مدیریت پیمان چیست؟ + مزایای آن

۰
(۰)

مدیریت پیمان چیست

 

مدیریت پیمان یک فرآیند است که در طی آن وظیفه اجرای صفر تا صد پروژه ساخت ساختمان به گردن پیمانکار گذاشته می شود.

روند ساخت یک سازه ساختمانی روندی طولانی می باشد که هر کدام از گام های آن دارای جزئیات زیادی می باشد. بنابراین قطعا باید یک فرد یا تیم متخصص و ماهر روی اجرای فرآیندها، قراردادها و روش های اجرایی نظارت دقیق داشته باشد. اگر می خواهید بدانید مدیریت پیمان در فرآیندهای ساختمانی چیست در ادامه با شرکت طراحی و معماری ساختمان آریاز دیزاین همراه باشید.

قرارداد مدیریت پیمان به منظور بالا بردن کیفیت ساخت پروژه -آریاز دیزاین

قرارداد مدیریت پیمان به منظور بالا بردن کیفیت ساخت پروژه میباشد

 

ارائه تعریفی دقیق از مدیریت پیمان

 

واضح و بدیهی است که کارفرما نمی تواند امور تخصصی اجرای پروژه اعم از زمانبندی ها، تنظیم چارت های ساختاری، روش های اجرایی، برنامه ریزی بودجه، به کار گرفتن نیروی کار متخصص و برنامه ریزی های استراتژیک را به عهده بگیرد. تمام این موارد دارای چم و خم های تخصصی می باشد که از عهده یک فرد خارج است. بنابراین کارفرما باید یک تیم یک یک شخص قابل اعتماد و حرفه را پیدا کند تا این وظایف مهم را به او محول نماید.

 

دریافت دستمزد بابت تخصص

 

نکته ی مهم و قابل توجهی که در مدیریت پیمان وجود دارد این است که تیم یا فردی که وظیفه مدیریت پروژه را به عنوان پیمانکار می پذیرد به طور درصدی در میزان سود حاصله شریک می شود اما اشتباه نکنید این سود بابت تخصص و مهارت او در مدیریت طرح است. در واقع پیمانکار حتی یک ریال هزینه جانبی در روند اجرای پروژه از جیب خود خرج نمی کند و تمام هزینه ها از جانب کارفرما صرف می شود. داستان از این قرار است که طی یک قرارداد که بین کارفرما و پیمانکار صورت می پذیرد درصد مشخصی از سود حاصله به پیمانکار می رسد که مورد رضایت طرفین می باشد. این سود بابت تخصص و مهارت پیمانکار در امور مدیریتی، تنظیم قراردادها، تامین نیروی انسانی و نیروی ماشینی، اجرای طرح و یکپارچه سازی منابع است. به جرات میتوان گفت که در این روش روند اجرای پروژه بسیار سریع تر از روش های دیگر می باشد.

 

مدیر پیمان بابت مهارتش دستمزد دریافت می کند-اریاز دیزاین

مدیر پیمان بابت مهارتش دستمزد دریافت می کند

 

نقش مشاورین در مدیریت پیمان چیست؟

 

یکی از ارکان اصلی در مدیریت پیمان مشاورین هستند. مشاورین با نظرات کارشناسانه و دقیق خود باعث می شوند تا ریسک اجرای پروژه تا حد زیادی کاهش پیدا کند. مشاورین را می توان به عنوان حلقه میانی در زنجیره مدیریت پیمان در نظر گرفت چرا که آن ها نظرات و خواسته های کارفرما را به طور کامل بررسی می کنند و خواسته های قانونی و فنی را به طور دقیق به پیمانکار منتقل می نمایند. گاهی اوقات ممکن است برخی خواسته های کارفرما غیر قانونی باشد بدون اینکه خودش بداند. نقش مشاور در اینگونه موارد این است که خواسته های غیر فنی، غیر مجاز و غیر اصولی را از لیست خواسته های کارفرما حذف نماید و هرآنچه که موجب تاخیر در روند اجرای پروژه می شود را به سرعت تشخیص دهد. لازمه یک مشاوره دقیق و حرفه ای آشنایی کامل به اصول مهندسی و مسائل فنی می باشد. بنابراین در انتخاب مشاور دقت بالایی داشته باشید. حضور مهندسین کاربلد و حرفه ای در مجموعه آریاز دیزاین این اطمینان خاطر را به شما خواهد داد که بی شک هیچکدام از گام های آنان خارج از حیطه قانون و اصول مهندسی نخواهد بود.

 

آیا مدیریت پیمان واقعا به سود کارفرما است؟

 

این سوالی است که با وجود اثبات شدن چندین و چند باره ی پاسخ آن، هنوز هم کارفرمایان از تیم های مهندسی می پرسند. اینکه آیا واقعا مدیریت پیمان به سود کارفرما است یا خیر؟ بدون شک و قاطعانه باید گفت که پاسخ این سوال مثبت است. چون این امر باعث بالا رفتن کیفیت ساخت پروژه و افزایش سرعت پیشرفت آن خواهد شد. مگر می شود از یک تیم حرفه ای و هوشمند برای برنامه ریزی و مدیریت هزینه ها کمک بگیرید و یک ریال هدر رفت هزینه داشته باشید؟ بنابراین چگونه می توان مدیریت پیمان را سودآور ندانست؟

اغلب پیمانکاران در روند مدیریت پیمان تنها به فکر کسب رضایت کارفرما هستند و از آنجایی که درصد سودی که به آن ها تعلق می گیرد پیش از این ها مشخص شده است هیچ گونه اهداف منفعت طلبانه در پس کارهای آن ها نخواهد بود. بنابراین با جان و دل برای اجرای عالی پروژه مایه می گذارند. هرچه روند اجرای پروژه به شکل بهتری باشد و کیفیت ساخت بالاتر باشد مطمئنا کارنامه ی کاری آن ها نیز درخشان تر خواهد بود و قراردادهای کاری بیشتری را به چنگ خواهند آورد. بنابراین شک نکنید که تمام توان خود را برای اجرای بهینه پروژه خواهند گذاشت. پس جای هیچ گونه شک و تردیدی باقی نخواهد ماند که مدیریت پیمان صددرصد به نفع کارفرما خواهد بود.

 

مدیریت پیمان مسئول صفر تا صد اجرای پروژه-آریاز دیزاین

مدیر پیمان صفر تا صد اجرای پروژه را به عهده می گیرد

 

آیا رقابت پیمانکاران در مدیریت پیمان حقیقت دارد؟

 

رقابت بین پیمانکاران یک قصه یا شایعه نیست بلکه حقیقت دارد. این را تجربه بارها و بارها ثابت کرده که در مدیریت پیمان رقابت عجیبی بین پیمانکاران مختلف صورت می گیرد که در نهایت به نفع کارفرما می باشد اما چگونه؟ از این رو که تمام پیمانکاران سعی دارند تا کار خود را به نحو احسن و با سرعت بیشتر انجام دهند تا بتوانند در سایر بخش ها نیز ورود کنند و سود بیشتری کسب نمایند. بنابراین تحویل به موقع پروژه از مزایای این رقابت است.

 

به اشتراک گذاری تجربیات

 

هرچه زودتر به فکر منعقد نمودن قرارداد مدیریت پیمان بیفتید مطمئنا نتیجه نهایی کار راضی کننده تر خواهد بود. مدیریت پیمان اگر از فاز طراحی و معماری وارد شود می تواند هماهنگی عجیبی بین تیم طراحی و تیم عملیاتی ایجاد کند. همفکری و مبادله نظرات و ایده ها بین این دو گروه و به اشتراک گذاری تجربیاتی که مدیر پیمان ارائه می دهد می تواند در نهایت منجر به خلق یک پروژه موفقیت آمیز با هزینه ای مقرون به صرفه و کیفیتی بسیار بالا در زمانی کوتاه تر از آنچه که تصورش را می رفت شود.

آیا ضرورتی برای به کارگیری مهندسین مشاور در نظارت وجود دارد؟

 

نکته ی مهم و قابل توجه این است که مدیر پیمان تمامی گروه های پیمانکاری را به کار خواهد گرفت بنابراین نظارت یکپارچه ای بر کار تمامی آن ها خواهد داشت. پس می توان با قاطعیتی نسبی گفت که اگر از مهندسین مشاور در حیطه نظارت هم کمک نگیرید اتفاق خاصی رخ نخواهد داد چرا که مدیر پیمان خود حواسش به همه چیز هست.

مطالعه بیشتر در رابطه با  انواع قراردادهای پیمانکاری 📝

انواع قراردادهای مدیریت پیمان

 

قرارداد مدیریت پیمان یک قرارداد خاص نیست بلکه انواع و اقسام گوناگونی دارد که در ادامه به تعدادی از مهمترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

قراردادهای مدیریت پیمان - آریاز دیزاین

قراردادهای مدیریت پیمان انواع مختلفی دارند

 

  • قرارداد پرداخت کلی

در این نوع قرارداد دو نوع هزینه وجود دارد که هزینه های ثابت و هزینه های شناور می باشند. پیمانکار تعهد دارد که موارد تنظیم شده در قرارداد را در قالب یک هزینه ی مشخص و تعیین شده به اتمام برساند.

  • قرارداد سنجشی

در این نوع قرارداد در ابتدا نمی توان پیش بینی دقیقی در مورد هزینه ها انجام داد و باید تا پایان کار منتظر ماند. در واقع هزینه ها در ابتدای کار به طور تقریبی تعیین می شوند اما هزینه دقیق در انتهای کار مشخص می شود.

  • قرارداد مدیریتی

چنانچه پروژه ساخت و ساز بسیار پیچیده و وسیع باشد نمی توان به یک پیمانکار اکتفا کرد و کارفرما باید از یک شرکت متخصص برای نظارت و هماهنگی امور کمک بگیرد. در واقع نیاز به یک پیمانکار تخصصی می باشد تا در کنار پیمانکار اصلی پروژه را پیش ببرد.

  • قرارداد طراحی و ساخت

در این نوع قرارداد کارفرما به طور واضح و دقیق خواسته های خود را به پیمانکار اعلام می کند و پیمانکار نیز به تنهایی از صفر تا صد طراحی و ساخت پروژه را قبول می کند.

  • قرارداد ساخت و توسعه

در این نوع قرارداد تمامی وظایف و اختیارات پیمانکار در همان ابتدا در بخش های مختلف پروژه مشخص می شود و پرداخت ها بر اساس میزان درصد پیشرفت پروژه صورت می گیرد. پیمانکاران باید طبق برنامه اجرایی که توسط کارفرما تهیه شده و با نظارت او تمام مسئولیت های خود را انجام دهند و دائما به او گزارش کار بدهند.

 

نتیجه گیری

 

اجرای یک پروژه آن هم از نوع پروژه های ساختمانی که پر از ریزه کاری های کوچک و بزرگ است باید با نظارت و تخصص افراد حرفه ای صورت پذیرد. در غیر اینصورت بخش زیادی از هزینه ها به هدر خواهد رفت و زمان زیادی را نیز از دست خواهید داد. در مورد کیفیت پروژه نهایی هم نمی توان با قاطعیت نظر داد چرا که نظارت حرفه ای روی آن صورت نگرفته است و احتمال اینکه نقص های متفاوتی در آن وجود داشته باشد زیاد است. برای اینکه این مشکلات پیش پای شما قرار نگیرند بهتر است برای ساخت و اجرای پروژه ی ساختمانی چه در ابعاد کوچک و چه در ابعاد بزرگ سراغ قراردادهای مدیریت پیمان بروید. اینکه کدام یکی از انواع مختلف قراردادهای مدیریت پیمان را برمیگزینید به نیازهای پروژه شما و میزان پیچیدگی های آن بستگی دارد. با این حال سعی کنید از گروه های حرفه ای و تیم های متخصص در این زمینه یاری بگیرید تا نتیجه نهایی رضایت بخش و راضی کننده باشد.

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  نکات مهم در روند طراحی نما

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا