نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن

برای طراحی نما، نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن

[irp posts=”2068″ name=”متداول ترین سبک های طراحی نما در ایران”]

ظاهر و نمای هر ساختمان نمایانگر هویت و کاربرد آن می باشد. به عنوان مثال ظاهر یک ساختمان اداری با یک ساختمان مسکونی مسلما به علت تفاوت های کاربری متفاوت می باشد. با بررسی دو سبک از معماری نمای ساختمان به این مسئله پی خواهیم برد که نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن .

[irp posts=”2877″ name=”طراحی نمای ساختمان اداری چگونه است؟”]

این روزها نمای کلاسیک مورد توجه بسیاری از طراحان نما و کاربران قرار گرفته و مورد استقبال قرار گرفته است. برخلاف معماری سنتی ایران که حس صمیمیت و آرامش را به مخاطب منتقل می کند ، این سبک از نمای ساختمان نشان دهنده ی تجمل و اشرافی گری و ابهت و بزرگی می باشد.

 

نمای ساختمان :

 

استفاده از نمای کلاسیک به صورت مداوم و مکرر در سطح شهر ، حس نامطلوب و خشنی را به شهروندان و ناظران القای خشونت اجتماعی در جامعه خواهد بود. این نما که به یاد آورنده ی سلطنت روم باستان می باشد و حالتی پر ابهت و نظامی دارد. به عبارتی نمای رومی مناسب ساختمان هایی با فعالیت سیاسی ، قضایی و … می باشد و استفاده از آن در نمای ساختمان مسکونی به دلیل ابهت و سلطنتی بودن زیاد موجب القای حس خشونت و جدیت در مخاطب خواهد شد. شاید تصور شود که سبک مدرن نیز حالتی سرد و بی روح به همراه دارد و با این وجود استفاده از نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن ، که پاسخ به این سوال با آشنایی با تفاوت نمای مدرن و کلاسیک مشخص خواهد شد.

 

نمای کلاسیک ( رومی ) :

 

ابتدا برای فهمیدن این موضوع که نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن ، به معرفی نمای کلاسیک می پردازیم. نمای کلاسیک تقلیدی است از اصول و معماری ساختمان های دوره ی نئوکلاسیک یونان و روم باستان که در طراحی نمای ساختمان از جزئیات ، مصالح و تناسبات آن زمان استفاده می شود. البته میتوان اینطور گفت که در این نوع سبک معماری بیشتر از معماری کلاسیک غربی الگو برداری شده است.

متریال به کار رفته در نمای کلاسیک سنگ های گرانیت ، مرمر و تراورتن می باشد . البته گاهی به اقتضای شرایط مالی در پروژه از سیمان سفید هم استفاده می گردد.

در نمای ساختمان ها به سبک معماری کلاسیک گاهی از مجسمه هایی به سبک رومی و مشابه مجسمه های آن دوران نیز استفاده می شود. به طور کلی برای طراحی نمای کلاسیک در ایران اصول و قواعد خاصی موجود نیست و میزان جزئیات برای طراحی نمای ساختمان و اجرای آن و همچنین متریال های استفاده شده به بودجه و هزینه مدنظر کاربر بستگی دارد.

برخی طراحان در طراحی نمای کلاسیک در ایران سعی می کنند آن را به سمت و سوی آثار و معماری ایران باستان سوق دهند و مرتبط سازند؛ به همین جهت در تزیینات نمای ساختمان از کتیبه های تخت جمشید و سر ستون های آن الهام گرفته و از آنها بهره می برند.

یکی از اصلی ترین دلایل افزایش نمای کلاسیک در ایران، امکان استفاده از سنگ تراورتن و کشف معدن های متعدد برای استخراج و تولید آن می باشد. وجود تنوع ظاهری و قیمتی در بازار سنگ های تراورتن موجب شده است تا مجددا بناهایی با نمای سنگی بین مخاطبان محبوب شود و تقاضای کاربران برای استفاده از این سبک افزایش یابد.

از دیگر دلایلی که به رواج این نمای ساختمان کمک کرده ، جزئیات و اجرای راحت تر آن نسبت به نمای سنتی و ایرانی اسلامی می باشد. شایان ذکر است که اگر معماری ایرانی و اسلامی در طی دو قرن اخیر دچار تغییرات مثبت و کارآمدی می شد و به روز می شد ، احتمالا کمتر شاهد استقبال از نمای رومی در ایران بودیم.

 

نمای کلاسیک

جزئیات و تزئینات به کار رفته در نمای کلاسیک

 

تاثیرات اجتماعی نمای کلاسیک :

[irp posts=”2806″ name=”نمای ساختمان و ارتباط با فرهنگ جامعه”]

استفاده روز افزون از این سبک بیانگر تغییر سبک زندگی مردم و گرایش آن ها به تجمل گرایی می باشد ؛ به طوری که جامعه شناسان اظهار کردند که برخی مردم دچار سندرم کاخ نشینی شده اند و تا حدودی پرداختن به این سبک پاسخی به نیاز روحی آن ها می باشد. از جهتی دیگر، یکی از علل محبوبیت نمای کلاسیک این است که مردم دوست دارند به این روش خود را متمایز از دیگر افراد جامعه نشان دهند و به عبارتی احساس مرفه بودن کنند.

 

مقایسه ی نمای کلاسیک و مدرن:

 

شاید این سوال در ذهن مخاطب ایجاد شود که نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن؟ برای رسیدن به جواب ابتدا به تفاوت های عمده ی نمای مدرن و کلاسیک می پردازیم. بارز ترین نمای مدرن و کلاسیک ، اصول طراحی آن ها می باشد. عموما در طراحی نمای کلاسیک، از خطوط مستقیم افقی و عمودی استفاده می شود و از ویژگی های برجسته ی این سبک ، نشان دادن شکست خطوط می باشد. طرح بیشتر برجسته می کند. از این ترفند در طراحی ستون ها و تاج های نمای ساختمان به وفور استفاده می شود. در طراحی نمای ساختمان تکنیک هایی به کار گرفته می شود که با ایجاد خطای دید ساختمان را بلند تر یا عظیم تر نشان دهد.

برخلاف این سبک ، در طراحی نمای مدرن سعی بر این است که بیشتر از خطوط شکسته و منحنی و یا احجامی مانند مکعب ، مکعب مستطیل و یا استوانه استفاده گردد.

از دیگر تفاوت های این دو سبک نحوه ی استفاده از متریال ها می باشد. در طراحی نمای مدرن اغلب از چند متریال در کنار هم مانند آجر ، شیشه ، سنگ ، چوب ، کامپوزیت و … استفاده می شود و ترکیب خلاقانه و هماهنگ متریال ها از معیارهای زیبایی شناسی این سبک به شمار می رود. ولی در نمای کلاسیک تنها از سنگ های ساختمانی استفاده می شود و با افزودن جزئیات به نمای ساختمان زیبایی می بخشند.

 

تفاوت نورپردازی نمای کلاسیک و نمای مدرن :

 

نورپردازی نمای مدرن تا حدی سخت تر از نمای کلاسیک می باشد؛ به این علت که متریال های مختلفی در نمای ساختمان استفاده می شود ، در طراحی نورپردازی نمای ساختمان مجبور به استفاده از چند منبع نور متفاوت خواهیم بود. برای نورپردازی در نمای ساختمان های مدرن می توانید از نورپردازی موضعی استفاده کنید. ولی در نمای کلاسیک باید از نورپردازی افقی و عمودی بهره ببرید. از نکات مهم و قابل تأمل در اجرای نورپردازی ، دقت به رنگ نورهای انتخابی شما با توجه به تناسب آن با رنگ متریال های بکار برده شده در نمای ساختمان می باشد.

حالا با توجه به موارد ذکر شده می توانید به این نکته پی ببرید که با توجه به سلیقه و مدل های ساختمان اطراف شما به کار بردن نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن .

 

نمای کلاسیک

نورپردازی نمای کلاسیک

 

نمای مدرن

نورپردازی موضعی در نمای مدرن

حال با توجه به توضیحات ارائه شده به نظر شما نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن؟ با ما در میان بگذارید.

[irp posts=”3360″ name=”طراحی نمای مدرن در دنیای امروز”]

 

6 thoughts on “نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن

  1. مطلب ارزنده ای بود.
    خیلی خوب میشه اگه در مورد نحوه محاسبه قیمت طراحی هم مطلب بذارین.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *