دسته‌ها
طراحی نما

نکات مهم در مورد طراحی نمای ساختمان مسکونی

مقدمه

 

نمای ساختمان ها مانند پوست بدن عمل می کند. در حقیقت نمای ساختمان یک رکن اساسی در زیبایی ساختمان ها محسوب می شود. نمای ساختمان ها باید متناسب با نوع ساختمان و موارد استفاده از آن طراحی و اجرا شود. در ساختمان های مسکونی، عموما ساختمان ها خریداری می شوند و یا اجاره و رهن داده می شوند در نتیجه نمای آن ها برای جذب اطرافیان بسیار مهم می باشد. در اینجا قصد داریم به بیان نکاتی در مورد طراحی نمای ساختمان مسکونی بپردازیم. نمای ساختمان ها نخستین قسمتی می باشد که به چشم می آید و چشم انداز ساختمان محسوب می شود.

 

بیان نکاتی در مورد طراحی نمای ساختمان مسکونی :

 

ساختمان های مسکونی نسبت به ساختمان های دیگر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر ساختمان های اداری و یا تجاری در مدت زمان مشخصی مورد استفاده قرار می گیرد، اما ساختمان های مسکونی در تمام طول روز مورد استفاده قرار می گیرند در طراحی آن ها باید نکات مهمی را در نظر گرفت. به عنوان مثال:

  1. نمای ساختمان های مسکونی باید به گونه ای باشند که باعث جذب اطرافیان شود. در حقیقت زیبا بودن نمای ساختمان مسکونی یکی از مهم ترین نکات در نمای چنین ساختمان هایی می باشد.
  2. نور و محیط داخلی ساختمان های مسکونی باید به خوبی تامین شود، در نتیجه نور و روشنایی محیط داخلی ساختمان های مسکونی باید با تعبیه پنجره های مختلف تامین شود. انتخاب پنجره، تعداد آن ها و نحوه قرار گیری آن ها در نمای ساختمان مسکونی به شدت مهم می باشد.
مطالعه بیشتر در رابطه با  راه های کاهش شوره در آجر نما چیست؟

 

نمای ساختمان های مسکونی

ساختمان مسکونی

 

  1. ساختمان های مسکونی عموما دارای بالکن، نرده و … می باشند. در طراحی نمای ساختمان مسکونی باید به این نکته بسیار توجه کرد و متناسب با آن برای طراحی نما اقدام کرد.
  2. در طراحی نمای ساختمان مسکونی می توان از متریال های مختلف و گوناگون مانند سنگ، شیشه، کامپوزیت، آجر و … استفاده کرد. انتخاب آن ها به سبک طراحی، سلیقه و توان مالی افراد بستگی دارد.
  3. از دیگر نکات بسیار مهم که در طراحی نمای ساختمان مسکونی باید به آن توجه شود، حفظ امنیت ساختمان می باشد. در واقع نمای ساختمان مسکونی علاوه بر زیبایی و جذابیت باید امنیت ساختمان را تامین کند.
  4. نورپردازی نمای ساختمان از دیگر نکاتی می باشد که امروزه در طراحی نمای ساختمان مسکونی به شدت مورد توجه قرار گرفته است. نمای ساختمان های مسکونی باید نورپردازی شده باشد، اما نورپردازی آن ها نباید خیره کننده باشد بلکه باید نظر اطرافیان را به خود جلب کند.
  5. در طراحی نمای ساختمان مسکونی باید به حریم خصوصی و شخصی افراد به شدت توجه شود. در حقیقت برونگرایی و درونگرایی ساختمان مسکونی به شدت مورد توجه قرار گیرد.
  6. در طراحی نمای ساختمان های مسکونی باید هماهنگی و پیوستگی را سرلوحه کار قرار داد. در حقیقت تمام قسمت های نمای ساختمان باید با هم هماهنگ و متناسب باشند و پیوستگی بی نظیری در ساختمان ایجاد کنند.
  7. ساختمان های مسکونی عموما دارای پلاک های شناسایی می باشند، در نتیجه در طراحی نما باید آن ها را در نظر گرفت.

 

نمای ساختمان

ساختمان مسکونی

 

مطالعه مقالات مرتبط : طراحی نمای ساختمان تجاری

مطالعه بیشتر در رابطه با  تامین و نگهداری از نمای ساختمان

 

منابع :

https://www.sid.ir/

https://www.noormags.ir/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *