نکات اجرایی چوب در نمای ساختمان چیست

۰
(۰)

مقدمه

 

نمای ساختمان به عنوان بخش بیرونی ساختمان ، علاوه بر محافظت از محیط داخلی بنای ساختمان در برابر عوامل محیطی خارجی ، می تواند کمک شایانی به زیبایی ظاهری ساختمان نماید. این نما می تواند بنا بر سلیقه ی شما یک نمای ساده و متناسب و هماهنگ با نمای ساختمان های اطراف باشد و یا یک نمای ساختمان خاص و منحصر به فرد برای آن در نظر گرفته شود. یکی از اصلی ترین مواردی که در طراحی نمای ساختمان باید به آن توجه نمود، محاسبه ی هزینه های لازم یک نما در هنگام طراحی ، اجرا و نگهداری آن می باشد.

کاربران اغلب نمای ساختمان را تنها بر اساس هزینه های ساخت ( مواد اولیه ، طراحی نما ، اجرا و … ) انتخاب می شود ، و هزینه های ناشی از آن در هنگام استفاده از ساختمان و ایجاد خسارت و خرابی های ناشی از آن لحاظ نمی شود.

 

دلایل عمده استفاده از چوب در نمای ساختمان :

 

چوب جزو متریال های انعطاف پذیر می باشد؛ زیرا می توان آن را به فرم ها و پروفایل های مختلف تبدیل کرد

استفاده از آن ها سادگی و راحتی (از نظر فنی) به دنبال خواهد داشت و فن آوری های ساخت و ساز و نصب ساده و آسان می باشد،

جرم آن سبک بوده که حمل و نقل آن را آسان کرده و وزن زیادی به وزن اصلی ساختمان نمی افزاید.

از نظر زیبایی شناسی به عنوان یک ماده طبیعی گرم ، که از دیدگاه روانشناسی نیز تأثیر مطلوبی بر روان انسان ها دارد.

زیبایی نمای ساختمان

تلفیق چوب و متریال های دیگر برای ایجاد گرمی و زیبایی نمای ساختمان مدرن

چوب یا الوار نوعی عایق طبیعی می باشد که به علت وجود حفره های دارای هوا در ساختار سلولی آن، عایق حرارتی بوده تا مانعی طبیعی در برابر سرما و گرما باشد.

مطالعه بیشتر در رابطه با  متریال های نوین نما سازی

چوب سبک کمترین هدایت حرارتی را دارا است که این امر می تواند به پایداری انرژی کمک نماید ؛ زیرا چوب سرد نمی شود و گرما را پراکنده نمی کند و برای تنظیم نمودن دما در ساختمان به انرژی کمتری نیاز است.

کاشت ، رشد ، برداشت و آماده سازی درختان برای تهیه الوار و چوب ترموود برای کاربردهای تجاری ارزان و به صرفه می باشد.

هنگامی که در فضاهای بیرونی از چوب ‌استفاده می گردد، ( روف گاردن ، کف تراس و مبلمان های فضای سبز و …) و در تماس مستقیم خاک و گیاهان قرار می ‌گیرند، باید از چوب های اشباع شده استفاده شود؛ زیرا در خاک عواملی موجب تخریب  چوب خواهند شد که با استفاده از محلول های اشباع میتوان از چوب در برابر حشرات و سایر عوامل مضر محافظت نمود.

یکی از ویژگی های مهم چوب جذب رطوبت و انتشار آن می باشد. بعضی از انواع چوب ها نیز قادرند حشرات را دفع کنند و از ایجاد کپک جلوگیری نمایند. معمولا برای استفاده از چوب در نمای ساختمان از چوب درختانی مانند سرو ، سدر و چوب‌ های فرآوری شده استفاده می ‌کنند. برای به کار بردن چوب در نمای ساختمان ، سقف ها ، نرده ها و تراس ، چوب را به صورت های مختلف خام ( اولیه) و یا به صورت برش خورده و رنگ شده استفاده می کنند.

استفاده از چوب در نمای ساختمان

استفاده از چوب در نمای ساختمان اداری و مسکونی

 

نکات اجرایی چوب در نمای ساختمان :

 

برای استفاده از چوب در نمای ساختمان و یا نمای داخلی ، رعایت نکات زیر حائز اهمیت می باشد :

  1. سطوح زیرین چوب ها در مرحله ی اجرا باید صاف و مسطح و تراز باشد.
  2. به منظور حفظ زیبایی ظاهری چوب و عدم کاهش کیفیت آن، توصیه می شود نصب چوب در آخرین مرحله ی اجرایی قرار گیرد.
  3. چوب ها باید بر روی یک زیر سازی مشخص اجرا شوند و پیچ کردن چوب به شکل مستقیم روی متریال هایی مانند فلزات ، سنگ یا آجر صحیح نمی باشد. اگر در موارد خاصی استفاده از زیرسازی برای چوب باعث ایجاد آشفتگی در نمای ساختمان شود، (مثل نرده هایی که جلوی تراس ها قرار میگیرند) می توان از آن صرف نظر نمود. فاصله ی مناسب بین زیرسازی و پروفیل های آهنی حدود ۵۰ تا ۶۰  سانتی متر می باشد
  4. از سری نکات اجرایی چوب در نمای ساختمان می توان به نحوه ی اتصالات آنها اشاره نمود. در عملیات اجرایی و نصب چوب ترموود می توان به دو روش سنتی (استفاده از میخ و چکش) و یا روش های جدید (استفاده از تفنگ میخ زنی) عمل کرد. یکی از نکات مهم در کار با میخ و ایجاد اتصالات این است که حتما توجه نمایید که سر میخ خارج از سطح چوب نماند و یا آنقدر به سطح چوب فرو نرود که باعث ایجاد فرو رفتگی شود. در حین استفاده از چکش نیز توجه داشته باشید که از برخورد بی هدف و بی دقت چکش با سطح چوب جلوگیری نمایید.
  5. برای نصب چوب ترموود می توانید از پیچ های استیل و یا گالوانیزه استفاده نمایید. اگر از پیچ به جای میخ استفاده شود، می توان به استحکام اتصالات قوی تری در اتصال نمودن چوب ها به یک دیگر و یا اتصال چوب با نمای ساختمان دست پیدا کرد.
مطالعه بیشتر در رابطه با  اسکوپ سنگ چیست ؟

از سری نکات اجرایی چوب در نمای ساختمان در خصوص اتصالاتی از پیچ استفاده می شود ، باید دقت شود که چوب نما پیش از شروع کار در ابعاد مناسب کار سوراخ کاری شده باشد.

  1. بعد از اتمام زیر سازی، باید قسمتی از چوب که متصل خواهد شد پلاستر گردد.

پیچ کردن چوب ها بر روی چوب ترموود و پروفیل های آهنی توصیه می شود.

  1. فاصله ی مناسب بین الوارهای چوب بین ۳ تا ۷ میلی متر برآورد می شود که این فاصله به منظور گردش هوا و عدم به وجود آمدن فشار و جدا شدن نمای ساختمان ایجاد می شود.

طول کمتر از ۳ متر برای الوارهای چوب توصیه می گردد.

فاصله ی بین دو چوب ترموود  که کار یکدیگر قرار می گیرند، باید حدود ۲ الی ۵  میلی متر در نظر گرفته شود. این فاصله به منظور پیش بینی میزان انبساط و انقباض متریال های دیگر اعمال می شود. فاصله ی استاندارد بین پیچ و سر چوب، باید کمتر از  ۱۰ سانتی متر لحاظ شود.

پهنای چوب در تعداد اتصالات تاثیر به سزایی دارد. مطلوب است برای چوب هایی با پهنای بیش از ۱۲۵ میلیمتر، از دو پیچ برای پهنای چوب استفاده نمایید.

  1. یکی از نکات اجرایی چوب در نمای ساختمان، در خصوص نورپردازی نماهای چوبی می باشد. در این نماها ، نور باید در جهت راستای چوب های متصل شده اجرا شود و تقریبا بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر از نمای ساختمان فاصله داشته باشد.

نکات اجرایی چوب در نمای ساختمان

رعایت نکات اجرایی چوب در نمای ساختمان

 

مطالعه مقالات مرتبط : نمای ساختمان و ارتباط با فرهنگ جامعه

مطالعه بیشتر در رابطه با  ساختمان هایی با طراحی نمای هوشمند

منابع :

www.architectureanddesign.com.au

www.wiedehopf-family.com

https://slp.ir/

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا