متریال های نوین نما سازی

مقدمه

 

درست است که اغلب ما به زیبایی های داخل یک خانه و نحوه ی طراحی و دکوراسیون آن بیشتر فکر می کنیم. اما نباید از نمای ساختمان غافل شویم. این نما قرار است چهره ی بیرونی منزل شما باشد. مهمانان شما، عابران، افرادی که قصد وارد شدن به منزل شما را دارند و حتی خود شما در اولین نگاه، ظاهر ساختمان را برانداز خواهید کرد. نمای ساختمان همچون یک بوم نقاشی است که در آن سبک های مختلف هنری و معماری قابل نمایش است. استفاده از متریال های نوین نماسازی می تواند به ظاهر ساختمان، جلوه ای مدرن و شیک ببخشد. هرچه طراحی نما هنرمندانه تر باشد مطمئنا تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

 

پرکاربردترین متریال های نوین در طراحی نما

 

تعدادی از متریال های نوین نماسازی در طراحی نما به عنوان پرکاربردترین ها شناخته می شوند. در ادامه این متریال ها را به اختصار معرفی خواهیم کرد:

 

  •  بتن های شفاف یا رسانای نور

 

بتن رسانای نور یکی از متریال های نوین نماسازی است که ممکن است نام آن تداعی کننده ی جمع اضداد باشد؛ اینکه آیا ماده ای به سختی بتن می تواند رسانای نور باشد؟! این بتن در واقع ترکیبی از سیمان و فیبر شیشه ای می باشد. این فیبرهای شیشه ای منجر به انتقال نور از بتن می شوند و جلوه ای زیبا به نمای ساختمان می بخشند.

 

متریال های نوین بتن های شفاف

بتن شفاف دارای قابلیت عبور دادن نور می باشد

 

  • متریال نوین الوار چوبی توده ای

 

این الوارها که به عنوان متریال های نوین نماسازی مورد استفاده قرار می گیرند با الوارهای عادی متفاوت بوده و به صورت لایه لایه ساخته و پرداخته می شوند. فرآیند ساخت ویژه ی این الوارها موجب افزایش استحکام، ماندگاری و مقاومت آن ها در طول زمان می شود. باید دقت داشت که متریال های نوین علاوه بر جنبه های زیبایی بایستی استحکام کافی را داشته باشند.

 

  • متریال نوین پانل کامپوزیت آلومینیومی

 

از این پنل ها به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارند در نما سازی استفاده می شود. مقاومت در برابر تابش آفتاب، رطوبت، گرد و غبار، ضربه، تغییرات دمایی و حرارت از جمله این ویژگی ها هستند. تنوع رنگی بالای این پنل ها موجب ایجاد جلوه ای چشم نواز در نمای ساختمان می شود.

 

متریال نوین پانل کامپوزیت آلومینیومی

کامپوزیت آلومینیومی بهترین گزینه برای نما سازی ساختمان های مدرن

 

  • متریال نوین سالید سورفیس

 

سالید سورفیس ها به صورت پنل های مسطح و تخت موجود می باشند و می توانند جایگزینی عالی برای نمای سنگی ساختمان باشند. این پنل ها در رنگ های متنوعی موجود بوده و می توانند همچون سنگ های تزئینی موجب زیباتر جلوه دادن نمای ساختمان شوند.

 

  • متریال نوین چوب شفاف

 

چوب شفاف یکی از متریال های نوین نماسازی و کم هزینه است که به تازگی در نما سازی مورد استفاده قرار می گیرد. مقاومت چوب شفاف نسبت به شیشه بسیار بیشتر است و میزان آسیب پذیر بودن آن قابل مقایسه با شیشه نیست. از چوب شفاف در ساخت پنجره و نما سازی استفاده می شود. لازم به ذکر است که رسانایی گرمایی این ماده از شیشه کمتر است.

 

متریال نوین چوب شفاف

استفاده از چوب شفاف به عنوان یکی از متریال های نوین در نما سازی

 

نتیجه گیری

 

نمای ساختمان سرنخی اساسی در مورد سبک معماری و فضای داخلی خانه به بینندگان می دهد. طراحی ساختمان با متریال های نوین نماسازی می تواند جلوه ای چشم نواز و خلاقانه به ساختمان بدهد. وجود ساختمان های یک شکل و با طراحی های قدیمی و متریال های تکراری چهره ی معابر را کسل کننده و تکراری خواهد کرد. در عوض استفاده از متریال های نوین نماسازی می تواند خلاقیت طراح را به رخ کشیده و موجب جلب توجه هر چه بیشتر بینندگان و عابران شود. این مورد به تنهایی می تواند در زیباسازی شهر نیز تاثیر بالایی داشته باشد.

 

مطالعه مقالات مرتبط : نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن

 

منابع:

https://www.archdaily.com/800546/10-innovative-materials-that-could-revolutionize-the-construction-industry

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *