گیاهان مناسب نما ساختمان

۴
(۲)

مقدمه

 

چند وقتی است که شاهد نمای ساختمان ها با پوشش گیاهان هستیم که ایده ی بسیار جالبی نیز می باشد. ایجاد فضای سبز حتی در نمای ساختمان ها که مدام در تیررس نگاه عابران و بینندگان قرار دارد می تواند روحیه بخش بوده و احساسی از سر زندگی و شادابی را به افراد شهر منتقل نماید. گیاهان مناسب نما می توانند در قالب گیاهان رونده بر نمای ساختمان و یا در قالب گلدان هایی باشند که در تراس و بالکن ها قرار داده می شوند. هرچه میزان مراقبت و نگهداری از این گیاهان بیشتر باشد، چشم انداز و جلوه ی نما نیز جلوه ای زیباتر خواهد بود. در ادامه به انواع گیاهان مناسب برای نما خواهیم پرداخت.

مطالعه بیشتر در رابطه با  نقش تراس در نمای ساختمان ها

استفاده از گیاهان همیشه سبز در نمای ساختمان

 

یکی از مهم ترین مشخصه ها در انتخاب گیاهان مناسب برای نمای ساختمان، استفاده از گیاهان همیشه سبز در کنار گیاهان خزان کننده می باشد. چنانچه قصد داشته باشید تا تمام گیاهان نما را گیاهانی فصلی انتخاب کنید، مطمئنا در فصول سرد سال همچون پاییز و زمستان عملا هیچ جلوه ی شاداب و سرزنده ای در نما نخواهید داشت. بنابراین سعی داشته باشید تا در انتخاب گیاهان نما، سراغ گیاهان همیشه سبز و شاداب در تمام فصول سال بروید.

 

گیاهان مناسب نمای ساختمان

جلوه ای از گیاهان همیشه سبز در نمای ساختمان

 

گیاهان مناسب برای استفاده در تراس و بالکن

 

شمالی یا جنوبی بودن ساختمان و همچنین میزان مساحت در دسترس برای چیدمان گلدان از جمله مهمترین المان ها در انتخاب نوع گیاه می باشد. با این حال گلدان هایی چون شمعدانی با گل های رنگارنگ، شاه پسند، گل یاس، کاکتوس و انواع سبزیجات شاداب و تازه همچون جعفری، ریحان و ترخون می توانند برای پرورش در فضای تراس منازل شمالی و جنوبی عالی به نظر برسند چرا که در طول روز تنها به چند ساعت نور احتیاج دارند.

 

گیاهان مناسب نما برای مناطق پر نور

 

از جمله گیاهانی که می توانند در روزهای درخشان و شاداب آفتابی، زینت بخش نمای ساختمان شما باشند می توان به گیاهانی چون شب بو، بگونیا، محبوبه شب، یاس رونده، گل داوودی و گل خورشیدی اشاره کرد. گل شمعدانی از نمونه گیاهانی است که می توان آن را به صورت آویز در مناطق پر نور تعبیه نمود و جلوه ای زیبا به نما بخشید.

 

گیاهان مناسب نما برای مناطق کم نور

 

اگر در مناطق کم نور زندگی می کنید و یا تراس شما در اغلب مواقع در سایه می باشد، گیاهانی چون بنفشه، زنبق، پتوس، برگ بیدی، پنجه کلاغی و گیاه تلفنی می تواند عالی باشد.

 

پرورش گیاهان بر نمای ساختمان

 

یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد پرورش و رشد گیاهان رونده بر نمای سازه وجود دارد، آماده سازی نما برای این کار است. در واقع مصالح به کار رفته در نمای سازه بایستی به نوعی باشد که مقاوم در برابر نفوذ رطوبت بوده و در اثر جذب رطوبت گیاه دچار خرابی و پوسیدگی نشود. همچنین بخش هایی از نما را باید با گیاهان تزئین نمود که امکان دسترسی و رسیدگی به آن بخش ها میسر باشد. چرا که در صورت عدم رسیدگی کافی به گیاهان، نمای ساختمان به طور کلی زیر سوال خواهد رفت.

 

گیاهان در نمای ساختمان

پرورش گیاهان رونده بر نمای سازه

 

نتیجه گیری

 

مدت های مدیدی بود که افراد از بالکن منزل خود به عنوان یک فضای بی استفاده و یا مکانی برای انبار کردن خرت و پرت های بی مصرف استفاده می کردند. اما خوشبختانه چند سالی می شود که شاهد چیدمان گلدان هایی زیبا در بالکن منازل هستیم که موجب ایجاد جلوه ای چشم نواز و سرزنده در نمای ساختمان می شوند. پرورش گیاه بر نمای ساختمان نیز به شرط مراقبت های لازم می تواند نمای سازه را بسیار جذاب نماید.

 

مطالعه مقالات مرتبط : نمای ساختمان در اقلیم مناطق مختلف

 

منابع :

www.urbangreenbluegrids.com/measures/green-facades

https://vtsland.ir/%DA%AF%D9%84-%D9%87%D8%A7-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B3-%D8%A8%D8%A7%D9%84%DA%A9%D9%86/

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵٫ تعداد رای: ۲

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا