طراحی نما در ساختمانهای شمالی و جنوبی

مقدمه

 

زمانی که قصد خرید خانه داشته باشید احتمالا نمای ساختمان را به عنوان اولین فاکتور، مد نظر قرار خواهید داد. در بررسی هایی که خواهید داشت مطمئنا با نماهای متفاوتی روبرو می شوید. این تفاوت طراحی نما در ساختمانهای شمالی و جنوبی دارای دلایل گوناگونی می باشد که یکی از تاثیرگذارترین آن ها، شمالی یا جنوبی بودن ساختمان است. نمای ساختمان در ساختمان های شمالی و ساختمان های جنوبی با یکدیگر متفاوت می باشند. چنانچه در مورد نورگیر بودن منزل خود حساس می باشید و تمایل به نور مستقیم و پر انرژی یا نور مایل و غیر مستقیم دارید بهتر است در مورد شمالی یا جنوبی بودن ساختمان تحقیقات بیشتری داشته باشید تا در مورد انتخاب طراحی نما نیز به نتیجه ی درستی برسید.

 

منظور از ساختمان شمالی چیست؟

 

برای آنکه توصیف ساده ای از ساختمان شمالی داشته باشیم می توان گفت که برای ورود به ساختمان های شمالی باید از حیاط عبور کرد تا به ساختمان رسید. ساختمان های شمالی اغلب دارای دو واحد شمالی و جنوبی می باشند. واحدهای شمالی که در مجاورت حیاط قرار دارند از تابش نور مستقیم خورشید در طول روز بهره مند می شوند. اما واحد های جنوبی که در بخش نورگیر مستقر شده اند اغلب با نور غیر مستقیم خورشید سر و کار دارند.

 

طراحی نمای ساختمان های شمالی

تعبیه تراس در طراحی نمای ساختمان های شمالی

 

منظور از ساختمان جنوبی چیست؟

 

ساختمان های جنوبی را می توان دقیقا با ساختار و نقشه ای مخالف ساختمان های شمالی تعریف کرد. ورودی این ساختمان ها مستقیما از کوچه یا خیابان آغاز شده و حیاط ساختمان در بخش پشتی مستقر شده است.

 

طراحی نما در ساختمان های شمالی و ساختمان های جنوبی چه تفاوتی دارد؟

 

اساسی ترین فاکتور که باعث ایجاد تفاوت در طراحی نما در ساختمان های شمالی و جنوبی می شود میزان و شدت تابش نور خورشید است.

از آنجایی که نمای ساختمان های شمالی به طور دائم در معرض تابش نور خورشید قرار دارند، در طراحی نمای این ساختمان ها به طور معمول یک تراس کوچک تعبیه می شود. این موضوع باعث می شود تا از شدت تابش نور درخشان و سوزاننده ی خورشید در فصل های گرم سال به درون منزل جلوگیری شود و در عین حال بتوان از این نور بهترین استفاده را نمود. در واقع تراس در ساختمان های شمالی نقش سایبان را نیز به عهده دارد. این موضوع در حالی ست که در ساختمان های جنوبی معمولا پنجره های بزرگ و بدون سایبان طراحی و تعبیه می شود چرا که هدف در طراحی نمای این منازل بهره گیری هرچه بیشتر ساختمان از روشنایی روز می باشد.

در طراحی نمای ساختمان های شمالی به دلیل قرارگیری نمای آن ها در برابر تابش خورشید از مصالح مقاوم در برابر اشعه خورشید و با ظرفیت دمایی مناسب استفاده می شود. این مصالح بایستی توانایی مقاومت و ماندگاری در برابر نور سوزان و دائمی خورشید را داشته باشند، در طول زمان دچار تغییر رنگ و افت کیفیت نشوند و همچنین شدت گرمای داخلی منزل را کنترل کنند. در حالی که در ساختمان های جنوبی، لزوم استفاده از چنین مصالحی کمتر بوده و می توان مانور بیشتری روی طراحی نما با انواع متریال های گوناگون داد.

 

طراحی نمای ساختمان های جنوبی

تابش مستقیم نور غیر مستقیم خورشید به نمای ساختمان های جنوبی

 

نتیجه گیری

 

طراحی نما به عنوان یکی از مهم ترین و اولین فاکتورهای مورد توجه خریداران ساختمان می باشد. شمالی یا جنوبی بودن یک ساختمان به شکل موثری در طراحی نمای آن تاثیرگذار است. بنابراین توصیه می شود که پیش از خرید منزل در مورد میزان نورگیر بودن آن و شدت تابش خورشید در بخش های مختلف منزل تحقیقات کامل را به عمل آورید. سایز پنجره ها، وجود یا عدم وجود تراس و استفاده از مصالح با ظرفیت دمایی متفاوت نه تنها روی طراحی نما بلکه روی مشخصه های داخلی منزل نیز تاثیرگذار می باشد.

 

مطالعه مقالات مرتبط : تاثیر شرایط آب و هوا در نمای ساختمان

 

منابع :

https://www.thebalancesmb.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *