همه چیز در مورد نقش پنجره در نما

۰
(۰)

 

پنجره و نما :

 

نمای ساختمان ها در طراحی و یا سبک معماری ساختمان ها بسیار مهم می باشند. همچنین نمای ساختمان در خرید، فروش و یا رهن ساختمان ها تاثیر به سزایی دارند، در حقیقت نمای زیبا و مدرن باعث جذب اطرافیان می شود. یکی از عواملی که در نمای ساختمان تاثیر گذار می باشد، پنجره است. به عبارت دیگر نقش پنجره در نما بسیار گسترده می باشد. پنجره ها انواع مختلفی دارند که انتخاب هر کدام از آن ها به سبک طراحی ساختمان ها و نوع ساختمان بستگی دارد. در اینجا قصد داریم به معرفی انواع پنجره ها و نقش پنجره در نما بپردازیم.

 

پنجره ها و انتخاب آن ها:

 

همان طور که گفته شد پنجره ها انواع مختلفی دارند که انتخاب آن ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. پنجره ها علاوه بر این که در نما و یا طراحی بیرونی ساختمان بسیار تاثیر گذار می باشند، در تامین روشنایی داخل ساختمان نقش به سزایی خواهند داشت. از انواع پنجره ها می توان به پنجره های بلند، پنجره های کشویی، پنجره هایی با شیشه های رنگی، پنجره هایی با اشکال هندسی متنوع، پنجره های چوبی، پنجره های فلزی  و… اشاره کرد.

 

پنجره

پنجره

آشنایی مختصر با انواع پنجره ها:

 

  • پنجره های بلند: این نوع پنجره ها مزایا و معایب مختلفی دارند. از مزیت های این نوع پنجره می توان به چشم اندازی وسیع آن اشاره کرد، همچنین پنجره های بلند روشنایی محیط داخلی ساختمان را به خوبی تامین می کنند. در حقیقت تامین کننده بسیار خوبی جهت نور محیط داخلی می باشند. از معایب آن می توان به نصب نسبتا دشوار آن ها، همچنین قیمت بالای آن ها اشاره کرد. ناگفته نماند که تمیز کردن این نوع پنجره ها به دلیل وسعت زیاد، وقت گیر می باشد. انتخاب این نوع پنجره به محیط جغرافیایی، گرمسیر بودن و یا گرمسیر بودن منطقه، میزان و یا شدت تابش نور خورشید و … بستگی خواهد داشت.
  • پنجره هایی با شیشه های رنگی: این نوع پنجره ها عموما دارای اشکال مختلف هندسی می باشد که دارای شیشه های رنگی می باشد. این نوع پنجره ها عموما برای ساختمان هایی با سبک های قدیمی مورد استفاده قرار می گیرند.
  • پنجره های چوبی، از دیگر پنجره هایی که امروزه در ساخت ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته است، پنجره های چوبی می باشند. پنجره های چوبی نسبت به پنجره های فلزی مقاومت پایین تری نسبت به پنجره های فلزی دارند. این نوع پنجره ها عموما در ساختمان های مسکونی استفاده می شوند.
  • پنجره های فلزی: این نوع پنجره ها از مقاومت بالایی برخوردار می باشند که مورد استفاده اکثر افراد قرار گرفته است.
مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای کلاسیک چگونه است؟

 

پنجره

پنجره

 

آشنایی با نقش پنجره در نما :

 

نقش پنجره در نما بسیار وسیع می باشد. پنجره و نما مکمل یکدیگر می باشند. به عبارت دیگر پنجره در نمای ساختمان نقش به سزایی دارد. که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. از نقش پنجره در نما می توان به تامین روشنایی داخلی ساختمان اشاره کرد.
  2. پنجره ها در زیبایی ظاهری و جذابیت ساختمان بسیار موثر می باشند.
  3. وجود پنجره در نما باعث ایجاد ارتباط بین محیط داخل و خارج می شود.
  4. چشم انداز ساختمان را تامین می کند.

 

کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بررسی اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی

 

منابع :

http://www.omransoft.ir/

https://www.academia.edu/

https://www.inabco.ir/

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا