نورپردازی نمای ساختمان ⚡ راهی برای جلوه بخشی به نما

۰
(۰)

مقدمه

 

امروزه روز سبک زندگی در شهرها تغییر پیدا کرده است. افراد تا غروب آفتاب مشغول کار و فعالیت هستند و بعد از تایم کاری زندگی شبانه ی آن ها آغاز می شود. بنابراین مانند گذشته دیگر شاهد معابری خلوت و تاریک نیستیم.

چراغ های معابر گاهی اوقات تا نیمه های شب روشن است و مردم در کوچه و خیابان در حال گشت و گذار و تفریح اند. بنابراین می توان گفت که روشنایی شبانه به بخشی جدایی ناپذیر از معماری شهر و نمای ساختمان ها تبدیل شده است. نورپردازی نمای ساختمان همان چیزی است که روشنایی را به معابر و چهره ی ساختمان ها می بخشد. این چهره ی روشن و تابناک ساختمان ها است که شور و انرژی را به معابر می بخشد.

مطالعه بیشتر در رابطه با  طراحی نمای ساختمان🏛️

نورپردازی نما به طراح کمک می کند تا پیام و مفهوم معماری خود را به شکلی گویا و زیبا در هنگام شب برجسته سازی کند. در واقع راهکاری ست که می تواند جلوه ی معابر را به واسطه ی برجسته سازی المان های هنرمندانه در نمای ساختمان زیباتر کند. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات مهم در ارتباط با نورپردازی نمای ساختمان را با هم بررسی کنیم.

 

نورپردازی نمای ساختمان آریاز دیزاین

نورپردازی موجب جلوه گری بیشتر المان های طراحی خواهد شد

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  تزئینات در نمای ساختمان

نورپردازی و بازی با سایه ها

 

همیشه چیزی برای برجسته سازی در نمای ساختمان وجود دارد؛ نقش برجسته های موجود در نمای رومی و یا سنگ ها و آجرهای تزئینی و دست ساز که با بافت زیبا و ناهموار خود در نمای ساختمان نصب شده اند. زیبایی این طرح های برجسته در شب قابل رویت نیست. اما نورپردازی نمای ساختمان می تواند به نمایش هرچه زیباتر این طرح ها کمک کند. وقتی یک لامپ را به موازات دیوار قرار می دهید و یا در نما از نور مخفی استفاده می کنید، یک بازی خلاقانه بین نور و سایه خواهید داشت. این بازی خلاقانه در نهایت منجر به ایجاد جلوه ای تابناک و زیبا در چشم عابران خواهد شد.

اینهمه زحمت و تلاشی که معمار برای طراحی نما صرف کرده است، حیف است که با یک نورپردازی اشتباه و یا عدم نورپردازی نابود شود. بنابراین نور پردازی نمای ساختمان باید به گونه ای باشد که اختصاصا المان های معماری ظریف را برجسته سازی کند. کمک گرفتن از یک کارشناس حرفه ای برای نورپردازی در نمای ساختمان می تواند زیبایی چهره ی ساختمان شما را دوچندان نماید.

 

ایمنی در ساختمان های با نمای نورپردازی شده بیشتر است

مطالعه بیشتر در رابطه با  نکات کلیدی در طراحی نما شامل چه نکاتی است؟

واضح و بدیهی است که هیچ سارقی جرات نزدیک شدن به ساختمانی که نمای آن نورانی و روشن باشد نخواهد داشت. بنابراین می توان به جرات گفت که آمار حوادث و سرقت در ساختمان هایی با نمای نورپردازی شده بسیار کمتر است. نور ساطع شده از نمای ساختمان محوطه ی روبروی ساختمان را تا شعاع چند متری روشن خواهد کرد. بنابراین ایمنی در شعاع قابل توجهی از ساختمان شما در نیمه های شب برقرار خواهد بود. همانطور که میبینید نورپردازی نمای ساختمان مزایای دیگری هم غیر از زیبا سازی چهره ی ساختمان دارد.

 

نورپردازی از پایین به بالا

 

در این نوع نورپردازی، چراغ هایی کوچک در سطح پایین تری از نمای ساختمان قرار می گیرند و نور را از پایین به سمت بالا ساطع می کنند. شدت و غلظت نور رفته رفته به سمت بالا کاهش پیدا می کند اما وسعت آن بیشتر می شود. این نوع نورپردازی نمای ساختمان می تواند به برجسته سازی المان های زیبایی که در نما وجود دارد کمک کند. به عنوان مثال اگر در نمای ساختمان از سنگ های دست ساز با ظرافت خاصی استفاده شده باشد و یا نقش برجسته هایی ظریف در نما کار شده باشد، می توان به واسطه ی این نوع نورپردازی به آن جلوه ی زیباتری بخشید.

یکی از راه هایی که می توان جلوه ی ساختمان را در این نوع نورپردازی جذاب تر کرد این است که تعدادی گلدان یا گیاه در یک خط مستقیم در کنار چراغ ها چیده شوند تا بخشی از نور به آن ها تابیده شود و هاله ای از شاخ و برگ گیاهان نیز در نما دیده شود.

 

نورپردازی نمای ساختمان از پایین به بالا آریاز دیزاین

نورپردازی از پایین به بالا می تواند جلوه ای شیک به ساختمان بدهد

 

وجود حسگرهای هوشمند در سیستم نورپردازی

 

نورپردازی نمای ساختمان متشکل از حسگرها و کنترل کننده های هوشمند است که سیستم نورپردازی را قادر می سازد تا با میزان روشنایی نور در طول روز سازگار شده و در همه شرایط جوی تاثیر پایداری ایجاد کنند. به عنوان مثال شدت نوری که در نمای ساختمان در حوالی عصر مشاهده خواهید کرد با نوری که در نیمه های شب می تابد متفاوت خواهد بود. این موضوع به صرفه جویی در مصرف انرژی نیز کمک خواهد کرد.

مطالعه بیشتر در رابطه با  بررسی اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی

تنظیم شدت نور نمای ساختمان-آریاز دیزاین

تنظیم شدت نور در ساعات مختلف روز توسط حسگرهای هوشمند

 

هنگام نورپردازی نمای ساختمان به چه عناصری باید دقت کرد؟

 

مطمئنا به خوبی می دانید که نورپردازی نمای ساختمان در ساختمان های مختلف با یکدیگر متفاوت است. شما نمی توانید برای دو ساختمان مختلف با دو معماری جداگانه یک نسخه ی واحد در نورپردازی نما بپیچید. بنابراین باید به فاکتورهای مختلفی دقت داشت. در ادامه به تعدادی از مهمترین آن ها اشاره کرده ایم.

  • ارتفاع ساختمان: این مولفه به شما خواهد گفت که روشنایی تا چه ارتفاعی از سطح باید پیش روی کند.

 

  • موقعیت منبع نور: نورپردازی نمای ساختمان ممکن است در طول زمان دچار خرابی شود و به تعمیرات و نگهداری احتیاج داشته باشد بنابراین موقعیت آن باید به گونه ای باشد که به راحتی بتوان به آن دسترسی داشت.

اگر قصد تعبیه نور مخفی در نمای ساختمان را دارید باید آن را به گونه ای تعبیه کنید که از هیچ نقطه ای نتوان به آن دید داشت. بنابراین روش های استتار در اینجا از اهمیت بالایی برخوردارند.

 

  • دقت به پهنای ساختمان: این فاکتور بر تعداد منابع نور و زوایای پرتو تاثیر می گذارد.

 

  • متریال استفاده شده در نما، بافت متریال، رنگ متریال و میزان انعکاس نور توسط متریال: این موارد یک سرنخ عالی برای انتخاب استراتژی نورپردازی در نمای ساختمان است. نوع متریال و بافت و جنس آن مشخص خواهد کرد که کدام روش نورپردازی در نمای ساختمان برای ساختمان شما بهتر خواهد بود.

 

  • توجه به نور محیطی: بسیار مهم است که ساختمان های مجاور چه میزان نور از خود در طول شب ساطع می کنند. اینکه حول و حوش ساختمان شما شدت و میزان نور در شب چه مقدار است بر نوع و میزان نورپردازی نمای ساختمان شما تاثیر گذار خواهد بود.

 

  • وزن چراغ های ثابت: اگر می خواهید روی نما از چراغ های ثابت استفاده کنید بسیار مهم است که وزن آن ها را بدانید. متریال مورد استفاده در نما باید تاب و توان تحمل وزن این چراغ ها را داشته باشد. بنابراین بدون انجام محاسبات دقیق از چراغ های ثابت در نما استفاده نکنید.

 

دقت به بافت متریال در نورپردازی آریاز دیزاین

دقت به بافت متریال استفاده شده در نمای ساختمان در نوع نورپردازی موثر است

 

از نورهای زننده و بیش از حد در نمای ساختمان استفاده نکنید

 

دقت داشته باشید که چشم عابران در هنگام شب به نمای ساختمان شما خواهد افتاد تا زیبایی آن را مشاهده کنند بنابراین نباید بابت نور بیش از حد و زننده ای که در نما استفاده کرده اید از آن روی بازگردانند. پس توجه داشته باشید که نورپردازی نمای ساختمان را فقط در بخش هایی از ساختمان اجرا کنید که نیاز به دیده شدن دارد. نور بیش از حد در نمای ساختمان نه تنها می تواند چشم عابران را خسته کند بلکه می تواند چهره ای ناخوشایند و زننده به ساختمان شما بدهد.

تعبیه منبع نور در بخش های خاصی از نمای ساختمان همچنین منجر به کاهش مصرف انرژی و هزینه ی برق مصرفی خواهد شد بنابراین در این راستا حساب شده قدم بردارید.

 

مقایسه بین ال ای دی و هالوژن در نورپردازی نمای ساختمان

 

چراغ های ال ای دی نسبت به هالوژن ها مصرف برقی کمتری دارند. از طرفی می توان دوام و ماندگاری آن ها را بیشتر از چراغ های هالوژن دانست.

با این حال نمی توان از زیبایی نور هالوژن ها به سادگی عبور کرد. نوری که از ال ای دی ساطع می شود نوری متمرکز است در حالی که هالوژن ها می توانند نور پراکنده و زیباتری را در نما ایجاد کنند. بنابراین بستگی به شما دارد که بین دو فاکتور هزینه و زیبایی کدام را ارجح بدانید.

 

ترکیبی از چراغ های ثابت و هالوژن در نمای ساختمان آریاز دیزاین

ترکیبی از چراغ های ثابت و هالوژن در نمای ساختمان

 

نتیجه گیری

 

نورپردازی نمای ساختمان یکی از زمینه هایی در معماری ساختمان است که نیاز به مهارت، هنر و ظرافت بالایی دارد. در واقع نورپردازی نما تنها در تعبیه چند لامپ در نمای ساختمان خلاصه نمی شود. شما بایستی به علم نورپردازی اشراف کامل داشته باشید و با هنرمندی و ظرافت خاصی بتوانید المان های معماری نمای ساختمان را برجسته سازی کنید.

خلاقیت و نوآوری در این حوزه جایگاه بالایی دارد. بسیاری از طراحان از قالب های کلیشه ای و همیشگی نورپردازی نمای ساختمان بیرون آمده اند و اقدام به تعبیه سیستم های نوآورانه در نورپردازی نمای ساختمان نموده اند. این موضوع نه تنها باعث شکوهمندی بیشتر ساختمان شما خواهد شد بلکه جلوه ای زیباتر را نیز نصیب معابر خواهد کرد. روشنایی نمای ساختمان در شب می تواند چشم اندازی جذاب و دلنشین در دیده ی مخاطبان و عابران ایجاد کند. بنابراین با کمک گرفتن از یک طراح خلاق و نوآور در این زمینه، سعی در ایجاد جلوه ای چشمگیر در نمای ساختمان خود داشته باشید.

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا