طراحی نمای ساختمان🏛️

۰
(۰)

طراحی نمای ساختمان یکی از مهم ترین و اصلی ترین گام ها به منظور شروع ساخت یک ساختمان به شمار می آید. در طراحی نما باید به فاکتورها و موارد متعددی همچون شرایط اقلیمی(نمای ساختمان در اقلیم مناطق)، زیبایی جداره شهری، مقدار انرژی مصرفی و تنظیم آسایش کاربران توجه و دقت خاصی شود. طراحی نما را باید به گروه های حرفه ای و نام آشنا همچون آریاز دیزاین سپرد، زیرا این گروه از معماران و متخصصان حرفه ای جهت اجرای نماها بهره می برد.

 

آشنایی با اصول طراحی نمای ساختمان

 

طراحی نما کاری تخصصی و حرفه ای بوده و برای اجرای آن به بهترین شکل به تخصص و شناخت اصول و قواعد نیاز می باشد. بد نیست با برخی از این اصول که شامل استفاده از رنگ های مناسب، حفظ سادگی، اجرای نورپردازی مناسب، استفاده از متریال و مصالح  مناسب و ایده آل، پیوستگی و ارتباط مواد مورد استفاده و استفاده از یک ریتم مشخص می باشد به صورت مختصر آشنا شوید. تیم حرفه ای آریاز دیزاین با تکیه بر دانش و تخصص خود از سبک های متناسب و ایده آل جهت طراحی نمای ساختمان کاربران استفاده می کنند. با انتخاب گروه نام آشنای آریاز دیزاین از نتیجه کار خود آسوده خیال خواهید بود.

 

طراحی نمای ساختمان - آریاز دیزاین

طراحی نمای ساختمان

استفاده از رنگ در نمای ساختمان

 

بهتر است بدانید امروزه جهت طراحی نمای ساختمان معمولا از پالت ها و ترکیب های رنگی خنثی استفاده می شود. برای نمای ساختمان رنگ هایی همچون خاکستری یا بژ، قهوه ای و کرم گزینه های مناسبی به شمار می آیند. به منظور جلوگیری از یکنواختی نما می توان در کنار رنگ های خنثی از مقدار کمی رنگ های غنی همچون آلبالویی یا بنفش استفاده کرد.

 

حفظ سادگی

 

یکی از مهم ترین اصول جهت طراحی نمای ساختمان سادگی آن می باشد. برای داشتن نمایی زیبا بهتر است از یک یا دو عنصر شاخص استفاده کرده و از عناصر شلوغ و زیاد استفاده نکرد. در واقع استفاده از متریال و مواد گوناگون به نوعی سادگی نما را کاهش می دهد. به هر اندازه که نما دارای طراحی ساده تری باشد، عناصر به کار رفته تأثیر بسیار زیادی در کیفیت بصری دارد. .

 

اجرای مناسب نورپردازی نمای ساختمان

 

از دیگر نکات مهمی که در طراحی نمای ساختمان باید مورد توجه قرار گیرد نورپردازی است. یک نما برای داشتن یک جلوه زیبا و بی نظیر در موقع شب به یک نورپردازی حرفه ای و مطلوب نیاز دارد. لازم است بدانید نورپردازی بخشی از طراحی بوده و معمولا همراه با طراحی صورت می پذیرد. نورپردازی  با هدف تاکید بر خصوصیات بصری نما انجام می شود.

 

استفاده از متریال و مصالح  مناسب و ایده آل

 

یکی از مهم ترین نکات جهت رسیدن به یک نمای زیبا و بی نظیر انتخاب متریال مناسب و ایده آل می باشد. برای داشتن نمایی زیبا در کنار داشتن یک طرح ماهرانه و فوق العاده استفاده از متریال مرغوب و مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

 

پیوستگی و ارتباط مواد مورد استفاده

 

برای داشتن نمایی زیبا لازم است ارتباط و پیوستگی در تمام نقاط نما مشاهده شود. در واقع جهت طراحی قسمت های مختلف نما لازم است یک شکل و فرم کلی در نظر گرفته و اجرا گردد. بد نیست بدانید منظور از نمای پیوسته  نمایی بوده که هر کدام از قسمت های آن با یکدیگر هم خوانی داشته و بتوان آن را به صورت یک واحد کلی مشاهده کرد.

 

نورپردازی در طراحی نمای ساختمان-آریاز دیزاین

نورپردازی در طراحی نمای ساختمان

استفاده از یک ریتم مشخص

 

بهتر است بدانید منظور از ریتم در نما این است که عناصر تشکیل دهنده شکل نما از یک نوع نظم و ترتیب خاصی پیروی می کنند. در واقع یک نمای زیبا و حرفه ای دارای ریتم بوده که می توان آن را در صفحات، خطوط و احجام به کار رفته در نما به خوبی مشاهده کرد. به کارگیری ریتم در نما به نوعی مانع از ناخوانایی و پراکندگی فرم های به کار رفته در نما شده و به آن سازماندهی بصری می دهد. در حالت کلی ریتم نمایانگر انسجام عناصر به کار رفته در نمای ساختمان می باشد.

 

آشنایی با انواع سبک های مختلف طراحی نمای ساختمان

 

بهتر است بدانید یکی از اصلی ترین و مهم ترین ارکان معماری ساختمان نمای ساختمان می باشد. همچنین انتخاب سبک طراحی نما برای یک ساختمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای انتخاب سبک طراحی نمای ساختمان لازم است به عوامل مختلفی همچون سبک فضای شهری، طراحی و سبک معماری داخلی ساختمان توجه و دقت لازم را داشته باشید. برای خلق کردن ساختمانی چشمگیر در سطح شهر لازم است سبک نما بر اساس بودجه مالی پروژه و کاربری ساختمان انتخاب شود. در واقع با انتخاب درست سبک نمای ساختمان به راحتی می توان یک ساختمان ایده آل و بسیار زیبا را در سطح شهر و در بین افراد به وجود آورد. امروزه از سبک های مختلفی همچون سبک طراحی نمای مدرن، سبک طراحی نمای کلاسیک، سبک گات، سبک طراحی نمای مینیمال، سبک طراحی نمای ساختمان رومی و سبک طراحی نمای اسلامی جهت طراحی نمای ساختمان می شود که به صورت مختصر با هر کدام از آن ها آشنا خواهیم شد.

 

سبک طراحی نمای مدرن

 

بهتر است بدانید سبک مدرن یک نوع سبک جهانی بوده که با استقبال زیادی از سوی افراد مواجه شده است. در این نوع  سبک از خطوط صاف، بام های مسطح، اشکال هندسی ساده، ترکیب اشکال به صورت نامتقارن و طرح های باز و آشکار استفاده می شود. در این سبک استفاده از جزئیات و تزئینات به کمترین مقدار می رسد.

 

 

سبک طراحی نمای کلاسیک

 

در این نوع سبک طراحی نمای ساختمان از مصالح ساختمانی گران قیمت همچون ترواورتن، سنگ های طبیعی مرمر و گرانیت استفاده می شود. ساختمان هایی که از این نوع سبک برای طراحی نما استفاده می کنند جزئیات بسیاری دارند. این نوع معماری دارای شباهت زیادی با معماری یونان و روم باستان بوده و از این دو تمدن نشأت گرفته است. استفاده از این نوع سبک جلوه شهر را از یکنواختی در آورده و زیبایی و تازگی خاصی را به شهر هدیه می دهد. از ویژگی های این نوع سبک می توان به سرستون های بلند و تراشیده، درب ورودی بزرگ، سنگ های قیمتی و تجمل و شکوه ساختمان اشاره کرد.

مطالعه بیشتر در رابطه با  نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن
طراحی نمای ساختمان-آریاز دیزاین
طراحی نمای ساختمان کلاسیک

 

سبک گات: یکی از سبک هایی که معماران امروزه جهت طراحی نمای ساختمان از آن استفاده می کنند سبک گات می باشد. این سبک الهام گرفته از سبک رومی بوده و در قرون وسطی مطرح گردیده است. از مهم ترین خصوصیات و ویژگی های این سبک می توان به وجود مناره های مخروطی شکل، المان های تیز و مثلثی و سنگ ها و ستون های تراشیده اشاره کرد. این نوع سبک طراحی را  بیشتر می توان در مناطق مسکونی راهب، خوابگاه های قرون وسطی، راهبه ها،  قلعه های اروپایی قرون وسطی و کلیسای جامع مشاهده نمود.

سبک طراحی نمای مینیمال: نوعی دیگری از طراحی ها که امروزه جهت طراحی نمای ساختمان استفاده می شود سبک مینیمالیسم یا سبک ساده گرایی می باشد. لازم به ذکر است که در کشورمان ایران به ندرت از این نوع سبک استفاده می شود. مصالحی که در این سبک استفاده شده معمولا از یک یا دو نوع مصالح هستند. از ویژگی های بارز و قابل توجه این سبک می توان به سادگی و نفی هرگونه تزئینات زاید اشاره داشت. در واقع در سبک مینیمالیسم از فرم های ساده و صریح استفاده شده است.

سبک طراحی نمای رومی: سبک رومی از جمله سبک هایی بوده که توانسته امروزه طرفداران زیادی را در کشورمان ایران به خود اختصاص دهد. در این سبک از طرح های شلوغ پیروی شده و جلوه و شکوه بیشتری نسبت به سایر سبک ها دارد. از ویژگی های بارز این نوع سبک استفاده از کنده کاری، ستون های تزئینی، المان های باستانی و کهن و مجسمه های رومی می باشد. ساختمان هایی که از این نوع سبک جهت طراحی نمای ساختمان بهره می برند در صورتی که به صورت اصولی نورپردازی شوند جلوه بسیار زیبا و شگفت انگیزی در شب خواهند داشت. لازم به ذکر است که این نوع سبک برای ساختمان های لوکس گزینه بسیار مناسبی به شمار می آیند.

 

طراحی نمای ساختمان-آریاز دیزاین
طراحی نمای ساختمان رومی

 

سبک طراحی نمای اسلامی: از دیگر سبک هایی که برای طراحی نمای ساختمان از آن استفاده می شود سبک طراحی نمای اسلامی است. از این نوع سبک بیشتر برای طراحی اماکن سنتی  و مذهبی استفاده می شود. یکی از خصوصیات بارز این نوع سبک وحدت و هویت یکسانی است. در سبک های اسلامی بیشتر از جزئیات تزئینی همچون کاشی های رنگی چند ضلعی، خطاطی بر روی کاشی ها و آجر واشکال هندسی استفاده می شود.

 

نگاهی بر عوامل مهم در طراحی نمای ساختمان

 

بهتر است بدانید طراحی نمای ساختمان به دو عامل مهم یعنی بودجه کارفرما و سبک و متریال مورد نظر بستگی دارد.  یک طراح ماهر و حرفه ای همیشه قادر است متناسب با بودجه کارفرما نمای ساختمان را طراحی کند. در واقع یک طراح می تواند مناسب ترین و ایده آل ترین طرح را با بهینه‌ترین هزینه به کارفرما تحویل دهد. همچنین متریال و سبکی که برای طراحی نمای ساختمان در نظر گرفته می شود ارتباط بسیار نزدیکی با هزینه طراحی نما دارد. برای مثال نمای رومی دارای هزینه بیشتری نسبت  به نمای کامپوزیت است. کاربران از طریق مشورت با گروه حرفه ای آریاز دیزاین می توانند متناسب با بودجه مالی خود طرح مناسبی را برای نمای ساختمان خود انتخاب نمایند.

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

2 دیدگاه دربارهٔ «طراحی نمای ساختمان🏛️»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا