آشنایی با عناصر الحاقی در نمای ساختمان

۱
(۱)

آشنایی با عناصر الحاقی در نمای ساختمان :

 

نما یکی از ارکان اصلی در هر ساختمان می باشد. نمای ساختمان باعث جذب افراد می شود، همچنین ارزش ساختمان را افزایش می دهد. برای اجرا و یا ساخت نمای ساختمان ها ابتدا باید نمای ساختمان با توجه به ضوابط و قوانین موجود در طراحی نما، طراحی شود. در اجرا از متریال های گوناگون و همچنین عناصر الحاقی زیادی استفاده می شود که هر کدام از آن ها در نما و ساختمان تاثیر منحصر به فردی خواهند داشت. عناصر الحاقی متنوع می باشند که قصد داریم به آن ها بپردازیم.

در نمای ساختمان متریال ها یا مواد مختلفی چون سنگ، شیشه، چوب، آجر، پنجره، درب، رنگ و …. استفاده می شود که نحوه کاربرد آن ها به طراحی و یا نقشه طراحی شده در مورد نما و سبک نمای ساختمان بستگی خواهد داشت. عناصر الحاقی در نمای ساختمان شامل عناصر به کار رفته در نما می باشد. این عناصر شامل نرده ها، سایبان ها، صندوق پستی، آیفون، آنتن تلویزیون، بالکن ها و … می باشند که کاربرد آن ها در اکثر ساختمان ها بلامانع می باشد. از دیگر عناصر الحاقی می توان به عناصر و یا تجهیزات به کار رفته در جداره ساختمان ها اشاره کرد که باید توسط متریال های مختلف پوشانده شود.

آشنایی با عناصر الحاقی در نمای ساختمان

عناصر الحاقی

 

ضوابط مربوط به عناصر الحاقی در نمای ساختمان :

 

نمای ساختمان و اجرای آن باید با توجه به قوانین تعیین شده صورت گیرد. به عنوان مثال

  1. پیش آمدگی های موجود در ساختمان ها مانند بالکن ها، سایبان ها و … باید با جداول پیاده رو ها حداقل یک متر فاصله داشته باشد.
  2. یکی از عناصر الحاقی در نمای ساختمان ها تابلو های نصب شده در نمای ساختمان ها اداری، درمانی، آموزشی و … می باشد که باید در طراحی نما به آن ها توجه شود.
  3. از دیگر عناصر الحاقی می توان به نرده ها، سایبان ها و … اشاره کرد که انتخاب آن ها به سبک طراحی ساختمان و طراح آن بستگی دارد.
  4. پنجره ها و درب های مصرفی در نمای ساختمان باید با سبک معماری آن کاملا هماهنگ باشد.
  5. صندوق پستی اجرا شده باید به صورت کاملا حرفه ای پوشانده شود. ایده پوشاندن آن با سایر متریال ها باید توسط معماران صورت گیرد.
  6. پلاک شناسایی، از دیگر عناصر الحاقی در نمای ساختمان می باشد. این نوع پلاک ها باید به صورت تراز و در فاصله ۸۰٫۱ متر قرار گیرند.
  7. لازم به ذکر می باشد که ارتفاع بالکن ها، سایه بان ها، پلاک ها و … با ارتفاع بالکن ها، سایه بان ها، پلاک ها و … در سایر ساختمان های همجوار هماهنگ باشد.
مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نما در ساختمانهای شمالی و جنوبی

 

نمای ساختمان و عناصر الحاقی :

 

نمای ساختمان و همچنین عناصر الحاقی در نمای ساختمان باید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد، در حقیقت علاوه بر متریال ها و وسایل به کار برده، اجرای آن ها باید با کیفیت بالا صورت گیرد تا  از ساختمان در برابر عوامل مختلف محیطی مانند باد، باران و … به خوبی محافظت کند. به عبارت دیگر نما باید مانند سپر عمل کند.

نمای ساختمان

عناصر الحاقی

مطالعه مقالات مرتبط : نقش پنجره در نما

 

منابع :

https://kargosha.com/

https://ostadkar.pro/

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۱ / ۵٫ تعداد رای: ۱

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا