نمای خشک💣 + قیمت و مزایای آن

۲٫۳
(۳)

نمای خشک چیست؟

 

برخی از نماهای ساختمان بصورت خشک انجام می شوند در نمای خشک می توان به اجرای نمای کامپوزیت اشاره کرد. نمای خشک به این معنا است که در اجرای نمای ساختمان از اتصالات استفاده می شود و در این نوع نما خبری از استفاده از ملات نیست. تفاوت نمای خشک با نمای معمولی در نوع اتصال مصالح نما به بدنه ساختمان است به عنوان مثال در نمای سنگ از ملات و در نمای خشک از اتصالات استفاده می شود.

 

نمای ساختمان - نمای خشک - آریاز دیزاین

نمای ساختمان

 

نمای ساختمان همیشه در مورد استحکام یک خانه مهمترین ویژگی بوده است. نقش اصلی آن محافظت از خانه در برابر عناصری مانند برف، باران، باد و خورشید است. از آنجایی که پدیده های شدید جوی در دهه های اخیر افزایش چشمگیری داشته است،  نمای ساختمان در اقلیم مناطق و آمادگی برای شرایط مختلف آب و هوایی و حفاظت کافی از دیوارهای خانه بسیار مهم است.

نمای شیک ساختمان ها جلوه زیبایی را به بافت مسکونی، تجاری یا اداری می دهد همچنین نمای طراحی شده جدا از زیبایی که برای ساختمان ایجاد می کند باید عایق مناسبی برای گرما و سرما نیز باشد پس باید مصالح انتخابی بتواند جوابگوی تمام انتظارات کارفرما باشد. مقاومت نما در برابر زلزله و ضربه یکی دیگر از نکات حائز اهمیت است که باید در هنگام طراحی نمای ساختمان مدنظر قرار بگیرد. نمای ساختمان باید طوری طراحی و اجرا شود که از همدیگر جدا نشوند و مصالحی که آنها را به همدیگر متصل می کند دارای کیفیت مناسبی باشد.

 

استفاده از مصالح مختلف در اجرای نمای ساختمان

 

مصالح مختلفی جهت اجرای نمای جدید و یا بازسازی نماهای قبلی وجود دارد. مصالحی که انتخاب می کنید سلیقه ای است. با این حال، شما باید مزایا و معایب مواد مختلف را مقایسه کنید تا بهترین راه حل را برای پروژه خود بیابید.

مطالعه بیشتر در رابطه با  آشنایی با انواع متریال ها در طراحی نما (بخش اول)

متداول ترین مصالح برای بازسازی نما عبارتند از:

 • چوب
 • فلز یا ورق (به عنوان مثال آلومینیوم ، روی ، مس ، روی تیتانیوم)
 • سنگ (به عنوان مثال ماسه سنگ ، سنگ طبیعی)
 • سنگ لوح
 • پانل های فایبر سیمان
 • شیشه

 

نمای خشک ساختمان-آریاز دیزاین

نمای خشک ساختمان

 

انتخاب روکش نما علاوه بر عملکرد، ظاهر و شخصیت خانه را نیز تعیین می کند. طراحی نمای سفارشی می تواند بیانیه های بصری را در طیف وسیعی از ساختمان ها ایجاد کند، خواه یک خانه مستقل مجسمه ساز، یک ساختمان شرکت مدرن، یک گاراژ امن یا یک خانه تابستانی روستایی باشد.

 

مزایای استفاده از نمای خشک

 

یکی از مزایای خوبی که نمای خشک دارد تخریب و برداشتن آن است به عنوان مثال در نماهای معمولی برای اینکه نما را تغییر دهیم یا بخواهیم به صورت کلی آن را برداریم مراحل کنده کاری و تخریب سخت و زمان بری را خواهد داشت. اما در نمای خشک وضعیت متفاوت است و با باز کردن اتصالات به راحتی امکان برداشتن نما و جایگزین کردن آن وجود دارد.

 

اجرای نمای خشک ساختمان-آریاز دیزاین

اجرای نمای ساختمان

 

کاهش زمان اجرا

 

پیشرفت تکنولوژی باعث شده است در اجرای نمای ساختمان زمان کمتری تلف شود. شاید کاهش زمان در اجرای نمای ساختمان مسکونی آنقدر چشم گیر نباشد پروژه های بزرگ مانند بیمارستان ها، مراکز تجاری و… را نباید فراموش کنیم که زمان در اتمام رساندن این پروژه ها بسیار با اهمیت است. در اجرای نمای خشک با فعال سازی چند جبهه کاری بیش از ۵۰ درصد زمان کمتری نسبت به اجرای نمای معمولی صرف خواهد شد.

 

کیفیت بالا

 

سال هاست اجرای سنگ و سرامیک با استفاده از ملات بر روی نما نصب می شوند که باعث ایجاد وزن سنگین ساختمان نیز می شود. در این روش از نصب مصالح بر روی ساختمان احتمال جدا شدن سنگ و سرامیک از ملات بسیار بالاست و حتی این امکان وجود دارد با استفاده اسکوپ سیمی نیز سنگ ها از ساختمان جدا شوند.

اجرای سرامیک بصورت خشک باعث کم شدن پرت مصالح می شود. طراحی نمای خشک بر اساس ابعاد ساختمان انجام و زیر سازی های آن بر اساس پلاک های مورد نظر انجام می شود.

نمای ساختمان با هر روشی اجرا شود نیازمند یک طراحی خوب است اگر طراح دارای خلاقیت باشد و ایده های جدید را در طراحی بکار ببرد بهترین طرح ارائه خواهد شد. آریاز دیزاین با بهره گیری از کادری مجرب متشکل از طراحان و متخصصان حرفه ای در زمینه طراحی، نظارت و اجرا در کنار شما خواهد بود تا بهترین و شیک ترین نمای ساختمان با روش های گوناگون ساخته شود.

 

نمای ساختمان-نمای خشک-آریاز دیزاین

نمای خشک ساختمان

 

در روش قدیمی دو موضوع در از بین بردن زیبایی نما تاثیر داشت یکی از آنها عدم مهارت در ساخت ملات بود و دیگری وجود درزهای غیر هم سطح بود که بعد از دوغاب ریزی باعث جابجایی سنگ یا سرامیک می شد. اما در اجرای نمای خشک مصالح به راحتی قابل رگلاژ در هر زمانی خواهد بود.

در روشی از اجرای نمای خشک بست هایی که سرامیک ها را نگهداری می کند مشخص خواهد بود اما با استفاده از انتخاب رنگ های همسو با سرامیک باعث می شود این بست ها کمتر به چشم بیاید. این بست ها قابلیت رنگ شدن را دارند که در انتخاب رنگ باید دقت کرد از رنگ های با کیفیت و پایداری استفاده کرد تا بعدا رنگ آن از بین نرود.

البته روش های دیگری وجود دارد که بست یا هر بخش دیگری غیر از سرامیک یا سایر متریال ها مشخص نخواهد بود. در این روش بر روی دیوار اصلی عملیاتی انجام می شود و در نهایت سطح رویه بر روی آنها نصب می شود.

قابلیت تعویض بخشی از نمای خشک مزیت بی نظیری است که به راحتی امکان انجام این کار وجود دارد. اگر هر بخشی از نما آسیب ببیند به راحتی قابل تعمیر یا تعویض خواهد بود.

در ادامه به مزیت های دیگر استفاده از نمای خشک اشاره می شود.

 • طول عمر ساختمان بیشتر خواهد شد.
 • وزن ساختمان پایین خواهد آمد.
 • طراحی آن توسط مهندسان انجام می شود و مصالح پرت نمی شوند.
 • با تمام سازه های ساختمان سازگاری دارد.
 • مصالح مورد استفاده در اجرای نمای خشک بازیافت خواهند شد.
 • مصالح استفاده شده مقاومت لازم را در برابر تغییرات خواهد داشت.
 • احتیاجی به یکپارچه سازی زیرسازی نخواهد بود.

 

طراحی نمای خشک ساختمان

 

در طراحی نمای خشک، دست طراح در انتخاب نوع مصالح باز است و طراح می تواند ارتباطی با نمای داخلی و بافت محله بوجود بیاورد. اجرای نمای کامپوزیت نمونه موفقی از اجرای نمای خشک است که در تمام کشور گستردگی پیدا کرده است. در اجرای نمای خشک به غیر از نمای کرتین وال ، سرامیک خشک، تایل تراکوتا مورد استفاده قرار می گیرند.

برای طراحی نمای ساختمان از طراحان مجرب و با تجربه استفاده کنید. طراحی حرفه ای نمای ساختمان مهمترین چیزی است که باید مدنظر قرار داد. در طراحی های حرفه ای نوع، طرح و رنگ نما از پیش تعیین می شود. در این حالت انتخاب برای مالکان بسیار راحت تر خواهد شد. اگر مجریان نیز دارای مهارت کافی باشند طراحی ایجاد شده بدون هیچ مشکلی اجرا خواهد شد. شما می توانید به صورت رایگان با مشاوران آریاز دیزاین ارتباط برقرار کنید و در مورد طراحی و اجرای نمای ساختمان با کارشناسان آریاز دیزاین گفت و گو کنید.

 

ساختمان با نمای خشک-آریاز دیزاین

 ساختمان با نمای خشک

 

در طراحی نمای ساختمان باید نکاتی مانند عدم بکارگیری رنگ های زیاد، استفاده از مصالح سازگار با محیط، هماهنگی با بافت منطقه، بهره گیری از ارزش های معماری ایرانی، استفاده از مصالح مقاوم مدنظر قرار بگیرد.

مصالح جدیدی وارد بازار شده است که نصب آن به دلیل عدم جذب آب به روش قدیمی و سنتی غیر ممکن خواهد بود اگر مالکان یا طراحان بخواهند از این سرامیک ها در نمای ساختمان استفاده کنند باید روش نمای خشک را بکار ببرند.

البته این مورد تنها مختص این نوع سرامیک نیست و می توان به موارد دیگری همچون ترمووود، HPL و کورین نیز اشاره کرد. استفاده از اتصالات خشک این امکان را فراهم کرده است تا مالکان و طراحان بتوانند از مصالح جدید در نمای ساختمان استفاده کنند.

 

مراحل اجرای نمای خشک

مطالعه بیشتر در رابطه با  نکات اجرایی نمای ساختمان

قبل از اتصال نما بصورت خشک یک لایه عایق حرارتی جهت جلوگیری اتلاف انرژی ساختمان بر روی دیوار اصلی نصب می شود. همچنین جهت جلوگیری از اتلاف انرژی و ورود رطوبت فضای خالی میان عایق حرارتی و نما مانند یک عایق عمل خواهد کرد.

مصالح نگهدارنده که از آلومینیوم یا فولاد هستند بر روی ساختمان قرار خواهد گرفت و نما نیز بر روی آن وصل خواهد شد.

هر نوع مصالحی که قابلیت اجرا بر روی نمای خشک را خواهد داشت بر روی پایه های نگهدارنده نصب خواهد شد.

مصالحی که به عنوان نگهدارنده یا زیر سازی انتخاب می شوند باید با مصالح دیگری که بکار گرفته میشوند همخوانی داشته باشند. مواد مصرف شده باید از لحاظ زیبایی مورد بررسی قرار گیرد.

ضخامت و محکمی اتصالات دارای اهمیت است این اتصالات باید در برابر گرما، سرما و گازهای موجود در هوا مقاوم باشند و دیر از بین بروند اگر این اتصالات زود از بین بروند احتمال فرو ریزی بخش یا کلی از نما وجود دارد.

اجرای نمای خشک در حال گسترش است و در آینده ای نزدیک بیشتر ساختمان ها با استفاده از این روش نماکاری خواهند شد. پیشرفت تکنولوژی و ورود مصالح جدید به بازار باعث شده روش قدیمی که با استفاده از ملات ماسه و سیمان انجام می شد کمرنگ شود و جای خود را به روش نمای خشک بدهد.

هزینه نمای خشک بستگی به نوع مصالح نما، نوع سازه، ابعاد ساختمان، نوع سازه ساختمانی و… دارد برای دریافت اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره رایگان با متخصصان آریاز دیزاین تماس بگیرید.

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای شیشه ای ساختمان + قیمت و انواع آن

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۲٫۳ / ۵٫ تعداد رای: ۳

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

1 دیدگاه دربارهٔ «نمای خشک💣 + قیمت و مزایای آن»

 1. سلام علیکم؛کارتون ونظراتون بسیار عالی،در مناطق آب و هوایی سرد؛و زمستان گرم وخشک؛نمای خشک نتیجه خوبی میده یا بالعکس ،گرچه ساختمانی که با آجر سفال کار شده؛در این‌مناطق چه فرمایشی دارید،که مستحکم بودن و…مدنظرتون چیه؛ چه ایده ایی دارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا