیای ساخت و ساز باز کرده است که حتی سایر سبک های طراحی نما نیز گاهی اوقات گریزی به طراحی نمای مدرن می زنند و جزئیاتی از نمای مدرن را با سبک خود تلفیق می کنند. همین موضوع کافیست تا بدانیم که نمای مدرن فقط در یک طراحی شیک و چشم نواز خلاصه نمی شود بلکه می توان آن را بسیار کاربردی و منعطف دانست. در واقع آنچه که می بینیم این است که طراحی نمای مدرن توانسته به راحتی در سایر سبک های طراحی نیز رسوخ کند و به سبک ها دیگر رنگ و بویی از تازگی و نو شدن بدهد.

 

تاثیرگذاری نمای مدرن در دنیای امروز

 

نمای مدرن تا همین چند وقت پیش جزو نماهای لاکچری و منحصر به فرد به حساب می آمد. البته منظور ما این نیست که سبک طراحی نمای مدرن دیگر در دسته ی طراحی های لاکچری به حساب نمی آید. بلکه منظورمان همه گیر شدن این طراحی می باشد. بسیاری از طراحان به ویژه آن دسته از طراحانی که دارای قدمت و سابقه ی بیشتری در این حوزه بودند با ورود طراحی نمای مدرن به دنیای ساخت و ساز، حالتی دفاعی به خود گرفتند و در برابر پیاده سازی این سبک از طراحی در سال های اولیه مقاومت نمودند. اما گذر زمان نشان داد که همان طراحان امروزه روز زیباترین شاهکارهای طراحی خود را در سبک نمای مدرن اجرا می کنند. این است قدرت و تاثیرگذاری طراحی نمای مدرن در دنیای امروز.

 

افزودن چاشنی خلاقیت در نمای مدرن

 

به طور کلی نمای مدرن در عین دارا بودن اصول و قواعد خاصی که در طراحی آن باید پیاده سازی کرد، می تواند به شکلی ساختار شکن نیز طراحی شود. همین نکته است که توانسته نمای مدرن را جذاب کند. در واقع نمای مدرن به شما اجازه می دهد آنچه را که در ذهن دارید پیاده سازی کنید و چاشنی خلاقیت و نوآوری را تا حد امکان به این طراحی اضافه کنید.

طراحی مدرن به شما این امکان را می دهد تا به جای درگیر شدن در چارچوب های سفت و سخت و قواعد خشک و غیر منعطف، آزادانه تر و رها تر به طراحی نما بپردازید. این آزادی و رهایی در طراحی نمای مدرن در نهایت در جلوه ی ساختمان نیز دیده خواهد شد و چشم اندازی منحصر به فرد و خاص ایجاد خواهد کرد.

خلاقیت در طراحی نمای مدرن

در نمای مدرن حد و مرزی برای خلاقیت وجود ندارد

 

به ارمغان آمدن تهویه و روشنایی بهتر در نمای مدرن

 

یکی از ویژگی هایی که طراحی نمای مدرن با خود به دنبال می آورد ایجاد روشنایی و تهویه عالی در ساختمان می باشد. به طور کلی باید گفت که ابعاد پنجره ها در نمای مدرن بزرگتر از سایر سبک های معماری می باشد. بنابراین روشنایی داخلی به راحتی توسط نور طبیعی تامین خواهد شد.

اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی ؛ این موضوع نه تنها به صرفه جویی در انرژی کمک می کند بلکه چشم اندازی زیبا و چشم نواز را در پیش دیدگان اهالی منزل ایجاد خواهد کرد.

مطمئنا وجود پنجره هایی با ابعاد گسترده سطح تهویه را نیز بهبود خواهد بخشید. باز گذاشتن پنجره ها در نمای مدرن میتواند هوای داخل خانه را به راحتی و البته به سرعت تهویه نماید. باید یک بار این کار را انجام دهید تا متوجه کوران هوای مطبوع درون خانه شوید و از این جریان طبیعی هوا لذت ببرید.

در طی روز نیازی به روشن کردن لامپ هایی با نور مصنوعی نخواهید داشت چرا که فضای داخلی خانه کاملا روشن و پر نور می باشد. این موضوع به لطف نمای شیشه ای در معماری مدرن اتفاق می افتد. تابش بی امان انوار خورشید در ساعات اولیه روز و حتی میانه های روز به اتاق نشیمن و محوطه ی غذاخوری، یک روز دل انگیز و پر انرژی را برای شما خواهد ساخت.

 

تعبیه پنجره های گسترده در طراحی نمای مدرن

تعبیه پنجره های گسترده در نمای مدرن

 

طراحی نمای مدرن یک طراحی مینیمالیستی است

 

بارها این جمله را شنیده ایم که خانه های مدرن دارای ظاهری مینیمالیستی هستند. این موضوع نه تنها در مورد نمای ساختمان بلکه در مورد طراحی داخلی خانه های مدرن نیز صادق است. مینیمالیستی بودن طراحی مدرن به معنای سادگی و جمع و جور بودن آن است. در واقع به این معناست که با بیشترین ظرافت و کمترین میزان تزئینات و جزئیات می توان ظاهری چشم نواز و زیبا در ساختمان های مدرن را نظاره گر بود.

طراحی مینیمالیستی کار ساده ای نیست. تصور نکنید که تنها با حذف کردن جزئیات و تزئینات می توان یک طراحی مینیمالیستی ارائه داد. طراحی مینیمال در نمای مدرن باید به گونه ای باشد که در عین هویت و شخصیت بخشیدن به نمای ساختمان، ظاهری شیک و ساده را برای آن به ارمغان آورد. این کار نیاز به مهارت، تخصص و دانش در حوزه ی طراحی دارد و کار ساده ای نیست.

 

پالت رنگ های استفاده شده در نمای مدرن یک پالت خنثی است

 

عنصر رنگ در نمای ساختمان یکی از عناصر تاثیرگذار در سبک طراحی و معماری مدرن می باشد. عنصر رنگ به تنهایی می تواند به نما هویت ببخشد. رنگ هایی که در نمای مدرن استفاده می شود عبارتند از طوسی، خاکستری، سفید، مشکی و دودی که ترکیبی از رنگ های خنثی می باشند. این هنر طراح است که ترکیبی هنرمندانه و ظریف از این رنگ ها در نمای ساختمان پدید آورد. بسیار مهم است که طراحی نمای مدرن به گونه ای باشد که سازگار با محیط اطراف خود بوده و با فضای خیابان های اطراف هارمونی زیبایی ایجاد کند. بنابراین در انتخاب رنگ می توان به چشم انداز کلی خیابانی که ساختمان در آن واقع شده است نگاهی داشت.

 

در طراحی نمای مدرن شاهد رنگ های خنثی هستیم

در نمای مدرن شاهد رنگ های خنثی هستیم

 

استفاده از خطوط صاف در طراحی نمای مدرن

 

اگر نگاهی گذرا به چند نمونه طراحی نمای مدرن داشته باشید آنچه که در نگاه اول دستگیر شما خواهد شد این است که در نمای مدرن از خطوط منحنی استفاده نمی شود. زوایا بسیار تیز هستند و خطوطی صاف را در نما شاهد می باشیم. سقف ساختمان دارای سطحی صاف است و هیچ گونه انحنا، قوس و یا طاق در این بخش دیده نمی شود. در واقع می توان نمای مدرن را ترکیبی از طراحی مینیمالیستی، ساده، چشم نواز و هوشمندانه دانست.

 

 

خطوط صاف در طراحی نمای مدرن آریاز دیزاین

در طراحی نمای مدرن شاهد خطوط صاف هستیم

 

استفاده از متریال های ترکیبی در نمای مدرن امری متداول است

 

استفاده از متریال های ترکیبی در نمای مدرن به این معنا نیست که هر طور دلتان خواست می توانید هر متریالی را با متریال دیگر ترکیب کنید. بلکه به این معناست که با در نظر گرفتن اصول زیبایی شناسی می توان تضادی زیبا و چشمگیر در نمای ساختمان ایجاد کرد. نمایی که دارای تضاد هنرمندانه باشد می تواند جلوه ای از خلاقیت و خاص بودن را در خود داشته باشد.

به عنوان مثال می توان متریالی همچون آجر را که در ساختمان های کلاسیک استفاده می شود در بخشی از نمای مدرن نیز کار گذاشت. نه به این معنا که تمام نما را آجرکاری کرد، بلکه به این معنا که تنها بخش کوچکی از نمای ساختمان را با متریالی خاص طراحی کرد تا بتوان ساختمان را منحصر به فرد ساخت. حتی ترکیب بلوک های سفید با آجرهای مشکی می تواند چشم اندازی زیبا در نمای مدرن ایجاد کند. در نهایت همه چیز بستگی به میزان خلاقیت و هنر شما در طراحی نما دارد.

 

عدم تقارن در نمای مدرن

 

پیاده سازی عدم تقارن در طراحی نمای مدرن امری متداول می باشد. در واقع این عدم تقارن به طور عمدی توسط طراح ایجاد می شود. عدم تقارن در نمای مدرن با وجود اینکه خبر از درهم شکستن اصول هندسه می دهد اما باز هم دارای قواعد و قوانین خاص خود می باشد و نمی توان هر عدم تقارنی را هنرمندانه و اصولی دانست.

 

طرح متقارن در نمای مدرن آریاز دیزاین

در نمای مدرن نیازی به اجرای یک طرح متقارن نیست

 

در نمای مدرن خبری از تزئینات نیست

مطالعه بیشتر در رابطه با  تزئینات در نمای ساختمان

برعکس ساختمان های کلاسیک که نمادی از صلابت و شکوه بودند در ساختمان های مدرن خبری از این صلابت نیست. دلیل آن هم عدم پیاده سازی ستون، گچبری های خاص و نقش برجسته هایی می باشد که به عنوان تزیینات در ساختمان های کلاسیک شاهد آن بودیم. نماهای مدرن دارای ظاهری هنرمندانه هستند که حتی می توان مفهومی خاص را در این طراحی پنهان کرد.

 

نتیجه گیری

 

جذابیت نمای مدرن را آنجایی می توان فهمید که با هر بار نگاه کردن به این نما، رنگ و بویی از تازگی را احساس خواهید کرد. ایده های شگفت انگیزی را می توان در طراحی نمای مدرن پیاده سازی کرد. یکی از جذابیت های نمای مدرن این است که می توان خلاقیت زیادی در آن اجرا نمود و به ساختار شکنی پرداخت.

این که می توان پا را کمی فراتر از مرزها و چارچوب های تعیین شده در طراحی نما گذاشت و یک طراحی منحصر به فرد و امروزی ارائه داد از جمله مواردی است که موجب محبوبیت طراحی نمای مدرن در بین معماران و سازندگان ساختمان ها شده است.

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  متداول ترین سبک های طراحی نما در ایران

 

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳٫۹ / ۵٫ تعداد رای: ۸

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

4 دیدگاه دربارهٔ «طراحی نمای مدرن ساختمان در دنیای امروز💣»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا