نمای رومی؛ نمایی با صلابت و شکوهمند

۰
(۰)

نمای رومی

در حوزه ی ساختمان سازی و طراحی نمای ساختمان افرادی را می توان مشاهده کرد که تمایل دارند نمای ساختمان آن ها حسی از شکوه و صلابت را به بینندگان القا کند. برخی معماران معتقدند که زیباترین شاهکارهای خلق شده و ماندگار در حوزه طراحی نما در جهان را باید در دسته بندی طراحی نماهای کلاسیک جستجو کرد. نمای رومی یکی از نماهای زیبا و اصیل است که ریشه ی آن در یونان باستان می باشد و به عنوان یکی از مجلل ترین انواع طراحی ها به شمار می رود. سازه هایی که دارای نمای رومی هستند به عنوان سازه هایی پر صلابت و با ظاهری گیرا شناخته می شوند. برای شناخت هرچه بیشتر و بهتر نمای رومی با آریاز دیزاین همراه شوید.

 

نمای ساختمان رومی با ظاهری باشکوه - آریاز دیزاین

نمای ساختمان رومی با ظاهری باشکوه

مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای ساختمان مسکونی

استفاده از سنگ های روشن در نمای رومی

 

اگر می خواهید اولین اصل برای اجرای دقیق نمای ساختمان رومی را پیاده سازی کنید باید سراغ متریال هایی با رنگ روشن از جمله سنگ گرانیت، تراورتن روشن و مرمر بروید. رنگ سفید به خودی خود رنگی باشکوه و پر ابهت می باشد وجلوه ای تابناک به ساختمان شما می بخشد. این رنگ در واقع پایه و اساس خلق یک نمای رومی زیباست. آیا تا به حال نمای ساختمان رومی به رنگ سبز تیره یا قهوه ای دیده اید؟ قاعدتا خیر. بنابراین هرچه در نمای ساختمان رومی از متریال هایی با رنگ روشن استفاده کنید هویت این نما را بیشتر حفظ خواهید کرد. طراحان حرفه ای در گروه معماری آریاز دیزاین با اشراف کامل به تمامی زوایای نمای ساختمان رومی می توانند بهترین و منحصر به فرد ترین نمای رومی را برای ساختمان شما پیاده سازی کنند. خارج شدن از قالب های تکراری و ایجاد خلاقیت در عین پایبندی به اصول طراحی نمای ساختمان رومی از جمله اهداف این گروه قدرتمند معماری می باشد که در نمونه کارهای این تیم نیز کاملا مشهود است.

 

استفاده از سنگ های روشن در نمای رومی - آریاز دیزاین

استفاده از سنگ های روشن در نمای رومی

 

تعبیه ستون های بلند و با شکوه

 

یکی دیگر از جزئیاتی که در نمای ساختمان رومی به زیبایی هرچه تمام خود را نشان می دهد ستون های مرتفع و پر ابهتی می باشد که در ورودی ساختمان، سردر و گاها در ابعاد کوچکتر و با جزئیات کمتر در بخش بالکن خودنمایی می کند. این ستون ها دارای نقش برجسته های زیبایی می باشند و با ابزارهایی خاص روی آنها به طور هنرمندانه کار شده. نمای رومی زیبایی خود را به میزان زیادی وام دار این ستون های زیبا می باشد که اغلب هم در شکل و فرم استوانه ای می باشند. برخی از این ستون ها صرفا جنبه تزیینی دارند و برخی دیگر به منظور استحکام بیشتر سازه نصب می شوند. مهم نیست که منظور و هدف از تعبیه ستون چه بوده، ظاهر نهایی آن ها می تواند مشابه هم باشد. گروه معماری آریاز دیزاین در این بخش نیز مانند سایر بخش ها به شکلی منحصر به فرد و خلاقانه عمل خواهد نمود. شما می توانید نمونه طراحی های این گروه معماری را بررسی کنید و به عینه متوجه کیفیت بالای طراحی نمای ساختمان رومی توسط این گروه حرفه ای شوید.

 

ستون های بلند و قطور در نمای رومی - آریاز دیزاین

ستون های بلند و قطور در نمای رومی

 

قوس های گرد و عریض در نمای ساختمان رومی

 

به جای جای نمای ساختمان رومی که بنگرید طاق های زیبایی خواهید دید. از قاب پنجره ها گرفته تا درب ورودی و سقف سازه. این قوس ها یکی از نمادهای اصلی نمای رومی هستند که آنها نیز با نقش برجسته های زیبایی مزین می شوند. از گذشته تا کنون تراشکاری سنگ یکی از زیباترین و اصیل ترین هنرها بوده و هست. شما به خوبی می توانید تراشکاری های ظریف و هنرمندانه را روی این قوس ها مشاهده کنید که به این سبک از معماری غنای بیشتری بخشیده است.

 

اجرای نمای رومی با سیمان سفید

 

یکی از راه هایی که اجرا کنندگان نما به منظور کاهش هزینه های طراحی نمای ساختمان رومی در پیش میگیرند استفاده از سیمان سفید به جای سنگ های طبیعی همچون گرانیت و مرمر می باشد. در این روش ظاهر نهایی ساختمان زیبا خواهد شد اما به شرطی که مهارت بالایی در اجرای نما به کار بسته شود. هر چند که هزینه اجرای نمای رومی در این حالت کمتر است اما عدم تبحر می تواند منجر به خلق نمایی نازیبا شود. با این حال استفاده از گچ و سیمان در طراحی نمای رومی بسیار متداول است به ویژه در طراحی ویلاهای شمال.

 

آیا می توان نمای رومی را با سبک ایرانی اجرا کرد؟

مطالعه بیشتر در رابطه با  تاریخچه و سوابق نمای ساختمان در معماری ایرانی

پاسخ این سوال با قاطعیت مثبت است. شما می توانید المان های زیبایی از فرهنگ و تاریخ برجسته ی ایران را در طراحی نمای ساختمان رومی بگنجانید. کما اینکه در سازه ی بی نظیر تخت جمشید نیز شاهد پیاده سازی سبک رومی با المان های اصیل ایرانی هستیم. استفاده از نقش برجسته های سربازان هخامنشی و به نمایش کشیدن جنگاوری و دلاوری آن ها در نمای ساختمان و در ستون های آن می تواند تلفیق زیبایی از نمای رومی و نمای اصیل ایرانی را نشان دهد. بنابراین هیچ گونه تضادی بین نمای رومی و نمای ایرانی وجود ندارد و می توان این دو را به سبکی هنرمندانه با هم تلفیق نمود. گروه تخصصی آریاز دیزاین با بهره گیری از تخصص و مهارت معماران حرفه ای میتواند زیباترین و بهترین نمای رومی را همراه با المان های ایرانی برای ساختمان شما به ارمغان آورد.

 

تلفیق نمای رومی و ایرانی-آریاز دیزاین

تلفیق نمای رومی و ایرانی

 

تعبیه مجسمه های تراشکاری شده در نمای رومی

 

یکی دیگر از مواردی که می تواند نمای ساختمان رومی را تکمیل کند استفاده از مجسمه های تراشکاری شده در ورودی ساختمان می باشد. این مجسمه ها در واقع بخش از نمای ساختمان به حساب می آیند. بنابراین اگر می خواهید نمای رومی را تکمیل کنید و اصطلاحا سنگ تمام بگذارید می توانید به تعبیه مجسمه های سنگی نیز فکر کنید.

 

دلیل محبوبیت نمای رومی در ایران چیست؟

 

نمی توان ارزش و اصالت معماری ایرانی سنتی و معماری رومی را در دو کفه ی ترازو گذاشت و با هم مقایسه نمود چرا که هر کدام زیبایی ها و جذابیت های خاص خود را دارند و هیچ کدام بر دیگری برتر نیست اما یکی از دلایل محبوبیت نمای رومی در ایران شکوه و صلابتی است که این سبک از طراحی به نمای ساختمان می بخشد. نمای رومی صلابتی به ساختمان می بخشد که شاید نتوان آن جنس از صلابت را در نمای سنتی پیدا کرد در عوض نمای سنتی ایرانی دارای صمیمیت ویژه ای می باشد و روح هنر در آن جریان دارد. از این رو افرادی که می خواهند سازه ی آن ها دارای ظاهری با شکوه و پر ابهت و در یک کلام تجملاتی باشد سراغ می روند. این نما نیز ظرافت های خاص خود را دارد و می تواند سراسر نقش برجسته های ظریفی را شامل شود.

 

هزینه طراحی نمای رومی  چقدر است؟

 

چنانچه بخواهیم دور از اغراق بگوییم باید گفت که نمای رومی هزینه ی نسبتا بالایی نسبت به سایر نماها دارد و دلیل آن هم استفاده از سنگ های طبیعی در آن همچون مرمر و گرانیت می باشد. هرچند که بسیاری از بخش های نما به طور پیش ساخته آماده می باشد اما همین بخش ها دارای نقش برجسته های ظریفی می باشد و ممکن است تماما روی آن ها نقش های ظریفی حک شده باشد که نشان از غنای نمای رومی دارد. همین موضوع باعث می شود تا قیمت طراحی نمای رومی بالاتر رود. با این حال راه های مختلفی برای کاهش قیمت طراحی نما وجود دارد از جمله این راه ها می توان به استفاده از سیمان سفید به جای سنگ، عدم تعبیه مجسمه و پیاده سازی تعداد ستون های کمتر و نقش برجسته هایی با جزئیات کمتر اشاره کرد. مجموعه متخصص آریاز دیزاین اجرای نمای رومی را با هزینه ای مقرون به صرفه و ایده آل برای شما انجام خواهد داد بنابراین از بابت منعطف بودن قیمت اجرای این نما خیالی آسوده داشته باشید.

 

تقارن و توازن در نمای رومی ساختمان

 

یکی از مهمترین نکات در طراحی نمای رومی اجرای متقارن تمامی اجزا و بخش های نما می باشد. این نکته در طراحی نمای رومی از اصول بسیار مهم است. تمامی بخش های نما باید دارای توازن و تقارن هنرمندانه باشد. اجرای این توازن به هنر و مهارت طراح باز می گردد. طراحان حرفه ای در گروه آریاز دیزاین نمای رومی ساختمان شما را در نهایت تبحر و تسلط اجرا خواهند کرد.

 

وجود تقارن در نمای ساختمان رومی-آریاز دیزاین

وجود تقارن در  رومی

 

نتیجه گیری

یکی از مواردی که می تواند شکوه و صلابت نمای رومی را بیش از پیش به رخ بینندگان بکشد نورپردازی در نمای ساختمان می باشد. یک نورپردازی اشتباه در نمای رومی می تواند تمامی زحمات طراح را به هدر دهد و یک نورپردازی صحیح و اصولی می تواند زیبایی نمای رومی را دوچندان کند. بنابراین از نورپردازی در نمای رومی غافل نشوید. نمای رومی دارای جزئیات هنرمندانه زیبایی می باشد که تابیدن نوری ملایم از زاویه ای درست روی این جزئیات و برجسته سازی آن ها در شب می تواند جلوه ای خیره کننده به نمای ساختمان ببخشد. گروه معماری آریاز دیزاین با معماران حرفه ای و متبحر زیباترین و منحصر به فرد ترین نمای رومی را برای سازه شما خلق خواهد کرد. نمایی که در عین زیبایی و اصالت متناسب با میزان بودجه شما باشد و توجه بینندگان را به خود جلب نماید.

 

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  متداول ترین سبک های طراحی نما در ایران

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا