طراحی نمای کلاسیک چگونه است؟

۵
(۲)

مقدمه

 

انسان های دارای علایق پیچیده ای هستند. با پیش روی به سوی سبک زندگی مدرن و روی کار آمدن طراحی های مدرن و امروزی، باز هم بشر تمایل دارد تا گریزی به سبک های قدیمی بزند. نمونه ای از طراحی های قدیمی که هیچ گاه کهنه و تکراری نخواهد شد طراحی نمای کلاسیک است. در واقع نمی توان چارچوب مشخصی را برای نمای ساختمان های امروزی تعیین کرد. انواع سبک های طراحی نما از جمله طراحی نمای کلاسیک، طراحی نمای مدرن، طراحی مینیمالیستی و طراحی سنتی ایرانی همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده اند و توسط معماران پیاده سازی می شوند.

با عبور از برخی خیابان های شهر شاهد چشم اندازهایی یکپارچه از طراحی نمای کلاسیک هستیم. گویی که در حال عبور از معابر شهری اروپایی می باشیم. نمای کلاسیک با آن همه جزئیات و ریزه کاری هایی که دارد یادآور نمای ساختمان رومی و یونانی می باشد. طراحی نمای کلاسیک نیاز به تبحر و مهارت بالای معمار دارد. اجرای صحیح این نما می تواند ارزش ساختمان شما را چند برابر کند. بنابراین اگر قصد خرید یا ساخت خانه ای جدید را دارید، طراحی نمای کلاسیک را مد نظر داشته باشید.

 

طراحی نمای کلاسیک

با طراحی نمای کلاسیک می توان عظمت را به تصویر کشید

 

اصول و قاعده ی طراحی نمای کلاسیک

مطالعه بیشتر در رابطه با  نکات مهم در روند طراحی نما
  • وجود تقارن در طراحی نما

در طراحی نمای کلاسیک خبری از عدم تقارن هایی که در نمای مدرن شاهد هستیم نیست. زیبایی این سبک به تقارن های هنرمندانه ای است که در نمای ساختمان پدیدار می شود.

 

  • تعبیه ستون های ابزار کاری شده

ستون ها اجزای جدا نشدنی نمای کلاسیک هستند. تعبیه ستون های بزرگ در ورودی ساختمان و ستون های کوچک در طراحی تراس که به نقش برجسته های زیبایی مزین شده اند و دارای ظاهر استوانه ای یا چند ضلعی می باشند در نمای کلاسیک بسیار متداول است.

 

  • انتخاب نوع سنگ مناسب

سنگی که در طراحی نمای کلاسیک به کار می رود، بایستی دارای رنگ روشن همچون کرمی، یشمی و سفید باشد. سنگ هایی همچون گرانیت، مرمر و سیمان سفید همچنان بعد از سال ها به عنوان متریال اصلی در ساخت این نما به کار برده می شوند.

 

  • استفاده از کتیبه های نقش برجسته

نقش های برجسته در نمای کلاسیک به شدت خودنمایی می کند. به طور عمده در طراحی کلاسیک شاهد سطوح صاف و بدون جزئیات نیستیم. کتیبه های از پیش ساخته شده که دارای نقش برجسته های زیبایی هستند می توانند به عنوان یکی از المان های اصلی در نمای کلاسیک شناخته شوند.

 

  • ابزار کاری قاب پنجره ها

پنجره ها به نوعی چشم ساختمان هستند. نحوه ی طراحی آن ها تاثیر زیادی در چشم انداز نما دارد. قاب پنجره ها در نمای کلاسیک باید سراسر ابزار کاری شوند و دارای نقش برجسته باشند.

مطالعه بیشتر در رابطه با  همه چیز در مورد نقش پنجره در نما
  • وجود طاق و قوس در نما

برعکس نمای مدرن که خبری از انحنا و قوس نبود، در طراحی نمای کلاسیک می توان سردر ورودی، تراس، سقف خانه و پنجره ها را قوس دار طراحی کرد.

 

نمای کلاسیک

پنجره های قوس دار در نمای کلاسیک

 

  • تعبیه مجسمه

اگر جزو آن دسته از طراحانی هستید که می خواهید آب و تاب بیشتری به نمای کلاسیک بدهید می توانید مجسمه ای سنگی در بخش ورودی ساختمان تعبیه نمایید.

 

طراحی نمای کلاسیک آریاز دیزاین

طراحی نمای کلاسیک موجب شکوه و ابهت هرچه بیشتر ساختمان می شود

 

تماشای سبک معماری کلاسیک شما را انگشت به دهان خواهد کرد

 

ابهت، شکوه و صلابت را می توان در طراحی نمای کلاسیک به نظاره نشست. این نما را می توانید در عمارت های بزرگ و وسیع مشاهده کنید. برخی از طراحی های کلاسیک به قدری هنرمندانه و با جزئیات دقیق پیاده سازی می شوند که شما را در همان نگاه اول به حیرت وا می دارند. وجود ستون های سنگی که سراسر دارای نقش برجسته هایی هنرمندانه هستند و تراشکاری آن ها با دقت و زیبایی هرچه تمام انجام شده است در نمای کلاسیک موجب ابهت بیشتر ساختمان خواهد شد. طاق های هلالی شکل در سر در ساختمان و نقش برجسته هایی که در قاب پنجره ها مشاهده می شود شما را به یاد کاخ پادشاهانی خواهد انداخت که سال ها مکان حکمرانی و فرمانروایی بوده اند. همین کافیست تا اصالت و صلابت طراحی نمای کلاسیک به شما اثبات گردد.

اگر نگاهی دقیق به شاهکارهای معماری جهان داشته باشید خواهید دید که بسیاری از آن ها در سبک کلاسیک طراحی شده اند. این نشان می دهد که بزرگترین و نامی ترین معماران دنیا هم بزرگترین شاهکارهای خود را در سبک کلاسیک طراحی کرده اند. چرا که این سبک در واقع سبکی ماندگار در تاریخ است.

 

استفاده از گچ به جای سنگ در طراحی نمای کلاسیک امروزی

مطالعه بیشتر در رابطه با  بررسی مراحل سنگ کاری نمای ساختمان

از آنجایی که نمای کلاسیک دارای نقش برجسته های زیادی می باشد بنابراین باید سنگ مناسبی برای طراحی نمای کلاسیک انتخاب شود. در گذشته از سنگ های مختلفی در نمای کلاسیک استفاده می شد که دارای درجه سختی متوسط و بالایی بودند. هر چند تراشکاری روی این سنگ ها در نهایت نمای جذابی را ایجاد می نمود اما به مرور زمان این سنگ های سخت و مقاوم جای خود را به سنگ های آهکی و گچ دادند. تراشکاری و ایجاد نقش برجسته روی سنگ های آهکی و گچ می تواند جلوه ی بسیار شیک تر و تمیز تری را در نمای کلاسیک ایجاد کند.

 

گچ به جای سنگ در طراحی نمای کلاسیک آریاز دیزاین

استفاده از گچ در طراحی نمای کلاسیک

پیاده سازی سبک معماری کلاسیک با رویکرد معاصر

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  تاریخچه و سوابق نمای ساختمان در معماری ایرانی

 

وقتی حرف از نمای کلاسیک میزنیم منظور ما لزوما ساختمانی با شکوه و ابهت کاخ های سلطنتی نیست. یک ساختمان با نمای کلاسیک می تواند تنها برخی از المان های نمای کلاسیک را در بر داشته باشد. در واقع می توان ساختمانی با نمای کلاسیک اما رویکردی مدرن و امروزی داشت. بسیاری از افراد تصور می کنند ترکیب کردن سایر سبک ها با سبک کلاسیک ممکن است به اصالت این سبک لطمه وارد کند اما در واقع چنین نیست.

پیاده سازی چنین نمایی باعث می شود تا به جای جزئیات شلوغ در نمای ساختمان، با نمایی ساده روبرو شوید که در عین سادگی دارای شکوه و زیبایی نمای کلاسیک می باشد.

در این گونه ساختمان ها هیچ گونه تزئیناتی وجود ندارد. خبری از ابزار کاری در قالب پنجره ها و قوس های هلالی شکل در ورودی ساختمان هم نیست. نمای این ساختمان ها اغلب از سنگ مرمر و گرانیت می باشد و تنها  تعدادی ستون با ابزار کاری های بسیار ساده در محوطه ی ورودی خودنمایی می کند. نمای این ساختمان ها را نباید با نمای مدرن اشتباه گرفت. این ها در واقع ساختمان هایی با نمای کلاسیک اما رویکرد مدرن و معاصر می باشند.

 

طراحی نمای کلاسیک با رویکرد مدرن آریاز دیزاین

طراحی نمای کلاسیک با رویکرد مدرن

 

پیاده سازی اصول تقارن و محاسبات ریاضی در نمای کلاسیک

 

زمانی می توان یک سبک طراحی را کاملا کلاسیک دانست که تمامی اجزا و عناصر در قرینه با یکدیگر باشند. اصول تقارن باید در طراحی نمای کلاسیک به شکل درستی پیاده سازی شود. برعکس سبک مدرن که می توان در آن عدم تقارن را به طرز بدیهی مشاهده کرد، در سبک طراحی کلاسیک به هیچ وجه نباید عدم تقارن وجود داشته باشد. در واقع زیبایی و اصالت نمای کلاسیک به قرینه بودن عناصر آن است.

در نمای کلاسیک باید شاهد نسبت هایی دقیق باشیم. این موضوع به این معناست که در نمای کلاسیک تمامی جزئیات مبتنی بر محاسبات ریاضی پیاده سازی می شود. هیچ کدام از خطوط و جزئیات در نمای کلاسیک نباید خارج از چارچوب طراحی شوند. نمای کلاسیک را می توان در واقع حساب شده ترین نما در حوزه ی معماری ساختمان دانست.

 

استفاده از رنگ سفید در طراحی نمای کلاسیک

مطالعه بیشتر در رابطه با  رنگ در نمای ساختمان و ویژگی های آن

رنگ سفید رنگی سلطنتی و باشکوه به حساب می آید. اگر نگاهی به ساختمان هایی با نمای کلاسیک داشته باشید متوجه خواهید شد که از رنگ سفید به طور ویژه در سایه روشن های نمای ساختمان استفاده شده است. طراحی کلاسیک از گذشته تا کنون دستخوش تغییرات زیادی شده است. در واقع آنچه که امروز با نام طراحی نمای کلاسیک میشناسیم با طراحی اصیل این سبک از معماری تفاوت هایی دارد. دنیای امروز با دنیای گذشته بسیار متفاوت است بنابراین نمی توان همان سبک قدیمی کلاسیک را در خانه های امروزی پیاده سازی کرد. اما آنچه که در این سبک طراحی دستخوش تغییر نشده و پابرجا باقی مانده، استفاده از رنگ سفید در نمای کلاسیک می باشد. از قدیمی ترین ساختمان ها با طراحی کلاسیک گرفته تا جدیدترین آن ها همگی دارای سایه روشن هایی از رنگ سفید در نمای خود می باشند.

 

استفاده از سیمان به جای سنگ جهت کاهش هزینه ها در طراحی نمای کلاسیک

 

مطمئنا تا اینجای کار متوجه شده اید که پیاده سازی نمای کلاسیک یا همان نمای رومی، نیازمند به پرداخت هزینه ای بالا می باشد. هرچه که میزان جزئیات و نقش برجسته های نما بیشتر شود به همان میزان باید هزینه ی بیشتری پرداخت کنید. اما داشتن نمای کلاسیک همیشه ملزم به پرداخت هزینه های گزاف نیست. یکی از راه هایی که می توان نمای کلاسیک را در ساختمان پیاده سازی کرد اما در عین حال هزینه ی کمتری بابت آن پرداخت کرد، استفاده از سیمان سفید به جای سنگ است.

 

تلفیق طراحی کلاسیک با سبک ایرانی

 

عده ای بر این باورند که طراحی نمای کلاسیک مختص کشورهای اروپایی می باشد و پیاده سازی این نما در ساختمان های کشور ما موجب می شود تا فرهنگ و اصالت معماری ایرانی زیر سوال رود. چرا ساختمان ها را نباید به سبک ایرانی و اصیل طراحی کرد؟ چرا باید سراغ سبکی غربی مانند سبک کلاسیک رفت؟

در جواب باید گفت که به هیچ عنوان اینگونه نیست. نمای کلاسیک را نمی توان نمایی صرفا غربی دانست. این نما را می توان در آثار تاریخی و باستانی ایران نیز مشاهده کرد. نمونه ی کامل آن را می توان تخت جمشید دانست. ستون های سنگی همراه با نقش برجسته های اصیل و پر از جزئیات در تخت جمشید نمونه ی کاملی از طراحی کلاسیک به سبک ایرانی است.

امروزه روز شاهد این قضیه هستیم که افراد ترجیح می دهند در نمای ساختمان خود از المان هایی که نماد فرهنگ و اصالت ایرانی هستند استفاده کنند. تعبیه ستون های سنگی با سر ستون هایی که نماد سربازان هخامنشی هستند و ریزه کاری ها و نقش برجسته هایی که همگی خبر از یک طراحی تمام عیار کلاسیک به سبک ایرانی می دهند این روزها بیش از همیشه در نمای ساختمان ها اوج گرفته است.

بنابراین می توان طراحی نمای کلاسیک را با سبک معماری ایرانی تلفیق کرد و در نهایت یک طراحی زیبا و شگفت انگیز را خلق نمود. کمک گرفتن از معماران خلاق و حرفه ای می تواند شما را در مسیر داشتن ساختمانی با نمای زیبا و اصیل یاری کند.

 

طراحی نمای کلاسیک به سبک ایرانی آریاز دیزاین

طراحی نمای کلاسیک به سبک ایرانی

 

نتیجه گیری

 

حتی اگر فردی هستید که سبک و سیاق زندگی مدرن را می پسندید و این سبک از زندگی را دنبال می کنید باز هم می توانید در خانه ای با نمای کلاسیک زندگی کنید. سبک های امروزی طراحی کلاسیک سبک هایی جدید و دوست داشتنی هستند که انسان های معاصر نیز به راحتی می توانند با آن ارتباط برقرار کنند. پس مطمئن باشید شما هم به محض دیدن نمایی کلاسیک احساس نزدیکی با آن خواهید کرد. چنانچه در زمینه ی طراحی نمای ساختمان از معمارانی حرفه ای و کار بلد کمک بگیرید می توانید نمایی تلفیقی و زیبا که پایه و اساس آن نمای کلاسیک است را در ساختمان خود پیاده سازی کنید و از تماشای آن لذت ببرید.

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵٫ تعداد رای: ۲

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

2 دیدگاه دربارهٔ «طراحی نمای کلاسیک چگونه است؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا