طراحی نمای ساختمان مسکونی

۰
(۰)

مقدمه

 

طراحی نمای ساختمان مسکونی جز تاثیرگذارترین و مهم ترین بخش های ساختمان است. نمای ساختمان ها مانند پوست بدن عمل می کند. در حقیقت نمای ساختمان یک رکن اساسی در زیبایی ساختمان ها محسوب می شود. نمای ساختمان ها باید متناسب با نوع ساختمان و موارد استفاده از آن طراحی و اجرا شود. در ساختمان های مسکونی، عموما ساختمان ها خریداری می شوند و یا اجاره و رهن داده می شوند در نتیجه نمای آن ها برای جذب اطرافیان بسیار مهم می باشد. در اینجا قصد داریم به بیان نکاتی در مورد طراحی نمای ساختمان مسکونی بپردازیم. نمای ساختمان ها نخستین قسمتی می باشد که به چشم می آید و چشم انداز ساختمان محسوب می شود. با آریاز دیزاین همراه باشید.

 

طراحی نمای ساختمان مسکونی آریاز دیزاین

طراحی نمای ساختمان مسکونی در زیباسازی شهر موثر است

 

بیان نکاتی در مورد طراحی نمای ساختمان مسکونی :

 

ساختمان های مسکونی نسبت به ساختمان های دیگر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر ساختمان های اداری و یا تجاری در مدت زمان مشخصی مورد استفاده قرار می گیرد، اما ساختمان های مسکونی در تمام طول روز مورد استفاده قرار می گیرند در طراحی آن ها باید نکات مهمی را در نظر گرفت. به عنوان مثال:

  1. نمای ساختمان های مسکونی باید به گونه ای باشند که باعث جذب اطرافیان شود. در حقیقت زیبا بودن نمای ساختمان مسکونی یکی از مهم ترین نکات در نمای چنین ساختمان هایی می باشد.
  2. نور و محیط داخلی ساختمان های مسکونی باید به خوبی تامین شود، در نتیجه نور و روشنایی محیط داخلی ساختمان های مسکونی باید با تعبیه پنجره های مختلف تامین شود. انتخاب پنجره، تعداد آن ها و نحوه قرار گیری آن ها در نمای ساختمان مسکونی به شدت مهم می باشد.
  3. ساختمان های مسکونی عموما دارای بالکن، نرده و … می باشند. در طراحی نمای ساختمان مسکونی باید به این نکته بسیار توجه کرد و متناسب با آن برای طراحی نما اقدام کرد.
  4.  می توان از متریال های مختلف و گوناگون مانند سنگ، شیشه، کامپوزیت، آجر و … استفاده کرد. انتخاب آن ها به سبک طراحی، سلیقه و توان مالی افراد بستگی دارد.
مطالعه بیشتر در رابطه با  آشنایی با انواع متریال ها در طراحی نما (بخش اول)
  1. از دیگر نکات بسیار مهم که باید به آن توجه شود، حفظ امنیت ساختمان می باشد. در واقع نمای ساختمان مسکونی علاوه بر زیبایی و جذابیت باید امنیت ساختمان را تامین کند.
  2. نورپردازی نمای ساختمان از دیگر نکاتی می باشد که امروزه به شدت مورد توجه قرار گرفته است. نمای ساختمان های مسکونی باید نورپردازی شده باشد، اما نورپردازی آن ها نباید خیره کننده باشد بلکه باید نظر اطرافیان را به خود جلب کند.
  3. در طراحی نمای ساختمان مسکونی باید به حریم خصوصی و شخصی افراد به شدت توجه شود. در حقیقت برونگرایی و درونگرایی ساختمان مسکونی به شدت مورد توجه قرار گیرد.
  4.  باید هماهنگی و پیوستگی را سرلوحه کار قرار داد. در حقیقت تمام قسمت های نمای ساختمان باید با هم هماهنگ و متناسب باشند و پیوستگی بی نظیری در ساختمان ایجاد کنند.
  5. ساختمان های مسکونی عموما دارای پلاک های شناسایی می باشند، در نتیجه در طراحی نما باید آن ها را در نظر گرفت.

 

تاثیر طراحی نمای ساختمان مسکونی در چشم انداز شهری

 

نمای شهر چیزی جدا از نمای ساختمان ها نیست. همانطور که گفتیم چشم اندازهای شهری متشکل از نمای ساختمان ها هستند. نمی توان هویت یک شهر را از نمای ساختمان های آن مجزا دانست.

بنابراین بسیار مهم است که طراحی نمای ساختمان مسکونی به گونه ای باشد که عابران با دیدن آن احساس خوشایندی از قدم زدن در معابر شهر داشته باشند.

حتما برای شما هم پیش آمده است که با پا گذاشتن به یک شهر و معابر آن در وهله ی اول متوجه چشم اندازهای شهری زیبایی شده اید که در نمای ساختمان ها تجلی پیدا کرده است. ساختمان های مسکونی به دلیل تعدد بالا می توانند به طور یکپارچه نمای بخش خاصی از شهر را تحت سلطه ی خود بگیرند. این موضوع به هنر، ظرافت و مهارت معمارانی بستگی دارد که طراحی این ساختمان ها را به عهده می گیرند.

بالا بردن سطح معماری یک شهر کار سختی نیست به شرطی که طراحان و معماران در در طراحی نمای ساختمان مسکونی اوج هنر و مهارت خود را به رخ بکشند.

 

طراحی نمای ساختمان مسکونی مطابق با شرایط آب و هوایی و اقلیمی

 

یکی از مشکلات نادیده گرفتن تاثیر شرایط آب و هوا در نمای ساختمان کاهش طول عمر مفید آن می باشد. تخریب بخشی از نمای ساختمان در اثر تغییرات آب و هوایی علاوه بر ایجاد چهره ای نازیبا، میتواند روی مقاومت سازه نیز تاثیرگذار باشد.

بسیار مهم است که طراحی نمای ساختمان مسکونی مطابق با اقلیم و شرایط آب و هوایی یک منطقه صورت پذیرد. تصور می کنید علت اصلی اینکه نمای ساختمان های مسکونی در شهرهای مختلف متفاوت اند چیست؟ یکی از دلایل مهم این تفاوت را می توان تفاوت شرایط آب و هوایی و اقلیمی دانست. در شهرهای شمالی و مناطق مرطوب به طور عمده از متریال هایی در طراحی نمای ساختمان مسکونی استفاده می شود که دارای مقاومت بسیار بالا در برابر پوسیدگی و رشد خزه و قارچ باشند.

تصور کنید به یک ساختمان مسکونی پا می گذارید که علیرغم داشتن نمای زیبا، متریال های آن رو به پوسیدگی گذاشته اند. مطمئنا حس خوبی از دیدن این صحنه نخواهید گرفت. استفاده از متریال استاندارد و مقاوم است که حرف اول را در ماندگاری و دوام نمای ساختمان مسکونی می زند.

مطالعه بیشتر در رابطه با  رابطه بین نمای ساختمان و اقلیم مناطق

متریال مناسب طراحی نمای ساختمان مسکونی آریاز دیزاین

استفاده از متریال مناسب در طراحی نمای ساختمان مسکونی

 

در طراحی نمای ساختمان مسکونی نباید زیبایی را قربانی بهینه سازی مصرف انرژی کرد

 

آنچه که امروزه روز به دغدغه ی اصلی خانواده ها تبدیل شده است، بهینه سازی مصرف انرژی و پیاده سازی الگویی است که بتوان طبق آن عمل کرد و مصرف انرژی را کاهش داد. پیش از اینکه سراغ الگوهای مصرف بروید باید به این موضوع فکر کنید که آیا طراحی نمای ساختمان مسکونی شما به نحوی بوده است که از هدر رفت انرژی جلوگیری کند؟ اگر نمای ساختمان شما به گونه ای باشد که موجب از دست رفتن بخش زیادی از انرژی شود، پیاده سازی شیوه های صرفه جویی در انرژی توسط شما چیزی جز آب در هاون کوبیدن نیست!

معمار ساختمان پیش از هر چیز باید به این نکته توجه داشته باشد که آیا طرحی که قصد پیاده سازی اش را در نمای ساختمان مسکونی دارد، هم راستا با صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد یا خیر. این روزها که تب و تاب صرفه جویی در مصرف انرژی و ذخیره سازی آن شدت گرفته، افراد مایل به خرید خانه هایی شده اند که در این راستا به آن ها کمک کند. بنابراین چه در جایگاه یک طراح و چه در جایگاه یک خریدار دقت داشته باشید که صرفه جویی در مصرف انرژی را فدای زیبایی در طراحی نمای ساختمان مسکونی نکنید. یک ساختمان مسکونی می تواند بسیار شیک و زیبا باشد اما در زمستان های سرد و تابستان های داغ و طاقت فرسا دمار از روزگارتان درآورد.

اجرای طرح های صرفه جویانه در نمای ساختمان و استفاده از متریال مناسب در کنار زیبایی می تواند در این راستا بسیار موثر باشد.

ایجاد نمای سبز در طراحی نمای ساختمان مسکونی

 

یکی از دغدغه های بشر امروزی استفاده از گیاهان مناسب نما برای جبران فضاهای سبزی است که به واسطه ی ساخت و ساز های بی رویه رو به نابودی رفته است. بنابراین به هر بهانه ای می خواهد چشم اندازی طبیعی و سبز در نمای شهر ایجاد کند تا حال و هوای با طراوتی به فضای شهری دهد و چه مکانی بهتر از نمای ساختمان های مسکونی؟ از چیدن گلدان های گل در تراس گرفته تا تعبیه گیاهان رونده و پیچک بر نمای ساختمان می توانند راهکارهای مفیدی برای ایجاد نمای سبز باشند. این موراد می توانند نمای شاداب و سر زنده ای را در یک ساختمان مسکونی ایجاد کنند.

 

نمای سبز در ساختمان مسکونی آریاز دیزاین

ایجاد نمای سبز در ساختمان مسکونی

 

نورپردازی خلاقانه در طراحی نمای ساختمان مسکونی

 

تصور کنید که یک طراح برای خلق نمای یک ساختمان مسکونی زمان و انرژی زیادی صرف کند اما در نهایت این نما آنچنان که باید و شاید به چشم نیاید، آن هم صرفا به خاطر عدم نورپردازی در نما و یا پیاده سازی یک نورپردازی اشتباه. بنابراین نباید عنصر نورپردازی در طراحی نمای ساختمان مسکونی را دست کم گرفت. نورپردازی صحیح در نمای ساختمان مسکونی می تواند جلوه ای درخشان و زیبا به ساختمان شما در طول شب بدهد.

می توان به جرات گفت که بسیاری از المان های معماری در طراحی نمای ساختمان آن گونه که در شب ها در هاله ای از نور ساختمان به چشم می آیند در روز به چشم نمی آیند. بنابراین برای ایجاد جلوه ای تابناک و چشمگیر در نمای ساختمان مسکونی باید نورپردازی حرفه ای و زیبا در آن پیاده سازی شود. وجود یک نورپردازی حرفه ای در طراحی نمای ساختمان مسکونی می تواند نظر عابران را به خود جلب کند و آن ها را برای چند ثانیه در جای خود میخکوب نماید و به تحسین نمای شگفت انگیز ساختمان دعوت کند.

 

نورپردازی هنرمندانه در نمای ساختمان مسکونی آریاز دیزاین

نورپردازی هنرمندانه در نمای ساختمان مسکونی

 

طراحی نمای رومی در ساختمان های مسکونی

 

یکی از مورد پسند ترین نماها برای ساختمان های مسکونی طراحی نمای کلاسیک یا همان رومی است. این نما خود را با ستون های سنگی عظیم الجثه و تراشکاری شده معرفی می کند و کم کم توجه شما را به نقش برجسته های موجود در نمای ساختمان و ابزار کاری های قاب پنجره ها معطوف می کند.

نمای رومی چیزی نیست که دیروز و امروز پای خود را در حیطه ی طراحی نمای ساختمان مسکونی باز کرده باشد. از نام آن پیداست که سال ها پیشینه ی غنی پشت این سبک خوابیده است. با این حال محبوبیت این سبک از طراحی نما در طی سالیان متمادی کاهش پیدا نکرده و بیشتر و بیشتر شده است.

شما می توانید برای طراحی نمای ساختمان مسکونی خود از طرح های کلاسیک و رومی بهره بگیرید و از معماران بخواهید سبکی با حال و هوای رومی برای ساختمان شما طراحی کنند. شک نداشته باشید که طراحی نمای رومی هرگز موجب دلزدگی شما نخواهد شد و بر خلاف قدیمی بودنش با هر بار نگاه کردن به آن احساس تازگی و نو شدن خواهید داشت؛ این است هنر و اصالت معماری کلاسیک.

 

طراحی نمای ساختمان مسکونی به سبک رومی آریاز دیزاین

طراحی نمای ساختمان مسکونی به سبک رومی

در نظر گرفتن شمالی یا جنوبی بودن در طراحی نمای ساختمان مسکونی

 

طراحی نما در ساختمان های شمالی و جنوبی بسیار متفاوت است و می بایست طراح ساختمان در حین طراحی نما، شمالی یا جنوبی بودن نما را در نظر بگیرد. ساختمان های مسکونی شمالی از لحاظ نور گیر بودن با ساختمان های جنوبی متفاوت اند. آفتاب به طور مستقیم در طول روز به خانه های شمالی می تابد اما خانه های جنوبی به طور عمده تحت پوشش سایه هستند. این موضوع هم در استفاده از نوع متریال و هم در نوع و تعداد پنجره هایی که در ساختمان مسکونی تعبیه می شوند تاثیر گذار است.

در طراحی نمای ساختمان شمالی باید از متریال مقاوم در برابر نور خورشید استفاده شود. این متریال باید به گونه باشد که با قرار گرفتن در برابر تابش بی امان نور خورشید در روزهای سال دچار رنگ پریدگی نشود. اما در طراحی نمای ساختمان  جنوبی دست طراح برای انتخاب نوع متریال باز تر است چرا که خانه های جنوبی در معرض تابش مستقیم نور خورشید نیستند.

همچنین تعداد و ابعاد پنجره ها در خانه های شمالی باید به گونه ای باشد که از تابش بیش از حد نور خورشید به درون خانه جلوگیری شود. بزرگ بودن ابعاد پنجره ها و تعداد آن ها می تواند موجب گرمایش و سرمایش بیش از حد ساختمان در تابستان و زمستان شود. چنانچه طراحان قصد داشته باشند تعداد و ابعاد پنجره ها را در طراحی نمای ساختمان مسکونی شمالی بیشتر و بزرگتر در نظر بگیرند تعبیه سایبان در نمای ساختمان را باید در دستور کار خود قرار دهند.

 

نتیجه گیری

طراحی نمای ساختمان مسکونی ارتباط مستقیمی با زیبایی نمای شهر دارد. بنابراین طراحان باید نهایت سلیقه و هنر خود را در این راستا به کار گیرند. ایجاد نوآوری و استفاده از متریال های نوین نماسازی می تواند طراحان را در این راستا کمک کند البته باید دقت داشته باشند که سبک نمای ساختمان مسکونی و متریال های مورد استفاده مطابق با اقلیم منطقه و شرایط آب و هوایی باشد.

مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای ساختمان تجاری و تاثیر آن روی کسب و کار شما

 

منابع :

https://www.sid.ir/

https://www.noormags.ir/

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا