تامین و نگهداری از نمای ساختمان

۴
(۱)

مقدمه

 

نمای ساختمان همچون یک بوم نقاشی یا ویترین یک مغازه، مجموعه ای از المان های دیدنی و چشم نواز است که حکایت از کیفیت ساخت سازه و دکوراسیون داخلی آن دارد. از آنجایی که نمای سازه همواره در معرض دید بینندگان و عابران قرار دارد و مورد قضاوت و ارزیابی قرار می گیرد بایستی در مورد نگهداری از آن شیوه های خاصی را به کار بست تا بتوان بالاترین میزان تاثیرگذاری را در بینندگان گذاشت. یک نمای فرسوده و آسیب دیده مطمئنا دارای تاثیر منفی بر دیدگان مخاطبین می باشد. این موضوع شامل هم نماهای مدرن و هم نماهای کلاسیک می شود. تفاوتی ندارد که در ساخت نمای ساختمان از چه متریالی استفاده شده است. چوب، شیشه، ترمووود، انواع سنگ ها، آلومینیوم و حتی نمای پوشش گیاهی؛ هر کدام نیاز به شیوه های نگهداری خاص خود دارد.

 

نگهداری از نمای ساختمان کلاسیک

 

نماهای کلاسیک که امروزه روز همچنان شاهد اجرا و پیاده سازی آن ها در سطح شهر هستیم، اغلب دارای نمای سنگی می باشند. این دست از نماها شاید کمی قدیمی شده باشند اما به دلیل سادگی و همه پسند بودن همچنان اجرا می شوند. موضوع مهم در مورد نگهداری نمای سنگی، شستشوی این سنگ ها متناسب با نوع آن ها می باشد. اغلب سنگ نماها قابل شستشو می باشند و این کار توسط تیم های حرفه ای نگهداری و تعمیرات نمای ساختمان انجام می شود. نکته ی مهم در این باره این است که در صورت مشاهده ی کوچکترین پوسیدگی نما و فرسودگی در آن بایستی به سرعت اقدام به تعمیر و بازسازی نمود.

مطالعه بیشتر در رابطه با  تاثیر شرایط آب و هوا در نمای ساختمان

 

نگهداری از نمای ساختمان مدرن

 

در نمای سازه های مدرن، اغلب از شیشه، ترمووود، فایبرگلاس و آلومینیوم استفاده می شود. این متریال ها نیز قابل شستشو می باشند و نگهداری از آن ها در برابر نمای سنگی راحت تر است. چرا که در اثر تغییرات جوی دچار خوردگی و پوسیدگی نخواهند شد و در برابر رطوبت و تابش آفتاب مقاوم هستند. با این حال شستشوی نمای ساختمان های مدرن بایستی حداقل هر سه سال یکبار صورت پذیرد تا از تخریب و فرسودگی آن جلوگیری شود.

 

نگهداری از نمای ساختمان مدرن

نگهداری نمای ساختمان مدرن با متریال شیشه

 

نگهداری از نمای ساختمان سیمانی

 

از متریال سیمان در نمای خانه های رومی به میزان بیشتری استفاده می شود. این نوع نما ها به علت حساسیت بالا در برابر تابش نور خورشید، بارش باران، برف و قرارگیری در مجاورت رطوبت به سرعت در معرض تخریب و فرسودگی قرار می گیرند. ترک خوردن نمای سیمانی یکی از مشکلات بارز در این نوع نمای ساختمان می باشد. توصیه می شود که در صورت مشاهده ی هرگونه ترک خوردگی در نمای سازه سرعت نسبت به رفع آن اقدام نمایید تا از شدت گرفتن آن جلوگیری شود.

 

نگهداری از نمای ساختمان سیمانی

مرمت و بازسازی بخش های در معرض آسیب

 

نتیجه گیری

 

بی توجهی به نمای سازه تنها منجر به تخریب ظاهر ساختمان نخواهد شد. گاهی اوقات عدم به کارگیری شیوه های صحیح و اصولی در نگهداری نما می توان آسیب های جدی به بخش های داخلی ساختمان وارد کند. همچون نشت رطوبت، ترک خوردگی و پوسیدگی دیوارها که در ساختمان هایی با نمای قدیمی بسیار متداول است. بنابراین نگهداری نمای ساختمان تنها با هدف زیباسازی آن صورت نمی پذیرد. بلکه یکی از اهداف اصلی این کار، مراقبت و نگهداری از سازه و حفظ مقاومت و ماندگاری آن در برابر عوامل محیطی و گذر زمان می باشد.

مطالعه بیشتر در رابطه با  نما مدرن و جذاب

 

مطالعه مقالات مرتبط : نمای کلاسیک بهتر است یا نمای مدرن

 

منابع :

https://www.rostek.fi/blog/why-you-should-pay-attention-to-a-building-facade-maintenance

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵٫ تعداد رای: ۱

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا