نکات کلیدی در طراحی نما شامل چه نکاتی است؟

۵
(۱)

مقدمه

 

شاید این موضوع برای شما هم پیش آمده باشد که در حین رد شدن از یک معبر و نگاه کردن به نمای ساختمان ها متوجه عدم هارمونی و نازیبا بودن نمای یک ساختمان شده اید. در واقع عدم هارمونی متریال ها، غیر اصولی بودن طراحی و عدم رعایت نکات کلیدی در طراحی نما به قدری می تواند چشمگیر باشد که توجه عابران را هم به خود جلب کند و اصطلاحا توی ذوق بزند. بنابراین در طراحی نمای ساختمان باید نکات اصولی و مهمی را رعایت کرد تا نه تنها ساختمانی شیک، زیبا و مقاوم داشته باشیم بلکه به زیباسازی چشم انداز شهر نیز کمک کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا تعدادی از مهمترین نکات کلیدی در طراحی نما را بازگو کنیم.

 

تعدادی از مهمترین نکات کلیدی در طراحی نما

 

  • کیفیت را جایگزین کمیت کنید

فاکتور کیفیت را به جای کمیت اولویت بندی کنید. به عبارت ساده تر، کیفیت طراحی شما چیزی است که می تواند چشم انداز کل ساختمان را تغییر دهد و موجب جلب توجه و تحسین بینندگان شود، در حالی که با زیاده روی در کمیت یعنی به کار بردن متریال های متنوع و ایجاد طراحی های متعدد اما ناهمگون، موجب جلب توجه افراد به شکلی منفی خواهید شد و یا در بهترین حالت موجب جلب توجه آنها نخواهید شد!

 

  • اعمال صحیح الگوی نورپردازی

یکی از مهمترین نکات کلیدی در طراحی نما، داشتن درک صحیح از الگوهای نورپردازی و اجرا و پیاده سازی دقیق و اصولی آن است. شما باید با توجه به نوع طراحی؛ کلاسیک یا مدرن، نوعی از نورپردازی را باید طراحی کنید که المان های اساسی نمای ساختمان در هنگام شب به شکل زیبایی برجسته سازی شوند و خودنمایی کنند.

مطالعه بیشتر در رابطه با  کاربرد چوب ترموود در نمای ساختمان

 

نکات کلیدی در طراحی نما

برجسته سازی نما با نورپردازی یکی از مهمترین نکات کلیدی در طراحی نما است

 

  • خلاقیت را فراموش نکنید

عابران از دیدن نماهای تکراری و شبیه هم خسته شده اند. کافی ست به محله ای بروید که چند ساختمان به شکل خلاقانه در آن طراحی شده اند، خواهید دید که عابران چگونه تحسین آمیز به نمای آن ساختمان ها توجه می کنند. بنابراین عنصر خلاقیت را چاشنی طراحی تان کنید.

 

  • به مشخصه های مهم بی توجه نباشید

هنگامی که به سراغ طراحی نمای ساختمان میروید، روی معیارهای مهمی مانند موقعیت مکانی، شرایط فیزیکی، اقلیم منطقه، شرایط آب و هوایی، تاریخچه آن مکان خاص و موارد دیگر تمرکز کنید. این موضوع در سبک طراحی نما و انتخاب نوع متریال به شما کمک خواهد کرد.

 

  • از فناوری های جدید کمک بگیرید

طراحان زیادی بوده اند که ایده پیاده سازی سبک نمای ساختمان به روشی سازگار با محیط زیست را ارائه داده اند. بنابراین ساختمان هایی وجود دارند که طراحی آن ها در راستای ذخیره سازی انرژی خورشیدی و یا حتی برداشت آب باران صورت گرفته است. اگر بودجه کافی دارید از تکنولوژی های جدید نترسید و سراغ آن بروید.

 

طراحی نمای سازگار با محیط زیست

استفاده از پنل های خورشیدی در نما؛ یکی از راه های طراحی نمای سازگار با محیط زیست

 

 

  • به دنبال بهترین ها باشید اما در حد بودجه

همه طرح هایی که هزینه بالایی دارند لزوما خوب نیستند، شما حتی در طراحی های ساده و ظریف نیز می توانید متناسب با بودجه پیش بینی شده همان جذابیت و زیبایی را خلق کنید.

مطالعه بیشتر در رابطه با  بررسی اهمیت نمای ساختمان در اتلاف انرژی

 

نتیجه گیری

 

برخی طراحان بدون توجه به نکات کلیدی در طراحی نما، اقدام به طراحی نمای ساختمان می کنند؛ بنابراین عجیب نیست که در مناطقی از شهرمان با چهره ای زشت از معابر روبرو می شویم. دقت داشته باشید که نکات کلیدی در طراحی نما نه تنها به نفع خود ساختمان است بلکه در حیطه شهرسازی نیز می تواند به زیبا شدن معابر و شیک به نظر رسیدن یک شهر کمک کند.

 

مطالعه مقالات مرتبط : روند طراحی نما

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵٫ تعداد رای: ۱

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا