طراحی ویلا

طراحی ویلا

طراحی ویلا یک نوع حرفه بوده که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. طراحی کار هر کسی نیست و به دانش و تخصص در زمینه طرح و اجرای سازه های ویلایی نیاز دارد. این نوع طراحی شامل اتاق خواب‌ های متعدد، اتاق نشیمن، استخر و باغ با یک محوطه اختصاصی است.

آشنایی با سبک های مختلف طراحی ویلا

بهتر است بدانید یک ویلا برای اینکه بتواند موجب ایجاد آسایش و آرامش درونی ساکنان خود شود لازم است از یک معماری جذاب و طراحی زیبایی برخوردار باشد. امروزه معماران و طراحان از سبک های مختلفی همچون سبک کلاسیک، سبک مدرن، سبک روستیک، سبک مدیترانه ای، سبک ییلاقی، سبک ترکیه ای، مینیمال، رومی، سبک شهری و سبک لاکچری  برای طراحی ویلا استفاده می کنند، از اینرو به صورت مختصر با برخی از این سبک ها آشنا خواهیم شد.

سبک کلاسیک: این سبک طراحی به نوعی شکوه و تجمل گرایی را در ساختمان ویلا به نمایش می گذارد. از جمله ویژگی های بارز این سبک می توان به وجود المان های خاص معماری رم و یونان همچون سنتوری، ستون و سرستون های تزئینی اشاره کرد. در سبک کلاسیک به طور چشمگیری از تزئینات و جزئیات استفاده می شود. در این سبک به راحتی می توان تناسب، تقارن و هماهنگی را مشاهده کرد. این سبک یکی از قدیمی ترین سبک های طراحی بوده که تاکنون توانسته طرفداران بسیاری را به خود اختصاص دهد.

طراحی ویلا-آریاز دیزاین

سبک مدرن: در این سبک طراحی بین فضاهای داخلی از جدا کننده های کمتری استفاده می شود. همچنین پلان ویلاها در این سبک روشن و باز می باشد. در سبک های مدرن از وسایل پر زرق و برق در کنار سادگی بدون فرم های سنتی و روشنایی استفاده می شود. در این سبک طراحی رنگ های سفید و خاکستری دارای بیشترین کاربرد هستند. از دیگر خصوصیات سبک مدرن می توان به استفاده از مصالحی همچون  فولاد، بتن و شیشه های وسیع در نما اشاره کرد. حجم رایج در این سبک مستطیلی بوده که استفاده از ابعاد و ارتفاع های مختلف به آن شکلی جذاب و ساده بخشیده است.

سبک روستیک: حجم و پلان ویلاهایی که با استفاده از سبک روستیک طراحی می شوند بسیار ساده می باشند. از مصالح بومی و طبیعی همچون سنگ، کاهگل و آجر برای ساخت این نوع ویلاها استفاده می شود. استفاده از گیاهان طبیعی، ایوان و تراس از ویژگی های بارز این سبک می باشد. همچنین برای ساخت فضاهای داخلی و خارجی این نوع ویلاها از یک نوع مصالح استفاده شده است. یکی از اجزای مهم سبک روستایی ساخت شومینه سنگی می باشد.

سبک مدیترانه ای: بهتر است بدانید سبک مدیترانه ای در زیر گروه سبک های کلاسیک قرار دارد. از این سبک اغلب برای ساخت ویلاهای مشرف به دریا استفاده می شود. از سبک مدیترانه ای برای اولین در منطقه مدیترانه استفاده شده است. این ویلاها دارای استخر های مشرف به دریا بوده و خود نیز چسبیده به دریا هستند. نماهای این سبک ویلا اغلب سفید رنگ می باشند. همچنین از دیگر ویژگی های بارز این نوع ویلا استفاده از گل ها و گیاهان تزیینی در اطراف ساختمان و فضاهای داخلی آن است. این نوع سبک طراحی وابسته به نیاز و سلیقه کاربر بوده و هیچ محدودیتی ندارد.

طراحی ویلا سبک مدیترانه ای-آریاز دیزاین

جهت مشاوره و کارشناسی با ما تماس بگیرید

021-22919683

سبک ییلاقی: از دیگر سبک های طراحی ویلا می توان به سبک ییلاقی اشاره کرد. این نوع ویلاها معمولا در میان باغ های شخصی ساخته می شوند. این ویلاها معمولا یک طبقه و فلت می باشند. از ویژگی های این نوع ویلاها می توان به سقف هایی با شیب خیلی کم اشاره کرد.

سبک ترکیه ای: از دیگر سبک های طراحی که امروزه در کشورمان ایران طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است سبک ترکیه ای می باشد. در این نوع سبک فضاهای داخلی ویلاها دارای سقف بسیار بلندی هستند. این ویلاها استخردار بوده و معمولا دارای ۴ اتاق خواب می باشند. از مشخصه های این سبک می توان به وجود سقف شیروانی با رنگ قرمز اشاره کرد.

سبک طراحی مینیمال: این نوع سبک طراحی که طرفداران و علاقه مندان زیادی دارد از سادگی بالایی برخوردار است. این سبک به دلیل سادگی های چشم گیر و جذاب توانسته نظر هر شخصی را با هر سلیقه ای به خود جلب کند. با کمک این سبک به راحتی می توان فضاهای دلباز و به دور از پیچیدگی را به ویلای ببخشید. رنگ‌ های روشن پرکاربردترین و پر استفاده ترین رنگ ها در ساخت دیوارهای مینیمال به شمار می آیند.

سبک رومی: این نوع سبک طراحی شباهت بسیاری با سبک کلاسیک دارد. از ویژگی های بارز  این سبک می توان به ستون های قدیمی و بزرگ به صورت مربعی یا دایره شکل اشاره کرد. طراحان از سیمان برای نمای این نوع ویلاها استفاده می کنند که این امر باعث ایجاد جذابیت خاص و سادگی در نما شده است.

سبک شهری: از دیگر سبک های طراحی ویلا می توان به سبک شهری اشاره کرد. در این سبک ساختمان ها در فاصله خیلی کمی از یکدیگر قرار دارند و حیاط های ویلاها به یکدیگر متصل هستند. در این نوع سبک برای ویلاها تراسی در نظر گرفته نشده است. همچنین مصالح کاربردی در نمای ویلاهایی با سبک شهری از نوع سنگ می باشد.

طراحی ویلا مدرن-آریاز دیزاین

سبک لاکچری: این نوع سبک ویلا که بسیار شیک می باشد زیر مجموعه ای از سبک مدرن است، اما با این تفاوت که طراحی آن از ویلاهای مدرن فراتر است. در این سبک معماران و پیمانکاران از بهترین مصالح و متریال جهت ساخت ویلا استفاده می کنند. در ویلاهای لاکچری از کفپوش هایی از جنس سرامیک لوکس و سنگ، جکوزی، تراس با ویوی بی نظیر، سونا، استخر و … استفاده می شود.

نگاهی بر عوامل موثر بر طراحی ویلا

بهتر است بدانید عوامل مختلفی در ساخت و طراحی ویلا تاثیر گذار هستند، از اینرو بد نیست نگاهی مختصر به این عوامل مختلف داشته باشیم. یکی از این عوامل محل قرارگیری ویلا و زمین احداث بنا است. همچنین برای ساخت و ساز ویلا لازم است با قوانین شهرداری منطقه آشنایی کامل را داشته باشید. توجه به موقعیت زمین و جهت وزش باد نیز از دیگر عوامل موثر در  طراحی و ساخت ویلا به شمار می آید. بررسی موقعیت زمین محل ویلا از نظر نورگیری و رطوبت نیز از دیگر فاکتورهایی هستند که ارتباط بسیار زیادی بر روی ساخت ویلا و طراحی آن دارند. توجه و دقت به میزان رطوبت و جنس خاک به منظور استفاده از مصالح مناسب از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی ساخت ویلا می باشد.

 توجه به جهت وزش باد و موقعیت زمین از دیگر مواردی هستند که در موقع ساخت ویلا باید مورد توجه قرار گیرند. توجه به سلیقه کارفرما و استفاده از نظر کارفرمایان به منظور دریافت ایده و طرح های مختلف از دیگر عواملی هستند که در موقع طراحی و ساخت ویلا به دقت و توجه بالایی نیاز دارند. توجه به طراحی داخلی ویلا و چیدمان آن و سبک های طراحی ویلا از دیگر عوامل موثر بر طراحی ویلا به شمار می آیند. در موقع طراحی معماری ویلا لازم است معماران و متخصصان مجرب و ماهر آریاز دیزاین کمک بگیرید. زیرا متخصصان این گروه نام آشنا و معتبر قادرند  هر ایده و نظری که کارفرما دارد را به بهترین شکل به اجرا در آورند. با انتخاب این گروه معماری به راحتی می توانید به رویاهای خود تحقق ببخشید.

طراحی ویلا-آریاز دیزاین

آشنایی با اصول طراحی ویلا در طراحی داخلی

برای ایجاد مکانی زیبا و دلنشین لازم است با برخی نکات لازم و ضروری جهت طراحی دکوراسیون داخلی آشنا شوید. یکی از این نکات مهم برای طراحی داخلی ویلا انتخاب مناسب رنگ ها می باشد. بهتر است بدانید ترکیب صحیح رنگ‌ ها از اهمیت بسیار بالایی برای طراحی داخلی یک خانه مدرن یا نمای بیرونی برخوردار است. به نوعی می توان گفت رنگ‌ ها یک جز جدایی ناپذیر از طراحی ویلا به شمار می آید.  به منظور طراحی نمای داخلی ویلا بهتر است شرایط را در حالت متعادل تنظیم نمایید و از رنگ هایی که مکمل یکدیگر می باشند استفاده کنید.

از دیگر نکات مهم طراحی داخلی ویلا که موجب شادابی ساکنان درون آن و فضای داخلی می شود می توان به نورپردازی مدرن، استفاده از کاغذ دیواری، به کارگیری درب های بازشونده کشویی اشاره کرد. امروزه تمام ویلاهای لاکچری و مدرن از زیباترین ایده‌ های نورپردازی به منظور طراحی داخلی ویلا استفاده می کنند. از مهم ترین و اساسی ترین نکات دیگر در اصول طراحی ویلا داشتن سقف های مرتفع، تامین دید از داخل به محیط ویلا و پنجره های بزرگ می باشد. همچنین دیوار های داخلی ویلا باید به شکلی معمارانه و هنرمندانه طراحی شوند. دیوارها را باید به گونه ای طراحی کرد که در کنار نقش جدا کنندگی از استفاده های دیگر نیز برخوردار باشند.

اصول طراحی ویلا-آریاز دیزاین

آشنایی با اصول طراحی ویلا در طراحی  فضای خارجی

در ادامه آشنایی با اصول طراحی ویلا با معماری و طراحی فضای خارجی آشنا خواهیم شد. فضای خارجی ویلا را باید به گونه ای طراحی کرد که علاوه بر زیبایی ظاهری برای ساکنان آن دارای استفاده و  کاربرد های زیادی نیز باشد. از جمله مواردی که در اصول طراحی ویلا و چشم انداز آن نقش بسیار مهمی دارد تعبیه صحیح مواردی همچون آلاچیق، منقل یا باربیکیو، استخر و … است. در واقع با یک طراحی اصولی و حرفه ای به راحتی می توان فضایی را ایجاد کرد تا ساکنان ویلا به کمک آن از فضاهای سرسبز و هوای آزاد نهایت لذت را ببرند. از دیگر نکاتی که در طراحی فضای خارجی ویلا باید مورد توجه قرار گیرد انتخاب درست و استاندارد پوشش گیاهی موجود در فضای باز ویلا و  باغچه های گل کاری شده می باشد. در واقع کاشت و چینش صحیح درختان و در نظر گرفتن فضای سبز کافی به نوعی باعث جذابیت و شادابی محیط می شود. یکی از نکات مهم برای یک طراحی حرفه ای این است که ساختمان ویلا باید با فضای بیرونی آن دارای  تضاد معنادار یا هماهنگی باشد.

آشنایی با اصول پلان طراحی ویلا

طراحی پلان ویلا یکی از مهم ترین واصلی ترین اصول طراحی ویلا به شمار می آید. در طراحی لازم است توجه و دقت زیادی به هماهنگی میان پلان و فرم داشته باشید. همچنین باید به موارد و فاکتورهای دیگری همچون کاربردی بودن فضاها، موارد اقلیمی، تهویه و نورگیری توجه و دقت لازم را داشته باشید. در این نوع طراحی لازم است قرارگیری فضاها با توجه به سطح اشغال مناسب برای نشیمن، اتاق های خواب، سیرکولاسیون، آشپزخانه و … مورد توجه قرار گیرند. از دیگر عوامل مهم در اصول طراحی ویلا توجه به نحوه قرارگیری ساختمان ویلا، ساختار سقف و هماهنگی بین طبقات است. برای اینکه ساختمان به شکلی خاص و بی نقص به اتمام برسد لازم است در روند طراحی ویلا به مباحث مقررات ملی ساختمان توجه ویژه داشته باشید.

اصول پلان طراحی ویلا-آریاز دیزاین

طراحی ویلا را به چه کسانی واگذار کنیم؟

بهتر است بدانید طراحی ویلا کار هر کسی نیست و به دانش و تخصص در این زمینه نیاز دارد. در واقع این نوع طراحی یک امر تخصصی بوده و کسانی می توانند این نوع طراحی را انجام دهند که از سابقه و تجربه بالایی برخوردار باشند. یک طراح ماهر و حرفه ای باید قادر باشد با دانش و تخصص خود و در نظر گرفتن تمامی عناصر بهترین و کوتاه ترین راه های عبور ساکنین را به خوبی فراهم کند. نمای بیرونی و داشتن حیاط و باغچه های مناسب از جذابیت های اصلی ویلا به شمار می آیند. منطقه جغرافیایی و شرایط آن در طراحی ویلا اهمیت بسیار بالایی دارد. برای مثال برای یک طراحی حرفه ای لازم است متناسب با هر شرایط آب و هوایی از مصالح ساختمانی مناسب استفاده شود. همچنین برای هر منطقه جغرافیایی باید یک طراحی متناسب را انتخاب نمایید.

در واقع باید طرحی را که بازدهی آن مناسب تر بوده و قابلیت انجام داشته باشد را برای ساخت ویلا در نظر گرفت. این کار را تنها طراحان حرفه ای و مجرب می توانند به خوبی انجام دهند. به نوعی می توان گفت کار طراحی را باید به دست کسانی سپرد که توانایی اجرای پروژه را در تمامی ابعاد داشته باشند.  بهترین گزینه برای یک طراحی حرفه ای و موفق انتخاب گروه معماری آریاز دیزاین است. در واقع با نظر طراحان مجرب این گروه به راحتی می توان طراحی های خود را مطابق با استانداردهای روز دنیا انجام داد. کارشناسان و متخصصان آریاز دیزاین با ادغام تجربه و مهارت خود با دانش و توانایی فنی به راحتی می توانند طرح های مختلف را اجرا کنند.

جهت مشاوره و کارشناسی با ما تماس بگیرید

021-22919683