نمای فلزی ساختمان 💣 + ویژگی های آن

۵
(۱)

آشنایی با نمای فلزی ساختمان

مطالعه بیشتر در رابطه با  متریال های نوین نما سازی

پیشرفت تکنولوژی و ساخت دستگاه های مخصوص برش فلز کاربرد فلزات را بیشتر از گذشته کرده است امروزه دیگر نمای فلزی ساختمان چیزی نا آشنا برای مردم نیست و افراد با سلیقه های گوناگون می تواند برای اجرای نمای ساختمان خود از مصالح فلزی با رنگ ها و نوع های گوناگون استفاده کنند.

یکی از مزیت های فلزات نسبت به سایر متریال ها مانند سنگ و شیشه انعطاف پذیری بالای آن است. به واسطه این ویژگی امکان خلق نمایی شیک بوجود خواهد آمد. طول عمر بالای فلزات در نمای ساختمان از ویژگی های دیگر این متریال است که مالکان را برای استفاده از آن ترغیب می کند.

 

نمای فلزی ساختمان-آریاز دیزاین

نمای فلزی ساختمان

 

فلزاتی مانند روی، آلومینیوم، برنز، مس، استیل ضد زنگ و فواد امروزه کاربرد زیادی در نماهای ساختمان به سبک مدرن را دارند. استیل و آلومینیوم بیشترین کاربرد را در میان سایز فلزها در اجرای نمای ساختمان دارند.

طراحی نمای ساختمان و استفاده از چه نوع متریالی به مواردی از جمله شرایط آب و هوایی و بافت محله ای که ساختمان در آن قرار گرفته بستگی دارد. همچنین بودجه ای که مالک برای طراحی نما در نظر خواهد گرفت جزو مواردی است که بر انتخاب نوع مصالح تاثیر مستقیمی دارد.

طراحان حرفه ای آریاز دیزاین در طراحی نمای ساختمان با آگاهی از تاثیر شرایط آب و هوا در نمای ساختمان و با استفاده از متریال فلز این نکته را در نظر خواهند گرفت که چه نوع فلزی با شرایط آب و هوایی محل اجرای کار همخوانی دارد. واکنش پذیری فلزات نسبت به شرایط آب و هوایی یکی از موارد با اهمیتی است که متخصصان طراحی آن را مورد توجه قرار میدهند.

 

ویژگی های انواع فلزات در نمای فلزی ساختمان

 

وزن پایین و شکل پذیری از جمله ویژگی هایی است که محبوبیت آلومینیوم را نسبت به سایر فلزها بیشتر کرده است. نماهای که با استفاده از ورقه های آلومینیومی اجرا می شود کمترین وزن را به ساختمان اضافه خواهد کرد. آلومینیوم هزینه پایین تری نسبت به استیل و فولاد دارد همچنین مقاومت آن در برابر فرسایش و خوردگی بیشتر از سایر فلزات است و زنگ نمی زند.

نمای براق و آینه ای فولاد در نمای ساختمان جذابیت قابل توجهی را ایجاد می کند. این متریال مقاومت بی نظیری را در برابر شرایط آب و هوایی دارد.

 

نمای ساختمان فلزی-آریاز دیزاین

نمای ساختمان فلزی

 

طراحانی که علاقمند به تغییر رنگ نما در گذر زمان هستند مس را برای طراحی نمای ساختمان انتخاب می کنند. مس به دلیل اینکه در برابر اکسید شدن مقاومت آنچنانی ندارد به مرور زمان تغییر رنگ خواهد داد و رنگ آن به سمت سبز و سایر رنگ ها خواهد بود. ماندگاری فلز مس بالاست و به راحتی دچار خوردگی نخواهد شد. بسیاری از بناهای قدیمی در جهان از نمای مسی بهره می برند. سبک بودن این متریال یکی دیگر از ویژگی های آن خواهد بود.

 

مطالعه بیشتر در رابطه با  ساختمان هایی با طراحی نمای هوشمند

 

برای استفاده در نمای فلزی متریال فلز روی یکی دیگر از گزینه ها است که دارای انعطاف پذیری مناسبی است و به طراحان کمک می کند تا خلاقیت بیشتری در خلق نمایی زیباتر به خرج بدهند. قابل بازیافت بودن روی و همچنین مقاومت در برای آتش سوزی از دیگر ویژگی های این محصول است.

برنج و آلیاژ برنز نیز از خانواده دیگر فلزها هستند که در طراحی نمای فلزی ساختمان از آنها استفاده می شود. آریاز دیزاین با مجموعه ای کاملا حرفه ای در ساخت نمای کاملا مدرن و شیک با استفاده از متریال فلز شما را از طراحی تا اجرا همراهی خواهد کرد.

 

نمای فلزی ساختمان-آریاز دیزاین
نمای فلزی ساختمان

 

نمای فلزی ترکیبی

 

نمای ترکیبی ساختمان نیز بخشی از خلاقیت های طراحان و خواست مالکان است که بر اساس کاربری ساختمان انجام می شود. بسیار از طراحان در هنگام طراحی نمای ساختمان با استفاده از فلز بخشی از طراحی را از متریال های دیگر مانند سنگ، شیشه یا آجر استفاده می کنند.

در ترکیب فلز و سنگ بر اساس ابعاد و طرح ساختمان اثری ماندگار و منحصر بفرد خلق خواهد شد. خلاقیت و ایده جدید در طراحی نمای ساختمان بسیار تاثیر گذار خواهد بود در طراحی مواردی همچون بافت محله، کاربری ساختمان و بودجه مالک تاثیرگذار خواهد بود.

طراحی و اجرای نمای فلزی ساختمان خود را به افرادی بسپارید که تجربه کافی در این زمینه را داشته باشند و در گذشته نیز پروژه هایی در این زمینه را انجام داده باشند. انتخاب نامناسب نوع مصالح در طراحی نمای ساختمان خسارات زیادی را برای مالک به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال اگر متریالی ناسازگار با شرایط آب و هوایی انتخاب شود بخش زیادی از نمای ساختمان در مدت زمان کمی از بین خواهد رفت.

 

نمای فلزی-آریاز دیزاین
نمای فلزی

 

مزایایی مشترک فلزات در نمای فلزی

 

نمای فلزی ساختمان مزایایی مشترکی نسبت به سایر متریالها دارد که در ادامه به چند مورد از این ویژگی ها اشاره خواهد شد.

 • حفظ رنگ: نمای فلزی نیاز به تعمیر و نگهداری نخواهد داشت و رنگ آن تغییری نخواهد کرد.
 • رنگ پذیری: فولاد از جمله فلزهای است که در رنگ های مختلف تولید می شود و بر اساس طرح نما امکان استفاده از ورق های فولادی با رنگ های مختلف وجود دارد.
 • استحکام بالا: نمای فلزی در برابر ضربه و همچنین تاب خوردگی مقاومت بالایی دارد.
 • مقاومت به خوردگی: برخی از فلزات مانند فولاد و آلومینیوم در برابر رطوبت و باران مقاومت خوبی دارند.
 • سریع و کارآمد: سریع و راحت در هر فصلی از سال بر روی نمای ساختمان نصب می شود.
 • مقاومت در برابر حرارت: نمای فلزی در برابر آتش سوزی و حرارت بالا مقاومت دارد.
 • زیبایی و تنوع در طراحی: نمای فلزی دارای زیبایی و استحکام بالایی است و طراحی نمای فلزی دارای تنوع زیادی است.

 

نمای ساختمان-آریاز دیزاین
نمای فلزی ساختمان

 

انواع نمای کامپوزیت 

 

کامپوزیت آلومینیومی یکی دیگر از فلزها است که در نمای ساختمان کاربرد زیادی دارد و گستردگی زیادی نسبت به سایر فلزات برای اجرای نمای ساختمان دارد. این محصول در نمای ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، جایگاه های سوخت، بانک ها، بیمارستان، ترمینال های مسافربری و فرودگاه مورد استفاده قرار می گیرد. تنوع رنگ کامپوزیت یکی از دلایل استفاده زیاد این محصول در نمای ساختمان است.

کامپوزیت ها در نوع های مختلفی ساخته شده اند به عنوان مثال در کامپوزیت با روکش نانو سطح ورق همیشه تمیز و براق است. این نوع ورق آلودگی به خود جذب نمی کند و نما همیشه تمیز به چشم می آید. نوع دیگر کامپوزیت طرح سنگ است که بعد از اجرا، نمای ساختمان شبیه به سنگ دیده می شود. همچنین کامپوزیت در رنگ های معمولی و رنگ طلایی آینه ای تولید می شود. از دیگر انواع کامپوزیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم نسوز
 • پوشش E. V. E
 • پوشش پلی استر
 • ورق‌های کامپوزیت از نظر مقاومت در حریق
 • ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم کند سوز
 • پوشش V. D. F
 • ورق‌های کامپوزیت از نظر نوع پوشش رنگ
 • ورق‌های معمولی با مواد پلی اتیلنی

هیچ یک از گزینه های پوشش نما ویژگی های درخشان و طولانی مدت در طراحی نما را به مانند پوشش نمای فلزی ارائه نمی دهند.

در پوشش نمای فلزی مدرن، انعطاف پذیری و امکان اتصال سریع ورق های نما به زیر ساختمان با استفاده از وسایل مناسب و تنظیم آنها بر اساس ویژگی های هندسی ساختمان مربوطه وجود دارد. ابعاد ورق را می توان با توجه به الزامات ساخت نما برش داد. در این مورد، ضخامت و وزن مواد ممکن است متفاوت باشد. نسبت به وضعیت زیرسازی نما، ممکن است ورق های کوچکتر یا نازک تر نصب شوند.

 

استفاده از تکنولوژی های روز در طراحی پنل های فلزی

 

نمای فلزی به دلیل مقاومت و دوام عالی برای ایجاد روکش دیوار در فضای باز بسیار مناسب هستند. ترکیب فلزات مختلف امکان خلق نمای فوق العاده ای را ایجاد می کند.

تعدادی از ورق های فلزی برای محافظت بهتر از پنل های نمای ساختمان در برابر لک شدن، پنل ها با روکش ضد اثر انگشت Easy 2 Clean  ساخته می شوند. این باعث می شود ورق های نما در برابر تاثیرات محیطی مقاوم تر شوند.

با بکارگیری پنل های نمای فلزی به نمای زیباتر و درخشان تری نسبت به سایر پوشش های نمای ساختمان دست پیدا خواهید کرد. حتی اگر هزینه ها از سایر دیوارهای خارجی بیشتر باشد، ویژگی های مثبت ارزش آن را دارد.

به لطف ویژگی های مواد آلومینیوم، نصب آن حتی با ورق های بزرگ بدون مشکل است. به راحتی قابل خم شدن است که اجازه می دهد تا از انعطاف پذیری صفحات نما استفاده شود. حتی ایجاد سازه های منحنی و گوشه های بیرونی در روکش نما امکان پذیر است.

 

نمای فلزی ساختمان-آریاز دیزاین
نمای فلزی

 

از نمای بزرگ نمای ساختمان گرفته تا واحدهای نمای کوچک، امکان ساخت پنل ها در سایزهای مختلف وجود دارد.

نمای فولاد ضد زنگ، عمر نمای ساختمان بسیار طولانی مدت است و به عنوان پوشش مقاوم نما، ممکن است برای دهه ها مورد استفاده قرار گیرد. آنها در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم هستند و حتی بدون عوامل شیمیایی نیز به راحتی تمیز می شوند که به محیط زیست کمک می کند. سطوح فولادی ضد زنگ صیقل داده شده است و در نتیجه پوشش های درجه یک بسیار صاف تولید شده و نگهداری آنها آسان است.

با استفاده از تکنیک های PVD/TiN مصالح نمای رنگی تولید می شود. طیف وسیعی از رنگ تولید می شود، از طلا، رز طلا، برنج، شامپاین، مس، برنز تا سیاه. تمام ویژگی های مثبت مصالح نما بدون تغییر باقی می مانند. با تکنولوژی های جدید در جهان امکان پوشش رنگی به طور یکنواخت روی سطوح صیقلی، ساییده و خرد شده اعمال میشود.

آریاز دیزاین با کادری تخصصی شما را از طراحی تا اجرای نما در انتخاب نوع مصالح ساختمانی و کیفیت آنها راهنمایی خواهد کرد. با توجه به گستردگی انواع فلزات برای اجرای نمای ساختمان، فقط افراد متخصص در انتخاب نوع فلز و سنجیدن شرایط محیط می توانند شما را در ساخت نمای منحصر بفرد همراهی کنند.

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵٫ تعداد رای: ۱

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا