نکات اجرایی نمای ساختمان

۰
(۰)

مقدمه

نمای ساختمان اولین سرنخی است که برای قضاوت یک ساختمان می توان به آن توجه داشت. چنانچه نکات اجرایی نمای ساختمان به شکلی اصولی پیاده سازی شده باشد، تماشای آن برای بینندگان و عابران برابر با تماشای یک اثر هنری خواهد بود. اما کافیست تا یکی از این اصول زیر پا گذاشته شود و یا مورد بی توجهی قرار گیرد، آن زمان است که کل نمای ساختمان به یکباره زیر سوال خواهد رفت و زحمات و تلاش طراح و معمار ساختمان نابود خواهد شد. بنابراین به عنوان یک مجری طرح بسیار مهم است که از نکات اجرایی نمای ساختمان آگاهی داشته باشید و آن ها را مو به مو اجرا کنید.

ممکن است تصور کنید افراد عادی که از طراحی نمای ساختمان سر در نمی آورند بنابراین متوجه عدم رعایت برخی از نکات نخواهند شد. اما سخت در اشتباهید. انسان های امروزی بسیار هوشمند تر از آنچه که شما فکر می کنید هستند و به سرعت در یک نگاه متوجه غیر اصولی بودن یک نما خواهند شد. پس اگر می خواهید ساختمانی که طراحی کرده اید جلوه ی بیشتری داشته باشد و اصطلاحا نمای آن شسته رفته به نظر برسد در ادامه با آریاز دیزاین همراه شوید تا تعدادی از مهمترین و اساسی ترین نکات اجرایی نمای ساختمان را با هم بررسی کنیم.

 

نکات اجرایی در نمای ساختمان آریاز دیزاین

پیاده سازی نکات اجرایی در نمای ساختمان منجر به ظاهری شیک در سازه خواهد شد

 

اساسی ترین نکات اجرایی نمای ساختمان در یک نگاه کلی

مطالعه بیشتر در رابطه با  تاثیر شرایط آب و هوا در نمای ساختمان
  • مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی اصل کار در طراحی نما است

قبل از اینکه سراغ سایر نکات اجرایی نمای ساختمان بروید این نکته را سرلوحه کارتان قرار دهید که متریال انتخابی شما باید ساخته و پرداخته برای همان اقلیمی باشد که ساختمان در آن مستقر شده است.بدین منظور مطالعه مقاله نمای ساختمان در اقلیم مناطق به شما پیشنهاد می شود. در صورتی که به این نکته بی توجه باشید ممکن است بعد از چند سال نمای ساختمان به نمایی تبدیل شود که قابل تشخیص با روز اولش نباشد. هوازدگی، خوردگی، شکستگی، پوسیدگی و شوره زدن نما از جمله معضلاتی است که بی توجهی به این نکته با خود به همراه خواهد داشت.

 

  • نمای بیرونی ساختمان باید با حال و هوای داخلی ساختمان هماهنگ باشد

اگر به عنوان یک معمار یا طراح نما مشغول به طراحی نمای ساختمان شده اید اما طراحی داخلی را معمار دیگری انجام داده است باید به سبک و سیاق طراحی او دقت داشته باشید و آن را مورد تحلیل قرار دهید. طراحی نمای ساختمان باید آیینه ای از سبک طراحی داخلی باشد. وجود تناقض بین این دو، هم کار شما و هم کار طراح داخلی را زیر سوال خواهد برد. عدم یکپارچگی بین این دو سبک می تواند منجر به پدید آمدن یک ساختمان بی هویت شود.

 

نمای بیرونی و دکوراسیون داخلی ساختمان آریاز دیزاین

نمای بیرونی و دکوراسیون داخلی ساختمان باید در هماهنگی با هم باشند

 

  • بدون دریافت تایید از صاحب ساختمان، آجر روی آجر نگذارید

یکی از مهم ترین نکات اجرایی نمای ساختمان این است که شما پیش از اجرای نما باید از صاحب ساختمان تایید او را دریافت کنید. چنانچه طرح پیشنهادی شما از دیدگاه او مورد تایید نبود اجرای این نما در نهایت منجر به اختلافاتی خواهد شد. بنابراین پیش از اینکه طرح خود را در نمای ساختمان عملی کنید آن را با استفاده از نرم افزارهای طراحی و معماری برای صاحب ساختمان به تصویر بکشید تا او نیز از زوایای طرح مطلع شود.

  • در طراحی نمای ساختمان به فکر صرفه جویی در مصرف انرژی باشید

زیبایی و درخشندگی نما بخشی از داستان است و الحق هم که بخش جذاب داستان است. اما از طرف دیگر شما باید به فکر صرفه جویی در مصرف انرژی باشید. خودتان هم خوب می دانید که بخش زیادی از انرژی توسط نمای  ساختمان ممکن است به هدر رود. بنابراین در انتخاب نوع متریال مصرفی به این موضوع دقت داشته باشید که این متریال به هدر رفت انرژی دامن نزنند.

  • به فکر سر و صدای حاصل از شلوغی های خیابان باشید

استفاده از متریالی که عایق صدا می باشد در ساخت نمای ساختمان بسیار تا بسیار مهم است. اگر در این مورد بی توجهی به خرج دهید و اهمیتی به این موضوع ندهید شک نداشته باشید که بعدها ساکنین از شما گله و شکایت خواهند داشت. چرا که نمای ساختمان می تواند تاثیر شگرفی در کاهش صدای محیطی داشته باشید و موجب شود تا کمترین میزان سر و صدا از خیابان وارد خانه شود. بنابراین در انتخاب متریال پنجره ها و نمای ساختمان به این نکته دقت داشته باشید.

 

نکات اجرایی نمای ساختمان-استفاده از شیشه های عایق صدا در ساختمان هایی با نمای شیشه ای-آریاز دیزاین

استفاده از شیشه های عایق صدا در طراحی نمای شیشه ای ساختمان الزامی است

 

  • در مناطق مرطوب از نمای آجری استفاده نکنید

هرچند که می توان به وسیله ی یک سری تکنیک های خاص از شوره زدن آجرها بعد از بارندگی جلوگیری کرد اما بهتر است از نمای آجری در مناطق خشک و اقلیم هایی که بارندگی در آن ها کمتر است استفاده شود. بافت آجر به علت خشک بودن و تخلخل می تواند هرگونه نم و رطوبت را به سرعت جذب کند. این موضوع باعث می شود که نمک های موجود در بافت آجر به سطح رویی آن رسیده و ایجاد ظاهری شوره زده در نمای ساختمان بکنند.

مطالعه بیشتر در رابطه با  بررسی نکات اجرایی آجر در نما
  • اگر قصد اجرای نمای سنگی دارید این کار را در هوای معتدل انجام دهید

اجرای نمای سنگی در هوای بسیار سرد می تواند منجر به یخ زدگی و شکستگی سنگ ها شود. بنابراین اگر قصد اجرای نمای سنگی در فصل زمستان را دارید، اجازه دهید هوا به یک تعادل نسبی برسد.

  • آب پاشی دوغاب پشت نمای سنگی الزامی است

اگر قصد دارید نمای سنگی را اجرا کنید، باید حتما به مدت چند روز پیاپی دوغاب ها را آب پاشی کنید. عدم انجام این نکته منجر به عدم اتصال سنگ ها به نمای ساختمان و سقوط کردن آن ها خواهد شد. بنابراین با این کار هم ایمنی و هم زیبایی ساختمان را حفظ کرده اید.

 

فرآیند اسکو‌پ از نکات اجرایی نمای ساختمان در نمای سنگی  

 

اسکوپ سنگ چیست ؟ اگر یک معمار یا طراح نما هستید به خوبی می دانید که سنگ ها دارای بافتی صیقلی و مسطح می باشند بنابراین با هر ترفندی هم که آن ها را به نما اتصال دهید باز هم ممکن است روزی از آن جدا شوند و سقوط کنند. بنابراین برای محکم کردن جای پای سنگ ها در نمای ساختمان چه باید کرد؟ بهترین کاری که باید در این مواقع انجام داد اسکوپ کردن سنگ ها می باشد. این امر موجب می شود تا سنگ ها در نمای ساختمان قفل شوند و به این راحتی ها از نما جدا نشوند.

 

استفاده از نخاله های ساختمانی را فراموش کنید

 

شما با این کار تنها سطح و منزلت کار خود را کاهش خواهید داد. بسیاری از سازندگان ممکن است بخواهند فضای پشت سنگ های نما را به واسطه ی نخاله های ساختمانی پر کنند اما این حرکت بسیار تا بسیار اشتباه است. فضای پشت سنگ ها با چیزی غیر از دوغاب سیمان نباید پر شود. این موضوع نه تنها دوام نما بلکه ایمنی آن را هم زیر سوال خواهد برد.

 

اسکوپ کردن سنگ ها را به چند بخش تقسیم کنید

 

برای اینکه پشت سنگ های نما را اسکوپ کاری کنید نباید از سیم های بلند برای سنگ های بزرگ استفاده کنید. این کار ممکن است زمان کمتری از شما بگیرد اما قطعا موجب کاهش ایمنی خواهد شد. به جای این کار بهتر است سیم اسکوپ را در بخش های مختلف از یک سنگ اجرا کنید.

 

نکات اجرایی نمای ساختمان - اسکوپ کردن سنگ های نما-آریاز دیزاین

اسکوپ کردن سنگ های نما در ساختمان هایی با نمای منحنی باید جدی تر گرفته شود

 

پیش از اجرای سنگ ها در نمای ساختمان باید پشت آن ها کاملا تمیز شود

 

اگر می خواهید نمای ساختمان را با سنگ بپوشانید، باید پشت آن ها را کاملا از هر گونه آلودگی و گرد و غبار مواد زائد تمیز کنید. این موضوع باعث می شود چسبندگی سنگ ها به نمای ساختمان بیشتر شود و نمای ساختمان ساختار مستحکم تری داشته باشید.

 

در نظر گرفتن تناسب ها در طراحی پنجره های نمای ساختمان

 

یکی از اصلی ترین نکات اجرایی نمای ساختمان در نظر گرفتن تناسب ها می باشد، به ویژه نقش پنجره در نما که حکم چشمان ساختمان را دارند. اولین نگاه به نمای ساختمان معمولا معطوف به پنجره های آن خواهد شد بنابراین اگر تناسب را در طراحی پنجره ها رعایت کنید در واقع اولین تاثیر گذاری مثبت را روی بینندگان انجام داده اید. پس حواس تان به ابعاد و رعایت تناسب در اندازه ی پنجره ها باشد.

 

از ملاتی هم رنگ با تناژ رنگی سنگ های نما استفاده کنید

 

ملات بندکشی برای استفاده در بین سنگ های نما باید دارای رنگی مشابه با رنگ سنگ های استفاده شده در نمای ساختمان باشد. در تناقض بودن رنگ سنگ ها با ملات بند کشی موجب ایجاد ظاهری شلخته و نازیبا در نمای ساختمان خواهد شد. بنابراین اگر می خواهید نمای ساختمان جلوه ای یکپارچه داشته باشد و ملات بندکشی به چشم نیاید رنگ آن را متناسب با سنگ ها انتخاب کنید.

 

نکات اجرایی نمای ساختمان-هم رنگ بودن ملات بندکشی و سنگ های نما-آریاز دیزاین

هم رنگ بودن ملات بندکشی و سنگ های نما الزامی است

 

نتیجه گیری

پیاده سازی نکات اجرایی نمای ساختمان چیزی نیست که بخواهید آن را طبق میل خود انجام دهید یا دور اجرای تعدادی از آن ها را قلم بگیرید. این نکات باید تمام و کمال در اجرای نمای ساختمان رعایت شود. هرچه تبحر یک سازنده در این زمینه بیشتر باشد به این اصول آشنایی بیشتری خواهد داشت. بنابراین در جایگاه فردی که می خواهید طراحی نمای ساختمان خود را به یک پیمانکار بسپارید دقت به میزان تجربه و مهارت او در اجرای نما داشته باشید. گاهی اوقات از قلم انداختن یک نکته می تواند نمای ساختمان شما را به نمایی زننده تبدیل کند. بنابراین بهتر است خودتان نیز در جایگاه یک مالک تا حدی به این نکات آشنایی داشته باشید تا از اجرای صحیح آن ها آسوده خاطر شوید.

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  بررسی مراحل سنگ کاری نمای ساختمان

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا