دسته‌ها
طراحی نما

بررسی نکات اجرایی آجر در نما

استفاده از آجر در نمای ساختمان

 

نمای ساختمان آجری از یک لایه دیوار آجری که ضخامت آن کمتر از ۱۰ سانتی متر می باشد، به همراه‌ یک دیوار پشتیبان که دیوار آجری یک لایه بر روی آن اجرا می شود تشکیل شده است. دیوار پشتیبان معمولا به صورت باربر (حداکثر ارتفاع بنا ۱۰ متر) یا غیر باربر (بناهایی بیش از سه طبقه یا ارتفاع ۱۰ متر) است.

نمونه دیوارهای پشتیبانی که می توان روی آن نمای آجری را اجرا کرد عبارتند از :

  • دیوارهای دارای قاب فولادی (که سرد نورد شده باشد)
  • دیوار با مصالح بنایی مسلح
  • دیوارهای ساخته شده با بتن مسلح

 

استفاده از آجر در نمای ساختمان

استفاده از آجر در نمای ساختمان

 

آجرهای نمای ساختمان

 

آجرهایی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند شامل انواع آجرهایی مانند آجرهای رسی، ماسه آهکی، مارنی و بتنی می باشند. این آجرها به  چند صورت توپر، دارای حفره و سوراخ و یا به شکل صفحات نازک (پلاک) تولید می شوند.

برای آجرها رده بندی خاصی تعریف شده است که این رده بندی بر پایه ی مقاومت آنها در برابر چرخه‌ های یخ بندان . در این رده بندی، دو رده برای آجرهای نما تعریف کرده اند :

رده  SW  : این رده آجرها برای استفاده در مناطقی با آب و هوای سخت مناسب می باشد و دارای مقاومتی بالا  در برابر تخریب می باشند.

رده MW : این رده آجر مناسب مناطقی با آب و هوای معتدل می باشد و دارای مقاومت متوسطی نسبت به تخریب می باشد.

آجرهای نما معمولا در معرض دیده شدن قرار دارند ولی آجرهای معمولی عموما در ساختار داخلی ساختمان کاربرد دارند و در معرض دید نمی باشند. از آنجایی که آجرهای نما در یک پروژه قابل مشاهده می باشند، دارای رنگها و خصوصیات ظاهری متنوع و زیبایی هستند ؛ در حالی که ظاهر آجرهای معمولی به علت کاربرد در قسمت های داخلی اهمیت چندانی ندارند و به طراحی ظاهری آنها توجه خاصی نشده است.

بر خلاف کاربردهای مختلف این دو نوع آجر، ویژگی های مشترک زیادی بین آن ها به چشم می خورد ؛ آجرهای نما به علت قرار گرفتن در محیط خارجی ، نسبت به تغییرات جوی و شرایط محیطی مقاوم تر از آجرهای معمولی ساخته می شوند.

 

انواع آجرهای نما

 

سه نوع آجر برای استفاده در نمای ساختمان وجود دارد :

آجر استاندارد یا FBS : این آجر برای استفاده های عمومی در بنایی کاربرد دارد.

آجر انتخابی یا FBX : آجر انتخابی برای اجرای کارهای عمومی بنایی که نیازمند دقت بالا و ظرافت بیشتری هستند ، مورد استفاده قرار میگیرد.

آجر معماری یا FBA : از آجر معماری در بنایی هنگامی استفاده می شود که ایجاد اثری خلاقانه و وجود غیر یکنواختی در بافت سطح آجر و ابعاد آن مدنظر باشد.

 

نکات اجرایی آجر در نما :

 

باید از سلامت آجر مصرفی و عاری از هرگونه ایراد بودن آن اطمینان حاصل نمود. پرداخت ‌هایی که  سطح آجر اعمال می شود، نباید سبب کاهش عملکرد و مقاومت آجر شود.

دیوار پشتیبانی که نمای آجری روی آن اجرا می شود، باید سطحی پیوسته و مقاوم در برابر رطوبت را برای اجرای نمای آجری ایجاد کند.

نمای آجری باید به دور از تنش های کششی که از خمش ناشی می شود، قرار گیرد.

اندازه ها و ابعاد دیوارها برای اجرای نمای آجری محدودیتی ندارند؛ البته به غیر از مواردی که به کنترل تنش‌ های بین نما و دیوار پشتیبان نیاز دارند.

انتخاب ملات مناسب برای ایجاد اتصالی پایدار، از نکات اجرایی آجر در نما به حساب می رود که اهمیت فراوانی دارد.

 

معرفی انواع ملات های نمای آجری

 

به کار گیری ملات سیمان برای ایجاد نمای آجری :

استفاده از ملات سیمان جزو قدیمی ترین و سنتی‌ ترین روش‌ هایی می باشد که برای اجرای نمای آجری استفاده می شود. از مزایای استفاده از این روش موارد زیر قابل ذکر است :

۱- موجب ایجاد اتصالی پایدار و محکم بین نمای آجری و بدنه ساختمان می شود.

۲- در عملیات قبل از اجرا به محاسبات فنی و مهندسی خاصی نیازی نیست و مراحل اجرایی توسط افراد ماهر و با تجربه انجام می پذیرد.

۳- سیمان می تواند نقص های دیوار زیرین را بپوشاند و آن را صاف و یکدست نماید.

معایب استفاده از ملات سیمان برای اجرای نمای آجری :

۱- این روش در مقایسه با روش های دیگر زمان بیشتری برای اجرا نیاز دارد.

۲- به علت استفاده از سیمان، دوغاب و  ملات در کار، در صورتی که دقت لازم در کار اعمال نشود، می تواند موجب کثیف شدن نمای آجری و ایجاد لکه روی آن ها شود.

۳- این روش باعث تولید ضایعات ساختمانی زیادی می شود.

 

نکات اجرایی آجر در نما

نکات اجرایی آجر در نما در روش آجرچینی با ملات سیمان

 

به کارگیری چسب برای ایجاد نمای آجری :

 

نکته ی اول برای به کارگیری این روش، انتخاب یک چسب ایده آل و هماهنگ با خصوصیات آجر انتخابی شما برای اجرا در نمای ساختمان می باشد. از دیگر نکات اجرایی آجر در نما با استفاده از چسب، دقت در بندکشی بین آجرها می باشد تا مانع نفوذ آب به دیوار پشت نمای آجر شود تا خطر یخ زدگی و جدا شدن نما از بین برود.

 

ایجاد نمای آجری به‌ روش نمای خشک :

 

امروزه این روش از متداول ترین روش های اجرای نمای آجری به شمار می آید. در روش نمای خشک از ملات برای آجرچینی استفاده نمی شود و آجر ها با کمک تجهیزاتی مانند ریل و پیچ چیده می شوند که برای اجرای آن تنها دانستن نکات اجرایی آجر در نما به روش نمای خشک کافی است.

از مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره نمود :

۱- پس از متصل کردن عایق حرارتی با کمک چسب و یا اتصالات به دیوار زیرین و اجرای چهارچوب روی آن، آجرها با کمی فاصله به چهارچوب متصل می شوند که این فاصله باعث به وجود آمدن یک عایق حرارتی برای ساختمان خواهد شد.

۲- سرعت کار در این روش زیاد بوده و به افراد ماهر برای اجرای نمای آجری نیاز نمی باشد.

۳- در روش نمای خشک ضایعات ایجاد شده بسیار ناچیز می باشد.

 

ایجاد نمای آجری با روش نمای خشک

ایجاد نمای آجری با روش نمای خشک

 

پاک کردن لکه ی ایجاد شده روی آجر نمای ساختمان

 

در هنگام اجرای عملیات چیدن آجرها و اتصال آن ها توسط ملات سیمانی و یا بیرون زدن ملات آهکی از بین آجرها ،سطح آجر ممکن است لکه دار شود . در این حالت ها باید سطح آجرهای لکه دار شده را توسط کاردک و برس تمیز نمود . در حین تمیز کردن باید توجه داشت که سطوح اطراف نیز کثیف نشوند.

 

مطالعه مقالات مرتبط : انواع آجر نما

 

منابع :

http://www.omransoft.ir/

https://littlehamptonbrick.com.au/

https://forikar.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *