پروژه آجودانیه _ آقای دهقانی

پروژه آقای دهقانی _ آجودانیه

طراحی نما آقای دهقانی آجودانیه منطقه۱ شهرداری تهران

ساختمان مرد نظر در ۴ طبقه مسکونی روی پیلوت احداث گردید و گروه طراحی آریاز دیزاین در قسمت طراحی نمای ساختمان با کارفرما همکاری کرد. این پروژه در سال ۹۲ طراحی شد و مورد تایید کمسیون نمای شهرداری منطقه ۱ تهران قرار گرفت.

همانطور که در عکس ها مشاهده میفرمایید ملک مورد طراحی از نظر موقعیت قرار گیری شمالی میباشد بر ساختمان حدود ۱۲ متر است.

با توجه به شمالی بودن ملک و عرض گذر تلاش برای دید هرچه بهتر نما در طبقاط بالا و همچنین تردد نور در پیلوت ساختمان شد نکاتی که در طراحی نمای این ساختمان باید به ان اشاره کرد و مورد توجه طراحان آریاز دیزاین بوده در اولویت اول استفاده از سنگ تراورتن در کلیت نما میباشد که با توجه به ضوابط طراحی نما در شهرداری منطقه ۱ تهران و با توجه به همسایگان مجاور و الزام طراح به بکارگیری دو رنگ متریال در نما انتخاب متریال دوم از سنگ تراورتن شده و سنگ اقا محمدی کاشان مد نظر قرار گرفته شد.

به دلیل رنگ گرم سنگ اقا محمدی کاشان و قرار گیری خوب این سنگ در کنار سنگ تراورتن کرم یا سفید این سنگ به ما کمک کرد در ایجاد قاب هایی در نما.

همانطور که مشاهده میکنید در طبقه سوم این ساختمان با قرار گیری دو پنجره در قاب سنگی در مرحله اول از سادگی در نما پرهیز شده در عین حال که یکپارچگی نما حفظ میشود و این قاب به ما کمک میکند که طیقه اخر بنا هم به صورت حاص تر مورد توخه قرار گیرد.

با حرکت فلاور باکس در گوشه های بالاکن و در یک راستا نبودن این فلاورباکس ها یا گلدان ها در نما سعی در ایجاد حرکت بصری نما شده است که یکی از المانهای طراحی مناسب به شمار میرود.

تلفیق خطوط عمودی و افقی در این نما به یکپارچگی هرچه بیشتر ان کمک میکند که این مهم را با نورپردازی خطی در خطوط افقی و نورپردازی موضعی در تقویت خطوط عمودی بیشتر پر رنگ میکند. 

در نورپردازی این نما سعی شده است منابع نوری چه نور های خطی و چه نورهای موضعی در دسترس باشند تا برای تامین و نگهداری منابع نوری در اینده به مشکل جدی بر نخوریم و بهینه ترین استفاده از نورپردازی را داشتع باشیم نکته ای بسیاری از همکاران طراح باید به ان توجه ویژه ای داشته باشند فقط زیبایی نما را مورد توجه قرار ندهند.

نکته پایانی در مورد نورپردازی این نما رنگ نور مورد استفاده میباشد که از نور سفید استفاده شده که به طبیعی جلوه دادن هرچه بیشتر متریال مصرفی کمک ویزه ای میکند.

تمامی سنگ های مورد استفاده در این نما به صورت اسکوپ با سیم اسکوپ اجرا گردیده و زیر نظر نظارتی گروه اجذایی آریاز دیزاین اجرا گردیده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *